Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty Spinningowe Hand Made

Obrotówka na pstrąga

Doskonałe, pięknie wykonane i oczywiście sprawdzone w boju obrotówki na pstrąga hand made. W tej kategorii znajdziesz wyselekcjonowane produkty z naszego sklepu, które sami stosujemy do łowienia pstrągów. W zależności od warunków łowienia, wielkości wody, szybkości nurtu masz do wyboru obrotówki pstrągowe małe i duże lekki i ciężkie. Wszystkie błystki obrotowe zostały wykonane ręcznie i sprawdzone nad wodą. Każda przynęta pozwoli ci się dobrać do najbardziej cwanych lorbasów.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Obrotówka na pstrąga – co się sprawdza?

Pomimo faktu, iż pstrąg nie należy do ryb rekordowo wielkich, jest niezwykle ceniony przez większość wędkarzy i bardzo często łowiony. Znaleźć go można zarówno w wodach naturalnych, jak i sztucznych zbiornikach, najczęściej spotykamy w Beskidach, Tatrach oraz Bieszczadach oraz oczuwiście wielu rzekach i struminiach nizinnych. Pstrągi łowimy najczęściej na spinning lub muchę, jednak większość wędkarzy zdecydowanie częściej wybiera tę pierwszą metodę. 
Istnieje wiele skutecznych wabików na pstrąga, a wśród nich znajdziemy przynęty na pstrąga, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród wędkarzy. Do najczęściej wybieranych przynęt zaliczamy woblery pstrągowe, które dzięki swojej specyficznej pracy imitują ruchy małych rybek, stanowiących naturalny pokarm dla pstrągów. Wahadłówki na pstrąga, z ich charakterystycznym, oscylującym ruchem, także przyciągają uwagę tych ryb, zwłaszcza w szybko płynących wodach. Oczywiście, nie można zapominać o wirówkach – uniwersalnych przynętach, których obrotowy ruch w wodzie przyciąga pstrągi. Każda z tych przynęt ma swoje unikalne zastosowania i może być bardziej skuteczna w zależności od warunków wędkowania oraz preferencji osobistych wędkarza. Obrotówki na pstrąga to przynęty bardzo skuteczne, przy czym wszystkie je trzeba odrobinę lepiej poznać i nauczyć się skutecznie obsługiwać. Czemu zawdzięczają swoją dobrą sławę? Otóż działają bezpośrednio na zmysły tego drapieżnika. Są także bardzo lubianą przez pstrągi przynętą, co podkreśla wielu doświadczonych wędkarzy.

Kilka słów o pstrągu

Pstrąg to bardzo popularna ryba pochodząca z rodziny łososiowatych, o wydłużonym, smukłym ciele. W Polsce żyją trzy gatunki pstrąga: tęczowy, potokowy i źródlany. Najprościej można rozpoznać je po ubarwieniu i kształcie. Pstrąg potokowy dostosowuje swój wygląd do otoczenia, w którym żyje. Jego ciało pokrywają kropki w kolorze czarnym i czerwonym, a brzuch jest żółty. Pstrąg źródlany ma grzbiet w kolorze zielonym, z charakterystycznym marmurkowym wzorem. Pstrąg tęczowy wyróżnia się spośród pozostałych za sprawą różowej wstęgi na boku, która ciągnie się prawie przez całe jego ciało.
Obrotówka na pstrąga może mieć różne oblicza, a to za sprawą różnych upodobań kulinarnych tego gatunku. Pstrągi odżywiają się też inaczej w zależności od swojego wieku. Najmłodsi przedstawiciele gatunku spożywają głównie larwy owadów oraz drobniutkie skorupiaki. Osobniki dorosłe spożywają przede wszystkim ryby i owady. Wśród pstrągów zdarzają się także przypadki kanibalizmu, podobnie zresztą jak u innego przedstawiciela drapieżników, czyli szczupaka.

