Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Przynęty Spinningowe Hand Made

Obrotówki na szczupaka

Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Obrotówki na szczupaka – sprawdzone klasyki

Obrotówki, przynęty wybierane do połowu większości gatunków ryb, wykonane są z blachy, stąd popularna nazwa blachy lub błystki. Błystki obrotowe znane są wszystkim miłośnikom spinningu i cieszą się wśród nich sporą popularnością. Zdobyły sławę głównie jako najskuteczniejsza broń w polowaniu na szczupaki. Potrafią zrobić w wodzie spore zamieszanie i tym przyciągnąć uwagę nawet największych drapieżników. Obrotówki dzięki różnorakiemu malowaniu i zdobieniu doskonale oddziałują na rybi wzrok. Również wywoływane przez nie drgania nie są w stanie umknąć uwadze podwodnych drapieżników. Obrotówki na szczupaka są niepozorne, stosunkowo tanie, a przy tym szalenie skuteczne w wabieniu tych ryb.

Obrotówki na szczupaka – zalety, które warto znać

Błystki obrotowe na szczupaka wytwarzają największe fale hydroakustyczne spośród wszystkich dostępnych na rynku wabików. Dają również refleksy świetlne pod wodą, nie są one jednak zbytnio spektakularne. Kolejną zaletą jest to, że bardzo dobrze sprawdzają się w mętnej wodzie, oczywiście przy delikatnym i lekkim prowadzeniu.
Obrotówki na szczupaka najlepiej sprawdzają się w następujących lokalizacjach:
•    okolice rynien rzecznych;
•    spadki i obniżenia umiejscowione za pasami roślin;
•    zwary i przelewy;
•    przybrzeżne trzcinowiska;
•    okolice tam;
•    duże jeziora.
Najlepszą porą do polowania na szczupaki jest okres ochłodzenia, czyli jesień. Sporą aktywność notuje się w porach chłodnych o stabilnej aurze, lekkim zachodnim wietrze i wyrównanym ciśnieniu.  Często mówi się, że im gorsza pogoda, tym więcej szczupaków na łowisku. Należy jednak pamiętać, że okres ochronny na szczupaka trwa w zasadzie od 1 stycznia do 30 kwietnia, a jego ochronny wymiar to 50 centymetrów. Przestrzeganie tych zasad jest niezwykle istotne, głównie ze względu na fakt, że w ostatnich latach liczba szczupaków w polskich wodach bardzo zmalała. Przyczyną tego są przede wszystkim kłusownicy, którzy zabierają złowione ryby, nawet te małych rozmiarów. Zainteresowanie szczupakami jest bardzo duże z uwagi na niezwykłe walory smakowe mięsa tej ryby.

Wielu doświadczonych wędkarzy twierdzi, że wiosną i latem szczupaka najlepiej łowić w zbiornikach stojących, o małej powierzchni. Jesień z kolei to najlepszy czas do łowienia w rzekach. Na powodzenie naszego połowu wpłynąć może nawet pora dnia. Najlepszą jest oczywiście wczesny ranek, kiedy to szczupaki same wypływają, żeby upolować coś do zjedzenia. Dużą aktywnością wykazują się także w czasie ciemnych i bezksiężycowych nocy. W czasie pełni zdecydowanie lepiej sobie odpuścić łowienie tych okazów. Jeżeli zastanawiasz się, jaka obrotówka na szczupaka sprawdzi się w miejscu, w którym już występuje spora ilość naturalnego pożywienia, to wiedz, że będzie to taka, która się najbardziej „wyróżni w tłumie”. Jedynie najbardziej kolorowa i zupełnie nieprzypominająca naturalnego organizmu obrotówka jest w stanie zwrócić uwagę naszej przyszłej zdobyczy w takich okolicznościach. Warto wspomóc się elementami błyszczącymi, a nawet brokatem. Dzięki tym sztuczkom z dużą dozą prawdopodobieństwa szczupaki zainteresują się pływającą wokoło nich sztuczną przynętą.

