Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty Spinningowe Hand Made

Obrotówki na klenia

Obrotówki na klenia wychodzą na prowadzenie jako niezawodne przynęty, które przyciągają tę wymagającą rybę. Klenie są znane z niezwykle ostrożnego podejścia do przynęt, dlatego wybór właściwej jest kluczowy. Jakie obrotówki na klenia sprawdzają się najlepiej? Wybór jest spory.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Obrotówki na klenia – gdy liczy się skuteczność

Obrotówki znane są głównie z niesamowitej skuteczności, którą zawdzięczają wywoływanej przez siebie fali hydroakustycznej. Natomiast obrotówki na klenia uznawane są powszechnie za jedne z trudniejszych do opanowania przynęt. Jednak Ci, którzy mieli z nimi do czynienia, zgodnie twierdzą, że warto jest poświęcić nieco czasu na ich opanowanie. Wykonanie dobrej obrotówki uznawane jest za sztukę, dlatego najlepsze egzemplarze robione są przez najznakomitszych w tej dziedzinie producentów, a te wykonywane ręcznie to istne mistrzostwo.

Jak dobrać obrotówki na klenia?

Obrotówki na klenia to przynęty na klenia cenione przede wszystkim przez najbardziej doświadczonych wędkarzy, którzy opanowali trudną sztukę ich prowadzenia. Należą one do najstarszych przynęt spinningowych, dlatego tak często widywane są zwłaszcza w zestawach świadomych swoich umiejętności wędkarzy. Obrotówki na klenia nie tracą na popularności głównie dzięki ich niezawodności i niesamowitym efektom w najbardziej niespodziewanych momentach. Nie oznacza to jednak, że początkujący wędkarze ich nie polubią. Wystarczy wykonać kilka prób, żeby przekonać się jak przyjemne i efektowne może być łowienie kleni za ich pomocą.
Obrotówki na klenia charakteryzują się tym, że bardzo silnie działają na wzrok oraz linię boczną ryb znajdujących się w pobliżu, a nawet i w większej odległości. Okazuje się bowiem, że błystki obrotowe mają po prostu podwójne działanie. Sztuką jest oczywiście odpowiednie prowadzenie przynęty, zgodnie z upodobaniami ryb i uwarunkowaniami, jakie panują w danym miejscu.
Istnieje przekonanie, że przy ładnej pogodzie i dużym nasłonecznieniu najlepiej jest wybierać obrotówki w odcieniu złotym, a w pochmurne dni lepiej by były one srebrne. Ogólnie istnieje zasada, która mówi, że kolor obrotówki powinien być dopasowywany do intensywności światła słonecznego, jaka występuje w danym dniu – zatem im dzień jest jaśniejszy, tym przynęta powinna być ciemniejsza. Bywa, że nawet i czarna.
Wybierając odpowiednie obrotówki na klenia nie można zapominać o doborze rozmiaru i konkretnego rodzaju skrzydełka. Niektórzy parametry te wiążą ściśle z miejscem połowu oraz tym, czy przynętę zarzucają z prądem, czy pod prąd, co ma miejsce w rzekach ze znacznym nurtem. W przypadku, gdy zamierzamy prowadzić ją z prądem, poleca się przynęty wyposażone w skrzydełko agila. W innej sytuacji lepiej wybrać skrzydełko long.

W poszukiwaniu klenia

Łatwość adaptacji nawet w najmniej dogodnych warunkach sprawia, że klenia możemy spotkać praktycznie na każdych wodach. I choć jest to ryba o niewielkich rozmiarach, bardzo często staje się przedmiotem starań wędkarzy. Największe klenie osiągają około 60 cm długości, jednak rzadko można spotkać aż tak duże okazy. Nie łowimy jednak osobników mniejszych niż 25 centymetrów – na nie w naszym kraju nałożono ochronę.
Kleń posiada charakterystyczne podłużne ciało o srebrzystych łuskach, które na grzbiecie przybierają ciemniejsze odcienie, na brzuchu z kolei są zupełnie jasne. Łatwo poznać go także dzięki wyrazistym zielonkowatym płetwom, ogonowej i grzbietowe, a także pomarańczowej płetwie brzusznej. Warto to zapamiętać, aby móc odróżnić klenia od niezwykle podobnego jazia. Młodym i niedoświadczonym wędkarzom często zdarza się mylić ze sobą te dwa gatunki. Ważnym elementem, który pomaga odróżnić je od siebie, jest wygląd płetwy odbytowej: u klenia jest ona wypukła. Warto to zapamiętać.
Klenie spotkamy w wielu rzekach, ale i we wszystkich wodach stojących. Najczęściej spotyka się je jednak w wodach o niższej temperaturze i szybszym nurcie. Pomimo tego, że klenie żerują praktycznie przez cały rok, na połów najlepiej wybrać się w porze letniej, gdyż wtedy najłatwiej jest zaobserwować ich obecność blisko powierzchni wody. Wynika to z faktu, że szukają one w tym czasie łatwego pożywienia, którym są przelatujące nisko nad wodą owady.

