Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Kołowrotek na sandacza
2021-07-21

Kołowrotek na sandacza

Zastawiasz się zapewne co decyduje o tym, że kołowrotek można określić mianem sandaczowego? Co decyduje o tym, że dany kołowrotek na sandacza sprawdza się lepiej, a inne wręcz do połowu tej ryby nie będą się nadawały? Rynek oferuje całą masę przeróżnych wersji kołowrotków, które jak się okazuje zdają egzamin - jedne lepiej, inne gorzej. Znajdziemy opinie o takich, które kręcić będą długo, a inne z kolei podziałają bardzo krótko. Jaki jest zatem klucz doboru odpowiedniego kołowrotka na sandacza?

shimano na sandacza

Jakie kołowrotki na sandacza?

W naszej opinii należy do tematu podejść tak, aby wykorzystać logikę postępowania. Podstawowa sprawa to intensywność wędkowania, częstotliwość naszych sandaczowych eskapad, czyli mówiąc wprost - musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak mocno będziemy kołowrotek eksploatowali. Jak mocne obciążenia będą na niego położone? Jeśli do tematu łowienia sandacza podchodzisz tak jak do każdej ryby i twoje wyjazdy będą oparte o zasadę „ co się skusi to złowię”, to kołowrotek nie ma większego znaczenia. Ważne aby kręcił się płynnie, przyzwoicie nawijał plecionkę i choć trochę oddawał linkę na hamulcu ;) Sprawa zupełnie się zmienia jeśli dla sandacza masz przygotowane odpowiednie wędki, kilka masywnych pudeł z gumami, a kogutów w jednej torbie nie zdołasz przenieść ;) Jeśli jesteś w takim miejscu, to od kołowrotka którym łowił będziesz sandacza oczekujesz zapewne wysokiej jakości. Postaramy się nieco opowiedzieć o pewnej metodzie doboru kołowrotków, które będą dawały duży komfort łowienia, podziałają długie sezony, a jednocześnie nie będą kosztowały fortuny.

kołowrotek na sandacz
twin power xd 3000

Kołowrotek na sandacza z opadu

Dwie szkoły, dwie drogi i dwa sposoby postępowania. Podstawą wyboru jest przede wszystkim waga stosownych przynęt. Istnieje pewna niepisana zasada mówiąca o tym, że jeśli w naszych pudełkach z przynętami w przewadze znajdziemy główki o wadze od 5 do powiedzmy 18 gramów, to śmiało możemy zaszaleć i wybierać kołowrotki w wielkości od 2500 do 4000 i z niemal dowolnymi przełożeniami. Nie będzie miało większego znaczenia czy będą to klasyczne szybkości, jak powiedzmy w Shimano Stradic FL C3000, czy skusimy się na PG, HD, XD.
Mitem jest, że przekładnie HG czy XD są przekładniami mniej trwałymi. Prawda jest taka, że zęby na przekładni głównej są zdecydowanie większe, i choćby dlatego została wyeliminowana kwestia mniejszej trwałości czy odporności na duże obciążenia. Kolejny fakt jest taki, że jeśli wybierzemy przekładnie najszybszą to przynęty ciężkie lub takie, które stawiają opór podczas prowadzenia linki będą do naszego zestawu mniej pasowały. Po prostu będziemy  czuli opór przynęty w ręku.
Po jednej stronie będziemy mieli szybkie kołowrotki, które mają swoich zwolenników podczas łowienia z opadu. I tu argumentację stanowi szybki nawój luzu który występuje po podbiciu przynęty szczytówką. W opinii zwolenników tej teorii ten element jest kluczowy podczas łowienia sandacza metoda jigową, bowiem całkowita kontrola nad przynętą w każdej fazie jej prowadzenia jest bezwzględnie istotna. Po drugiej stronie będziemy mieli zwolenników maślanej pracy i brak jakiegokolwiek oporu podczas prowadzenia. Tutaj wędkarze którzy wybierają model PG lub C mają też większe pole manewru podczas łowienia skrajnymi przynętami, jak choćby lekkimi jaskółkami oraz woblerami stawiającymi opór w wodzie

