Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Kołowrotki

Kołowrotki

Kołowrotki spiningowe w ofercie Corona Fishing cechują się wyjątkową niezawodnością i trwałością. Dołożyliśmy starań, aby naszym Klientom dostarczyć produkt najwyższej jakości. W naszej ofercie znajdują się produkty takich renomowanych marek jak Ryobi, Penn, Shimano. Wybraliśmy dla Was kołowrotki spinningowe które doskonale znamy a większość nich osobiście testowaliśmy nad wodą. Naszym celem jest przedstawienie dokładnie takiej ofert kołowrotków spinningowych abyś mógł wybrać produkt na długie wędkarskie sezony

15 lat na rynku
Raty 0%

Kołowrotki wędkarskie

Dobór kołowrotka to często bardzo trudne zadanie przed jakim stoi wędkarz. Pierwsza podstawowa sprawa która dzieli kołowrotki na kilka grup to ich cena. Dziś na rynku dostępne są młynki których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a po drugiej stronie znajdziemy rozwiązania wyceniane na kilka tysięcy złotych. Kolejnym elementem wyróżniające poszczególne grupy kołowrotków wędkarskich jest ich zastosowanie i przeznaczenie. Wyróżniamy tu kołowrotki sumowe, karpiowe czy typowe morskie. Wszystkie te konstrukcje charakteryzują się ogromna trwałością i wytrzymałością. Szpule takich młynków pozwalają na nawinięcie dużej ilości plecionki lub żyłki. Kolejna grupa kołowrotków wędkarskich są multiplikatory. Te rozwiązania zazwyczaj wybierane są do ciężkiego łowienia szczupaków. Świetnie nadają się do jerków dużych gum. Bardzo często multiplikatory wybierane są jako podstawowe młynki wykorzystywane w metodzie castingowej. W naszym podstawowym podziale znajdują się też kołowrotki spinningowe, które ze względu na rodzaj zastosowania dzielone są na wiele różnych podgrup. Na samym końcu znajdziemy specjalistyczne kołowrotki wykorzystywane w metodzie gruntowej czy spławikowej. Do wiodących marek na świecie zaliczamy kołowrotki Shimano, Daiwa, Penn czy Ryobi.

Kołowrotki spinningowe

Ilość dostępnych, modeli wielkości wzorów i firm produkujących kołowrotki spinningowych jest niezliczona. Kołowrotki spinningowe możemy umownie podzielić na uniwersalne oraz takie które ze względu na określone walory użytkowe sugerowane są do wykorzystania w określonej metodzie połowu. Uniwersalne kołowrotki spinningowe wybierane są zarówno przez wędkarzy początkujących jak i tych zaawansowanych. Najczęściej kołowrotki spinningowe z tej grupy stosowne są do są jako podstawowe które sprawdzają się przy większości metod i technik łowienia. Kołowrotki różnią się od siebie wielkością, ilością linki która nawijamy na szpulę często też wagą. Zazwyczaj najbardziej uznani producenci jak Shimano nawet w tańszych modelach kołowrotków stosuje rozwiązania technologiczne, które w bezpośredni sposób wpływają na kulturę pracy.
W wielu sklepach będziemy mieli też okazje wybrać kołowrotki spinningowe których cena znacznie przekracza magiczną wartość 1000 złotych. Zwykle będą to kołowrotki o zaawansowanych właściwościach oraz takie, które zostały wykonane z  myślą wymagających użytkownikach. Będziemy mogli tu wybierać spośród kołowrotków spinningowych przeznaczonych celowo do łowienia np. boleni metodą ekspresową. Takie kołowrotki mają duże przełożenie oraz wyróżniają się duża ilością nawijanej żyłki przy jednym obrocie korbki.
Po drugiej stronie takich rozwiązań będą kołowrotki z małym przełożeniem, które zwykle wybierane są przez wędkarzy łowiących ciężej. Świetnie sprawdzają się podczas łowienia dużymi woblerami czy błystkami obrotowymi. Kołowrotki z wolnym przełożeniem bardzo często stosowane są nad pomorskimi rzekami do łowienia troci i łososi. Często najdroższe kołowrotki spinningowe wyróżniają się niespotykanymi właściwościami takimi jak maślana praca przekładni czy ultraczułym hamulcem.

kołowrotki multiplikatory

Kołowrotki do metody castingowej czyli multiplikatory zazwyczaj kojarzone są z ciężkimi zestawem na szczupaka lub suma. Swego czasu wybierane były jedynie przez wędkarzy morskich. Jednak z rozwojem rynku wędkarskiego multiplikator jest dziś traktowany jako podstawowe narzędzie do łowienia szczupaków z wykorzystaniem średnich i ciężkich jerków oraz gum. Multiplikator to bardzo wytrzymały i odporny na działanie dużych obciążeń. Mechanizmy multiplikatorów opierają się o zazwyczaj proste rozwiązani, które pozwalają na wielosezonowe i ciężkie łowienia.  Po drugiej stronie mamy do czynienia z kołowrotkami castingowymi, które traktowane są jako kołowrotki o zastosowaniu uniwersalnym. Wędkarze, którzy upodobali sobie technikę spinningową wykorzystująca zestawy castingowi, swój wybór argumentują większą precyzja prowadzenia przynęty oraz większym kontaktem z przynętą. Multiplikator w wielu krajach gdzie metoda spinningowa jesty zdecydowanie bardziej niż Polsce rozwinięta, wybierany jest przede wszystkich do zestawów od średnich w górę. Do lekkiego łowienia wybierane sa zazwyczaj klasyczne kołowrotki ze stałą szpulą.

Kołowrotki sumowe

Sum to potężna i bardzo mocna ryba. Łowienia sumów wymaga najmocniejszych zestawów a samo polowanie na wąsate drapieżniki nie pozwala na stosowania jakichkolwiek kompromisów. Jeśli chodzi o dobór sprzętu to kołowrotki sumowe musza być przede wszystkim bezwzględnie mocne i trwałe. Ich wytrzymałość musi pozwalać na siłowy hol ogromnej ryby. Młynek sumowy to taki, który będzie sprawnie działa przez kilka sezonów pod największym obciążeniem. Ważnym elementem, który determinuje kręcioł sumowy jest pojemność szpuli. Musimy zwrócić uwagę, że często 100 metrów grubej plecionki nam nie wystarczy. Zwykle będziemy nawijali odcinki około 200 metrowej, grubej i bardzo mocnej plecionki. Kołowrotki sumowe tak jak wszystkie pozostałe młynki dzielą się na wiele grup. Na rynku prym w produkcji wiedzie od lat firm Penn i Shimano