Jaka przynęta na klenia sprawdza się najlepiej?

Wybierając się na klenia można wykorzystać przeróżne przynęty, jednak zdecydowanie warto wypróbować do tego obrotówki na klenia, uważane przez niektórych za podstawowe wyposażenie wędkarza. Kleń jest przede wszystkim rybą bardzo ostrożną i nie jest łatwo zwrócić jego uwagę, dlatego korzystanie z przynęty, której charakterystyczną cechą są wibracje i fale akustyczne, jest tak skuteczne.
Nasz drapieżnik dosyć dobrze reaguje na kolory, warto zatem wybierać takie obrotówki na klenia, które mają kolorowe dodatki, np. czerwone lub żółte. Sam kolor przynęty także ma duże znaczenie. Dobrze sprawdzają się obrotówki na klenia w naturalnych barwach. Mogą być one delikatnie złotawe i lekko srebrzyste oraz miedziane. Największe znaczenie kolor przynęty ma w wodach przejrzystych, kiedy to widoczność jest największa i nie można sobie pozwolić na odstraszenie kleni, ani innych ryb.
Jeśli chodzi o rozmiar obrotówki na klenia, to najlepiej wybierać 00, 1 lub 2. Zasadniczo w okresie od wiosny do późnej jesieni powinny się one dobrze sprawdzać. Niemniej ryby bywają kapryśne i czasem mogą nas zaskoczyć reakcją na coś zupełnie nieprzewidywalnego.

Obrotówki na klenia – co je wyróżnia?

Tym, co w szczególności wyróżnia obrotówki na klenia, jest sposób ich oddziaływania na drapieżniki. Z jednej strony to niesamowicie skuteczny impuls świetlny, a z drugiej drgania powodowane przez wirującą w wodzie blaszkę. Sygnałów tych nie sposób przegapić, dlatego właśnie obrotówki na klenia są tak niesamowite. Zaletą ich działania jest umiejętność pobudzania najbardziej ospałych oraz leniwych okazów, które zazwyczaj trzymają się na uboczu. W efekcie obrotówki na klenia pomagają złowić te największe i najokazalsze drapieżniki, często wywołując zazdrość i spore poruszenie na łowisku.
Kolejną zaletą tych przynęt jest ich trwałość, którą zawdzięczają solidnej budowie. Gdy dochodzi do tego także profesjonalne wykonanie, pewne jest, że przynęta posłuży nam w dobrym stanie przez naprawdę długi czas. Zatem warto jest zainwestować w obrotówki na klenia o najwyższych parametrach, gdyż inwestycja ta z pewnością okaże się korzystna.
Obrotówki na klenia to przynęty spinningowe, które można również w dowolny sposób modyfikować i tym samym jeszcze bardziej poprawiać ich skuteczność. Przykładowo nowe i jeszcze nieużywane egzemplarze możemy nieco przyciemniać. Robi się tak dlatego, że klenie nie lubią, gdy coś przesadnie lśni. Ze względu na swoją podejrzliwość mogą zwyczajnie omijać takie błystki z daleka. Można je więc nieco zmatowić i sprawić, że będą wyglądały na starsze. Innym sposobem jest malowanie błystek przy pomocy lakierów do paznokci, które znajdziemy w niejednym domu. Ważne, by wybierać kolory jak najbardziej naturalne. Jeszcze inny sposób to matowienie ich za sprawą delikatnego przypalania nad świeczką, a jeśli już znajdujemy się nad wodą, z powodzeniem możemy użyć w tym celu zapalniczki. Poleca się także stosowanie chwostów, czyli ozdobnych zakończeń, które poprawiają atrakcyjność przynęty i jeszcze bardziej prowokują ryby do ataku.

Obrotówki na klenia na głęboką wodę i nie tylko

Obrotowi na klenia wybierane na głębsze partie wody powinny mieć odpowiednią wagę, a także rozmiar dający się skutecznie prowadzić nawet w okolicach dna: zarówno kamienistego, jak i porośniętego gęstszą roślinnością. Nieco większy ciężar obrotówki sprawia, że można nią o wiele lepiej manewrować i skutecznie kontrolować to, gdzie akurat się znajduje.
Do łowienia na większych głębokościach idealnie sprawdzi się oferowana przez Corona Fishing Klepanka CF Long, wykonana w perfekcyjny sposób, z dbałością o najmniejszy szczegół. Tym, co dodatkowo wyróżnia te obrotówki na klenia, jest ich niesamowita lotność oraz celność, dzięki czemu bez problemu doprowadzimy je w każde upatrzone miejsce. Jej uniwersalność sprawia, że doskonale radzi sobie też w płytszych wodach o znacznym nurcie, dlatego polecana jest każdemu spinningiście jako podstawowy element wyposażenia.
0.55 s