jaki kołowrotek do opadu
kołowrotek na sandacza z opadu

Kołowrotek na sandacza do ciężkiej orki

W naszej opinii jeśli łowił będziesz ciężko, to zapewne też celem wyprawy wędkarskiej będzie ciężki sandacz. Gdy duża ryba, to mocny i duży kołowrotek. Jeśli zakładamy, że nasze przynęty nie będą ważyły mniej niż 20 gramów, a ich górna granica to około 50 - 60 gramów, to rozmiar 4000 będzie najbardziej rozsądnym. W kołowrotkach stosowanych do łowienia sandaczy istotne jest przede wszystkim jego obciążenie. Popularne  i niedrogie kołowrotki po sezonie, czasem po dwóch odmawiają posłuszeństwa i nie jest to jedynie nasze doświadczenie, a wielu naszych klientów, którzy zwracają się do naszego salonu sprzedaży z prośbą o pomoc w wyborze.
Przekładnia! Ma być lekko i płynnie czy szybko… Temat pojawia się systematycznie i prawdopodobnie nie ma na to jasnej odpowiedzi. My wybieramy PG, ewentualnie klasyczne C. Jeśli przynęta jest ciężka, masywna i wymaga szarpnięcia aby ruszyła z dna, to szkoda naszej ręki - niech tę moc zbiera przekładnia, która do tych celów został zaprojektowana. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji gdy łowimy na ciężkie koguty, które z natury dużo ważą i wymagają sporo energii przy prowadzeniu. Kolejna sprawa to duża guma na ciężkiej główce. Szczególnie jesienią gdy przyjdzie nam łowić w głębokich zbiornikach, jedynie takie rozwiązanie będzie dawało podstawę do sukcesu. Gumy pomiędzy 14 a 20 cm ważą dużo, stawiają też opór przy prowadzeniu. Jeśli jeszcze je dopalimy główką 30, to na końcu zestawu będziemy mieli do czynienia z poważną przynętą, która wymaga sporej kataryny do kręcenia.

mocny kołowrotek na sandacze
twin power pg
kołowrotki na sandacza

Kołowrotek na sandacza do woblerów

Wobler to najbardziej wymagająca przynęta jeśli chodzi o mechanizm kołowrotka. Nie ma wabika, który daje tak popalić mechanizmom i w tak bezkompromisowy sposób wpływa na komfort łowienia. Jeśli stosujesz przede wszystkim wobler, i nie ma znaczenia czy smukły twitchingowy, czy głęboko pracująca baryłkę, to wybór jest jeden: Twin Power PG. Wielu naszych klientów (ale też i my sami) zmieniając swoje ulubione przez lata młynki na PG zaczynało od nowa stosować woblery na grube sandacze. Oczywiście jak to w wędkarstwie, istnieją odstępstwa od woblerowej reguły. Kołowrotek, który zbiera doskonałe opinie szczególnie u wędkarzy łowiących na mniejsze woblery lub te, które nie stawiają zbytniego oporu w wodzie, to Shimano Ultegra z najwolniejszą przekładnią. Jeśli wobler, to dalekie rzuty. Tutaj nie ma potrzeby schodzić z wielkości kołowrotka. W obecnej technologii i przy minimalizowaniu wagi, kołowrotki w rozmiarze 4000 ważą często około 250 gramów, a taka waga najczęściej idealnie wyważa zestaw z kijem sandaczowym do woblera. Jeśli wobler, to wolne przełożenie. Woblery najczęściej będziemy podawali sandaczowi w ten sposób, aby przynęta niemal zawieszała się w toni nad drapieżnikiem. Zatem brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia do stosowania wysokiego przełożenia, które dodatkowo będzie nam w znaczący sposób ograniczało komfort.

