Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty - CF Hand Made > Woblery Kwiskie

Woblery pstrągowe

Na unikalność Kwiskiego woblera składa się kilka bardzo istotnych czynników. Są wśród nich takie, o których możemy Tobie powiedzieć. Są też takie, których producent nie zdradzi nikomu.  Kwiskie woblery pstrągowe powstały z myślą o wielkich, cwanych lorbasach. Ich producent wiele lat spędził nad wodą, obserwując rzekę, pstrągi i ich pokarm. Zastosowanie okrywanego tajemnicą drewna, którego masa powoduje, że wobler bez znanego wszystkim koziołkowania, leci w upatrzone przez nas miejsce. Kwiskie woblery na pstrąga to przynęty unikatowe. których skuteczność potwierdzaja setki rekorodwych pstrągów. To cechy, które wyróżniają nasze woblery pstrągowe spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. To przynęty o bardzo specyficznym przeznaczeniu, zbudowane celowo pod warunki panujące w pstrągowej rzece. My już dziś wiemy, że kwiskie woblery stały się dla nas i dla wielu wędkarzy przynętą numer 1.

15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Woblery pstrągowe Corona Fishing

Pierwsze przynęty przypominające współczesne woblery powstawały w Polsce już w latach pięcdziesiatych. Pocztkowo wykonywane z kory topoli lub akacji. Wówczas bez steru a jedynym hakiem. Z biegiem lat zmianiały swoja formę, charakter i kolor. Dziś ich obraz jest zdecydowanie inny a jedyne co łączy wszystkie te przynęty to górska rzeka i pstrąg potokowy. Ogromna grupa bardzo ciekawych i często unikalnych przynęt Woblery pstrągowe to przynęty, które prawdopodobnie maja najbogatszą historię jeśli chodzi o polskie rękodzielnictwo. Na Dolnym Śląsku oraz na Pomorzu powstawały pierwsze woblery pstrągowe w Polsce. Unikalność ręcznie produkowanych woblerów na pstrągi zadecydowała o ich sukcesie. Dziś niemal nad każda, nawet najmniejsza rzeczką mieszka człowiek, wodę pstrągową zna doskonale i właśnie na nią produkuje własnoręcznie przygotowane najlepsze woblery pstrągowe

Wobler pstrągowy co to takiego?

Co to tak naprawdę jest wobler pstrągowy? Czym takie przynęty się charakteryzują? Jakie maja właściwości? Pstrągarze od dziesiątek lat produkowali specjalne woblerki przygotowane specjalnie do połowu pstrągów. Przynęty zazwyczaj charakteryzowały się drobną i migotliwa akcją oraz stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Typowy wobler pstrągowy zwykle miał około 5 do 7cm a jego kolorystyka była oparta o stonowane dość przygaszone barwy. Rękodzielnicy produkowali od lat najskuteczniejsze woblery pstrągowe i to od  nich nawet największe firmy czerpały wzorce. Dziś w Polsce przynęt określanych mianem „pstrągowe” wytwarza się setki jednak jak się okazuje tylko niewielka grupa spośród całej masy wabików jest rzeczywiście skuteczna.
 

Woblery pstrągowe handmade

Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że pstrąg jest jedną najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb. Nie powinno też dziwić, że tak wielu wędkarzy chce upolować tego drapieżnika, by przekonać się, czy nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Pstrągi nie należą do najbardziej wybrednych ryb, co jednak wcale nie oznacza, że łatwo je upolować, bo to całkiem sprytne, a przy tym wojownicze, ryby. Wędkarz uzbrojony w kiepskiej jakości przynętę nie może liczyć na ogromny sukces. Na branie mogą liczyć ci, którzy wyposażyli się w wysokogatunkowe woblery.

Dlatego też w naszym sklepie znajdziecie woblery pstrągowe handmade, które są efektem ciężkiej pracy i ogromnego doświadczenia polskich rękodzielników. To przynęty, których historia sięga lat 50. i jest prawdopodobnie jedną z najciekawszych, jeśli chodzi o samo rękodzielnictwo. Na przestrzeni wszystkich tych lat woblery przeszły długą drogę, a mimo tego wabiki, z którymi mamy styczność obecnie, są wciąż unikatowe i kuszą wędkarzy możliwościami, jakie oferują.