Jaka obrotówka na szczupaka sprawdza się w praktyce?

W czasie wzmożonego połowu ryb dochodzi czasem do mało przyjemnego dla wędkarzy zjawiska, jakim jest powszechnie nazywane przebłyszczenie łowiska. Ryby najzwyczajniej w świecie przestają reagować na przynęty. Wtedy należy zacząć szukać innych sposobów na zwrócenie ich uwagi. Najskuteczniejsze metody na ponowne przyciągniecie uwagi to m.in. użycie skrzydełek posiadających nietypowe wzorki, montaż odblaskowych kotwiczek czy zmiany w sposobie prowadzenia swojej przynęty.
Podobnie jak w przypadku wahadłówki czy takich wabików jak woblery na szczupaka, wiele przynęt, w tym również obrotówki, wymaga starannego doboru względem specyficznych warunków panujących na łowisku. Odpowiedni dobór przynęty na szczupaka często decyduje o skuteczności łowienia, dlatego warto eksperymentować i dostosowywać swoje metody do obserwowanych warunków. Jednym ze sposobów na zwiększenie atrakcyjności błystek obrotowych jest ich uatrakcyjnienie poprzez dodatkowe elementy. Wędkarze często stosują kombinację muchy spinningowe na szczupaka z wirówką, tworząc w ten sposób bardzo efektowny tandem. Taka kombinacja, łącząca wizualne i ruchowe elementy przyciągające uwagę, okazuje się być niezwykle atrakcyjna dla szczupaków, które bardzo często atakują taki zestaw. Ta metoda pokazuje, jak kreatywne podejście do wyboru i modyfikacji przynęt może znacząco wpłynąć na efektywność połowu.
Należy też dobrze poznać swoją przyszłą zdobycz. Szczupak jest przede wszystkim doskonałym i silnym łowcą, przy czym jego metody polowania na ofiary są nieprzewidywalne. Zamiast wyrywać się do ataku, szczupaki lubią spokojnie oczekiwać w zaroślach na odpowiedni moment. Ich charakterystyczną cechą jest spłaszczona głowa oraz ciało o wydłużonym i mocno opływowym kształcie. Są również niezwykle szybkie, zwłaszcza w czasie ataku. Szczupaki osiągają naprawdę spore rozmiary, można spotkać nawet rekordowe 1,5-metrowe okazy, chociaż zazwyczaj oscylują w okolicach 1 metra, a ich waga to około 10-12 kilogramów.

Ciemnozielone ciało szczupaka nakrapiane jest jasnymi cętkami, a jego brzuch jest nieco jaśniejszy od reszty ciała. Dzięki takim barwom staje się zupełnie niewidoczny dla swoich ofiar. Co ciekawe, młode osobniki są zdecydowanie jaśniejsze, a ubarwienie często zależne jest od miejsca żerowania. Wyjątkowe i niespotykane u innych gatunków ryb jest również uzębienie szczupaka. Jego górna szczeka składa się z zębów skierowanych do środka, z kolei dolna wypełniona jest niezwykle ostrymi małymi ząbkami. Co ciekawe, także język i łuki skrzelowe posiadają ostre zęby, dzięki którym szczupak jest w stanie doskonale utrzymać swoją ofiarę. Jednak zęby te stanowią zagrożenie nie tylko dla jego ofiar, ale i dla dłoni wędkarzy, które często są mocno ranione przez nieumiejętne wybieranie ryby z wody. W takim przypadku zdecydowanie poleca się stosowanie podbieraka.

Jak prawidłowo dobrać błystki obrotowe na szczupaka?