kołowrotki na sandacza
kołowrotek na sandacza
kołowrotek na sandacza

Najlepsze kołowrotki spinningowe. Ranking

Nasz ranking oczywiście jest subiektywnym spojrzeniem na kołowrotki i to te w grupie naszych ulubionych. Nie bierzemy pod uwagę młynków, których nigdy nie mieliśmy w ręku. Ranking powstała bazie naszego wędkarskiego doświadczenia i przerzucenia szeregu różnych kołowrotków, którymi mieliśmy okazję łowić sandacze. Na to wszystko nakładamy dodatkowo doświadczenia oraz opinie naszych zaufanych klientów, którzy od lat łowią sandacze i o sprzęcie wędkarskim wiedzą bardzo dużo. Miernikiem była przede wszystkim niezawodność. Po drugie walory użytkowe a na samym końcu wszystko zestawiliśmy z ceną za dany kołowrotek. Już niebawem na naszej stronie pojawi się podobny tekst dotyczące kołowrotków Daiwa, które w opini wielu wędkarzy stanowią doskonała alternetywę dla marki Shimano

Lekkie i średnie Jigowanie. Przynęty od 5 do 18 gramów

Twin Power XD C3000 HG – niewielki, lekki i bardzo uniwersalny kołowrotek na sandacza łowionego metodą jigowania. Jego ogromną przewagą nad kołowrotkami konkurencyjnymi jest szeroko rozumiana kultura pracy. Co to oznacza? Idealne nakładanie cieniutkich plecionek. Doskonale pracujący hamulec, znikoma waga, oraz co bardzo istotne, niewielki opór stawiany przez przynęty, nawet biorąc pod uwagę wysokie przełożenie.
Drugie miejsce, ale nie bez kłopotu, przyznajemy popularnemu i bardzo chwalonemu Stradicowi. Stradic FL 2500 lub 3000 to kołowrotki dające bardzo duży komfort w operowaniu lekkimi i średnimi przynętami. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na przełożenie kołowrotka - do jigowania w przypadku Stradica sugerujemy jednak wybrać to klasyczne, najwolniejsze.

jaki kołowrotek na sandacza
jaki kołowrotek na sandacza

Ciężkie jigowanie, kogut, cykady i duże woblery wertykalne

Będziemy nieco monotematyczni, bo w naszym autorskim rankingu kołowrotków znowu wygrywa Twin Power, i znowu nowy XD, tyle że wersji 4000 PG. Shimano konstruując Twin Power XD C4000 PG stawia przede wszystkim na trwałość i niezawodność. Wybrany przez nas model jest kołowrotkiem sugerowanym do zastosowań morskich, a to w przypadku Shimano synonim jakości i trwałości.
Nowy model Twin Powera XD możemy potraktować w tej kategorii zamiennie z wersją klasyczną, czyli Shimano Twin Power FD 4000 PG.
W drugiej kolejności stawiam na znacznie tańszy, ale także mocny i trwały kołowrotek, czyli Shimano Ultegra. Miejsce dla tego młynka zarezerwowaliśmy ze względu na stosunek ceny do walorów użytkowych jaki oferuje ten produkt. Ultegra zasłynęła wśród wędkarzy z legendarnej serii FB. Dziś dostępny jest model FC, który podobnie jak poprzednik zbiera bardzo dobre opinie swoich użytkowników.