W przypadku pstrąga tęczowego i źródlanego nie obowiązuje okres ochronny. Brak jest również w tym przypadku wymiaru, który chroniłby te ryby przed zbyt częstym łowieniem. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku pstrąga potokowego. Jego wymiar ochronny to 30 cm. Dodatkowo w okresie od 1 września do 31 stycznia obowiązuje ochrona, jednak tylko w części rzek (głównie Wisła i San). W niektórych trwa ona do 31 grudnia. Istnieje również limit dobowy połowu pstrąga i wynosi on 3 sztuki na danym łowisku w ciągu jednego dnia.
Tarło u pstrąga odbywa się w okresie jesiennym. Nie wskazuje się konkretnych dat, gdyż są one nieco inne w zależności od szerokości geograficznej i wysokości nad poziomem morza miejsca, w którym dane pstrągi występują. Samice w czasie tarła przebywają niezwykle długie wędrówki do małych dopływów rzecznych. Czasem pokonują nawet kilka kilometrów. Co ważne, samicom w czasie tarła zawsze towarzyszy kilka samców.

Obrotówka na pstrąga a miejsce połowu

Doświadczeni wędkarze mają swoje specjalne sprawdzone miejsca, w których szanse na złapanie pstrąga są największe. Często są to prawdziwe pewniaki. Jednym z takich miejsc jest ustawienie się w wybranym punkcie na drodze powrotnej pstrągów z tarła. Ryby w tym czasie bywają nieco osłabione, dlatego szanse na ich złowienie są dużo większe. Kolejną kwestią poprawiającą szanse na złapanie wymarzonego egzemplarza jest fakt, że wędrują one w sporych grupach. Niestety może zdarzyć się tak, że powrót z tarła odbędzie się jeszcze przed zakończeniem okresu ochronnego na ten gatunek.
Pstrągi najczęściej żerują w miejscach, które dostarczają im pożywienia i zapewniają schronienie. Często znajdują kryjówki w powalonych pod wodą drzewach, głazach lub wystających do wody korzeniach drzew. Zdarza się także, że szukają schronienia po prostu w dołach i zagłębieniach. Szczególnie jednak upodobały sobie wszelkiego rodzaju zakręty rzeczne.

Pstrąg potokowy wymaga optymalnych warunków zwłaszcza w kwestii temperatury wody, która nie powinna przekraczać 18°C. W czasie gorących letnich dni pstrągi potokowe zwyczajnie uciekają przed upałem i chowają się w miejscach zacienionych, co gwarantuje im chłód. Woda w tych miejscach, poza tym, że jest chłodniejsza, jest również lepiej natleniona, co także pstrągom bardzo odpowiada. Kolejne miejsce uwielbiane przez pstrągi to pasy podwodnej roślinności, które są idealną kryjówką przed promieniami słonecznymi, ale i innymi niebezpieczeństwami. Jeśli chodzi o obławiane tych miejsc w lecie, to zdecydowanie jest to strzał w dziesiątkę.
Zwracajmy uwagę również na porę dnia i warunki atmosferyczne. Wybierając się na połów latem najlepiej robić to bardzo wczesnym rankiem albo tuż po zmierzchu. W pozostałych porach roku idealne będą godziny popołudniowe. Pstrągi można łowić przy każdej pogodzie, nawet wietrznej, nie znoszą one jednak wahania ciśnienia atmosferycznego, dlatego takie dni można sobie odpuścić. Znawcy tego gatunku ryb zaobserwowali również, że wyjątkowo niekorzystną porą na połów pstrągów jest pełnia księżyca.
Jeżeli uda nam się znaleźć dobre miejsce do łowienia pstrąga to jedno jest pewne – pójdzie nam bardzo szybko. Potrafią one wyczuć obrotówki nawet z dużej odległości i to również przyczynia się do powodzenia wielu połowów. Najważniejsze są pierwsze działania. Jeśli nie odstraszymy ryby od razu, szanse na sukces wzrosną znacząco.

