Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing >
Oznaczenia wędzisk USA

Oznaczenia wędzisk USA

Wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszych wędkach zza oceanu!

Rynek wędek amerykańskich jest bardzo szeroki – każdy znajdzie w nim bez problemu takie wędzisko, jakie tylko sobie wymarzy. Uznane marki, o mocno konserwatywnym podejściu do swoich produktów, oferują kije o długości od 1,5 do 3,6 m, o przeróżnych akcjach, zakresach ciężaru rzutowego czy mocy, a nawet takich parametrach jak technika prowadzenia, czy rodzaj stosowanej przynęty.

Wędki St. Croix są zaprojektowane specjalnie pod różne zastosowania i techniki łowienia. Moc i akcja to najważniejsze parametry decydujące o charakterystyce wędki, ale bynajmniej nie jedyne. Na jej pracę ma wpływ wiele czynników, w tym materiał z jakiego wykonany został blank. Gwarancja St.Croix
Moc – najprościej rzecz ujmując parametr ten określa, jak dużego nacisku trzeba użyć aby spowodować ugięcie wędki. Moc opisywana jest w skali od Ultra Light do Extra Hard - oczywiście wędki o danej mocy przystosowane są do obsługi określonego zakresu ciężaru przynęt i wytrzymałości linki.

Akcja – jest to krzywa ugięcia wędki powstała pod określonym obciążeniem. Akcja określa, w którym miejscu wędki następuje ugięcie – kije szybkie będą uginać się bliżej części szczytowej, te o akcji średniej bliżej środka itd. Akcja określana jest w skali od Extra Fast do Slow.

Akcja i moc łączone są zwykle w określonych zestawieniach, np. wędki o akcji S mają najczęściej moc L lub UL. Oczywiście trafiają się modele o skrajnych parametrach, np. XF-UL, ale są to wędki do bardzo specyficznych zastosowań i warunków.


oznaczenia wędek st.croix
 
Długość - zdecydowana większość wędek prezentowanych w katalogach Lamiglas czy St. Croix to wędki w przedziale 1,6 - 2,4 m. Wszystkie wędziska produkowane za oceanem mają długość ujętą w stopach (stopa angielska = 30,48 cm; 6’ = 1,82 m, 6’6” = 1,98 m, 7’ = 2,13 m). Wybierając wędzisko o danej długości, dobrze jest mieć na uwadze kilka czynników.
Wędki krótkie używamy na łowiskach o zakrzaczonych brzegach, łowiąc z łodzi i przy ciężkich przynętach - łatwiej jest nimi operować; stosujmy zasadę „im cięższa przynęta, tym krótsza wędka" (wyjątkiem są tu najcięższe jerki, do których wykorzystujemy wędki dłuższe niż 2,13 m).
Długie wędki stosujemy polując np. na bolenie czy inne ryby, które poławiamy z dużej odległości i łowiąc z brzegu na łowiskach bez dużej ilości krzaków i zarośli. Pamiętajmy, że jeśli mamy np. 1,6 m wzrostu, to operowanie 3-metrową wędką przez cały dzień będzie wymagało znacznej siły.
Kolejny parametr to wytrzymałość linki, wyrażona w funtach (1 lbs = 0,454 kg). Wytrzymałość podana jest w postaci przedziału od - do, przy czym naprawdę ważna jest tu górna granica. Mówi ona o tym, że blank nie powinien być poddawany większemu od podanego obciążeniu. Oczywiście możliwe jest stosowanie żyłek lub plecionek wytrzymalszych od podanych, ale by nie narażać niepotrzebnie wędki na uszkodzenia, należy przy tym odpowiednio wyregulować hamulec kołowrotka.

Masa rzutowa - tutaj wielu polskich wędkarzy, przyzwyczajonych do europejskich opisów gramatury rzutowej, sugerują się jej opisem jako ściśle określonej między dolną i górną granicą. Wędki amerykańskie posiadają oczywiście opisaną masę rzutową, ale jest ona znacznie płynniejsza niż ta, podawana na kijach produkowanych np. w Europie. Wszystkie wędki zza oceanu gramaturę rzutową opisaną mają w uncjach (1 oz = 28,35 g). Wybierając odpowiedni kij do wagi przynęty, należy dokładnie zapoznać się z dodatkowymi symbolami zapisanymi w katalogu. Najważniejsze jest zestawianie masy rzutowej z mocą wędziska i jego akcją.
Raty 0%
0.1 s