kołowrotki sandaczowe
kołowrotek na sandacza shimano

Ciężkie woblery stawiające opór przy prowadzeniu

W przypadku wędki na sandacza opinie sa podzielone. Jedni lunbią ostre i szybki inni raczej te wolniejsze i bardziej spolegliwe. Tutaj sprawa jest niemal banalna. Kołowrotek, który bez najmniejszych wątpliwości przetrwa i w dobrym komforcie pozwoli nam stosować duże obciążenia, to Twin Power 4000 PG. Kołowrotek pozbawiony wad, a jeśli chodzi o zastosowanie w ciężkich warunkach idealny. Młynek  przetestowany i sprawdzony przez najbardziej wymagających wędkarzy, stosujących naprawdę poważne zestawy wędkarskie służące do łowienia grubych sandaczy. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Trwałość na lata i najwyższy komfort prowadzenia dużego woblera nawet w mocnym nurcie.
Ranking dla ciężkiej orki można zamknąć na wspomnianym modelu, ale aby nie był on tak skromny dodamy jeden jeszcze kołowrotek, nieco z innej grupy, o nieco innym przeznaczeniu, ale do ciężkiego łowienia sprawdzający się doskonale - Shimano Twin Power SW. Piekielnie mocna konstrukcja. Bezawaryjny, ciężki i odporny prawdopodobnie na wszystko, co może spotkać kołowrotek sandaczowy. Jeden minus to przełożenie XG, które jest bardzo mocne w tej konstrukcji, ale przy tym szybkie i nieco utrudniające łowienie z wykorzystaniem dużych woblerów. Są jednak wędkarze, którzy z powodzeniem stosują właśnie ten kołowrotek i temat dużej ilości linki potrafią wykorzystać i stworzyć z tego zaletę.

mocny kołowrotek na sandacza

Technologie kołowrotków spinningowych Shimano

 

Przełożenie kołowrotków Shimano

Jeśli chodzi o poszczególne modele, kołowrotki Shimano oferowane są zazwyczaj w kilku wersjach przełożenia co sprawia, że nadają się one do różnych odmian łowienia. Tyczy się to w szczególności kołowrotków spinningowych. Przełożenie jest o tyle istotne, że wpływa bezpośrednio na moc i wytrzymałość kołowrotka. Odpowiednie oznaczenia (PG, HG, XG) określają szybkość (ilość obrotów rotora), z jaką kołowrotek zwija linkę przy jednym obrocie korby. Co niezwykle ważne, kwestia mocy stanowi poniekąd lustrzane odbicie przełożenia – najniższe dysponuje zawsze największą mocą zwijania.

Przełożenie PG

Nieco wolniejsze niż standardowe, przełożenie idealne do bardzo ciężkiego łowienia wertykalnego lub do, tak popularnej wśród polskich wędkarzy, „rzecznej orki” czyli łowienia bardzo ciężkimi zestawami na Odrze czy Wiśle. W tym przypadku sugerujemy korzystanie z kołowrotków w rozmiarze 4000, a nawet 5000 z przełożeniem PG, które generuje najwięcej mocy podczas zwijania i holu.

Przełożenie HG

Szybsze niż standardowe, przełożenie oferujące nieco mniejszą moc, ale większą szybkość zwijania. Nadaje się dobrze do łowienia w trudnych łowiskach, gdzie szybkość reakcji i dokładność prowadzenia przynęty jest niezwykle istotna.

Przełożenie XG

Najwyższe oferowane przełożenie w kołowrotkach Shimano, które nadaje się najlepiej do łowienia boleni, oraz do spinningu morskiego, szczególnie łowienia wertykalnego niewielkich ryb na delikatne zestawy. Ponieważ ten rodzaj kołowrotka nie dysponuje dużą mocą, sugerujemy używać go w przypadku delikatniejszych odmian łowienia – model XG w rozmiarze 4000 nie wygeneruje dużo więcej mocy niż 2500 o identycznym przełożeniu.

Oznaczenia w kodzie

Niektóre rozwiązania technologiczne, a w szczególności specyfikacja danego modelu kołowrotka, jest określona już w kodzie produktowym. Poza unikalnym kodem przypisanym dla danego produktu, możemy wyszczególnić oznaczenia będące integralną częścią właściwego kodu danego produktu. Dla przykładu, nowa Stella FJ w zależności od wersji może posiadać prosty kod (STL4000FJ) lub bardziej złożony, jeśli mowa na przykład o modelu z bardzo szybkim przełożeniem (STLC3000XGFJ). Wbrew pozorom, odczytywanie specyfikacji z kodu nie jest trudne – wystarczy tylko wiedzieć, co oznaczają kolejne litery kodu.

