Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty - CF Hand Made > Obrotówki klepanki

Błystki obrotowe

Błystki obrotowe uznane przez spinningistów za najskuteczniejsze w Polsce. Doskonałe na pstrągi, jazie i klenie. Ich zachwycająca praca rozpoczyna się w chwili dotknięcia wody. Arcydzieło, najwyższy kunszt wykonania i dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach. Każda jedna błystka obrotowa jest oczywiście w 100% wykonywana ręcznie. Na indywidualnie wycinane skrzydełko nakładana jest faktura, powstała w trakcie misternego młoteczkowania, a skrzydełko pokrywane jest srebrem lub pozostawione w kolorze naturalnego mosiądzu bądź miedzi. Dodatkowo listek pokryty jest specjalną matową, nieścieralną powłoką kwasową. Korpus nawijany w kształcie beczułki wytwarza dodatkowe szumy i zawirowania wody.

15 lat na rynku
Raty 0%

Obrotówki

Jesteśmy pewni, że błystki obrotowe stanowią w warsztacie każdego wędkarza odrębną grupę przynęt. Obrotówki to niezastąpione i wyjątkowo skuteczne przynęty spinningowe na wiele gatunków ryb. Dobrej jakości obrotówki skuszą do brania wszystkie, bez wyjątku ryby. Z powodzeniem będziemy łowili na nie wszelkie drapieżniki a przy odrobinie wprawy uda nam się skutecznie łowić białoryb. Obrotówka to uniwersalna i wielozadaniowa przynęta spinningowa. Wiele dostępnych wzorów i odmian pozwala na zastosowanie tej przynęty niemal we wszystkich możliwych okolicznościach. Obrotówki dostępne są na rynku w rozmiarach od 00 do nawet olbrzymich siódemek.

Aby w pewien sposób obrotówki jako takie usystematyzować przy złożeniu że wyrzucały z ich grona wszelkie kombinacje przynęt, które wykorzystują dodatkowo wirujące na osi skrzydełko, warto błystki podzielić na grupy. Błystki obrotowe możemy podzieli względem wielkości, rodzaju skrzydełka oraz przeznaczenia. Pierwszy i podstawowy podział związany jest z wielkością. Wiele lat temu przyjęło się, określanie wielkości za pomocą numeracji zaczynającej się zazwyczaj od numeru 00 a kończąc na 6. Bywają oczy wiście skrzydełka jeszcze większe ale są one zazwyczaj produkowane w bardzo chałupniczy sposób i zwykle nie trafiają w większej ilości na rynek.
 • Rozmiar 00 i 0. Najmniejsze i najlżejsze modele obrotówki. Zazwyczaj stosowane są do najlżejszych odmian spinningu. Często wybierane jako przynęty w metodzie ultralight. Przeznaczeniem obrotówki w rozmiarze 0 i 00 są głównie klenie oraz jazie. Często wędkarze stosują je na wzdręgi oraz w okresie letnich rójek na pstrągi. Producenci aby zwiększyć lotność swoich wyrobów dociążają je kulkami wolframowymi na korpusie.
 • Rozmiar 1 i 2. Najczęściej wybierany rozmiar obrotówki w naszym sklepie. To bardzo uniwersalna rozmiarówka pozwalająca na zastosowanie w większości łowisk. Obrotówka w  tym rozmiarze to przynęta która łowi zarówno drobne okoni oraz rekordowe szczupaki czy bolenie.  Błystki obrotowe w takiej wielkości są najczęściej stosowane przez pstrągarzy, którzy często wybierają swoje sprawdzone, ulubione modele dodatkowo je dekorując.
 • Rozmiar 3 i 4. Jeśli weżmiemy pod uwagę fakt polowania na poważne drapieżniki to możemy ocenić że właśnie tej wielkości obrotówki są zdecydowanie najciekawszym wyborem jeśli chodzi o dosłownei wszystkie ryby, które możemy łoić na błystke obrotową. Rozmiar 3 lub 4 to doskonałe przynęty na szczupaka oraz jeziorowego okonia. Wielu mazurskich wędkarzy nie wybiera się na okonie bez sprawdzonej czwórki. Trociarze i wędkarze polujący na grube pstrągi potokowe również często, szczególnie w lecie zaczynają łowienie od sprawdzonej blaszki w rozmiarze 3.
 • Rozmiar 5 i 6. To już poważne przynęty, które często wymagają zastosowania nieco cięższej wędki. Wiele blaszek w rozmiarze 5 a szczególnie 6 stawia na wędce spory opór. Mimo tej właściwości wielu wędkarzy polujących na grube szczupaki nie wyobraża sobie wędkarskiej dniówki bez wykonania kilkudziesięciu rzutów dobrej jakości blaszka w rozmiarze 5.
Rodzaj skrzydełka w błystce w pośredni sposób odpowiada za charakter pracy oraz głębokość prowadzenia. Powiedzieliśmy w pośrednio sposób bowiem o głębokości prowadzenia decyduje oczywiście ciężar przynęty czyli korpus, materiał z jakiego jest wykonane skrzydełko oraz co naturalne szybkość zwijania linki. Na rynku jest kiloka najpopularniejszych wzorów jednak znane sa skrzydełkao ciekawej i żadko spotykanym kształcie. Te zazwyczaj dostępner sa w USA. My wymienimy trzy cztery podstawowe wzory.
 • Błystki obrotowe ze skrzydełkiem Long. Podłużne skrzydełko przypominające nieco listek wierzby. Obrotówka taka pracuje wąsko i nie stawia w wodzie oporu. Zazwyczaj można je nieco dalej posłać niż modele z innym skrzydełkiem. Ich największa zaleta jest możliwość prowadzenia w dużym nurcie oraz blisko dna.
 • Błystki obrotówki ze skrzydełkiem typu Aglia. Najbardziej popularne i najczęściej stsowane blaszki w naszym kraju. Aglia w rozmiarze 2 to uniwersał pond wszystkie przynęty. Skrzydełko jest szerokie, często dodatkowo dość mocne krępowane. Aglia pracuje szeroko i stawia w wodzie spory opór. Świetnie sprawdza się praktycznie na wszystkich łowiskach bez znaczenia czy z woda stojąca czy płynąca. Duże wirówki Aglia to świetne przynęty na toniowe okonie i szczupaki
 • Błystki obrotówki ze skrzydełkiem typu Comet. Wielu wędkarzy właśnie te obrotówki ceni najbardziej bowiem kształt skrzydełka odpowiada za zdecydowanie największą uniwersalność jeśli chodzi o zastosowanie. Pstrągarze oraz wędkarze łowiący okonie zwykle sięgają właśnie po Comety. Skrzydełko Cometa jest zdecydowanie bardziej wydłużone niż w przypadku Aglii
 • Błystki wirówki ze skrzydełkiem typu Collonel. Najrzadziej spotykany kształt skrzydełka w blaszkach dosptepnych w polskich sklepach. W wielu krajach Europy bardzo popularne. Szczególnie duże modele często wybierane na szczupaka. Collonel zazwyczaj posiada nieco cięższe skrzydełko  i pracuje wolniej. Pozwala na głębsze prowadzenie niż klasyczna Aglia.