Cechy dobrej obrotówki na pstrąga

 
Każdy wędkarz, stojąc przed wyborem odpowiedniej błystki, zadaje sobie kluczowe pytania. Jakie obrotówki kupić? to pierwsze z nich, a rozważania na ten temat prowadzą do kolejnych: Jaka jest cena skutecznej obrotówki? oraz Jakie obrotówki są najlepsze?. Odpowiedzi na te pytania nie są proste, gdyż zależą od wielu czynników, w tym od preferencji indywidualnych, warunków wędkowania, a także celowanego gatunku ryb. Wybór odpowiedniej obrotówki wymaga zatem nie tylko wiedzy o dostępnych modelach, ale także zrozumienia, jak różne cechy wpływają na skuteczność łowienia. Wędkarze często polegają na doświadczeniach innych, opinii ekspertów oraz recenzjach produktów, aby dokonać najlepszego wyboru, który zaspokoi ich potrzeby i zapewni oczekiwane rezultaty przy łowieniu.
Obrotówka na pstrąga musi być dobrana do konkretnego zachowania ryby, a to bywa bardzo różne. Niektóre pstrągi należą do grupy pobierającej pokarm bez zbędnego wysiłku, po prostu jedzą wszystko, co znajduje się na ich drodze. Mogą to być kijanki i drobne robaki. Drugą grupę pstrągów wyróżniających się ze względu na styl żywienia stanowią osobniki, które aktywnie poszukują pokarmu, przemieszczając się intensywnie po akwenie wodnym. Te preferują małe rybki, żabki, a nawet myszki. Trzecią grupę tworzą pstrągi, które cierpliwie wyczekują swoich ofiar, najczęściej w ukryciu. Obrotówki na pstrąga sprawdzają się najlepiej w przypadku tych ostatnich.
Najlepsze obrotówki to te, które zaczynają pracę zaraz po wejściu pod wodę, a nawet już w czasie opadu. Obrotówki na pstrąga powinny dodatkowo bardzo dobrze pracować w nurcie. Bardzo ważne jest utrzymywanie kotwicy w dobrym stanie, dlatego umiejętność wymiany kotwicy jest również niezwykle cenna. W niektórych obrotówkach wymiana kotwicy może stanowić problem, dlatego kupując kolejne egzemplarze, zwracajmy na to szczególną uwagę.
Sama wędka na pstrąga nie musi być specjalnie długa i sztywna. Pstrągi łowi się wyjątkowo delikatnie, gdyż nie należą one do ryb agresywnych, dlatego elastyczna, średniej długości wędka sprawdzi się idealnie.

Jak prowadzić obrotówki pstrągowe?

Szukając sposobu na skuteczne prowadzenie obrotówki na pstrąga, należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie testować różne techniki, z czasem znajdując dla siebie najlepszą. Wielu wędkarzy poleca technikę punktowego łowienia. Najlepsze do tej metody są te obrotówki na pstrąga, które kręcą się już w momencie zetknięcia z wodą. Obrotówka na pstrąga może być prowadzona zarówno z prądem, pod prąd, jak i w poprzek nurtu rzeki, ze względu na to, że pstrągi układają się charakterystycznie psykiem w górę rzeki. Najlepsze branie notuje się przy prowadzeniu obrotówki z prądem. Warto czasem lekko modyfikować nasze ruchy, odchylając przynętę lekko na bok. Jeśli chodzi o prędkość, obrotówka nie powinna zbytnio przekraczać prędkości samego prądu. Najlepsze w takim przypadku są obrotówki pstrągowe z szerokimi skrzydełkami, stawiające jak największy opór pod wodą.
Czasem zbyt bliskie podejście do pstrągów nie jest dobrym pomysłem i może je odstraszyć. Pstrągi widzą wędkarza tak samo dobrze, jak on widzie je. Potrafią dostrzec nawet cień ludzkiej postaci, padający na taflę wody. Są drapieżnikami niezwykle ostrożnymi i nadzwyczaj łatwo je spłoszyć, dlatego zawsze należy zachowywać się przy nich cicho i ostrożnie.
W warunkach łowienia pod prąd najlepiej sprawdzą się obrotówki o wąskich skrzydełkach, czyli typu long. Z kolei kiedy łowimy w wodzie wolnej, wybierajmy obrotówki typu cometa, wirujące pod nieco węższym kątem niż pozostałe błystki.
Rzucanie przynęty w płytkich wodach rzek nie jest tak oczywiste jakby się wielu wydawało. Zdecydowanie odpada opcja rzucania przynęty znad głowy, można to robić jedynie po boku. Kiedy zamierzamy rzucić przynętę na większą odległość, wówczas należy posiłkować się drugą ręką, która zajmie się rozwijaniem żyłki lub plecionki. Przy pomocy szczytówki wprawiamy obrotówkę w ruch i błyskawicznie kierujemy ją w wybrany punkt.

