Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Przynęty Spinningowe Hand Made

Obrotówka na okonia

Przed Tobą znajduje się kolekcja najwyższej jakości obrotówek na okonia, stworzona przez znakomitych polskich wędkarzy-rękodzielników. Każdy egzemplarz jest owocem wieloletnich doświadczeń i głębokiej wiedzy, zgromadzonej przez pasjonatów specjalizujących się w tworzeniu niezwykle skutecznych błystek obrotowych. Wśród oferowanych produktów znajdziesz zarówno drobne modele, idealne do łowienia w płytkich wodach, jak i te większe, przeznaczone do polowań na okazałe okonie w głębinach jezior. Ta unikatowa selekcja jest dowodem na to, że polscy wędkarze-rękodzielnicy potrafią tworzyć prawdziwe dzieła sztuki, łączące w sobie tradycję rzemiosła z nowoczesnymi technikami wędkarskimi.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Obrotówka na okonia – najskuteczniejsza przynęta od lat

Każdy wędkarz ma swoje ulubione przynęty, bez których nie wyobraża sobie wypadu na ryby. Bardzo dawno temu to błystki obrotowe na okonia zasłynęły jako najskuteczniejsze z dostępnych na rynku przynęt na tego drapieżnika. Dlatego obrotówki wybierane są najczęściej przez starszych i bardziej doświadczonych wędkarzy, choć w ostatnim czasie za radą tych pierwszych, sięga po nie także wielu początkujących spinningistów. Okoń z kolei należy do jednej z częściej łowionych ryb w naszych wodach, dlatego też posiadanie sprawdzonej i skutecznej przynęty na właśnie ten gatunek jest tak bardzo istotne.

Błystki obrotowe na okonia charakteryzują się dosyć prostą budową i niezwykle uniwersalnym zastosowaniem.  Błystki ze względu na rodzaj materiału, z którego są tworzone, nazywane bywają powszechnie blachami. Powstają z pojedynczego kawałka materiału, a w celu wzbogacenia i podniesienia atrakcyjności, wyposażane są dodatkowo w kolorowe koraliki lub piórka. Obrotówka na okonia składa się z kawałka drutu, na którym zamocowany jest korpus. Korpus odpowiada za to, jak przynęta będzie układać się w wodzie, dlatego duże znaczenie ma zwłaszcza jego waga. Kolejnym ważnym elementem jest blaszka, nazywana także paletką – to ona właśnie w czasie ruchu przynęty obraca się wokół własnej osi, zwracając na siebie uwagę i kusząc drapieżniki. Obrotówki na okonia, ze względu na swoją charakterystyczną pracę, nazywane bywają też wirówkami.  Przynęta taka, zaraz po wrzuceniu do wody zaczyna się obracać i właśnie dzięki temu ruchowi skutecznie przyciąga wzrok drapieżników.

Obrotówki na okonia – sprawdzone metody połowu

Obrotówka na okonia to przynęta, której stawia się trudne zadanie. Okoń, to jak wiadomo ryba drapieżna, która występuje zarówno w wodach stojących, jak i pływających. Można go spotkać także w wodach słonych w okolicach brzegu i na płyciznach. Okonie żyją w całej Europie, Azji, ale można spotkać je również w dalekiej Australii. Najczęściej żyją w stawach, wyrobiskach, wszelkiego rodzaju rzekach, jeziorach, a także zbiornikach zaporowych. Okonie atakują tak samo chętnie naturalne, jak i sztuczne przynęty, co zdaniem wielu wędkarzy zdecydowanie ułatwia kwestie złowienia przedstawicieli tego gatunku. Ponadto okonie polują w większych grupach – najczęściej okazy o mniejszych rozmiarach – co również pomaga w ich złowieniu. Jednak prawdziwe skarby, czyli te powyżej 30 cm, preferują żerowanie w pojedynkę, co już nieco komplikuje sprawę.

