Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Szczupak

poznaj tego autora Admin

Szczupak

Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych, rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki występują w całej Europie z drobnymi wyjątkami: południe Włoch, południe Półwyspu Bałkańskiego, cały Półwysep Iberyjski. Ten drapieżnik spotykany jest również w Azji (północ oraz środkowa część) oraz niektórych rejonach w Ameryce Północnej. Szczupaki występują przede wszystkim w słodkich wodach płynących oraz stojących ale są również spotykane odmiany słonowodne w Bałtyku. I to właśnie tam mamy możliwość spotkania największych sztuk. A to wszystko za sprawą wszędobylskich śledzi, którymi te ryby się odżywiają. Dla niektórych wędkarstwo bez szczupaka nie miało by sensu.

Gdzie łowić szczupaka

W naszych warunkach szczupak występuje praktycznie we wszystkich akwenach wodnych. Bardzo często szczupaki przyławiane są w wodach górskich a w szczególności w krainie lipienia. Ten fakt choćby decyduje o ogromnych możliwościach przystosowywania się szczupaków do życia w skrajnie różnych warunkach. Po drugiej stronie będziemy mieli wszelkiego rodzaju kałuże z wodą, rozlewiska czy kacze dziury gdzie szczupaki z powodzeniem dorastają do sporych rozmiarów. Jeśli mięlibyśmy określić występowania szczupaka w Polsce to zdecydowania łatwiej jest powiedzieć gdzie nie będziemy mieli szansy złowić tej ryby a będą to płytkie i bardzo szybkie górskie potoki. W pozostałych wodach szczupak żyje i rozwija się w zależności od warunków bardzo dobrze. Jeśli zatem występowanie szczupaka jest tak szerokie to postarajmy się odpowiedzieć na pytanie gdzie łowić szczupaka? Najprościej i najbezpieczniej, szczególnie dla adeptów spinningowania powiedzieć, że złowienie szczupaka stosunkowo proste będzie w niewielkich jeziorkach ze spora ilością roślinności zanurzonej. Szczupak bardzo upodobał sobie tego typu miejsca i dorasta w tego typu zbiornikach do sporych rozmiarów. Innym przykładem wody gdzie tego popularnego drapieżnika dość łatwo złoić są rozlewiska dużych rzek. Szczupaki bardzo często przebywają w wodzie z duża ilości powalonych drzew oraz przybrzeżnych trzcinowisk. W dużych rzekach, szczupaki chętnie wybierają miejsca gdzie bez problemu będą mogły się schronić przed głównym nurtem i w ten sposób polować na swoje ofiary. Bardzo dobre sż okolice ostróg, główek oraz przybrzeżnych burt z powalonymi drzewami. To bardzo klasyczne miejsca gdzie możemy łowić szczupaki. W dużych jeziorach, szczupak również często trzyma się litoralu czyli miejsc gdzie występuje roślinność jednak jak pokazuje doświadczenie szczupaki szczególnie te największe zmieniają swoje upodobania i wyruszają w wędrówkę w toń jeziora gdzie zawsze trzymają się stad drobnicy. Najchętniej patrolują okolice górek podwodnych w poszukiwaniu płoci leszczy i okoni.
 

Budowa szczupaka

Szczupaki dorastają do 1,2 m długości a ich waga nie przekracza 10 czasem 14kg. Oczywiście zdarzają się prawdziwe okazy jak np. rekord polski szczupaka to ryba mierząca 128cm długości i 24,10kg wagi, natomiast nieoficjalny rekord szczupaka to 156cm długości i 29kg wagi. Większe a zarazem cięższe okazy są coraz rzadziej spotykane. Ciało tej drapieżnej ryby ma bardzo opływowy kształt oraz jest spłaszczone po bokach. Głowa jest mocno wydłużona, pysk jest szeroki oraz mocno spłaszczony z tendencją do zwężenia szczęk. Szczupak znany jest z mocnych i ostrych zębów, których ma bardzo dużo. Większość zębów umiejscowiona jest na żuchwie, nie występują na szczękach. W duże ilości są też umiejscowione na podniebieniu, pomiędzy szczękami oraz w okolicach łuków przy skrzelach.

