Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Kołowrotki > Shimano

Shimano

Kołowrotki Shimano od lat słyną z doskonałej kultury pracy. Wielu wędkarzy na całym świecie traktuje kołowrotek Shimano z "wysokiej półki" jako najlepsze młynki na świecie. Specjalnie dla Ciebie dobraliśmy modele sprawdzone, które posłużą Ci przez wiele wędkarskich sezonów. na pewno zwróciłes uwagę, że nasza oferta kołowrotków Shimano nie jest bardzo duża. Modele, które oferujemy doskonale znamy zarówno te spinningowe jak i multiplikatory. W związku z tym, mamy dużą wiedzę na temat doboru odpowiedniego kołowrotka względem przeznaczenia.
15 lat na rynku
Raty 0%

Kołowrotek Shimano – historia

Choć kołowrotek Shimano to obecnie jeden z najpopularniejszych elementów wędkarskiego wyposażenia, sama japońska firma Shimano to marka, która dobrze znana jest także osobom nie mającym z łowieniem nic wspólnego. Nie ma w tym nic dziwnego jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że rozpoczęła ona działalność ponad 100 lat temu, a dokładnie w 1921 r. w mieście Sakai w prefekturze Osaka. Jej założycielem był 26-letni wówczas Shozaburo Shimano, a firma w założeniu miała zajmować się wytwarzaniem różnorakich towarów z metalu. Jej pierwszym wytworem były wolnobiegi do rowerów, które w ówczesnym czasie wymagały najnowszych technologii do ich produkcji.

Firma Shimano z biegiem następnych lat i dekad wyspecjalizowała się w produkcji części do rowerów, i do tej pory z tego właśnie słynie. W roku 1970 rozpoczęła działalność w drugiej branży, a mianowicie w wędkarstwie. Nic w tym dziwnego jeśli weźmiemy pod uwagę, że zarówno kołowrotki jak i rowery wymagają kół zębatych, łożysk i precyzyjnych mechanizmów. Rok później na półki sklepowe trafia pierwszy kołowrotek Shimano – były to młynki z serii DUX. Obecnie sprzęt wędkarski uznawany jest za drugi najważniejszy filar działalności japońskiego producenta, a kołowrotki Shimano na całym świecie są synonimem wysokiej jakości i niezawodności.

Kołowrotek Shimano – technologia

Kołowrotek Shimano zawdzięcza swoją doskonałą opinię nie tylko staranności wykonania i wysokiej jakości materiałom. Japońska firma opracowała też specjalne technologie produkcji które sprawiają, że ich młynki nie mają sobie na rynku równych. Jak już wspomniano, Shimano od bardzo długiego czasu zajmuje się tworzeniem precyzyjnych elementów z metalu, dzięki czemu doskonale rozumie ten surowiec. Niektóre metale z których wykonane są kołowrotki Shimano (np. aluminium czy magnez) nie mogą być poddane zwykłej obróbce mechanicznej i wykrawaniu, gdyż w procesie tym tracą swoje pierwotne właściwości. Dlatego też japoński producent zdecydował się na wytwarzanie ich poprzez odkuwanie w temperaturze pokojowej, ale pod ogromnym naciskiem. Pozwala to na zachowanie właściwej, mocnej struktury metalu, a wykonanie z niego elementy są niezwykle wytrzymałe. Kołowrotki i elementy wykonane przy użyciu tej technologii określone są przez producenta słowem Hagane.

Przykładem może być kołowrotek Shimano z korpusem Hagane Body. Jest to metalowy korpus odkuwany z jednego kawałka metalu. Zapewnia on doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi naszego młynka, jak i wielkiej siły nacisku która powstaje np. podczas walki z ogromną rybą. Taką ultra mocną konstrukcję znajdziemy w kołowrotkach Shimano z najwyższej półki. Są one wykonane z aluminium lub magnezu, co daje tym produktom dużą przewagę nad młynkami wykonanymi z tworzywa grafitowego. Zauważy to od razu w akcji każdy wędkarz, gdyż użyty materiał zapewnia dużo większy stopień przenoszenia drgań, a tym samym znacznie polepsza czucie przynęty i holowanej ryby. Hagane nie jest jednak jedyną innowacyjną technologia którą znajdziemy w produktach Shimano.