W naszym asortymencie znajdują się woblery pstrągowe o najróżniejszych kolorach, różnej gramaturze i odmiennej wielkości. Tak szeroki wybór przynęt pozwoli każdemu wędkarzowi skompletować w pudełku najbardziej łowne i efektywne woblery na każdą wodę.
Oferowane woblery pstrągowe handmade są solidne i dopracowane w każdym calu. To przepięknie wykonane przynęty o wysokiej skuteczności, które nadają się niemalże na każde warunki i wodę. Pstrąg jest bardzo bystrą rybą, która nie da nabrać się na byle błyskotkę. Z tego też względu przynęty ręcznie robione mają pewną przewagę nad tymi, które produkowane są masowo, bo zostały wykonane z dbałością o szczegóły. Wyróżniają się również znacznie większą trwałością i dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Są solidnie wykonane i niezawodne – dają pewność, że nic nie zawiedzie podczas holowania ryby, bo kotwiczki i mocowania przynęty są wysokiej jakości. Szeroka gama kolorów zapewnia bardzo duży wybór odpowiednich przynęt, który powinien zadowolić każdego wędkarza. Oferowane przez nas woblery można z powodzeniem zaliczyć do grupy łownych. Przekonaliśmy się o tym nie tylko my, ale też wędkarze, którzy postanowili wypróbować je w praktyce. W końcu dobra przynęta to taka, na którą jesteśmy w stanie złowić ryby.

To jednak tylko część sukcesu, bo woblery pstrągowe handmade powinny przede wszystkim zostać dopasowane do łowiska. Ileż to razy wędkarze przekonali się, że ten sam wobler będzie przynosił różne rezultaty w rzekach i wodach stojących?

Skuteczne woblery na pstrąga

Najlepsi polscy rękodzielnicy mawiają: „…dobry wobler na pstrąga jest najlepszy na wszystkie inne ryby” Rzeczywiście coś w tym jest. Drobniutka i migotliwa praca niemal zawsze jest bardzo skuteczna na inne gatunki ryb. Zgaszone kolory okazują się najczęściej skutecznymi barwami. Gabaryty pstrągowych woblerków tez większości drapieżników bardzo odpowiadają. Mamy chyba zatem klucz do sukcesu. Woblery pstrągowe ręcznie robione to do dziś ikona polskiego spinningu.

Przynęta to nie wszystko! Jak podpowiada doświadczenie dobrej jakości
wobler na pstrągi to dopiero początek. Kolejną rzeczą jest jakość samego łowienia. Najważniejszym tematem jest wiedza co do samej ryby. Musimy zdobyć podstawowe informacje dotyczące życia pstrąga potokowego i dopiero wówczas będziemy mieli szanse zmierzyć się z prawdziwym przeciwnikiem. Okres życia pstrąga dzieli się na kilka podstawowych części. Te z kolei podporządkowane są dostępnością pokarmu, tutaj właśnie przychodzi właśnie temat najlepszych woblerów pstrągowych.Przynęty pstrągowe dzielą się na wiele różnych grup jednak woblery na pstrągi stanowią zdecydowanie największą i najbardziej obfita grupę przynęt pstrągowych. Wśród woblerów znajdziemy czasem maleńkie przynęty, które imitują drobne organizmy lądowe aż po całkiem obfite i leniwie pracujące imitacje ryb, które padają ofiara najgrubszych lorbasów.

Woblery pstrągowe ręcznie robione - najlepsza przynęta na pstrąga

Polska to kolebka ręcznie robionych przynęt i bez wątpienia, mimo upływu czasu nadal w tej dziedzinie jesteśmy liderami. Produkcja przynęt wykonywanych ręcznie to bardzo stara dziedzina wędkarstwa i nadal intensywnie się rozwijająca. Pomimo nieustannego wzrostu ilości dostępnych produktów produkowanych w Chinach woblery pstrągowe ręcznie robione to oczko w głowie rodzimych wędkarzy, którzy nadal bardzo chętnie produkują przynęty na pstrąga. Ciekawostka jest geneza powstania pierwszych przynęt które możemy określać jako woblery pstrągowe ręcznie robione. Według opinii wielu bardzo uznanych i cenionych w Polsce rękodzielników pierwotną przyczyną była najzwyczajniej ogromna luka w dostępnych produktach na rynku. Wędkarzy, którzy podchodzili do sprawy bardo poważnie starali się tez pstrągowi podać przynętę, która będzie w mocnym stopniu nawiązywała do podwodnego świata górskich strumieni. Produkowane były woblery imitujące drobne ryby żyjące w pstrągowych rzekach oraz larwy owadów oraz co ciekawe żaby, myszy i inne bardzo ciekawe przynęty  W latach sześćdziesiątych pstrągi łowione na spinning był zazwyczaj na wahadłówki bowiem na rynku nie było innych przynęt…

No właśnie czy na pewno nie było. W niewielkich miejscowościach, często tuż nad brzegiem rzeki mieszkali w tamtych czasach wędkarze, którzy samodzielnie wykonywali różnego rodzaju przynęty a wśród nich były właśnie strugane z różnych rodzajów woblery pstrągowe ręcznie wykonywane przez doskonałych wędkarzy. Dziś ta piękna idea jest nadal kultywowana i często przekazywana z pokolenia na pokolenia. Rękodzielnicy wykorzystują szereg różnego rodzaju materiałów, którego tworzone są korpusy. Pierwotnie było nim drewno, zwykle, lipowe, topolowe, olchowe a czasem wykorzystywana nawet które z różnych rodzajów drewna. Stosowano bardzo proste farby, stery wycinani z metalu. Dziś świat oferuje pełna gamę półproduktów dając możliwość składania przynęt na podobieństwo puzli. Dziś woblery pstrągowe handmade to często powielane na bazie ogólnodostępnych form  produkty, które jak się okazuje nie do końca nawiązuje do pstrągowego rękodzieło. Co zatem wyróżnia coblery handmade?