Szczupaki posiadają mocno osadzone łuski, które są raczej owalne i mniejsze niż u innych dużych ryb. Płetwa dolna-odbytowa oraz płetwa grzbietowa są umiejscowione mocno z tyłu ciała szczupaka a tym samym bardzo blisko siebie. Płetwy dolne-boczne są raczej małe, płetwa ogonowa jest masywna i duża. Kolor płetw jest zazwyczaj wybarwiony na czerwono/pomarańczowo. Dodatkowo tylna, grzbietowa oraz odbytowa płetwa często posiadają poprzeczne, ciemne pasy.

Szczupaki występują w różnym ubarwieniu, które zależne jest od miejsca żerowania. Szczupaki rzeczne potrafią być grubsze i silniejsze od jeziorowych z jasnym ubarwieniem, natomiast okazy z wód stojących są często chudsze i ciemne w ubarwieniu choć to nie zawsze jest regułą. Młode szczupaczki są zdecydowanie jaśniejsze niż dorosłe osobniki. Wraz z wiekiem ciemnieje grzbiet, pojawiają się charakterystyczne żółte plamy po bokach, brzuch wybarwia się na biało.

Odżywianie szczupaka

Szczupak jako drapieżna ryba żywi się zazwyczaj innymi rybami, takimi jak okoń, płoć, leszcz i inne występujące w danym łowisku, często dużymi okazami. Często pośród tych drapieżników dochodzi do kanibalizmu. Niektóre szczupaki atakują drobne zwierzęta jak gryzonie i żaby oraz drobne ptaki wodne. Oczywiście duże i silne okazy potrafią porwać się na większy pokarm jak np dzika kaczka. Szczupak nie poluje na swoje zdobycze aktywnie, lecz wyczekuje w ukryciu maskując się między roślinnością wodną, cierpliwie czekając na swój pokarm. Szczupak to ryba wyjątkowa jeśli chodzi o sposób odżywiania i pobierania pokarmu, choc jest typowym drapieżnikiem nie jest typowym aktywnym  myśliwym. Mimo tego że przez wielu oceniany jest jako bardzo żarłoczna ryba, szczupak poluje z ukrycia i w ten sposób wyczekuje na przepływająca ofiarę. Wyjątkowo rzadko zdarza się że szczupaki aktywnie poszukują pokarmu a nawet jeśli taka sytuacja ma miejsce poruszają się na bardzo małych odcinkach. Już bardzo drobne szczupaczki czyli rybki mierzące dwa centymetry zjadają narybek innych ryb.  Kiedy szczupak urośnie do około 5 cm jego dieta składa się w 50% z drobnych ryb. Kiedy drapieżnik mierzy około 7-9 cm wówczas ryby stanowią już pokarm podstawowy. Kolejną ciekawostką z życia szczupaka jest sposób chwytania ofiary. Zwykle szczupak „celujue” w środkową część swojej zdobyczy po czym przekładają ją tak aby skierować ją głową w stronę przełyku. Ze względu na zakrzywione zęby szczupaka, zdobycz ma bardzo niewielkie szanse na ucieczkę.

Na co łowić szczupaka

Nie ma chyba przynęty spinningowej, na która szczupak nie weźmie. Oczywiście posługiwanie się mikroprzynętami mija się z celem jednak całą masa przynęt niekoniecznie szczupakowych może okazać się doskonała na szczupaka.  Gdybyśmy mieli wymienić klasyczne przynęty na szczupaka należy zacząć od wabików w naszym kraju wyjątkowo popularnych i najczęściej wybieranych na szczupaka, chodzi oczywiście o gumy. Dziś wielu wędkarzy na szczupaka bez białego rippera się nie wybiera. W ostatnim czasie wędkarze często, szczególnie w poszukiwaniu rekordowych ryb sięgają po duże gumy na szczupaka, które jak się okazuje bywają gwarancją sukcesu. Ogromne szczupaki bardzo często chwytają pokarm bardzo duży. W ofercie Corona Fishing znajdziesz duże rippery o nazwie Sill, które zostały celowo zaprojektowane do połowu toniowych szczupaków. Inna popularną od lat grupa przynęt na szczupaki są wahadłówki. Stare ale niezmiennie skuteczne. Jeśli wspominamy o wahadłówkach nie sposób wspomnieć o wirówce. Obrotówki na szczupaka to przynęty o wyjątkowej skuteczności, wielu doświadczonych wędkarzy bardzo chętnie sięga po sprawdzone modele szczególnie te w rozmiarach większych niż 4. Do połowu szczupaka wykorzystujemy wiele różnych przynęt. Bardzo skuteczne okazauja się jerki na szczupaka, które dzięki swojej charakterystyce pozwalaja na zastosowanie w wielu róznych miejscach. Podobnie wygląda sprawa z wahadłówki na szczupaka, któa dzięki odpowiedniej budowie kusi ryby wi wielu różnych akwenach.Uzupełnieniem skutecznych przynęt musi być dobra wędka na szczupaki. W naszej ofercie znajdziesz specjalne wędki, które zostały wykonane z myślą o łowieniu właśnie tego drapieżnika. Mocne i długie ale jednocześnie bardzo czułe i pracujące na pełnej długości wędki daja możliwość komfortowego operowania wieloma przynętami oraz co najważniejsze dają możliwość holowania największych okazów.

