Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Przynęty Spinningowe Hand Made

Przynęty na klenia

Niezawodne przynęty na klenia odgrywają niezwykle ważną rolę, stanowiąc niezbędny element całego zestawu wędkarskiego. W końcu to one bezpośrednio przekładają się na powodzenie połowu. Ponieważ obecnie przynęty na klenia stanowią prawdziwie okazały zbiór, warto przyjrzeć im się bliżej, by poznać właściwości poszczególnych rodzajów.
 
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Przynęty na klenia - to co wpływa na udany połów

 Kleń jest rybą cenioną przez wędkarzy w naszym kraju, dlatego w specjalistycznych sklepach wędkarskich nie brakuje odpowiedniego wyposażenia i z łatwością można dobrać idealne przynęty na klenia, w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Kleń wymaga od wędkarza również sprytu i odpowiedniego podejścia, dlatego złowienie największych okazów wcale nie jest prostą sprawą.

Jak łowimy klenia?

Klenia łowimy przede wszystkim dla niezapomnianych wrażeń, gdyż walory smakowe tej ryby nie są zbytnio zachęcające. Ten słodkowodny drapieżnik cieszy się jednak niebywałą popularnością i wędkarze bardzo licznie wybierają go jako swój cel. Dla wielu jest to obowiązkowy punkt wypraw i z ogromnym zapałem zachęcają tych, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z kleniem, to podjęcia próby jego złowienia, opowiadając głównie o niezwykłych zmaganiach z tą rybą. Właśnie do tych, którzy jeszcze nie mieli z nim do czynienia, kierujemy kilka słów na temat jego wyglądu zewnętrznego.
Charakterystyczne cechy klenia to:
Jeśli chodzi o rozmiar, to kleń potrafi osiągać długość około 60 cm, a wagę do 6 kg. Wymiar ochronny został ustalony na 25-centymetrowe osobniki, brak jest natomiast określonego okresu ochronnego. Żeby złowić klenia, należy udać się w obszary o dobrze natlenionej i przejrzystej wodzie, gdyż takie najbardziej sobie upodobał. Ceni sobie także miejsca o zmiennym i mocnym nurcie wiedząc, że tam gromadzą się największe ilości cennego pożywienia. Gdzie jeszcze warto szukać najdorodniejszych okazów i wypróbować działanie swojej przynęty na klenia? Zdecydowanie są to:

Przynęty na klenia – jak dzięki nim łowić skutecznie?

Szukając najlepszej i najskuteczniejszej przynęty na klenia, należy wcześniej dokładnie przeanalizować jego zachowanie i sprawdzić, który naturalny pokarm wpasowuje się najbardziej w jego gusta. Obserwacja ta może być niezwykle ciekawa i pouczająca, gdyż kleń, jak i inne drapieżniki, bywa kanibalem i często zjada swój własny narybek. Oczywiście nie tylko swój, gdyż gustuje w każdym, jaki akurat napotka.
Od wczesnych etapów rozwoju, kleń atakuje bardzo intensywnie. Jego ofiarą padają zarówno smużaki, drobne skorupiaki, larwy owadów, a w późniejszym okresie pijawki i inne bezkręgowce, raki oraz chrząszcze. Co ciekawe, niebywałym przysmakiem dla klenia są czereśnie oraz wiśnie, a nawet groch i kukurydza, czyli typowo roślinne pożywienie. Warto używać ich jako zanęty, gdyż czasem nawet ich intensywny zapach jest w stanie skutecznie przyciągnąć klenie nawet z dużej odległości.
Skuteczne metody na złowienie tego konkretnego gatunku można dopasować zarówno pod własne umiejętności, wygodę, jak i zwyczajnie styl, gdyż klenia złapiemy na:

Jakie przynęty na klenia stosować?

Najlepiej jest oczywiście dopasować przynęty na klenia do konkretnej metody, jaką zamierzamy łowić. Dalej już będzie o wiele łatwiej. Wszystko powinno stanowić kompletną całość, zatem gdy już masz wędkę i kołowrotek, dobór przynęty będzie jedynie dopełnieniem całości. Najpopularniejszą metodą na złowienie klenia jest obecnie spinning, a przynęty, które idealnie się w niej sprawdzą i przynoszą najlepsze rezultaty, to:
Klenie są niezwykle ostrożne i do przesady płochliwe. Dlatego przynęta, na którą się zdecydujemy, nie może z wzbudzać żadnych podejrzeń. Istotny jest zarówno jej wygląd, jak i zachowanie w wodzie. Wybór przynęt na rynku jest bardzo duży. Przy odpowiednim zaangażowaniu każdy jest w stanie bez problemu znaleźć coś skutecznego dla siebie. Kolejną dość ważną kwestią jest to, która pora roku będzie najlepsza do łowienia klenia. Skoro jednak nie ma okresu ochronnego, warto jest spróbować w każdej z nich i na podstawie własnych obserwacji samemu określić ten parametr. Doświadczeni wędkarze polecają jednak zaprzestać połowu klenia w okresie jego tarła oraz zaraz po nim i dać mu wtedy trochę czasu na „dojście do siebie” i regenerację.

