Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty Spinningowe Hand Made

Przynęty na pstrąga

Celem każdego wędkarza jest udany połów. Jednak czy wszystkie przynęty na pstrąga będą skuteczne i pomogą w złapaniu najpiękniejszych okazów? A może potrzeba jednak nieco więcej zaangażowania i specjalistycznych umiejętności? Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas przynęty na pstrąga, które powstały celowo do łowienia pstrągów potokowych. Każda z przynęt posiada szczegółowy opis i sposoby zastosowania.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Przynęty na pstrąga, wszystko co warto o nich wiedzieć

Pstrągi to ryby uwielbiane przez wędkarzy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – zarówno za walory wizualne, jak i smakowe, choć opcja „złap i wypuść” cieszy się rosnącą popularnością. Z roku na rok pstrągi zyskują nowych zwolenników. Nie dziwi więc to, że różnorakie przynęty na pstrąga praktycznie zalewają wędkarski rynek. Jednak czy każda będzie równie skuteczna?

Jak złapać dorodnego pstrąga?

Jednym z czynników, który sprawia, że pstrągi są tak popularne, jest ich niesamowity wygląd. Pochodzą z rodziny łososiowatych, dlatego też ich ciało jest silnie umięśnione i charakterystyczne właśnie dla tego rodzaju ryb. W Polsce mamy trzy gatunki pstrąga, które zdecydowanie się od siebie różnią. Inne jest także miejsce ich występowania. Wszystkie jednak prezentują się niezwykle okazale. Dla wprawionego oka rozpoznanie poszczególnego gatunku nie stanowi żadnego problemu, jednak tym nieco mniej doświadczonym to zadanie może przysporzyć nieco kłopotu. Najważniejszą wskazówką, która pomoże w bezbłędnym rozpoznaniu poszczególnych gatunków pstrąga, będzie oczywiście miejsce występowania każdego z nich. 

Jak dobrać przynęty na pstrąga?

Sklepy wędkarskie oferują obecnie ogromny wybór przynęt na pstrąga, odpowiednich do praktycznie każdej metody łowienia. Zdecydowanie jednak najlepiej jest wybierać te przypominające małe rybki lub owady, gdyż one z pewnością nie umkną uwadze naszych drapieżników.
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej przynęty na pstrąga, zdecydowanie łatwiejsze zadanie mają wędkarze doświadczeni, gdyż oni mogą kierować się swoimi sprawdzonymi sposobami i wiedzą zdobytą na łowisku. Nieco trudniej mają ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w wędkowaniu i zaczynają swoją wielką przygodę z łowieniem pstrągów.
Miłośnicy łowienia pstrągów zgodnie twierdzą, że ciężko jest wskazać jedyną i najlepszą przynętę na pstrąga, która sprawdzi się za każdym razem, gdy tylko znajdzie się w wodzie. Pstrąg – w zależności od gatunku i oczywiście miejsca występowanie – żeruje w inny sposób. Inne są też jego zwyczaje i zachowanie, dlatego najlepsze przynęty na pstrąga to takie, które w danym momencie zdobędą jego zainteresowanie. Dobrze jest mieć ze sobą za każdym razem kilka różnych rodzajów wabików, dzięki temu będzie można zaskoczyć swoją przyszłą ofiarę i skutecznie przyciągnąć jej uwagę. Należy pamiętać, że czasem bardzo ciężko jest zdobyć przychylność pstrąga i tylko ostrożne postępowanie spowoduje, że nie zostanie on odstraszony, zamiast zwabiony.
Na pstrągi warto się wybrać w porze wiosenno-letniej. Jest to niezwykle przyjemny czas z kilku powodów. Z jednej strony dzień jest już długi, z drugiej – pogoda zazwyczaj sprzyja długiemu przesiadywaniu nad wodą, a i pstrągi intensywnie żerują praktycznie cały dzień, co także zachęca do wyboru właśnie tego okresu. Co ciekawe, pstrągi bardzo lubią wszelkie załamania i zmiany pogody, dlatego takie okoliczności nie powinny nas w żaden sposób zniechęcać.

Jak zacząć łowić pstrągi?