Jak wybrać najlepsze obrotówki na pstrąga?

Za każdym razem, gdy będziemy wybierać obrotówki pstrągowe, musimy brać pod uwagę wiele istotnych dla ich skuteczności czynników. Po pierwsze będzie to kierunek, w jakim będziemy naszą przynętę prowadzić. Kolejne to stopień przejrzystości wody w danym miejscu oraz poziom jej głębokości. W przypadku gdy na miejsce łowienia wybraliśmy miejsce o wodzie dość mętnej, o sporej głębokości, powinniśmy sięgnąć po obrotówki większych rozmiarów, nawet 4. Jeśli chodzi o ich kolor, to wybierajmy te w barwach jasnych. Jedynie, gdy już nadejdzie zmierzch, możemy skorzystać z egzemplarzy w kolorze fluorescencyjnym.
Kiedy łowimy w rzece o wyjątkowej przejrzystości, a w dodatku płytkiej, wybierajmy przynęty małe. Rozmiar 0 i 1 będzie zupełnie odpowiedni. Kolory również powinny być stonowane, można nawet używać obrotówek pstrągowych w kolorze czarnym.
Warto wiedzieć, że pstrągi bardzo lubią wszelkie kolorowe dodatki. Ich obecność zdecydowanie zwiększa skuteczność naszej przynęty. Do najczęściej umieszczanych akcentów należą czerwone kropki lub złote paski na skrzydełku. Jednak najbardziej niezawodnym dodatkiem będzie chwost umieszczony na kotwiczce. Może być wykonany z piór lub jakiejkolwiek włóczki. Pstrągi mają bardzo dobry wzrok, tym bardziej obecność wszelkich dodatków nie umknie ich uwadze i pewnością zaowocuje dobrym braniem.

Obrotówki hand made na pstrąga

Ręcznie robione obrotówki na pstrąga cieszą się niebywałą skutecznością, zwłaszcza te egzemplarze dopracowywane do perfekcji przez najbardziej zaprawionych w boju wędkarzy. Obrotówki hand made na pstrąga są wielokrotnie testowane i perfekcyjnie składane, dlatego gwarantują najlepsze i niezawodne działanie przez wiele długich sezonów wędkarskich.
Cechą wyróżniającą obrotówki hand made jest to, że wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia świetna pracę. Dodatkowo są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, co z kolei potwierdza najwyższy kunszt ich wykonania. Każde skrzydełko wycinane jest ręcznie, następnie, za sprawą młoteczkowania, nakładana jest na nie faktura. Skrzydełka pozostawia się mosiężne lub pokrywa srebrem. Nawijany korpus wytwarza dodatkowy szum pod wodą.
Doświadczeni spinningiści zgodnie twierdzą, że posiadanie choć kilku obrotówek na pstrąga jest wręcz obowiązkowe, dlatego warto się w nie zaopatrzyć, kompletując swój pierwszy zestaw wędkarski. Na jakie postawić? Przykładowo obrotówka hand made na pstrąga Aglia 3 sprawdzi się zarówno w małych strumyczkach, jak i wielkich rzekach. Dedykowana jest większym okazom, dlatego jest jedną z częściej wybieranych tego typu przynęt.