Tarło szczupaka

Szczupaki mają tarło wiosną, w marcu oraz kwietniu, na płyciznach bujnie zarośniętych, na łąkach zalanych wodą oraz na starorzeczach. Ikra szczupaków jest drobna i przytwierdzana jest zazwyczaj do liści i łodyg roślin rosnących w wodzie. Wylęgnięcie się szczupaków następuje po ok. 12-16 dniach. Tarło szczupaka odbywa się bardzo intensywne. Tarło szczupaka to bardzo burzliwy proces który jest niesamowitym widowiskiem. Szczupaki przeprowadzają tarło na płyciznach zazwyczaj porośniętych roślinością. Warunkiem jest woda której temperatura oscyluje w granicach, 2–5ºC. Zazwyczaj okres tarła szczupaków przypada na wczesną wiosnę i jest to podyktowane możliwością pozyskiwania przez dorosłe szczupaki jako pokarmu, tarlaków innych gatunków ryb takich jak płocie, leszcze i okonie który rozpoczynają tarło zaraz po okresie tarłowym szczupaków. Dokładnie w ten sposób wygląda możliwość pozyskania pokarmu młodych szczupaków, które żerują na wylęgu ryb karpiowatych.
Dorodne samice szczupaka wybierają do tarła bardzo charakterystyczne miejsca., Są to zazwyczaj stosunkowo płytki, osłonięte od falowania zatoki, które szybko porastają pierwsza podwodna roślinnością.  Ciekawostką z życia szczupaków jest to że samica nie skład ikry jednorazowo. Ikra składana jest w partiach przez kilka dni co daje dodatkowe bezpieczeństwo i wylegiwanie drobnych rybek w odstępach czasu.  Szacuje się że zdrowa samica szczupaka,  wytwarza około  30 do nawet 50 tyś. ziaren ikry na 1 kg masy swego ciała. W okresie wylęgu szczupaka temperatura wody wynosi około 8 stopni i wówczas wylęg osiada na dnie gdzie przez kilka dni wytwarza gotowy do pozyskiwania pokarmy aparat gębowy. Po tym okresie małe szczupaczki są gotowe do samodzielnego żerowania.   

