Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Wędkarstwo podlodowe > Wędka podlodowa bałałajka

Wędka podlodowa bałałajka

Specjalistyczne i ręcznie wykonywane wędki podlodowe służące do precyzyjnego łowienia na mormyszki i żuczki. Stworzone z myślą o najbardziej wymagających wędkarzach. Każda jedna wędka jest dokładnie sprawdzana względem swojej funkcjonalności. Szczytówki wędek są szlifowane aby podczas zacięcia zapracowały i nie powodowały zerwania zestawu. Wyposażone w maleńkie przelotki, które niemal kleją żyłkę do blanku co zapobiega plątaniu zestawu. Lekkie i bardzo funkcjonalne wędki podlodowe.
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Wędka podlodowa bałałajka

Osobom niezaznajomionym z wędkarstwem, a tym bardziej tym podlodowym, bałałajka może wydawać się dosyć śmieszną wędką. Jest mała i krótka, a przy tym zwykle ma jaskrawe kolory, przez co przypomina nieco zabawkową wersję tradycyjnych kijów spinningowych przeznaczoną dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Wystarczy wybrać się na jakiekolwiek zawody wędkarskie odbywające się zimą by zobaczyć, że niemal wszyscy uczestnicy posługują się właśnie bałałajkami. Odkryjmy więc w czym tkwi sekret podlodowych bałałajek i ich popularności.

Bałałajka podlodowa dla niewtajemniczonych

Ogólnie rzecz ujmując, bałałajkami nazywa się krótkie wędki podlodowe o charakterystycznej budowie, pierwotnie wytwarzane w Rosji. Wędkarstwo podlodowe jest bardzo popularne za całą naszą wschodnią granicą, i to właśnie stamtąd dociera do nas wiele innowacyjnych rozwiązań i trendów, zarówno jeśli chodzi o przynęty podlodowe, jak i sprzęt wędkarski.
Jeśli chodzi o samą bałałajkę, to różni się ona znacznie budową od klasycznych wędek np.  spinningowych, czy nawet innych kijów podlodowych. Nie posiada klasycznego kołowrotka, zamiast niego znajduje się tu mechanizm do przytrzymywania żyłki, który na stałe wbudowany jest w kij. Nie znajdziemy tu też często klasycznych przelotek. Najważniejszą właściwie częścią bałałajki, która daje nieco pola manewru jeśli chodzi o różne jej zastosowanie, jest kiwok. To on właśnie, obok ręki wędkarza, nadaje pracę wędzisku, a dzięki założeniu odpowiedniego kiwoka możemy przygotować się do połowu wybranego gatunku ryby. Tak charakterystyczna budowa narzuca oczywiście określony sposób łowienia tymi wędkami.

Bałałajka wędka podlodowa w akcji

Jak więc wygląda łowienie takimi wędkami w praktyce? Jak już wspomniano, akcja wędki nadawana jest dzięki ruchom ręki wędkarza, wspomaganą przez kiwok. Hol ryby i jej wyciąganie również odbywa się manualnie, i zależy od siły i umiejętności łowiącego, a nie od używanego kija. Nieco żartobliwie bałałajkę nazywa się podajnikiem żyłki z kiwokiem, ale kryje się w tym sporo prawdy. Przed pierwszym zakupem takiego wędziska warto wiedzieć też, że nie pozwalają one na zmianę używanych przynęt podczas łowienia. Bałałajki podlodowe przygotowywane są od początku pod określony rodzaj przynęt, jeśli więc będziemy chcieli łowić np. mormyszkami i żukami, będziemy musieli kupić 2 różne kije. Ostatnia sprawa to długość wędki. Doświadczeni wędkarze podlodowi często szukają tych jak najkrótszych, ale... No właśnie, tu trzeba uważać.