Obrotówki pstrągowe – ponadczasowa klasyka w wędkarstwie spinningowym

Obrotówki to przynęty, od których wielu wędkarzy zaczyna swoją przygodę ze spinningiem. Co ciekawe, z wieloma zostały do dziś jako podstawa wyposażenia. Niektórym jednak przyda się odświeżyć informacje na temat tych przynęt lub przypomnieć, jak bardzo są skuteczne. Obrotówki pstrągowe w sposób niezawodny oddziałują na linię boczną oraz rybi wzrok, a ten w przypadku pstrągów jest doskonały. Wszystko to skutkuje niesamowitymi efektami w postaci udanych połowów.

Obrotówki pstrągowe – sprawdzone metody połowu

Każdą obrotówkę, z którą mamy okazję pracować, należy dobrze poznać. Wyczucie jej pracy pod wodą jest sprawą kluczową dla powodzenia wielu połowów, dlatego warto poświęcić nieco czasu na naukę pracy, a nawet współpracy z naszą przynętą. Wyczucie przynęty pozwoli na lepszą pracę, ale i na korektę błędów i uniknięcie w przyszłości niemiłych niespodzianek. Zdarza się, że obrotówka przestaje się kręcić. Najczęściej powodem tego stanu rzeczy jest niechciana roślina lub liść, które stają na jej drodze. Wyczuwając ten moment, jesteśmy w stanie szybko zareagować i poprawić kierunek ruchu.

Sygnałem do zmiany przynęty na inną jest moment, gdy ryba cały czas wodzi za naszą błystką, lecz ani razu nie zaczyna jej atakować. W takim przypadku można zastosować obrotówki na pstrąga posiadające chwosty, a nawet te spryskane atraktorem. Działania te podniosą atrakcyjność przynęty, co przełoży się na lepsze branie. Tajnikiem łowienia pstrąga jest jednak nieprzerwany ruch. Obrotówki to bardzo szybkie przynęty, pozwalające w krótkim czasie przeczesać duże powierzchnie wody, tym samym spotkać duże ilości pstrągów i jeszcze bardziej zwiększyć szanse na złowienie wymarzonego okazu. Kolejną wskazówką doświadczonych wędkarzy jest to, by nie spędzać zbyt dużej ilości czasu w jednym miejscu, gdy ryba nie bierze, ale przenieś się po prostu nieco dalej.
 