Kolejny element na który warto zwrócić uwagę to napęd X-Ship, zapewniający płynną pracę kołowrotka. W wewnętrzu młynków z tą technologią znajdziemy wałek podparty z obu stron na dwóch łożyskach, które delikatnie amortyzują go podczas pracy. Takie rozwiązanie zmniejsza tarcie, a jednocześnie polepsza przekazywanie mocy, poprzez zmniejszenie stopnia zużycia zębatek. Metalowe elementy są więc tu amortyzowane nie tylko smarem, ale i dwoma łożyskami co sprawia, że nie czujemy tarcia podczas kręcenia korbką. Kołowrotek Shimano w którym zastosowano to rozwiązanie zapewni pełen komfort podczas łowienia nad wodą.

Jeśli już mowa o zębatkach, nie sposób pominąć tych mikromodułowych. Są one bowiem jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie i wymagających największej precyzji podczas obróbki metalu elementów. Jeśli chcemy zakupić kołowrotek Shimano w którym wykorzystano tą technologię, sięgnąć będziemy musieli na najwyższą półkę. Jedną z najważniejszych cech zębatek mikromodułowych Shimano jest ich cicha praca, którą osiągnięto dzięki niestandardowej wielkości zębów. Te ultra precyzyjne mechanizmy odznaczają się zauważalnie płynniejszą pracą, a przy tym wolniejszym zużyciem elementów wewnętrznych. Zębatki Micromodule także zostały wykonane technologią na zimno, a zęby opracowane metodą frezowania.

Przegląd niektórych technologii kołowrotków Shimano zamknijmy tworzywem Ci4+. Jest to opatentowane przez japońskiego producenta tworzywo węglowe o niezwykłej wytrzymałości (dorównującej niemal metalowi), ale znacznie obniżonej wadze. Shimano wiele lat pracowało nad tym materiałem (poprzednia jego wersja Ci4), aby doprowadzić go do perfekcji. Obecnie wykorzystywany jest on przede wszystkim w korpusach kołowrotków i rotorach sprawiając, że są one bardzo lekkie a przy tym wytrzymałe. Tworzywo to ma także bardzo niski współczynnik odkształcania, dzięki czemu nie są mu straszne duże przeciążenia i hol ryby w ostrym nurcie.

Kołowrotki Shimano

Współczesne wędkarstwo spinningowe w bezpośredni sposób związane jest z technologia i najnowszymi rozwiązaniami właśnie obie cechy noszą w sobie kołowrotki Shimano. Wędkarze od wielu lat składając pierwszy zestaw wędkarski wybiera jedną z wielu wędek oraz do niej dobiera właśnie kołowrotki Shimano, które bez wątpienia są synonimem jakości i niezawodności.

W ofercie japońskiego producenta znajdziemy dziesiątki bardzo zróżnicowanych rozwiązań od najprostszych modeli, których cena nie przekracza dwieście złotych do kołowrotków których cena sięga ponad trzech tysięcy. Dzięki tak zróżnicowanej ofercie wędkarz bez względu na zasobność portfela, poziomu zaawansowania czy nawet nie zwracając uwagi na technikę połowu znajdzie dla siebie kołowrotki Shimano, które będą w stu procentach spełniały jego oczekiwania. Od legendarnej i taniej Shimano Ultegra przez niezniszczalne i uwielbiane przez spinningistów Twin Power aż do ekskluzywnej Stella FK mamy możliwość wybrania dla siebie najbardziej odpowiedniego rozwiązania. Mało tego w każdy z dostępnych modeli mamy do czynienia z różnymi wersjami przełożenia które tworzą niemal nieograniczone pole do manewru. Opisując kołowrotki  firmy Shimano należy zwrócić uwagę na multiplikatory, z których producent jest bardzo znany na całym świecie i swoimi technologiami przegania konkurencie o długie lata. Dla zdecydowanej większości fanów metody castingowej multiplikator Shimono to podstawowy wybór kołowrotka do castingu.

Jaki kołowrotek spinningowy Shimano

Pozostawiając nieco z boku same model bo te bardzo często będą wybierane względem przeznaczonego na zakup budżetu, warto wspomnieć kilka słów o rozwiązaniach technologicznych a często drobnych niuansach, które potrafią zmienić nasze wędkarstwo w zdecydowany sposób.