Pstrąga można łowić różnymi metodami, a także stosując różnego typu przynęty na pstrąga. Jedni preferują tradycyjne metody na muchę, inni nie wyobrażają sobie łowić inaczej niż metodą spinningową. Przedstawicieli tej drugiej grupy jest chyba obecnie zdecydowanie najwięcej. Jak w życiu, wszystko ma swoich zwolenników i przeciwników, a żeby dobrać najlepszą metodę dla siebie, trzeba po prostu spróbować kilku i przekonać się samemu, co w naszym przypadku sprawdza się lepiej, co nieco gorzej, a co w ogóle.
Na początku sezonu zaleca się, aby wybierać przynęty o nieco większych rozmiarach, które będą atrakcyjne na tyle, żeby pstrąg zdecydował się na pogoń za nimi. W ofercie sklepu wędkarskiego Corona Fishing znajdziemy klasyczne woblery pstrągowe, od których rozpoczęła się historia łowienia na ten typ przynęty w naszym kraju. Mowa tu o woblerach Kwiskich i klasycznych woblerach pstrągowych Gobio. Woblery Kwiskie powstały celowo z myślą o łowieniu pstrągów rzecznych, a ich zastosowanie jest wręcz unikalne. Kwiskie Gobio to 6-centymetrowa przynęta uznawana za uniwersalny wobler pstrągowy. Jest to wobler klasyczny, stanowiący pierwowzór woblera pstrągowego w naszym kraju. Od niego wielu zaczynało swoją przygodę i nadal wielu właśnie z nim wyrusza na pierwsze łowy. Jego budowa sprawia, że doskonale pozwala łowić z prądem rzeki, efektywnie kolebie się w wodzie i wraz z nurtem spływa wprost na stanowisko pstrąga.
Mówi się, że cała tajemnica skuteczności tej przynęty ukryta została w jej pracy, gdyż w doskonały sposób łączy ze sobą takie elementy jak migotanie, wężyk oraz odjazd podczas zdecydowanego i energicznego podciągania szczytówki. Gobio to przynęta, która w momencie zetknięcia się z wodą przyjmuję naturalną pozycję, a gdy tylko rozpoczniemy nawijanie linki, w ciągu krótkiej chwili osiąga wskazaną głębokość. Ponadto schodzi na głębokość 1,5 metra.
Innym przykładem przynęty na pstrąga będzie kolejny wobler Kwiski, tym razem 7-centymetrowy, o nazwie Foxinus, klasyfikowany jako lekko pływający i schodzący na głębokość do 1,75 cm. Jest to klasyczny wobler na pstrąga, stworzony pod konkretne wymagania i do pracy w określonych warunkach. Gdzie będzie się spisywać najlepiej? Zdecydowanie w rzekach o żwirkowym lub kamiennym dnie i o wyjątkowo krystalicznie czystej wodzie, co oczywiście oznacza niezwykle dobrą widoczność. Foxinus to przynęty na pstrąga o bardzo drobnej pracy, czyli właśnie takiej, jaka wymagana jest w najbardziej przejrzystych wodach. Doskonale się sprawdza do łowienia nad rynnami rzecznymi, dołkami i kamiennymi przelewami.

Popularne przynęty na pstrąga

Stosując odpowiednie metody możemy mieć pewność, że pstrąga złowimy zarówno na woblery, wahadłówki, obrotówki, jak i na inne przynęty na pstrąga, które znajdziemy w ofercie sklepów wędkarskich. Nigdy nie można zapominać o technice i tym, że pstrągi bywają zmienne, a także niezwykle podejrzliwe.
Wymiar ochronny pstrąga to 25 cm, dlatego łowiący zdecydowanie celują w dużo większe okazy. Warto także wspomnieć, że na pstrągi wybierzemy się w okresie od 1 lutego do końca sierpnia. W pozostałych miesiącach przypada okres ochronny na ten gatunek i trzeba się z łowieniem wstrzymać. W niektórych rzekach okres ochronny trwa do 31 grudnia, jednak każdy okręg może wprowadzać swoje odrębne przepisy, dlatego zawsze warto to dodatkowo sprawdzić przed samą wyprawą.
Bardzo popularną przynętą, która na rynku jest już bardzo długi czas i wciąż plasuje się niezwykle wysoko w rankingach wędkarzy, jest łamaniec SS 3D. Ten łamany wobler produkowany jest z myślą o największych i zarazem najbardziej wybrednych oraz przebiegłych pstrągach. Ten rodzaj przynęty na pstrąga przez wędkarzy uznawany jest za zdecydowanie jeden z lepszych woblerów, jakie można dostać na polskim rynku. Czym się wyróżnia spośród innych tego rodzaju przynęt? Łamaniec SS przede wszystkim ma bardzo charakterystyczną i wyraźną pracę. Jest drżący, migotliwy i ma niezwykłą tendencję do nieregularnych odjazdów. Jego ogonek pracuje zupełnie niezależnie od korpusu i tym samym sprawia, że przynęta jest jeszcze bardziej nieprzeciętna.
Nadszedł czas na przedstawienie bardzo popularnej obrotówki, która przeznaczona jest na klenia i jazia, ale doskonale sprawdza się do łowienia pstrągów. Mowa o Klepance Aglia,  która została doceniona przez zawodników, startujących w zawodach spinningowych i mistrzostwach o najwyższej randze, a dalej jej sława rozeszła się błyskawicznie. Tym, co świadczy o jej dobrej pracy, jest przede wszystkim szybki start. Ten rodzaj przynęty na pstrąga odpala zaraz po dostaniu się do wody i to bez jakichkolwiek zakłóceń. Druga, nie mniej ważna kwestia, to praktycznie do minimum ograniczone skręcania się żyłki. Kolejną zaletą jest wyjątkowa lotność oraz doskonała jakoś wykonania, z misternie młoteczkowanymi skrzydełkami.