Jeśli chodzi o wymiary, okoń przeciętnie osiąga długość do 60 cm i do 5 kg wagi. Okonie są wyjątkowo żarłoczne. Zdarza się, że potrafią żerować nawet przez okrągłą dobę. Ich pokarmem zazwyczaj są małe skorupiaki, plankton oraz ikra innych gatunków ryb. Na połów można się wybrać praktycznie przez cały rok, jednak większe szanse będziemy mieć w czasie wietrznej i pochmurnej pogody. Podobnie jak wiele innych gatunków ryb, tak i okoń większą aktywność wykazuje w porach chłodniejszych. Z licznych obserwacji wynika, że w chłodniejszej wodzie okoń żeruje dużo częściej.

W przypadku tej ryby brak jest okresu ochronnego, należy jedynie przestrzegać jej ochronnego wymiaru, tj. 18 centymetrów. Trzeba przy tym naprawdę uważać, ponieważ nawet małe okonie, przez to, że są tak bardzo żarłoczne, bardzo często wręcz rzucają się na przynęty. Dlatego złapanie małego okonia jest stosunkowo proste i może przytrafiać się naprawdę często i w każdym miejscu. Sztuką natomiast jest wyjęcie z wody dużego i okazałego egzemplarza.

Okonie składają ikrę w okresie od marca do czerwca, głównie nocą. Małe rybki wylęgają się po mniej więcej dwudziestu dniach i mają około 0,5 cm. Narybek ten odżywia się głównie planktonem, ale nie pogardzi też ikrą innych ryb. W przypadku niesprzyjających warunków tarło może przesunąć się nawet do końca lipca. Cechą charakterystyczną, jeśli chodzi o wygląd okoni, są dwie płetwy grzbietowe oraz sporych rozmiarów otwór gębowy. Ponadto ma on bardzo ostre łuski, które zachodzą na siebie dachówkowo. Jeśli chodzi o ubarwienie, okoń przyjmuje odcienie od ciemnoszarego do oliwkowego, z tym, że jego boki są zdecydowanie jaśniejsze. Ciekawy jest brzuch, który przybiera odcienie połyskującej czerwieni. Malutkie okonie są niemal przezroczyste, dopiero po jakimś czasie nabierają zielonkowatego koloru.  To ubarwienie może się zmieniać w zależności od miejsca, w którym okoń żyje i być mniej lub bardziej intensywne. Ciekawostką jest, że okonie w nocy zapadają w sen. „Kładą się” po prostu na dnie zbiornika lekko oparte na płetwach. Są wtedy mniej czujne.

Błystka obrotowa na okonia - specyfikacja

Błystki obrotowe na okonia to jedne z większych, jakie są dostępne na rynku. Najczęściej wybierane są jednak te w rozmiarze 4. Niemniej łowiąc w rzece, przy nurcie wstecznym, z powodzeniem można posłużyć się nieco mniejszą przynętą i to też zaowocuje sukcesem. W takim przypadku również rodzaj skrzydełek jest istotny – najlepsze będę te w typie Long i Comet. W rzece okonie bardzo ładnie reagują na wszelkie błystki w kolorze srebra, które idealnie odbijają nawet minimalne przebłyski promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak, że kolorystyka w przypadku okoni nie jest kwestią stałą, stąd obrotówka na okonia to przynęta dostępna w różnych wariantach.
Okazy gustujące w złotym kolorze z pewnością zwrócą uwagę na wszelkie przynęty w tych barwach, tym bardziej na najbardziej urokliwe błystki obrotowe na okonia. Należy przy tym pamiętać, że błystka obrotowa na okonia powinna być spójna z kolorem wody, z jakim w danym dniu mamy do czynienia. Czasem jest ona zielonkawa, a czasem przejrzysta i wręcz niebieska. Kwestie te zawsze trzeba mieć na uwadze.
W przypadku łowienia na jeziorze musimy brać pod uwagę spore głębokości, co jednoznacznie wymaga użycia cięższej przynęty. Dodatkowo trzeba zadbać o to, by przynęta ta pozwalała na efektywną pracę przy dnie. Wielu wędkarzy poleca w takiej sytuacji duże błystki na okonia wyposażone w skrzydełka typu Comet. Jednak na dużej głębokości dobrze sprawdzają się przynęty ze skrzydełkami Long, które pozwalają się świetnie prowadzić. Dodatkowo elementy podnoszące atrakcyjność przynęty, takie jak okazałe chwosty, również są mile widziane. Ulubionymi chwostami wszelkich drapieżników, w tym oczywiście okoni, są chwost w kolorze czerwonym.
Podsumowując zagadnienie, obrotówka na okonia sprawdzi się zarówno w rzece, jak i na jeziorze. Skuteczna obrotówka na okonia powinna najlepiej pracować przy bardzo powolnym zwijaniu, ale i pozwalać na wyjątkowo dalekie rzuty.