Błystki obrotowe

To bardzo specyficzna przynęta o stosunkowo złożonej konstrukcji. O prawidłowym działaniu czyli pracy wirówki decyduje wiele zmiennych i czynników, które często są mocno ze sobą powiązane. Grubość, kształt, waga czy nawet sposób dekorowania choćby skrzydełka ma decydujące znaczenia dla pracy wirówki. Skuteczna błystka obrotowa powinna bezwarunkowo rozpocząć pracę natychmiast po zetknięciu z wodą. Nierówny nurt czy zawirowania wody nie powinny mieć wpływu na pracę skrzydełka. Tylko takie błystki obrotowe maja szanse na dłużej trafić do naszych pudełek. W Polsce od wielu lat lokalni rzemieślnicy specjalizowali się w produkcji błystek obrotowych i to dzięki nim mam tak ogromny wybór błystek w naszych sklepach.My jesteśmy bardzo dzumi , że nasza ofera zbudowana jest włąśnie na takich producentach jak Piotr Lipiec, Ireneusz Piepiórka, Piotr Pietruszka czy Paweł Grzecznik. Wiele koncepcji i wzorów miało swój początek właśnie nad brzegiem rzeki

Obrotówki na okonia

Większość z nas pierwszego okonia złowiło właśnie na obrotówki. Tak zaczynała się zarówno przygoda ze spinningiem oraz blaszkami. Obrotówki na okonia to ogromna grupa przynęt, które możemy zarówno wykorzystywać w rzece i w jeziorze. W ostatnich latach, wraz z nadejściem mody na łowienie okoni za pomocą drobnych przynęt gumowych błystki obrotowe na okonia zostały odsunięte nieco w kąt. Wiemy jednak, że wielu wędkarzy specjalizujących się w łowieniu grubych garbusów nie wyjedzie na ryby bez blaszki w rozmiarze 3.

