Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing >
Oznaczenia wędzisk USA

Oznaczenia wędzisk USA

Czym charakteryzuje się wędka jakie parametry. Co to jest akcja wędki? Co to jest moc wędki?  Czy oznaczenia na wędkach nie zamieszały Ci w głowie?  Jak ocenić parametry wędziska przed wyborem? Wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszych wędkach zza oceanu!

Co to jest akcja wędki?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wędziska charakteryzują się szeregiem różnych właściwości a te z kolei zostały przyporządkowane różnym cechom i parametrom. Podstawowe i najczęściej wymieniane przez wędkarzy to akcja wędki. Akcja wędki zazwyczaj opisywana jest parametrem Fast lub Moderate. Istnieje oczywiście wiele kombinacji tych parametrów które maja bardzo duże znaczenie podczas doboru wędki względem zastosowania.  Często wędkarze używają też określenia „moc wędki”, która jest określana za pomocą opisu LBS. Oznaczenie lbs na wędce to nic innego jak wskazówka określająca maksymalne ugięcie przy określonej grubości linki. Dodatkowymi parametrami takimi jak długość blanku oraz Dolnika itp.
 

Oznaczenia na wędkach amerykańskich

Rynek wędek amerykańskich jest bardzo szeroki – każdy znajdzie w nim bez problemu takie wędzisko, jakie tylko sobie wymarzy. Uznane marki, o mocno konserwatywnym podejściu do swoich produktów, oferują kije o długości od 1,5 do 3,6 m, o przeróżnych akcjach, zakresach ciężaru rzutowego czy mocy, a nawet takich parametrach jak technika prowadzenia, czy rodzaj stosowanej przynęty.

Wędki St. Croix ale również G. Loomis są zaprojektowane specjalnie pod różne zastosowania i techniki łowienia. Moc i akcja to najważniejsze parametry decydujące o charakterystyce wędki, ale bynajmniej nie jedyne. Na jej pracę ma wpływ wiele czynników, w tym materiał z jakiego wykonany został blank.

Wybór pierwszej wędki St.Croix może stworzyc spory problem. Wędkarze często popełniaja błąd i skupiają się na tzw. cieżarze wyrzutu, który co ciekawe na wędkach amerykańskich nie występuje. Od lat producenci zza oceanu posługują się zestawienie masy przynęty w połączeniu z moca linki. Całość ma dawać wędkarzowi obraz o możliwościach i właściwościach kija. Jeśli tylko zadamy soebi, jedynie za pierwszym razem odrobinę trudu, wybór wędki będzie banalnie prosty.
Gwarancja St.Croix

Moc wędki.

Najprościej rzecz ujmując parametr ten określa, jak dużego nacisku trzeba użyć aby spowodować ugięcie wędki. Moc opisywana jest w skali od Ultra Light do Extra Hard - oczywiście wędki o danej mocy przystosowane są do obsługi określonego zakresu ciężaru przynęt i wytrzymałości linki. Przekładając to na warunki wędkarskie można moc wędki opisać jako uzyskanie maksymalnego - pełnego ugięcia wędki przy zastosowaniu okrelonej mocy linki.

Akcja wędki

Jest to krzywa ugięcia wędki powstała pod określonym obciążeniem. Akcja określa, w którym miejscu wędki następuje ugięcie – kije o akcji szczytowej będą uginać się bliżej końca szczytówki, te o akcji średniej bliżej środka itd. Akcja określana jest w skali od Extra Fast do Slow. Akcja często jest traktowana nieco po macoszemu przez wędkarzy i mylona jest z moca lub sztywnością wędki.

Akcja i moc wędki

Dla prezycyjnego okeślenia włściwości blanku, producenci  wędzisk określają akcję wędziska za pomoć akombinacji szybkości i mocy. Łączone są zwykle w określonych zestawieniach, np. wędki o akcji S mają najczęściej moc L lub UL. Oczywiście trafiają się modele o skrajnych parametrach, np. XF-UL, ale są to wędki do bardzo specyficznych zastosowań i warunków.


oznaczenia wędek st.croix
 

Długość wędki

Zdecydowana większość wędek prezentowanych w katalogach Lamiglas czy St. Croix to wędki w przedziale 1,6 - 2,4 m. Wszystkie wędziska produkowane za oceanem mają długość ujętą w stopach (stopa angielska = 30,48 cm; 6’ = 1,82 m, 6’6” = 1,98 m, 7’ = 2,13 m). Wybierając wędzisko o danej długości, dobrze jest mieć na uwadze kilka czynników.
Wędki krótkie używamy na łowiskach o zakrzaczonych brzegach, łowiąc z łodzi i przy ciężkich przynętach - łatwiej jest nimi operować; stosujmy zasadę „im cięższa przynęta, tym krótsza wędka" (wyjątkiem są tu najcięższe jerki, do których wykorzystujemy wędki dłuższe niż 2,13 m).
Długie wędki stosujemy polując np. na bolenie czy inne ryby, które poławiamy z dużej odległości i łowiąc z brzegu na łowiskach bez dużej ilości krzaków i zarośli. Pamiętajmy, że jeśli mamy np. 1,6 m wzrostu, to operowanie 3-metrową wędką przez cały dzień będzie wymagało znacznej siły.
Kolejny parametr to wytrzymałość linki, wyrażona w funtach (1 lbs = 0,454 kg). Wytrzymałość podana jest w postaci przedziału od - do, przy czym naprawdę ważna jest tu górna granica. Mówi ona o tym, że blank nie powinien być poddawany większemu od podanego obciążeniu. Oczywiście możliwe jest stosowanie żyłek lub plecionek wytrzymalszych od podanych, ale by nie narażać niepotrzebnie wędki na uszkodzenia, należy przy tym odpowiednio wyregulować hamulec kołowrotka.

Ciężar wyrzutu a moc wędki

Masa rzutowa - tutaj wielu polskich wędkarzy, przyzwyczajonych do europejskich opisów gramatury rzutowej, sugerują się jej opisem jako ściśle określonej między dolną i górną granicą. Wędki amerykańskie posiadają oczywiście opisaną masę rzutową, ale jest ona znacznie płynniejsza niż ta, podawana na kijach produkowanych np. w Europie. Wszystkie wędki zza oceanu gramaturę rzutową opisaną mają w uncjach (1 oz = 28,35 g). Wybierając odpowiedni kij do wagi przynęty, należy dokładnie zapoznać się z dodatkowymi symbolami zapisanymi w katalogu. Najważniejsze jest zestawianie masy rzutowej z mocą wędziska i jego akcją.
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.12 s