Jak i gdzie łowić klenie?

Kleń to ryba uznawana za wszystkożerną, można go zatem skusić różnymi sposobami, jednak ważne by trafić na stosowny ku temu czas. Najlepszą porą na łowienie klenia jest zmierzch. Dobrze jest to robić także w godzinach wczesno porannych, jak i ogólnie wieczornych. Kolejną kwestią jest rodzaj wody, gdyż kleń występuje i w największych rzekach i w tych zupełnie malutkich. Spotkać można go także w zbiornikach zaporowych, jeziorach i zatokach. Gatunek ten ponadto bardzo dobrze znosi trudne warunki i przebywanie nawet w niezbyt czystej wodzie.
Jeżeli wybraliśmy się nad którąś z rzek większych, skupmy się na poszukiwaniach w pobliżu samego brzegu. Kleń lubi także przebywać w obszarze granicznym, między wodą płytką, a głęboką. W przypadku rzek małych, kleń najczęściej chowa się we wszelkiego typu zagłębieniach lub też pływa dokładnie po jej środku.
Zważywszy na wspomnianą płochliwość klenia, powinno łowić się go ze znacznej odległości. Tym sposobem redukujemy możliwość spłoszenia ryby. Warto również wybierać brzegi porośnięte gęstą roślinnością, która będzie dawać nam pewnego rodzaju osłonę i sprawi, że będziemy nieco mniej widoczni.
 
Szukając odpowiedniej przynęty na klenia do łowienia z odległości nawet 40 czy 50 metrów, warto przyjrzeć się możliwościom cykady o nazwie Liściak SS. Cykady te to przynęty wykonane ręcznie, a ich sława jest tak duża, że śmiało można powiedzieć, że znane są niemal wszystkim miłośnikom polskiego rękodzieła wędkarskiego. Mówi się także, że są to bardzo specyficzne i nietypowe przynęty na klenia. Różnią się od klasycznych cykad głównie pracą, która jest zdecydowanie ostrzejsza i szersza. To, co je dodatkowo wyróżnia, to także zbrojenie. W tym przypadku zastosowano jedną kotwicę, zdecydowanie większych rozmiarów, która daje większą pewność w trakcie zacięcia z dużej odległości. W efekcie przekłada się to na łowienie dorodniejszych okazów.
To, co jest pewne w przypadku klenia, to fakt, że jest on rybą dla ludzi cierpliwych. Kiedy rzut okaże się nieudany, raczej nie warto próbować robić tego ponownie w tym samym miejscu, gdyż nasz kleń już raczej odpłynął w dal, zaniepokojony dziwnym szamotaniem w wodzie.  W takim przypadku trzeba oczywiście szukać kolejnej wartej uwagi miejscówki, która spełni wszystkie parametry miejsca dogodnego dla klenia.

Przynęty na klenia – ryba z gustem

Jeśli chodzi o konkretne przynęty na klenia, dużą popularnością cieszą się obrotówki. Doświadczeni wędkarze zwracają uwagę, by wybierać te egzemplarze, których skrzydełka udekorowane są kropkami w kolorze żółtym lub czerwonym. Największą niezawodność dają oczywiście obrotówki wykonane ręcznie, przez najbardziej doświadczonych rękodzielników.
Parametry, które są kluczowe przy wyborze odpowiedniej przynęty na klenia, to nienaganna praca skrzydełka i wyważona masa.  W trakcie łowienia zaleca się wykonywanie pewnych sztuczek. Jedną z nich jest delikatne przytrzymywanie przynęty i stopniowe jej popuszczanie, tak by z łatwością i swobodą mogła spłynąć z nurtem rzeki. Jest to dość ryzykowne zachowanie, jednak czasem podjęcie ryzyka jest opłacalne.
Kompletując swój kuferek z przynętami, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w błystki obrotowe Klepanki CF Long o długości 6,5 cm oraz wadze 5 gramów. Obrotówki te zostały stworzone specjalnie do łowienia w rzekach lub głębszych wodach stojących. Celując w złowienie klenia, trzeba wiedzieć, że obrotówka na klenia Long doskonale sprawdzi się w rzece o małym nurcie, jednak miejsca o większym wcale nie będą stanowić dla niej przeszkody. Tym, co zdecydowanie wyróżnia tę przynętę, jest niezawodność i perfekcyjna jakość wykonania. Poza tym na uwagę zasługuje lotność i bezbłędna celność. Wiedz, że dzięki niej – w połączeniu z odpowiednimi umiejętnościami – twoja przynęta wyląduje dokładnie tam, gdzie sobie tego zażyczysz. 