Błystki obrotowe pstrągowe – odpowiednie zastosowanie przynęty

Wędkarze, którzy mają za sobą większe doświadczenia i lata praktyki na różnych łowiskach, zgodnie twierdzą, że łowienie pstrąga to wysoki poziom wtajemniczenia, czasem nawet sztuka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, jakie obrotówki na pstrąga będą najlepsze, należy dokładnie przemyśleć miejsce połowu. Warto nadmienić, że w naszych rodzimych wodach mamy do czynienia z trzema gatunkami pstrąga. Wszystkie one w jakiś sposób różnią się od siebie, jednak wprawione oko doświadczonego wędkarza z łatwością może je rozpoznać, porównując kształt i kolorystykę poszczególnych osobników. Oto na co powinno się zwrócić uwagę:
  • Pstrąg potokowy co do zasady dostosowuje swój wygląd do otoczenia, jednak zawsze ma na ciele charakterystyczne kropki w kolorach czarnym oraz czerwonym. Również jego brzuch ma łatwy do zapamiętania wygląd: najczęściej jest żółty lub biało-żółty.
  • Pstrągi źródlane grzbiet mają w kolorze zielonkawym, z wyraźnie zarysowanym marmurkowym wzorem w kolorze żółtym. Młode osobniki wyróżnia to, że mają niebiesko-szarawe plamki po bokach.
  • Pstrągi tęczowe są jak sama nazwa wskazuje najbardziej charakterystyczne. Są także podziwiane i uwielbiane przez wszystkich wędkarzy. To, co je z pewnością wyróżnia, to zdobienia na bokach w postaci różowo-purpurowej wstążki.  Wstęga ta ciągnie się po całej długości ryby, od głowy aż do ogona.
Poszczególne gatunki inaczej będą się zachowywać, co innego tez zwróci ich uwagę. Odpowiednie zastosowanie przynęty, jaką są obrotówki na pstrąga, wymaga ze strony wędkarza pewnej precyzji, która dotyczy oczywiście odpowiedniego sposobu prowadzenia. Trzeba to po prostu robić tak, by było skutecznie. Sposób prowadzenie trzeba za każdym razem dopasować do łowiska, do nurtu i kierunku, w jakim woda płynie. Pamiętać też trzeba, że pstrąg stoi w wodzie pod prąd i tak najczęściej wyczekuje na zjawienie się pożywienia.

Kiedy sprawdzają się błystki obrotowe na pstrąga?

To, kiedy wybrać się na połów i wypróbować swoje błystki obrotowe na pstrąga, jest kwestią dosyć indywidualną. Są tacy, którzy uwielbiają łowić wczesną wiosną, inni wolą robić to w sierpniu, kiedy ryby intensywnie żerują przed zbliżającymi się godami. Spora grupa wędkarzy jest zdania, że to właśnie od pstrągów powinno rozpocząć się każdy sezon wędkarski i nie wyobrażają sobie innej drogi. Kolejna kwestia to miejsce łowienia, gdyż jak wiadomo przynętę dobieramy odpowiednio do łowiska. Każde w końcu charakteryzuje się innym nurtem czy głębokością. Dlatego też najpierw wybieramy gatunek pstrąga, znajdujemy miejsce, w którym występuje i na tej podstawie dobieramy najlepszy rodzaj obrotówki na pstrąga.

Jeżeli pragniemy złowić dzikiego pstrąga, kierujemy się oczywiście w stronę urokliwych rejonów rzecznych, często położonych w malowniczych zakątkach z dala od wielkich miast. Tu z pewnością przydadzą nam się
obrotówki na pstrąga UNSETA, które powstały z myślą właśnie o łowieniu w takich rejonach. Obrotówki te zostały niezwykle starannie wykonane. Posiadają niewielką dekorację na kotwicy i dostępne są w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych. Ich wygląd jest bardzo stonowany, co dodatkowo podkreślają matowe barwy, jednak sama blaszka została dodatkowo udekorowana przy pomocy jaskrawej farby, co podkreśla charakter przynęty. To, co brane było pod uwagę w tych przynętach, to przede wszystkim stosunek wagi korpusu i ciężaru skrzydełek dopasowany tak, aby blaszka pracowała poziomo, zarówno w trakcie pracy z nurtem, jak i pod niego. Obrotówki pstrągowe UNSETA można śmiało zastosować we wszystkich rodzajach rzek i jezior, zarówno tych małych, jak i tych największych.

Obrotówki pstrągowe – dobry wybór dla każdego?