Przełożenie kołowrotków Shimano

Wiele modeli kołowrotków zarówno spinningowych oraz castingowych dostępnych jest w kilku wersjach przełożenia. Kwestia szybkości obrotu rotora względem obrotu korbki jest pochodna konstrukcji oraz uzębienia na tak zwanym pinione. Ten element jest w bezpośredni sposób związany z trwałością moca oraz oczywiście ilością nawijanej linki przy jednym obrocie korbki. Przełożenie kołowrotka ma istotne znaczenie względem doboru do techniki i rodzaju stosowanej przynęty.  Shimano wprowadził oznaczania przełożenia (PG, HG, XG) które określają szybkość obrotów rotora, jest to oczywiście w bezpośredni sposób związane z ilością nawijanej linki . Należy być jednak ostrożnym kierując swój wybór przed zakupem! Poszczególne model mogą mieć ilość nawijanej linki przy niższym przełożeniu większa niż te oznaczone jako najszybsze. Bowiem istotna jest również  wielkość szpuli oraz najzwyczajniej na świecie wielkość kołowrotka. Uwaga im mniejsze przełożenia kołowrotka tym Jergo mechanizm poddany jest mniszym obciązenini0m co w bezpośredni sposób przekłada się na jego trwałość oraz kulturę pracy. Kolejna sprawą jest

Przełożenie PG

Jeśli Znasz stare kołowrotki, jakie stosowali nasi dziadkowie to pamiętasz klasyczne właśnie wolne przełożenia, które nie były wówczas oznaczane symbolem PG. Kołowrotki z takim przełożeniem cechują się największa mocą i trwałością. Wolniejsze niż standardowe, przełożenie idealne do bardzo ciężkiego łowienia wertykalnego lub do, tak popularnej wśród polskich wędkarzy, „rzecznej orki” czyli łowienia bardzo ciężkimi zestawami na Odrze czy Wiśle. W tym przypadku sugerujemy korzystanie z kołowrotków w rozmiarze 4000, a nawet 5000 z przełożeniem PG, które generuje najwięcej mocy podczas zwijania i holu.

Przełożenie HG

Nieco szybsze niż klasyczne, przełożenie dające nieco mniejszą moc, ale większą ilość zwijanej linki. Sprawdza się dobrze podczas łowienia w trudnych łowiskach, gdzie szybkość reakcji i dokładność prowadzenia przynęty ma istotne znacznie. Przełożenie HG cenione jest równiez przez wędkarzy łowiących sandacze metoda opadu oraz wędkarzy którzy łowią na koguty. HG oferuje jednak nieco większy opór podczas prowadzenia przynęt stawiających opór wodzie Bardzo często wykorzystywane przełożenie do łowienia pstrągów szczególnie w dużym nurcie gdy przynęta prowadzona jest z biegiem rzeki.

Przełożenie XG

Bardzo szybkie i raczej zadaniowe przełożnie. Najwyższe oferowane przełożenie w kołowrotkach Shimano, które nadaje się najlepiej do łowienia boleni, oraz do spinningu morskiego, szczególnie łowienia wertykalnego niewielkich ryb na delikatne zestawy. Ponieważ ten rodzaj kołowrotka nie dysponuje dużą mocą, sugerujemy używać go w przypadku delikatniejszych odmian łowienia – model XG w rozmiarze 4000 nie wygeneruje dużo więcej mocy niż 2500 o identycznym przełożeniu.

Kołowrotek Shimano oznaczenia w kodzie

Niektóre rozwiązania technologiczne, a w szczególności specyfikacja danego modelu kołowrotka, jest określona już w kodzie produktowym. Poza unikalnym kodem przypisanym dla danego produktu, możemy wyszczególnić oznaczenia będące integralną częścią właściwego kodu danego produktu. Dla przykładu, nowa Stella FK w zależności od wersji może posiadać prosty kod (STL4000FK) lub bardziej złożony, jeśli mowa na przykład o modelu z bardzo szybkim przełożeniem (STLC3000XGFK). Wbrew pozorom, odczytywanie specyfikacji z kodu nie jest trudne – wystarczy tylko wiedzieć, co oznaczają kolejne litery kodu.
  • PG Skrót określa najniższe oferowane w danym modelu przełożenie, oscylujące zazwyczaj w okolicach 4.5:1 (4,5 obrotów rotora na 1 pełen obrót korby)
  • HG Skrót określa szybsze niż standardowe (czyli pozbawione skrótu) przełożenie, oscylujące zazwyczaj w okolicach 5.5:1 (5,5 obrotów rotora na 1 pełen obrót korby)
  • XG Skrót określa najszybsze oferowane w danym modelu przełożenie, oscylujące na ogół w okolicach 6.0:1 (6 obrotów rotora na 1 pełen obrót korby)
  • C Skrót oznacza, że model posiada kompaktowy korpus, oferowany w modelu o mniejszym rozmiarze (C2000, C3000, C5000), przy zachowaniu rozmiaru szpuli określonego w kodzie. Dla przykładu, Stella C3000 posiada korpus z modelu 2500 oraz szpulę w rozmiarze 3000
  • DH Skrót oznacza, że model posiada podwójną korbę. Tego rodzaju kołowrotki polecamy w szczególności do metod: picker, feeder, match -  w szczególności z przełożeniem HG lub XG
  • S Skrót oznacza, że model posiada płytką szpulę, umożliwiającą oddawanie dalszych rzutów
  • SS Skrót oznacza, że model posiada bardzo płytką szpulę, dedykowaną do łowienia bardzo cienkimi żyłkami i plecionkami