Szczupak ciekawostki

  1. Pierwszą ciekawostką z życia szczupaka jest to, że szczupaki swoją żarłoczność wykazują już zaraz po wylęgnięciu  z ikry. W chwili gdy opadają na dno a ich woreczek żółciowy jeszcze nie został wchłonięty młode szczupaczki potrafią zaatakować swojego pobratymca. Zaraz po tym czasie kiedy ich aparat gębowy jest gotowy do chwytani pokarmy zaczynają intensywnie żerować na organizmach żywych w początkowej fazie są do drobne bezkręgowce ale kilka dni później polują już na wylęgu ryb karpiowatych.
  2. Kolejną bardzo ciekawą sprawą z życia szczupaka jest  niebywała  ciekawostka związana z uzębieniem szczupaka… Wielu skandynawskich wędkarzy twardo utrzymuje teorię, że szczupaki przynajmniej raz w roku tracą zęby i wówczas praktycznie nie pobierają pokarmu. W Internecie dostępne są zdjęcia szczupaków które praktycznie pozbawione są zębów. Nauka nie potwierdza tych informacji jednak Szwedzi i Finowie wielokrotnie opisują tego typu obserwację datując nawet okres  w roku kiedy szczupaki swoje pyski mają wyraźnie pokryte bliznami. Według informacji od szwedzkich wędkarzy jest to okres w okolicach połowy maja.
  3. Szczupak to wyjątkowa ciekawa ryba a kolejna bardzo nietypową informacją może być okres Kidy szczupaki podchodzą do tarła. Zdarza się że w przypadku długich zim gdy wielkie jeziora pozostają przez długi okres pokryte lodem, szczupaki często pod tafla lodu rozpoczynają tarło a wszystko podyktowane jest pewnym łańcuchem zdarzeń który jest z kolei wynikowa temperatury wody. Aby „trafić” w chwilę wylęgania się młodego szczupaka z chwila pojawiania się narybku białej ryby dorosłe szczupaki bez względu na okoliczności składają ikrę nawet pod grubą warstwą lodu.
  4. Wyjątkową sprawą jest przystosowanie szczupaka do oferowanego przez dany zbiornik pokarmu. Znane są przypadki że w stawach hodowlanych drapieżniki chętnie zjadają kulki proteinowe przeznaczone dla karpi. Szczupak nie jest odosobniony w tym temacie. Znane są przypadki gdy szczupak „przestawia” się na tzw. pokarm okresowy i bardzo chętnie poluje na raki, myszy czy nawet kaczki.
  5. Największa jednak ciekawostką związaną ze szczupakiem jest statystyka, która przedstawia rekordowe ryby złowione na określone metody i przynęty. Jak się okazuje aby złowić rekordoweego szczupaka nie jest potrzebna wielka przynęta, oczywiście gro rekorowych szczupaków pada na wielkie gumy i Jerki ale po drugiej stronie mamy niewielkie przynęty przeznaczone dla okoni. Bardzo często ponadmetrowe szczupaki kuszą się na niewielkie gumki i kleniowe woblery.
  6. I na sam koniec. Rekordowe ryby które nie znalazły potwierdzeń w oficjalnych zestawieniach. W latach osiemdziesiątych na jednym z mazurskich jezior rybacy wyłowili rzekomo szczupaka mierzącego ponad 160 cm długości. W południowej Szwecji, rybak amator na niewielką siatkę chwycił szczupaka ważącego przeszło 32 kilogramy. Te choćby dwie informacji  wskazują że w naszych wodach żyją jeszcze prawdziwe wodne potwory.

Ochrona szczupaka

Wymiar ochronny szczupaków wynosi 50cm wg Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb z 2011r. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Ostatnimi czasy liczba szczupaków w polskich akwenach wodnych bardzo zmalała. Przyczyną jest rozprzestrzeniające się kłusownictwo oraz to, że szczupaki są bardzo popularne wśród wędkarzy i często zabierane są z wody pomimo małych rozmiarów. Szczupaki są również wypierane z wód przez inne gatunki ryb np bolenie.

Ryby te można łowić na wiele metod, producenci wymyślają coraz to nowsze i skuteczniejsze przynęty na szczupaka. Szczupaki, a przede wszystkim ich mięso jest bardzo cenionym towarem w Południowej i Środkowej Europie. Pomimo walorów smakowych warto pamiętać o wciąż malejącej liczbie tych wspaniałych drapieżników w polskich wodach i przy wyciąganiu z wody zastanowić się czy nie postąpić wg złotej zasady CATCH AND RELASE czyli ZŁÓW I WYPUŚĆ.


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
Najlepsza wędka sumowa, czyli jaka?
Będąc na etapie zakupu wędki sumowej, należy przeanalizować zasadnicze kwestie dotyczące jej dokładnego przeznaczenia, wybranego miejsca połowu oraz rodzaju stosowanej przynęty. Sum jest rybą o pokaźnych ...»
Ranking wędek spinningowych – która jest najlepsza?
W wędkarstwie ważne są dwie rzeczy. Pierwsza to wybór odpowiedniego łowiska, a druga to posiadanie niezawodnego sprzętu, czyli głównie dobrej wędki spinningowej. Okazuje się, że to drugie może być czasem ...»
Wędka castingowa – wędka do multiplikatora
Metoda castingowa ma bardzo wiele wspólnego ze spinningiem, jednak jest kilka różnic, które sprawiły, że sposób castingowy zyskał miano zupełnie odrębnej metody łowienia ryb. Metoda ta nazywana jest również ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.27 s