Wielu wędkarzy boryka się jednak z problemami już na samym początku swojej przygody z obrotówkami na szczupaka, a konkretnie – z wyborem odpowiedniego egzemplarza tej przynęty. To jak dobierać obrotówki na szczupaka zasadniczo nie różni się od zasad dobierania przynęt odpowiednich do innych drapieżników, nawet tych sporo mniejszych. Dużo uwagi powinno poświęcić się też takim kwestiom jak nasłonecznienie w miejscu łowienia oraz jaką temperaturę ma woda w danym dniu.
Błystki obrotowe na szczupaka dobieramy biorąc pod uwagę kilka ważnych parametrów. Po pierwsze analizujemy wielkość, jak i długość samej przynęty łącznie z kotwiczką. Po drugie liczy się waga. Wiadomo, że im cięższy korpus naszej obrotówki, tym prędkość z jaką będzie opadała na dno, będzie większa. Ostatnim elementem są zdobienia. Zawsze warto jest mieć ze sobą większą ilość kolorowych przynęt, żeby w razie konieczności móc zaskoczyć przeciwnika i wyciągnąć przysłowiowego asa z rękawa. Za każdym razem warto także sprawdzać ostrość poszczególnych kotwic. Ma to ogromny wpływ na skuteczność całej przynęty i oczywiście efektywność połowu.
Za pomocą obrotówki na szczupaka należy skutecznie dobierać ilość bodźców, jakimi będziemy oddziaływać w czasie polowania. Gdy będzie ich zbyt mało, możemy spotkać się z zupełnym brakiem zainteresowanie. Z kolei przy zbyt dużej ilości możemy go po prostu odstraszyć. Wczesną wiosną i późną jesienią warto stosować błystki obrotowe na szczupaka w odcieniach złota i srebra. W miesiącach letnich najlepiej sprawdzą się zaś te w stonowanych barwach.

Obrotówka na szczupaka. Jak prowadzić obrotówki?

Prawidłowe prowadzenie obrotówek w każdym przypadku wymaga odrobiny wprawy, jednak czas poświęcony na naukę i doskonalenie tej umiejętności z pewnością zwróci się z nawiązką. Kluczem do sukcesu w przypadku szczupaka jest bardzo, ale to bardzo powolne prowadzenie przynęty. Szczupaki nie lubią się zbytnio wysilać, dlatego łatwa zdobycz będzie dla nich najbardziej kusząca. Jedynie w miejscach bardzo gęsto zarośniętych można zdecydować się na nieco szybsze prowadzenie, jednak tu celem będzie też samo utrzymanie przynęty.
Szczupaki bardzo lubią, gdy obrotówka szybko przechodzi do ruchu wirowego, odbywającego się nico powyżej dna. W ruch wirowy najłatwiej i najszybciej wpadają obrotówki o szerokich skrzydełkach, tym samym wywołują silną falę akustyczną. Można je również bardzo wolno prowadzić, nie ma w tym przypadku znaczenia waga korpusu. Obrotówki z paletkami typu long, czyli długimi i podłużnymi, wykonują obroty wokół własnej osi. Tu waga korpusu ma znaczenie, gdyż wpływa na dalsze prowadzenie przynęty.
Sprawdzoną metodą prowadzenia obrotówki na szczupaka jest bujanie. W tej technice największe znaczenie ma odpowiedni dobór blaszki. Musi ona charakteryzować się specyficzną i niepowtarzalną pracą. Obrotówkę należy prowadzić bardzo starannie, tylko lekko powyżej dna, starając się jak najmniej go dotykać. Co kilka chwil delikatnie podciągamy szczytówkę, a w tym momencie blaszka zmieni swoją pracę – ważne, by pilnować momentu powrotu szczytówki do poprzedniego położenia. Nie można dopuścić do tego, by obrotówka przestała pracować. Metoda ta jest wręcz niezawodna, jednak wymaga sporo wprawy i skupienia.

O czym należy pamiętać, wybierając obrotówki na szczupaka?