Złowienie grubego lorbasa na dobrze dobrany wobler zdaje się nie być aż tak karkołomnym zadaniem. Zdecydowanie większym wyzwaniem jest dobranie takiego woblera, aby rzeczony lorbas chciał się w ogóle nim zainteresować. Zwłaszcza, że o skuteczną przynętę na pstrąga, a już szczególnie w pierwszych miesiącach roku, wcale nie jest tak łatwo. Jakie cechy powinny mieć woblery pstrągowe ręcznie robione? Zdecydować się na tonące czy pływające wabiki? A może znaczenie będzie mieć praca woblera – szeroka i wychylająca przynętę delikatnie na boki, czy migotliwy wobler o dużej szybkości?

Kwestii do rozważenia jest wiele. Nawet najlepsze woblery pstrągowe, ręczenie robione i świetnie dopasowane do tego drapieżnika, na nic się zdadzą, jeśli zostaną źle dobrane, a wybór ten wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się na pozór wydawać. Pierwszym, a zarazem najbardziej oczywistym pytaniem, jakie nasuwa się na myśl jest rozmiar wabika. Niestety i tutaj nie uda się odnaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od samego łowiska, koloru przynęty, a nawet konkretnego dnia. Za najbardziej uniwersalne uznaje się woblery pstrągowe ręcznie robione, których wielkość waha się miedzy 4 a 5 cm. To wabik, na który może pokusić się zarówno gruby lorbas, jak i mniejszy pstrąg. Jeśli wędkarz zasadza się na naprawdę pokaźne sztuki, może zastosować wabik o wymiarach 6 lub 7 centymetrów. Większa przynęta jest jednocześnie wyposażona w odpowiednio solidne kotwiczki, które pozwolą doholować pokaźnego pstrąga.

Nie bez znaczenia jest także sam kolor woblera, zwłaszcza jeśli wędkarz planuje łowić na nieznanych mu dotąd wodach. Często nie ma sensu ograniczać się do jednego wariantu kolorystycznego, a zabrać ze sobą szerszy wachlarz przynęt. W ekwipunku warto mieć woblery w odcieniach zieleni, różu czy fioletu, jak i te bardziej klasyczne oraz naturalne. Przez cały trzeba mieć jednak na uwadze, że to, co sprawdza się u innych, niekoniecznie musi przynieść spodziewane rezultaty w naszym przypadku. Pamiętajmy też, że te najbardziej łowne woblery pstrągowe są często pilnie strzeżoną tajemnicą, którą wędkarze niekoniecznie chętnie dzielą się ze sobą. Lepiej zaufać własnemu doświadczeniu albo dojść do wprawy metodą prób i błędów niż posiłkować się niekoniecznie wartościowymi radami kolegów po fachu. Zdecydowanie skuteczniejszą praktyką jest dostosowanie się do preferencji łowionych ryb i rodzaju wody, na której przyjdzie nam wędkować.

Woblery pstrągowe handmade

Zastanawialiśmy się wielokrotnie czym jest handmade? Czy zawsze woblery pstrągowe handmade musza być wykonane z drewna, malowane musza być pędzelkiem? Chyba nie? Jest w tym jednak dość kontrowersyjnym założeniu nieco prawdy i słuszności. W naszym rozumieniu cały obszar powinniśmy nieco wyłuszczyć i przedstawić go na kilku płaszczyznach. Po pierwsze idea!

Dla nas woblery handmade to takie, które bez względu na rodzaj wykorzystanego materiału niosą za bosa duszę, musza skrywać w sobie wiedzę i doświadczenie wędkarza, który wykonał swoje przynęty po to aby łoiły ryby i to jest cel nadrzędny. Zakładając ze wobler powstał w efekcie pasji i wędkarskiego hobby w którym pstrąg potokowy jest bezwzględnie na pierwszym miejscu to rodzaj materiału nie ma najmniejszego znaczenia. Znaczenie natomiast ma to co dany wobler pstrągowy handmade sobą oferuje. Dobry wobler ma być łowny, Kusic ogromne pstrągi i dawać wędkarzowi który stosuje swój woblerk szansę na to że wielki tłusty lor bas pomyli sztuczną rybkę z żywym organizmem, który pływa tuż obok domu pstrągów. Niestety obok rękodzieła wędkarskiego powstaja składaki, często produkty, które nie pełnia funkcji przynęt wędkarskich i takie niestety również mylnie wrzucane sa do jednego worka z produktami mozolnie  i w swoim tempie produkowanym tuż nad brzegiem dzikiej rzeki.

0.56 s