Na samym początku postaramy się zdefiniować samo określenie obrotówki na okonia i wskazać konkretnie takiej przynęcie określone cechy, które mogą wpłynąć na to czy możemy ja zakwalifikować jako blaszkę okoniową. Podstawa są warunki w jakich będziemy łowili . Wędkarze rzeczni niezbyt często łowiąc okonie sięgają głównego nurtu. Zwykle okonie łowi się we wstecznych prądach w zastoiskach czy klatkach. Tutaj nie jest potrzebna duża wirówki. Wystarczy blaszka w rozmiarze jeden lub dwa. Bardzo często wykorzystywane są skrzydełko Long lub Comet. Kolorystyka to już temat bardzo płynny jednak jeśli mielibyśmy określić te najczęściej stosowane to zapewne będą to obrotówki w kolorze srebrnym. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z błystkami obrotowymi, których przeznaczaniem będą jeziorowe okonie. Tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Najczęściej okonie będziemy łowili w okolicach dna. Często bywa, że głębokość łowiska jest znaczna i wymaga od nas zastosowania przynęty cięższej o do tego jeszcze takiej która będzie mogła pracować przy dnie. Mazurscy wędkarze upodobali sobie duże obrotówki na okonia. Zazwyczaj są to modele ze skrzydełkiem Comet w rozmiarze 4 lub 5. Wielu jednak spinningistów stosuje longi, które pracują głęboko i łatwo nimi operować na dużej głębokości w okolicach dna. Często takie właśnie przynęt są mocno przeciążane. Wielokrotnie spinningiści specjalizujący się w łowieniu okoni na obrotówki stosuje dodatkowe elemnty wabiące w postaci chwostów czy specjalnie dekorowanych skrzydełek. W opinii wielu wędkarzy chwost z czerwonej włóczki bardzo podnosi skuteczność obrotówki.
Jeśli chodzi o rzeczne łowienie okoni to obrotówk jest narzędziem wyjątkowo uniwersalnym i zazwyczaj daje wędkarzowi szanse złowienie kilku czy kilkunastu okoni. Zwykle jest jednak tak że nie są to ryby największe jakie żyją w danej wodzie a związane jest to z tym że obrotówka w rzece nie dotrze dokładnie tam gdzie okonie ukrywają się w ciągu dnia. W zdecydowanej większości przypadków łatwiej grubego okonia w rzece będzie złowić wykorzystując cykadę, koguta czy choćby najbardziej popularna gumę. Oczywiście sposobów na łowienie okoni w rzece za pomocą obrotówki jest wiele jednak wszystkie te są pochodną warunków w jakich przyjdzie nam łowić. Zupełnie się sprawa ma jeśli chodzi o jeziorowe łowienie okoni na obrotówki.

Poniżej podajemy kilka modeli blaszek które w naszym rozumieniu będą sprawdzały się doskonale.
 • Klepananka Aglia 2. Najbardziej uniwersalna blaszka w naszej ofercie. Nasi Klienci wybierają ja bardzo często jako podstawowa przynętę na okonia. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni kolor paletki do gustów ryby.  Jeśli łowisz z łodzi, świetnie sprawdza się jeśli będziesz naszą Aglię podawał w kierunku roślinności zanurzonej lub trzcinowisk i powolutku prowadził w kierunku głębszej wody. Okonie skrywające się w roślinności będą wychodziły za obrotówka i agresywnie ja atakują.
 • Klepanka Aglia 4 i 5. To dwie nasze podstawowe obrotówki na okonia z jeziora. Wielu naszych klientów zabiera te obrotówki celowo z myślą o łowieniu grubych, jeziorowych garbusów. Doskonale pracujące, pozbawione jakichkolwiek zatrzymań podczas nawet najwolniejszego zwijania linki dają możliwość dowolnego zastosowania. Świetnie sprawdzają się  zarówno podczas płytszego łowienia pomiędzy roślinnością oraz na głębokiej, kilkumetrowej wodzie. Zazwyczaj najskuteczniejsza okazuje się duża Klepanka 4 lub 5 ze srebrnym skrzydełkiem jednak bardzo często szczególnie w deszczowa i wietrzna pogodę najlepsze efekty daje miedziane skrzydełko.
 • Trociowe obrotówki Kaszubki. Okonie nie czytały naszej strony internetowej i nie wiedzą, że obrotówki Kaszubki zostały wykonane z myslą o pstrągach, trociach i łososiach. Kaszubka Salmon to blaszka z przeciążonym korpusem i skrzydełkiem wzorowanynym na klasycznym listku krawat. Stara jak świat konstrukcja która dała wiele pięknych jeziorowych okoni. Przynęta pozwala na oddawanie bardzo długich rzutów a prowadzić pozwala się na kilku nawet metrach. Do jeszcze głębszego zastosowania możesz wykorzystać nasze obrotówki na okonia o nazwie Kaszubka Salmon Long. Ciężki i masywne skrzydełko long mimo swoich gabarytów i wagi nie potrzebuje szybkiego prowadzenia aby ładnie i płynnie się kręciło. Ta obrotówka to doskonała przynęta na okonie ze śródjeziorowych górek.