PG Skrót określa najniższe oferowane w danym modelu przełożenie, oscylujące zazwyczaj w okolicach 4.5:1 (4,5 obrotów rotora na 1 pełen obrót korby)
HG Skrót określa szybsze niż standardowe (czyli pozbawione skrótu) przełożenie, oscylujące zazwyczaj w okolicach 5.5:1 (5,5 obrotów rotora na 1 pełen obrót korby)
XG Skrót określa najszybsze oferowane w danym modelu przełożenie, oscylujące na ogół w okolicach 6.0:1 (6 obrotów rotora na 1 pełen obrót korby)
C Skrót oznacza, że model posiada kompaktowy korpus, oferowany w modelu o mniejszym rozmiarze (C2000, C3000, C5000), przy zachowaniu rozmiaru szpuli określonego w kodzie. Dla przykładu, Stella C3000 posiada korpus z modelu 2500 oraz szpulę w rozmiarze 3000
DH Skrót oznacza, że model posiada podwójną korbę. Tego rodzaju kołowrotki polecamy w szczególności do metod: picker, feeder, match -  w szczególności z przełożeniem HG lub XG
S Skrót oznacza, że model posiada płytką szpulę, umożliwiającą oddawanie dalszych rzutów
SS Skrót oznacza, że model posiada bardzo płytką szpulę, dedykowaną do łowienia bardzo cienkimi żyłkami i plecionkami
 
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

łowienie z powierzchni
łowienie z powierzchni
Łowienie na duże przynęty z powierzchni ma swój urok. Ciężka orka, godziny mozolnego nawijania linki, setki rzutów i czasem jedno jedyne branie. Ale za to jakie! Często właśnie dzięki dużej przynęcie odkrywamy swoją wodę ...
brzana na spinning
brzana na spinning
Brzana to paradrapieżnik z rodziny karpiowatych. Ryba, która dostarcza łowcy wielu ogromnych emocji podczas holu. Jedna z najsilniejszych ryb naszych wód. Brzanę można spotkać dosłownie wszędzie. Bytuje głównie w rzekach ...
Zimowy łowca
Zimowy łowca
Były takie lata, że uwielbiałem łowić szczupaki. Przed chwilą zajrzałem do swojego pamiętnika. Oto moje niektóre spostrzeżenia dotyczące dużego szczupaka: notoryczny leń, potrafiący całymi minutami, a nawet godzinami obserwowac ...
woblery na sandacza
woblery na sandacza
Przynęty silikonowe zdominowały nasze pudełka.  Zapewne każdy z nas w swoim arsenale posiada całą masę nowiutkich, nigdy jeszcze nie zbrojonych gumowych rybek i robaków.  Fakt jest taki, że silikonowe przynęty bez ...
błystki obrotowe
błystki obrotowe
Nie ma tu żadnych tajemnic, jednak jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach,” dzięki właśnie tym szczegółom wirówka może być albo prawdziwym „killerem”, albo całkowicie bezużyteczna. Kto ...
Zaporowe sandacze
Zaporowe sandacze
Kolejny raz wybraliśmy się w długą drogę na głębinowe sandacze. Znowu nie mogłem zasnąć w dzień przed wyzyjazdem. Kilkadziesiąt razy przekładane woblery na sandacza z pudełka do pudełka zdążyły już mocno pokłuć mi palce, zanim ...
mała cykada
mała cykada
Kolory w świecie przyrody pełnią bardzo ważne funkcje. Tam, gdzie nie można porozumieć się za pomocą słów, natura stworzyła inny system informacji. Tutaj barwy, zapachy, dźwięki i ruch, są tym samym dla zwierząt, czym dla nas ...
Opowieść o pstrągach i puzoniście misiu
Opowieść o pstrągach i puzoniście misiu
Miałem to szczęście, że dzięki ojcu znalazłem się pomiędzy ludźmi życzliwymi, zarażonymi tą samą pasją co ja. Zetknąłem się bowiem z nimi w warszawskim Kole Wędkarskim "Kolejarz", z którym związany byłem przez ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.35 s