Bałałajki wyczynowe

Według przepisów, minimalna długość wędki powinna wynosić 30 cm. Jest to zapis, który od długiego czasu wzbudza kontrowersje w środowisku wędkarskim, a w sklepach z łatwością znajdziemy też kije krótsze. Wyjaśnienie tego paradoksu świetnie oddaje przysłowie “Polak potrafi”. Jeśli nasza wędka jest za krótka, możemy dodać jej kilka centymetrów w elemencie, który nie wpływa znacząco na łowienie, czyli wydłużyć uchwyt za pomocą przymocowanego kawałka drewna czy tworzywa sztucznego.
Dlaczego jednak zawodnicy i wędkarze podlodowi wybierają krótkie wędki, i ogólnie bałałajki? Są to przecież kije o prostej, by nie powiedzieć banalnej konstrukcji. Jednak właśnie w tej prostocie kryje się tajemnica ich sukcesu. Bałałajka podlodowa to nieskomplikowane narzędzie, ale przy tym niezwykle precyzyjne. W tym typie łowienia jak w żadnym innym wszystko zależy od znajomości łowiska, wiedzy i przede wszystkim umiejętności wędkarza. On bowiem dobiera przynętę i żyłkę pod daną rybę, i on nadaje wabikowi pracę pod wodą. Jest to wędkarstwo najbardziej chyba zbliżone do łowienia gołą ręką. Wielu wędkarzy uważa wręcz, że najczystsza, najbardziej prawdziwa forma wędkarstwa. Znamy więc już odpowiedź na pytanie, dlaczego bałałajki wybierają zawodnicy. Jeśli chodzi zaś o ich długość sprawa jest prostsza – im kij krótszy, tym bardziej precyzyjnie pozwala prowadzić przynętę.

Bałałajki wyczynowe Corona Fishing

W odpowiedzi na potrzeby zawodników, profesjonalistów i pasjonatów wędkarstwa podlodowego powstały bałałajki wyczynowe Corona Fishing. Choć przeznaczone są do konkretnego zastosowania, mają kilka cech wspólnych: są lekkie i ergonomiczna, dzięki szlifowanym szczytówkom nie zrywają zestawu podczas zacięcia, a małe przelotki zapobiegają plątaniu się żyłki. Wszystkie nasze bałałajki zawodnicze wykonywane są ręcznie i sprawdzane dokładnie pod kątem funkcjonalności.
Pierwsza z nich to Bałałajka Ukraińska. Najlepszą rekomendacją w jej przypadku niech będzie fakt, że jest to bałałajka wyczynowa stosowana przez wielokrotnego mistrza tego kraju i jednego z najlepszych wędkarzy podlodowych na świecie. Jest to kijek bardzo drobny i lekki, o długości 19 cm (a więc niezgodnej z przepisami PZW). Wędka jest sztywna i pozwala na stosowanie nawet najbardziej delikatnych żyłek bez obaw o jej zerwanie, idealnie więc nadaje się do szybkościowego łowienia zawodniczego. Bałałajka jest przygotowana pod założenie zarówno kiwoka, jak i wentyla.
Kolejna podlodowa wędka wyczynowa w naszej ofercie to Bałałajka Klasyczna. Została ona wykonana ręcznie przez jednego z czołowych wędkarzy podlodowych w Polsce, i używana jest przez wielu zawodników naszej kadry. Posiada ona finezyjną szczytówkę z mikroprzelotkami, zbliżającymi żyłkę do blanku. Dzięki temu ograniczone do minimum zostaje ryzyko splątania czy nawet zerwania delikatnej żyłki. Wędka ta pozwala także na zacinanie ryby z dużej glębokości. Model ten posiada długość 30 cm, i przeznaczony jest do połowu za pomocą mormyszek.
Asortyment zamyka Ślizg, czyli bałałajka wędka podlodowa bardzo zbliżona do omawianej już Klasycznej – wykonywane są przez tego samego znakomitego wędkarza podlodowego. Ślizg posiada jednak nieco mocniejszą szczytówkę, pozwalającą na operowanie także żukami. Znajdziemy tu ten sam układ mikroprzelotek, a także mechanizm pozwalający na dosyć dokładne ustawienie hamulca na szpuli.
0.2 s