Jak stosować błystki obrotowe na okonia?

Skupmy się na jeziorze i jednym określonym miejscu. Najbardziej standardowych czyli niewielkiej podwodnej górce.  Będziemy stosowali kilka modeli blaszek. Wszystkie w rozmiarze od 3 do 5. Na ryby zabierzemy ze sobą jedynie błystki obrotowe na okonia, które usytuowane będą w różnej części podwodnego wzniesienia. Kilka podstawowych zasad łowienia okoni na błystki obrotowe.
 • Ustawianie. Aby skutecznie łowić okonie błystki obrotowe należy zmienić swoje podejście do samego napłynięcia. Stawali będziemy na samym szczycie górki. Czyli dokładnie odwrotnie niż mawiają współcześni wędkarze łowiący metoda jigową. My będziemy przynętę wolniutko wciągali pod górę. Tak aby błystki obrotowe na okonia działały bardzo drażniąco i co kilka chwil muskały o dno.
 • Wędka okoniowa do wirówki. Kolejna sprawa jest wędka. My sugerujemy zabrać ze soba raczej troszkę dłuższa wędkę niż popularne – łódkowe dwa metry. Świetnie sprawdzą się miękkie kije p długości około 230-260cm.
 • Plecionka czy żyłka? Najlepiej fluorocarbon albo sztywna żyłka. Wirówka nie lubi plecionki i plecionki nie lubi tez okoń łowiony na winówki. Może to brzmi dość dziwnie ale wierzcie nam, że duży okoń holowany z kilku metrów na sztywnej lince będzie miał zdecydowanie większą szansę na odhaczenie.
 • Obrotówki prowadzimy wzdłuż stoku. Najwolniej jak to tylko możliwe ale warto prowadzic przynętę z przyśpieszeniami. W spowolnieniach najskuteczniejsze jest doprowadzić do takiej sytuacji aby wirówka niemal muskała o dno.
 • Jigowanie obrotówką. Bardzo skuteczne i nadal nie wykorzystywana metoda. Prowadzenie polega na  cyklicznym kładzeniu przynęty na dno po czym obrotówka powinna energicznie startować.
 • Chwosty i dodatki. Warto jest aby nasze wirówki były dodatkowo uatrakcyjniane w postaci choćby chwosta z włóczki. To element który dodaje skuteczności.

Obrotówki kleniowe

Jesteśmy pewnie, że znaczna cześć rekordowych kleni, które zostały złowione w Polsce skusiły się właśnie na obrotówki. Obrotówki kleniowe to niewielki, najczęściej w rozmiarze 0 lub jeden blaszki, które pozwalają na oddanie dalszych rzutów a ich praca pozwala na prowadzenie  w mocnym nurcie. Kleń to ryba bardzo chętnie atakująca błystki obrotowe. Szczególnie w okresie letnim przynęty tego typu stają się wabikami pierwszego wyboru.

Obrotówki na pstrąga

Podobnie jest z pstrągami i pstrągarzami. Nie ma w Polsce pstrągarza, który nie łowił obrotówką. Nie ma pstrąga który obrotówce się oprze. Rękodzielnicy od wielu lat staraj się wykonać obrotówki hand made, które idealnie wpisują się w dietę pstrągów potokowych. Obrotówki pstrągowe to specyficzne blaszki. Bardzo często wykonane z miedzianej lub mosiężnej blachy, zdarza się tez ze dekorowane kolorowymi chwostami i różnego rodzaju dekoracjami na paletce. W wielu pstrągowych rzekach dobrej jakości obrotówki pstrągowe wygrywają ze wszystkimi innymi przynętami.

Obrotówki szczupakowe

Duża i ciężka wirówka to bardzo ważna przynęta na szczupaka. Zazwyczaj obrotówki szczupakowi blachy w rozmiarze 5 i czasem większe. Połyskujące srebrem, uzbrojone w mocną kotwice która dodatkowo została udekorowana kolorowym chwostem błystki obrotowe na szczupaka od wielu lat sa niezastąpioną przynęta na jeziorowe łowienie. Przynęty tego typu szczególnie upodobali sobie wędkarze łowiący w wodzie stojącej. Obławianie podwodnych górek czy blatów dla obrotówki jest wymarzonym miejscem.
0.99 s