Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki
Tips & Tactics
Szczupak
2014-09-24 00:00

poznaj tego autora Admin

Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych. Jest to ryba rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki występują w całej Europie z drobnymi wyjątkami: południe Włoch, południe Półwyspu Bałkańskiego, cały Półwysep Iberyjski. Ten drapieżnik spotykany jest również w Azji (północ oraz środkowa część) oraz niektórych rejonach w Ameryce Północnej. Szczupaki występują przede wszystkim w słodkich wodach płynących oraz stojących ale są również spotykane odmiany słonowodne w Bałtyku. I to właśnie tam mamy możliwość spotkania największych sztuk. A to wszystko za sprawą wszędobylskich śledzi, którymi te ryby się odżywiają. Dla niektórych wędkarstwo bez szczupaka nie miało by sensu.

Budowa: Szczupaki dorastają do 1,2 m długości a ich waga nie przekracza 10kg. Oczywiście zdarzają się prawdziwe okazy jak np. rekord polski szczupaka to ryba mierząca 128cm długości i 24,10kg wagi, natomiast nieoficjalny rekord to 156cm długości i 29kg wagi. Większe a zarazem cięższe okazy są coraz rzadziej spotykane. Ciało tej drapieżnej ryby ma bardzo opływowy kształt oraz jest spłaszczone po bokach. Głowa jest mocno wydłużona, pysk jest szeroki oraz mocno spłaszczony z tendencją do zwężenia szczęk. Szczupak znany jest z mocnych i ostrych zębów, których ma bardzo dużo. Większość zębów umiejscowiona jest na żuchwie, nie występują na szczękach. W duże ilości są też umiejscowione na podniebieniu, pomiędzy szczękami oraz w okolicach łuków przy skrzelach.

Szczupaki posiadają mocno osadzone łuski, które są raczej owalne i mniejsze niż u innych dużych ryb. Płetwa dolna-odbytowa oraz płetwa grzbietowa są umiejscowione mocno z tyłu ciała szczupaka a tym samym bardzo blisko siebie. Płetwy dolne-boczne są raczej małe, płetwa ogonowa jest masywna i duża. Kolor płetw jest zazwyczaj wybarwiony na czerwono/pomarańczowo. Dodatkowo tylna, grzbietowa oraz odbytowa płetwa często posiadają poprzeczne, ciemne pasy.

Szczupaki występują w różnym ubarwieniu, które zależne jest od miejsca żerowania. Szczupaki rzeczne potrafią być grubsze i silniejsze od jeziorowych z jasnym ubarwieniem, natomiast okazy z wód stojących są często chudsze i ciemne w ubarwieniu choć to nie zawsze jest regułą. Młode szczupaczki są zdecydowanie jaśniejsze niż dorosłe osobniki. Wraz z wiekiem ciemnieje grzbiet, pojawiają się charakterystyczne żółte plamy po bokach, brzuch wybarwia się na biało.

Odżywianie: Szczupak jako drapieżna ryba żywi się zazwyczaj innymi rybami, takimi jak okoń, płoć, leszcz i inne występujące w danym łowisku, często dużymi okazami. Często pośród tych drapieżników dochodzi do kanibalizmu. Niektóre szczupaki atakują drobne zwierzęta jak gryzonie i żaby oraz drobne ptaki wodne. Oczywiście duże i silne okazy potrafią porwać się na większy pokarm jak np dzika kaczka. Szczupak nie poluje na swoje zdobycze aktywnie, lecz wyczekuje w ukryciu maskując się między roślinnością wodną, cierpliwie czekając na swój pokarm.
Do połowu szczupaka wykorzystujemy wiele różnych przynęt. Bardzo skuteczne okazauja się jerki na szczupaka, które dzięki swojej charakterystyce pozwalaja na zastosowanie w wielu róznych miejscach. Podobnie wygląda sprawa z wahadłówki na szczupaka, któa dzięki odpowiedniej budowie kusi ryby wi wielu różnych akwenach.

Rozród: Szczupaki mają tarło wiosną - w marcu oraz kwietniu, na płyciznach bujnie zarośniętych, na łąkach zalanych wodą oraz na starorzeczach. Ikra szczupaków jest drobna i przytwierdzana jest zazwyczaj do liści i łodyg roślin rosnących w wodzie. Wylęgnięcie się szczupaków następuje po ok. 12-16 dniach.

OCHRONA SZCZUPAKÓW: Wymiar ochronny szczupaków wynosi 50cm wg Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb z 2011r. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Ostatnimi czasy liczba szczupaków w polskich akwenach wodnych bardzo zmalała. Przyczyną jest rozprzestrzeniające się kłusownictwo oraz to, że szczupaki są bardzo popularne wśród wędkarzy i często zabierane są z wody pomimo małych rozmiarów. Szczupaki są również wypierane z wód przez inne gatunki ryb np bolenie.

Ryby te można łowić na wiele metod, producenci wymyślają coraz to nowsze i skuteczniejsze przynęty na szczupaka. Szczupaki, a przede wszystkim ich mięso jest bardzo cenionym towarem w Południowej i Środkowej Europie. Pomimo walorów smakowych warto pamiętać o wciąż malejącej liczbie tych wspaniałych drapieżników w polskich wodach i przy wyciąganiu z wody zastanowić się czy nie postąpić wg złotej zasady CATCH AND RELASE czyli ZŁÓW I WYPUŚĆ.


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Okoń
Okoń (Perca fluviatilis) jest to ryba z gatunku okoniowatych, zaliczana do drapieżnych ryb słodkowodnych. Na całym świecie występują 3 gatunki okonia: -okoń azjatycki -okoń północnoamerykański ...»
Szczupak
Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych. Jest to ryba rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki ...»
Sandacz
Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Występuje w rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych, jeziorach oraz wyrobiskach. Sandacze mogą występować również w przybrzeżnych wodach ...»
Przynęty na tęczaka
Pstrąg tęczowy zazwyczaj kojarzony jest ze stawami hodowlanymi. W tych miejscach najczęściej ryby łowione są na obrotówki, gumki czy niewielkie woblerki. Ciekawostką jest występowanie tęczaków w ...»
Woblery na opaskę
Opaskowe wędkowanie to bodaj najbardziej atrakcyjny sposób rzecznego kuszenia ryb. W ten sposób możemy złowić piękne klenie i jazie. Świetnie łowi się na opaskach również sandacze i ...»
Raty 0%
0.07 s