Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty Spinningowe Hand Made

Wahadłówki na pstrąga

Unikalne, pięknie wykonane i oczywiście łowne wahadłówki na pstrąg. Poniżej znajdziesz zestaw naszych ulubionych i najczęściej stosowanych przynęt reprezentujących wahadłówki pstrągowe hand made. Wszystkie wybrane modele zostały stworzone z myślą o łowieniu pstrągów potokowych. Wszystkie wahadłówki na pstrąga zostały dobrane w ten sposób abyś mógł dobrać się do najbardziej cwanych pstrągów, bez względu czy będziesz łowił w wolnym nurcie czy w największych bystrzach.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Błystki wahadłowe na pstrąga – co warto o nich wiedzieć?

Wahadłówki pstrągowe – inaczej nazywane błystkami wahadłowymi – należą do przynęt o bardzo dobrej skuteczności w łowieniu pstrąga w naszych wodach. Cenione są głównie przez starszych adeptów wędkowania, choć z roku na rok ponownie zyskują coraz więcej nowych zwolenników, którzy doceniają dawne sposoby na złowienie wielkiej ryby. Ich budowa i wykonanie są niezwykle proste, gdyż do stworzenia wahadłówki wystarczy kawałek blaszki lub muszelki, jednak sama praca już do tak prostych nie należy.

Błystki wahadłowe pstrągowe – kilka słów wstępu

Błystki wahadłowe to przynęty spinningowe, które pomimo swojej prostej budowy potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Podstawą skuteczności przy pracy z tego typu przynętą jest prawidłowe jej prowadzenie, a to należy skutecznie wyćwiczyć i dostosować do panujących w danym dniu i na danym łowisku warunków. Co ważne, łowić nimi można na bardzo płytkich wodach, ale i na tych naprawdę głębokich. Świetnie radzą sobie przy dnie, jak i praktycznie przy samym lustrze wody.
Jeśli nie wiesz, kiedy jest odpowiedni czas na użycie wahadłówki na pstrąga to wyczekaj moment, w którym żadna inna przynęta nie będzie zdawała egzaminu. Wahadłówki to przynęty ukochane przez wielbicieli eksperymentowania na łowisku. Doskonale sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, tam, gdzie wszystkie inne sposoby i metody dawno już zawiodły. Miejsca, w których z pewnością sprawdzi się wahadłówka, to:
Z kolei najlepszy czas na to, aby zastosować wahadłówki na pstrąga to:

Na co „polują” błystki wahadłowe pstrągowe?

Wiemy, że błystki wahadłowe na pstrąga to jedne z lepszych i skuteczniejszych przynęt stworzonych z myślą o zdobywaniu tego wyjątkowego drapieżnika. Jednak warto dowiedzieć się o nim kilku zasadniczych kwestii i nauczyć się rozróżniać poszczególne gatunki, gdyż to zdecydowanie ułatwi dalsze działania i sprawi, że wyprawę na ryby zwieńczy sukces.
Pstrągi to wyjątkowe drapieżniki, które występują u nas w trzech gatunkach. Wszystkie są niezwykle urokliwe i warte uwagi, a każdy z nich ma swoich miłośników. Skuteczną metodą łowienia jest oczywiście spinning, a jedną z najlepszych przynęt – błystki wahadłowe na pstrąga.
Za najpiękniejsze uznaje się pstrągi tęczowe, które charakteryzują się smukłym srebrzystym ciałem o wrzecionowatym kształcie i różową wstęgą biegnącą od głowy aż do ogona. Wstęga ta mieni się kolorami tęczy, od tego właśnie pochodzi nazwa tego gatunku. Występują one zarówno w stawach, jeziorach, jak i rzekach, jednak zawsze są to ryby hodowlane, a najlepszy czas na ich łowienie przypada w okresie od maja do sierpnia.
Kolejny gatunek to pstrąg potokowy, zwany również kropkiem. Ma smukłe wydłużone ciało i grzbiet w kolorze szarym ze srebrzystymi bokami, w całości jest pokryty kropkami w kolorze czarnym i czerwonym. Pstrąg potokowy może mierzyć nawet do około 80 cm i osiągać do 5 kg wagi. Doskonale radzi sobie z szybkim nurtem, dlatego tak dobrze czuje się w górskich strumieniach i porywistych rzekach. Słynie także z wyjątkowej ostrożności. Lubi się chować, dlatego czasem tak trudno go znaleźć.
Ostatni z mieszkańców polskich wód to pstrąg źródlany, który osiąga maksymalnie 50 cm długości, ma wydłużone ciało i zielonkowaty grzbiet. Jasne boki przyciągają wzrok charakterystycznym marmurkowym wzorkiem oraz plamkami w kolorze żółtym i czerwonym. Pstrąg źródlany jest mniej płochliwy od pstrąga potokowego, dlatego nie ukrywa się tak jak on w podwodnych zakamarkach.

Warto wspomnieć, że pstrąg źródlany i pstrąg potokowy – z racji występowania w tym samym rejonie – często się ze sobą krzyżują. Z takiego połączenia powstają tzw. tygrysy. Nazwa ta pochodzi od charakterystycznych pasów znajdujących się na ich ciele.