Błystki obrotowe na okonia – co warto o nich wiedzieć

Ciekawostką jest, że błystki obrotowe na okonia będą bardzo dobrze sprawować się w miejscach, gdzie woda jest nieco zamulona, a tym samym widoczność w pewnym stopniu ograniczona. W takim przypadku okonie polegają w większym stopniu na linii bocznej niż na samym zmyśle wzroku. Na sukces w takim miejscu wpływa oczywiście wyraźny ruch obrotowy naszej obrotówki, którego nie da się w żaden sposób pominąć.

Dobór odpowiedniej obrotówki na okonia jest bardzo ważny – w końcu od tego zależy powodzenie połowu. Okoń jest rybą, która może mieć swoje „humory”. Warto chwilę poobserwować wodę i to, co się w niej dzieje, aby ocenić czy w danym dniu ryby żerują intensywnie, czy może raczej odbywa się to bardzo mozolnie. Gdy zauważymy, że okonie żerują dosyć energicznie i prężnie, wtedy zaleca się stosowanie obrotówek, które nie będą mocno odbiegać od koloru otoczenia. Z kolei w przypadku leniwej pracy ryb, warto postawić na błystki wyróżniające się z tłumu. W każdym przypadku zaleca się przeprowadzenie prób i obserwacje, co sprawdza się lepiej. Dzięki temu, w dłuższym bądź krótszym czasie, wypracujemy własne, skuteczne techniki, które przełożą się na dużą ilość brań. Potrzebne są tu tylko chęci i trochę cierpliwości.

Warto również pamiętać, że praca wirówki może się zmieniać. Wszystko zależy od obciążenia, dlatego w każdej chwili można we własnym zakresie poczynić pewnego rodzaju modyfikacje posiadanej przynęty. I tu również sprawdzi się sprawdzona metoda obserwacji. Produkcją błystek obrotowych zajmuje się wielu rzemieślników, którzy „przelewają” wyniki swoich wieloletnich obserwacji na wytwarzane ręcznie przynęty hand made i dlatego cieszą one się tak dużą skutecznością. Niemniej modyfikacji może dokonywać każdy wędkarz, a to za sprawą np. dokładania dodatkowych zdobień do już gotowej obrotówki. Zawsze warto próbować takich sztuczek, żeby zwiększyć swoje szanse na skuteczny połów. Bardzo często w przypadku słabych brań okoni często skuteczną przynęta okazują się klasyczne przynęty na klenia.

Dla miłośników aktywności w zimowej aurze dobrą wiadomością będzie to, że okonie można łowić również spod lodu. Pływając, tworzą sporych rozmiarów ławice. Pojawiają się one w toni w momencie, gdy zrobi się na tyle jasno, by mogły się między sobą dostrzec. Najczęściej dzieje się tak, gdy są najbardziej aktywne, co zdecydowanie ułatwia ich złapanie. Okonie intensywnie poszukują miejsc dobrze dotlenionych, dlatego decydując się na połów spod lodu, róbmy większe ilości otworów, najlepiej co kilka metrów. Okonie często zmieniają swoje stanowiska, zatem gdy po jakimś czasie zaobserwujemy spadek ich aktywności, najlepiej przenieśmy się kawałek dalej. Łowienie okonia spod lodu nie należy jednak do czynności popularnych. Zdecydowanie to jesień jest porą roku, którą najczęściej wybierają wędkarze.