Przynęty na pstrąga, które warto mieć zawsze przy sobie

Wybór przynęt do łowienia pstrągów jest naprawdę niezwykle szeroki. Najpopularniejsze są, wydawać by się mogło, woblery. Jednak również i inne sprawdzają się doskonale. Wielu wędkarzy zabiera ze sobą zarówno obrotówki, jak i nieco zapomniane wahadłówki czy nawet gumy imitujące małe rybki. 
Chcąc wzbogacić swoją kolekcję o wahadłówki, wybierzmy te, które na naszym rodzimym rynku funkcjonują najdłużej, czyli wahadłówki na pstrąga Nord. Te 5-centymetrowe wahadłówki doskonale sprawdzają się do łowienia w rzece, jak i w jeziorze. Charakteryzują się świetną pracą, zwłaszcza przy równym prowadzeniu. W opadzie odjeżdżają na boki, bardzo ładnie też migotają. Poza tym zostały wręcz doskonale wykonane, dlatego można mieć pewność, że będą służyć latami. Nazwę zawdzięczają temu, iż doskonale sprawdziły się w norweskich wodach.
Warto wspomnieć także o legendarnych kogutach pstrągowych, które reprezentują starą szkołę pstrągową. Model Grizzly może być z powodzeniem stosowany w najróżniejszych rzekach pstrągowych. Jego największą zaletą jest konstrukcja, która została oparta na kliku bardzo ważnych dla tego typu przynęt zasadach. Pierwsza z nich to zastosowanie ruchomej kotwiczki bkk, mającej na celu podniesie skuteczności zacięcia. Z kolei zastosowanie ołowianej główki z oczkiem odchylonym na przód, odpowiada za łagodniejszą i swobodniejsza prace całej przynęty. Ważną kwestią jest też odpowiednie dekorowanie kogutów, z niebywałą dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Dodatkowo przynęty te zostały wykonane z najlepszej jakości materiałów, co zdecydowanie przełoży się na ich trwałość.
A może spróbujemy sposobu „pstrąg na pstrąga”? Jeśli tak, to koniecznie trzeba wspomnieć o ręcznie robionym woblerze, będącym jednym z najstarszych w swoim rodzaju, który uznanie zdobył w niemalże całej Europie. Wobler Czarny pstrąg na stałe zapisał się w historii polskiego rękodzieła. Charakteryzuje się głównie ostrą i intensywną pracą. Parametry, które w szczególności wyróżniają te wyjątkowe przynęty na pstrąga, to lotność oraz dobre utrzymanie w nurcie. Ponadto jest to wobler lekko pływający. Wielu wędkarzy traktuje go jako podstawowe wyposażenia każdej wyprawy, gdyż nie zawodzi nawet w ekstremalnych momentach.
Jak widać, wybierając się na pstrągi można się naprawdę dobrze przygotować już na etapie zakupów. Dlatego warto zrobić to z rozmysłem i dokładnie przejrzeć asortyment sklepów wędkarskich. Warto także na każdym etapie poradzić się, czy to doradcy w sklepie, czy bardziej doświadczonego kolegi z łowiska. Wszelkie wskazówki mogą okazać się niezwykle cenne i bezpośrednio przełożyć się na sukces, czyli złowienie prawdziwie okazałego egzemplarza. Zobacz tez koniecznie wybrane przez nas przynęty na troć, które często będa uzupełnieniem pstrągowego pudełka.
0.87 s