Wierni miłośnicy obrotówek, znający ich możliwości wręcz na pamięć, często przerabiają posiadane przynęty, tak by były jeszcze bardziej skuteczne. Są i tacy, którzy obrotówki wykonują całkowicie samodzielnie od podstaw. W celu jak najlepszego poznania pracy i zachowania posiadanych obrotówek, należy przede wszystkim dokładnie obserwować je w każdych okolicznościach. Trzeba zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły. Warto zapisać sobie niektóre dane, aby później jeszcze raz na spokojnie wszystko przeanalizować. Liczy się zarówno szybkość prowadzenia, to kiedy obrotówka zwalnia, a kiedy przyspiesza oraz to czy coś zakłóca pracę skrzydełek. Jeżeli okaże się, że któreś z posiadanych przez ciebie przynęt nie spełniają oczekiwań, spróbuj je ulepszyć.

W przypadku nabycia nowych obrotówek na szczupaka warto przed użyciem zanurzyć je kilka razy w wodzie, wyjąć i sprawić by się lekko przybrudziły. Ryby bardzo lubią postarzały look naszych przynęt, a ich ulubione kolory to srebro, miedź, złoto oraz czerń. Kiedy przynęta nie będzie odnosić sukcesów można spróbować zmienić kolor blaszki. Najlepszym sposobem na jej odmienienie będzie szybkie przemalowanie. Warto użyć do tego zwykłego lakieru do paznokci, który znajdziemy w każdej drogerii. Na początek najlepiej wybierać lakiery w kolorach naturalnych. Z powodzeniem możemy również zastosować dodatkowe chwosty mocowane do kotwicy. Ten dodatkowy element jeszcze bardziej zachęci szczupaki do ataku i podniesie walory wizualne naszej przynęty.
Błystki obrotowe na szczupaka potrafią często uratować honor wędkarza i sprawić, że nie zejdzie z łowiska z niczym. Dlatego pomimo tego, że obecnie ich popularność nieco zmalała, warto jest posiadać choć kilka stuk w swoim arsenale i regularnie z nich korzystać, a także zachęcać do tego innych wędkarzy, zwłaszcza tych młodych i początkujących, którzy z obrotówkami nie mieli jeszcze do czynienia.

Jaka obrotówka na szczupaka będzie najlepsza?

Na pytanie, jaka obrotówka na szczupaka będzie najlepsza, niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każdy wędkarz ceni sobie inne szczegóły i parametry. Również same szczupaki inaczej będą reagować na daną przynętę w zależności od łowiska, pogody, pory roku i dnia. Można jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że najlepsze są obrotówki na szczupaka wykonane ręcznie. Tak bowiem uznają najlepsi spinningiści. Ręcznie robione błystki obrotowe to małe arcydzieła, wykonane z najwyższym kunsztem i dopracowaniem detali. Wszystkie powinny być lekkie w prowadzeniu, nie skręcać linki i łatwo prowadzić się w głębokiej wodzie. Bogata oferta dostępna na rynku sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i tym samym wzbogaci swoje cenne zasoby.
Do łowienia w wodach płytkich i porośniętych gęstą roślinnością można wypróbować lekką obrotówkę na szczupaka o nazwie Gigant CF. Długość całej przynęty razem z chwostem to 15 centymetrów. Ma ona również niewielką wagę, dzięki czemu pozwala bardzo powoli się prowadzić. Duże, bo aż 5-centymetrowe skrzydełko, odbija się od podwodnych roślin i jeszcze lepiej kusi szczupaki.
Kolejna obrotówka szczupakowa łatwo dająca prowadzić się w głębokiej wodzie to Salmon Long. Ta 8-centymetrowa błyska, sprawdzi się zwłaszcza przy obławianiu podwodnych górek oraz terenów mocno zarośniętych trawami. Ceniona przez wielu wędkarzy, często znajduje się w ich podstawowym wyposażeniu.
Bardzo dobre przynęty spinningowe , które każdy powinien wypróbować, to również Klepanki, czyli najwyższej jakości ręcznie robione obrotówki na szczupaka, sprawdzające się też na okonie.  Wspólną cechą wszystkich Klepanek jest ich doskonała i niezawodna praca nawet przy bardzo wolnym prowadzeniu oraz to, że pracują w każdych warunkach. Dodatkowo Klepanki są niezwykle lotne i nadają się do prowadzenia na każdej głębokości.
0.34 s