Kleń rzadko pojawia się w rzekach mulistych i mętnych. Pływa tam, gdzie widoczność jest zazwyczaj doskonała. Dlatego tak ważna jest odpowiednia przynęta na klenia, jej wykonanie oraz parametry  budowy, które sprawiają, że przyciąga uwagę i kusi go do ataku. Przynęty na klenia wykonywane ręcznie przez wybitnych rękodzielników to jeden z lepszych wyborów, jakiego można obecnie dokonać. Z pewnością posłużą one do złowienia wybitnych okazów. I to nie jeden raz.
Jedną z ładniejszych przynęt na klenia, stworzoną zgodnie z wytycznymi i przepisami PZW – dotyczącymi łowienia tego konkretnego gatunku na przynęty, których długość nie przekracza 5 centymetrów – jest lotny wobler na klenia Sawa, dostępny w ofercie sklepu Corona Fishing. Jest to tonący wobler z typowo klasycznym sterem, schodzący na niewielkie głębokości, stworzony z myślą o łowieniu zimowego klenia. Jest to także bardzo lotna przynęta. Bez problemu można wykonać nią niezwykle dalekie rzuty i właśnie tego oczekują wędkarze. Jego pracę można określić jako drganie połączone z lusterkowaniem, przy czym wszystko jest dosyć agresywne. Posiada najlepsze znane cechy woblerów kleniowych, czyli po wejściu w zmienny nurt od razu traci regularność. Poleca się prowadzić je tam, gdzie największe osobniki odpoczywają w zamarzniętej wodzie, czyli w płytkich okolicach rozległych plani.

Przynęty na klenia – małe czy duże?

Rozmiar przynęty na klenia ma bezpośredni wpływ na powodzenie naszej wyprawy. Czasem kleń będzie zainteresowany małym woblerem, innego dnia wobler ten nawet nie zwróci jego uwagi, a mała obrotówka będzie w stanie zdziałać cuda. Przynęty o większych rozmiarach poleca się stosować głównie w okresie chłodniejszym, tj. jesienią i zimą. W lecie z kolei z powodzeniem możemy wybierać malutkie przynęty na klenia, które i tak będą doskonale widoczne w czystej i przejrzystej wodzie.
Poszukując małej przynęty do swojej kolekcji, uwagę zdecydowanie przyciąga woblerek kleniowi Brim, o długości 6,5 cm i 9 gramach wagi. Te wyjątkowe smużaki charakteryzują się lotnością oraz drobną akcją. Dla lepszego efektu spód przynęty wzbogacono flashem, który imituje podnóża. Dzięki specjalnie pokarbowanemu korpusowi, niezwykle dokładnie imituje naturalny pokarm klenia, dlatego jego skuteczność jest wręcz rewelacyjna. Przynęta ta ma podwójne zastosowanie. Może zejść na pewną głębokość, ale może także obławiać samą powierzchnię rzeki, wystarczy jedynie odpowiednio nią sterować. Kiełżkul to wobler lekko tonący, obciążony za pomocą0 ołowianej kulki, która decyduje o jego lotności i stabilizacji w trakcie prowadzenia w mocniejszym i bardziej wymagającym nurcie.
Kolejnym przykładem bardzo skutecznej, lecz małej, bo zaledwie 3 centymetrowej przynęty na klenia, są mikrowoblery oraz smużaki, które są bardzo chętnie atakowane nawet przez sporych rozmiarów drapieżniki. Ich niebywałą zaletą jest możliwość osiągnięcia sporych dystansów rzutu, co w przypadku łowienia płochliwego klenia, którego często odstrasza nawet cień sylwetki wędkarza stojącego na brzegu, jest bardzo ważne i pomocne. Niesamowita, a wręcz perfekcyjna praca sprawia, że jest to przynęta idealna do łowienia w rzece i w jeziorze. 

Inny niezwykle ciekawy wobler na klenia o długości 2,5 centymetra to SM Bąbel, będący kolejną wersją przynęty z dodatkowym obciążeniem. Powstała ona z myślą o kleniach, które odpływają na znaczne odległości od brzegu rzeki, dlatego bez żadnego problemu można nimi osiągać naprawdę spore odległości rzutowe. Zgodnie z opisem producenta, najlepiej sprawdza się podczas wiosennych połowów, kiedy to przynęty na klenia należy prowadzić na nieco większej głębokości. Pomocne jest w tym zwłaszcza dodatkowo obciążenie. Wykorzystując go do łowienia w okresie letnim przekonamy się, że bez żadnego problemu pozwoli prowadzić się delikatnie po lustrze wody. Wobler ten jest znakomity do napływów i przelewów rzecznych. Koniecznie powinien się znaleźć w każdym zestawie wędkarskim. Koniecznie sprawdź też nasze przynęty na pstrąga, które śmiało możesz wykorzystać do połowu kleni.
1.94 s