Błystki wahadłowe pstrągowe – praktycznie same zalety

Dobre błystki wahadłowe na pstrąga, zwłaszcza potokowego i źródlanego, muszą dobrze pracować w silnym nurcie rzeki. W takich warunkach – pomimo swojej wagi – błystka może zostać wyniesiona na powierzchnię, czy tego chcemy, czy nie. Jeżeli jej wygląd będzie przypominał pstrągowi jego prawdziwą ofiarę, w żaden sposób sytuacja taka nie wzbudzi jego podejrzeń i będzie można kontynuować łowienie. W przeciwnym razie taki widok może go zniechęcić i odstraszyć.
Czym zatem charakteryzuje się dobra wahadłówka? Po pierwsze powinna być stosunkowo wąska i zrobiona z dość grubej blachy. Jeśli chodzi o długość przynęty, to wskazane jest, by nie przekraczała 7 cm. Z kolei minimum to około 2 cm. Najlepsze kolory to oczywiście złoto, srebro i miedź – koniecznie o matowym wykończeniu, aby zbytnio nie błyszczały, bo pstrągi tego nie lubią.

Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie różnych połączeń kolorystycznych i tworzenie blaszek dwukolorowych. Z pewnością twórcy unikatowych ręcznie robionych wabików stosują te sposoby w swojej twórczości. Samodzielnie również można pokusić się o wprowadzenie zmiennej kolorystyki, robiąc to przy pomocy markerów lub lakierów do paznokci. Nie będzie to oczywiści profesjonalna praca, ale rezultat może być zadowalający. Trzeba jedynie uważać, by warstwa lakieru nie była zbyt gruba, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na parametry całej przynęty. W kwestii zmiany kolorystyki można testować dowolne konfiguracje, a nawet upodabniać swoje wahadłówki do różnego rodzaju naturalnych pokarmów, co może się spodobać pstrągom, jednak musi być wykonane perfekcyjnie.

Dużą zaletą wahadłówki jest jej lotność. Czasem wystarczy lekki rzut, by powędrowała naprawdę daleko. Kolejna kwestia to ściąganie, które również jest niezwykle sprawne. Lotność to cecha, która doceniana jest zwłaszcza na małych rzekach i tam, gdzie ciężko jest swobodnie wykonać rzut ze względu na ograniczenia spowodowane przez różnego rodzaju przeszkody, np. gałęzie. Dzięki odpowiedniej lotności można wykonać dalekie rzuty nawet w niekorzystnej pozycji i bez możliwości wyprostowania się.
Wahadłówki na pstrąga charakteryzują się również wręcz idealnym prowadzeniem, zwłaszcza w czasie ściągania z nurtem rzeki. Trzeba być jednak w tym ostrożnym, gdyż jest możliwość złapania zaczepów, które zdecydowanie utrudnią prace. Trzeba również szczególnie uważać, aby przynęta nie wpadała w zbytni ruch, bo to także może utrudnić pracę, a nawet odstraszyć pływające w pobliżu drapieżniki.

Jeśli marzy nam się sprawdzony klasyk, to zafundujmy sobie najstarsze polskie wahadłówki na pstrąga. Znajdziemy je w sklepie wędkarskim w Warszawie Corona Fishing. Wahadłówki na pstrąga NORD, bo o nich tu mowa, dostępne są w czterech różnych kolorach i modelach. Mają długość 5 cm i ważą od 7,5 do 9 g. Ich zaletą jest to, że skutecznie sprawdzą się zarówno na rzeki, jak i jeziora. Charakteryzują się doskonałą pracą, zwłaszcza przy równym prowadzeniu. W opadzie z kolei odjeżdżają na boki i migotają. Nie można zapominać o ich wyglądzie zewnętrznym, który również jest niesamowity i dopracowany w każdym detalu.

Jak prowadzić wahadłówki na pstrąga?

Sposobów na poprawne prowadzenie wahadłówki na pstrąga jest naprawdę sporo. Należy jednak zdecydowanie unikać łowienia w stałym tempie i jednostajnego ciągnięcia przynęty po wodzie. Zamiast tego warto robić pauzy, co kilka obrotów korbki robić krótkie przerwy, zatrzymywać się na chwilkę i za moment wracać ponownie do działania.
Można wiele przeczytać o dobrych technikach i skutecznych sposobach, jednak chcąc łowić dobrze i efektywnie, trzeba przede wszystkim ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza. Zawsze warto korzystać ze sprawdzonych rad bardziej doświadczonych kolegów po fachu lub też samodzielnie szukać własnej drogi, pamiętając by uzbroić się przy tym w cierpliwość. Każdorazowo będą do tego potrzebne oczywiście odpowiednie wahadłówki na pstrąga. Warto zatem zainwestować w wyjątkowy zestaw, w którym znajdą się unikatowe egzemplarze. Do takich z pewnością należą wahadłówki na pstrąga TROUT dostępne w ofercie Corona Fishing.