Obrotówka na okonia – jak ją prowadzić?

Istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych zasad lub może nawet wskazówek, które ułatwią polowanie na okonia, zwłaszcza w jeziorze. Po pierwsze – liczy się rozmiar obrotówki na okonia. Tak jak wcześniej wspominano, powinien być to któryś z większych egzemplarzy, czyli najlepiej coś między 3 a nawet 5. Kolejną sprawą jest odpowiedni dobór wędki. Poleca się zwłaszcza te średniej długości. Z kolei wybór między żyłką a plecionka to już kwestia bardzo indywidualna, choć jest nieco większe wskazanie w kierunku plecionki, ale lepiej kierować się w tej kwestii swoimi upodobaniami. Trzeba mieć świadomość, że okoń potrafi walczyć bardzo gwałtownie, dlatego należy szczególnie uważać by ani żyłka, ani plecionka się nie zerwała. Utrata pięknej zdobyczy, zwłaszcza gdy sukces był już tak blisko, może być bardzo bolesna.
Gdy już skompletujemy cały sprzęt i spakujemy przynęty na okonia możemy śmiało ruszać na połów. Ustawiamy się na dogodnej pozycji i zaczynamy bój. Można ustawić się na takiej pozycji, która pozwoli nam na wciąganie przynęty w kierunku ku górze. Choć może się to wydawać nieco abstrakcyjne, często jest bardzo skuteczne. Obrotówka na okonia bardzo przyjemnie daje się prowadzić wzdłuż stoku. W wolniejszych momentach dobrze jest prowadzić obrotówkę praktycznie nad samym dnem zbiornika.

Obrotówka na okonia - która przynęta będzie najlepsza?

Wybór obrotówek dostępnych na rynku jest ogromny. Celując w największe zdobycze, warto zaopatrzyć się w obrotówki na okonia takie jak np. Kaszubka Salmon. Jest to przynęta zasadniczo dedykowana na troć, choć jej skuteczność w łowieniu okonia jest niezwykła. Sprawdza się idealnie na podwodnych górkach oraz blatach. Ze względu na nietypową budowę skrzydełka, przez wędkarzy często nazywana jest krawatem.
Obrotówką na okonia, która z całą pewnością powinna znaleźć się w każdym zestawie wędkarskim, to oczywiście Klepanka. Przynęta ta w każdej dostępnej postaci charakteryzuje się ogromną skutecznością i lekkością prowadzenia. Pozwala łowić wszelkie okazy pstrągów, klenia i oczywiście okonia, gwarantując przy tym dużą satysfakcję. Klapanka Agila 4 i Klepanka Aglia 5 są podstawowym wyposażeniem wędkarzy, chcących złowić rybę w głębokich wodach jeziora i zdecydowanie celujących w te największe okazy. Obydwie dają wiele możliwości prowadzenia, dodatkowo świetnie sprawują się na mniejszej głębokości w miejscach o bogatej roślinności, jak i dużo głębiej.

Wiele typów obrotówek charakteryzuje się głównie tym, że są bardzo uniwersalne. Dlatego zaleca się testowanie poszczególnych rodzajów i szukanie właściwej dla siebie. Może się okazać, że uwagę naszego drapieżnika zwróci błystka, która z założenia przeznaczona była dla zupełnie innej zdobyczy, niekoniecznie dla okonia. Wszystkie typy bez wyjątku gwarantują, że dzięki mocnym wibracjom i fali hydroakustycznej zwrócą uwagę każdego drapieżnika, który znajdzie się w ich zasięgu. Dodatkowo z pewnością będą służyć nam przez wiele długich sezonów wędkarskich. Należy jedynie co jakiś czas kontrolować stan kotwicy, która z biegiem czasu może się nieco stępić.
0.37 s