Kołowrotki od Daiwa i Shimano – Warszawa Praga

Wędkarze wiele uwagi poświęcają na wybór odpowiedniej przynęty i dopasowaniu jej do wody, na której będą łowić. Sporo czasu poświęca się również na wybór dobrego kija, który będzie przedłużeniem ręki. Kołowrotki natomiast traktowane są trochę po macoszemu – całkowicie niesłusznie, bo ich praca, jakość i wytrzymałość jest niezwykle ważna w każdej wyprawie na ryby. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które zajmują się produkcją młynków. Są tańsze modele, te ze średniej półki i kołowrotki dla prawdziwych koneserów. My natomiast postanowiliśmy się skupić na tylko na sprawdzonych producentach: Daiwa, Pen Reels i Shimano. Warszawa i nasz sklep wędkarski ma w swojej ofercie młynki z różnych przedziałów cenowych. Kołowrotki dla początkujących i zaawansowanych wędkarzy, którzy dokładnie wiedzą, czego oczekują.

Nasza oferta skupia się głównie wokół kołowrotków spinningowych. Klienci mogą kupić młynki uniwersalne i te o określonych walorach użytkowych. Oferowane modele różnią się od siebie pod wieloma względami: zaczynając od wielkości, poprzez ilość linki, którą można nawinąć na szpulę, aż do technologii wykorzystanych przy produkcji. Wśród najczęściej polecanych firm prym wiedzie Shimano – Warszawa Praga, gdzie mieści się sklep Corona Fishing, ma w swojej ofercie najnowsze modele, które producent od lat udoskonala, oferując niezawodną jakość i płynność pracy. To kołowrotki, które świetnie sprawdzą się w rękach niewprawionych wędkarzy, a także zadowolą najbardziej wymagających pasjonatów łowienia. Shimano jest firmą cenioną w wędkarskim świecie za świetny stosunek ceny do możliwości, szeroką gamę modeli, w której każdy znajdzie młynek dopasowany do własnych potrzeb oraz niezawodność. To jednocześnie najnowsze technologie, które dają niesamowite wrażenia podczas wędkowania, a przy tym stale są ulepszane. Kołowrotki z wyższej półki przez wielu uważane są za najlepsze młynki na świecie.

W kontekście multiplikatorów też warto wspomnieć o Shimano. Sklep wędkarski w Warszawie i sklep wędkarski online ma w swojej ofercie również młynki do metody castingowej, które chętnie wybierane są przez morskich wędkarzy i tych zasadzających się na szczupaki. Multiplikatory są wyjątkowo wytrzymałe i wręcz stworzone do połowu dużych, ciężkich ryb.
 
Nasza oferta nie ogranicza się jednak wyłącznie do Shimano. Warszawa i sklep Corona Fishing oferuje również kołowrotki od firmy Ryobi, która słynie z produkcji najbardziej uniwersalnych kołowrotków do metody spinningowej, które zapewniają bardzo duże możliwości w przystępnej cenie. To jednocześnie jedne z najchętniej wybieranych kołowrotków na rynku.

Dla pasjonatów wędkarstwa morskie skompletowaliśmy trwałe i niezawodne kołowrotki od Penn Reels – amerykańskiej firmy, która zasłynęła z produkcji niezwykle wytrzymałych młynków. Kołowrotki Penn Reels mogą służyć przez wiele sezonów, nawet jeśli wędkujemy bardzo intensywnie. Młynki charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją, a do ich produkcji wykorzystano technologie sprawdzone na przestrzeni wielu lat.