Zestaw TROUT został przygotowany konkretnie z myślą o łowieniu wyjątkowych pstrągów tęczowych i potokowych. Wahadłówki zostały podzielona na dwie grupy – jedna to Brda, a druga Wda. Ich wykonanie jest wręcz mistrzowskie. Przynęty są dopieszczone w najmniejszym detalu, łącznie z doprecyzowanym postarzeniem, by przynęty zbytnio się nie świeciły. Te wahadłówki na pstrąga zostały wykonane z blaszki o grubości 1,5 cm co sprawi, że doskonale będą prowadzić się nawet w bardzo szybkim i wartkim nurcie bez obaw o to, że wynurzą się na powierzchnię. Model Brda, dostępny w opcji zebra i klepana, został przygotowany specjalnie do łowienia w rzece. Jego zaletą jest to, że bardzo szybko wchodzi w ruch obrotowy. Ponadto podczas prowadzenia w nurcie pracuje idealnie w jednej linii, nie wychylając się na boki. Model Wda – dostępny także w opcji zebra i klepana – ma środek ciężkości skierowany w kierunku części ogonowej, co sprawia, że nieco trudniej jest wprowadzić go w ruch obrotowy. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w spokojnym nurcie. Bardzo skutecznie kusi pstrągi w toni.

Wahadłówki pstrągowe handmade – unikatowe rozwiązania

Każdy wędkarz zgodzi się ze stwierdzeniem, że rękodzieło jest prawdziwą sztuką. Dobra wahadłówka, stworzona dzięki wiedzy i doświadczeniu prawdziwego pasjonata, będzie pracować idealnie w każdych warunkach. Oczywiście umiejętności łowiącego będą w tym przypadku znaczące, jednak doskonałe zgięcia i wygięcia ułatwią wiele działań i sprawiają, że nauka będzie przyjemnością.

Niektórym może się wydawać, że zrobienie skutecznej błystki wahadłowej to rzecz prosta i nieskomplikowana, w końcu to tylko kawałek blachy. Jednak jest zupełnie inaczej. Jedynie prawdziwy wirtuoz-rzemieślnik jest w stanie stworzyć unikatową przynętę, która stanie się prawdziwym asem w całym zestawie wędkarskim.
Uznaje się, że przynęty robione ręcznie są skuteczniejsze. Wahadłówki pstrągowe hand made doceniane są przez wędkarzy na całym świecie, a Polscy rękodzielnicy reprezentują najwyższą klasę w tej dziedzinie. Wszystko dlatego, że ich wyroby wyrażają najważniejsze cechy dobrej przynęty, a to bierze się bezpośrednio z doświadczenia i wielu długich godzin spędzonych nad brzegiem wody.

"Odkryj Skuteczność z wahadłówki na pstrąga: Idealne przynęty na pstrągi!"

Ręcznie klepane wahadłówki na pstrąga wykonane z blachy miedzianej i mosiężnej są doskonałym wyborem dla wędkarzy, którzy polują na te piękne ryby. Ich lekka konstrukcja, wykonana z cienkiej blaszki, pozwala na płynne prowadzenie wahadłówki zarówno z nurtem, jak i pod nim. Oto ich główne cechy:
  • Materiał: Blacha miedziana i mosiężna są wyjątkowo skutecznymi materiałami do produkcji wahadłówek. Miedź i mosiądz są odporne na korozję, co zapewnia długotrwałą żywotność tych woblerek. Ponadto, metale te wydzielają delikatne, naturalne połyski, które przyciągają uwagę ryb.
  • Lekka konstrukcja: Cienka blaszka miedziana i mosiężna czyni wahadłówki lekkimi, co pozwala na łatwe prowadzenie ich w wodzie. Dzięki temu można osiągnąć bardziej realistyczne i płynne ruchy, które skutecznie przyciągają pstrągi i inne ryby drapieżne.
  • Efektywność na pstrąga: Wahadłówki wykonane z blachy miedzianej i mosiężnej imitują ruchy i połysk małych ryb, które pstrągi uwielbiają polować. Ta kombinacja pozwala na skuteczne łowienie pstrągów w różnych warunkach, zarówno w górskich strumieniach, jak i większych rzekach.
  • Skuteczność na okonia i klenia: Pomimo skupienia się na pstrągach, wahadłówki z blachy miedzianej i mosiężnej są również efektywne w łowieniu innych drapieżników, takich jak okonie i klenie. Ich ruchy i połysk przyciągają również te ryby, zwłaszcza w wodach o spokojniejszym nurcie.
  • Wykończenie i kolory: Wahadłówki mogą być ręcznie dekorowane różnymi kolorami i wzorami, aby zwiększyć ich atrakcyjność dla ryb. Charakterystyczne dla blachy miedzianej i mosiężnej wykończenie pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu i połysku.
Podsumowując, ręcznie klepane wahadłówki na pstrąga wykonane z blachy miedzianej i mosiężnej są doskonałymi i skutecznymi przynętami dla wędkarzy, którzy łowią pstrągi, okonie i kleń. Ich lekka konstrukcja i naturalne połyski przyciągają uwagę ryb, zapewniając satysfakcjonujący i udany dzień wędkowania.
0.54 s