Pstrągi to ryby ceniące sobie indywidualizm. Jedne będą jeść wszystko, co stanie im na drodze. Kolejne będą intensywnie się przemieszczać w celu znalezienia pokarmu, a jeszcze inne – wyczekiwać najbardziej smakowitych kąsków, czając się w ukryciu. Błystki obrotowe na pstrąga zwrócą uwagę każdego z wymienionych typów pstrąga, a w szczególności tego poszukującego w wodzie wyjątkowych atrakcji. Najważniejsze zalety obrotówki na pstrąga to:
  • prosta budowa;
  • łatwość prowadzenia;
  • wszechstronność;
  • atrakcyjny wygląd;
  • skuteczność.
Obrotówki to prosto zbudowane przynęty, które składają się z drucika, korpusu i skrzydełka. Czasem wzbogacone są o dodatkowe elementy, jak np. koraliki. Błystki obrotowe pstrągowe dzielą się również pod względem rozmiarów. Na pstrągi najlepiej jest wybierać te w mniejszych rozmiarach. Choć ogólnie przekrój obrotówek, jeśli chodzi o rozmiary, jest spory, w tym konkretnym przypadku celujmy najlepiej w te w rozmiarze 1 lub 2. Łowiąc w rzekach wyjątkowo płytkich, z powodzeniem możemy wybrać błystki obrotowe w rozmiarze 0.
Małe obrotówki pstrągowe, które zostały specjalnie przygotowane do łowienia w nurcie rzeki, to dostępne w ofercie sklepu wędkarskiego Corona Fishing
Małe Garbatki. Przeznaczone są one głównie do łowienia pstrągów potokowych. Najbardziej charakterystyczne parametry tej przynęty to odpowiednia waga 7,5 g i oryginalna praca, które sprawiają, że przynęta bardzo dobrze trzyma się dna. Parametry te sprawiają, że bez trudu będzie można obłowić zazwyczaj trudno dostępne głębokie doły rzeczne i ostre wlewy. Przynęty te zbrojone są kotwicami nr 6 Sasame i dostępne w dwóch ciekawych modelach:
  • model G2-SM ze srebrnym skrzydełkiem, to przynęty, które są młoteczkowane i przecierane do miedzi oraz mają czerwony przecierany korpus;
  • model G2-BM posiada czarne skrzydełko z przecieraną łuską oraz czarnym przecieranym korpusem.
Jeśli chodzi o małe przynęty, to bardzo dużą popularnością cieszy się również obrotówka na pstrąga AGLIA 1. Błystka ta ma zaledwie 3 cm długości i waży 3 g. Bez względu na porę łowienia doskonale radzi sobie we wszystkich łowiskach, czy to niewielkich strumieniach, czy dużych i rwących rzekach. Co je wyróżnia? Z pewnością to, że te obrotówki pstrągowe hand made pracują już od pierwszego kontaktu z wodą, a ruchy ich są płynne i całkowicie pozbawione zakłóceń. Cenione są również za wygląd i staranność wykonania, czyli cechy widoczne na pierwszy rzut oka.
Obrotówki pstrągowe Małe Garbatki cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami i są polecane wszystkim wędkarzom, nawet tym, którzy dopiero uczą się trudnej sztuki polowania na pstrągi.

Błystki obrotowe na pstrąga – jakie rodzaje znajdziemy na rynku?

Większość dostępnych na rynku przynęt dostać można w ogromnej ilości kształtów, kolorów i wzorów. Tak samo jest, jeśli chodzi o obrotówki na pstrąga. Wybór ten można sobie nieco ułatwić, wystarczy zdecydować się na pewniaki, czyli klasyczne egzemplarze. Jeśli chodzi o kolor przynęty, to pewniakami takimi będą te w kolorze miedzi, srebra i złota. Ciekawostką jest, że błystki obrotowe na pstrąga im są starsze tym lepsze. Dlatego często stosuje się sztuczkę z postarzaniem nowych przynęt. Jak to zrobić? Nic prostszego, wystarczy dowolną przynętę delikatnie przeciągnąć czarną farbą i gotowe.
Dobre obrotówki na pstrąga potrafią zdziałać prawdziwe cuda i sprawdzić się w takich sytuacjach, gdy inne opcje zawiodły. Przynętę zarzucamy daleko przed siebie, prowadzimy delikatnie i powoli starając się, by ustawiła się w poprzek rzeki i aby cały czas pracowała. Dobra obrotówka nie może się zatrzymać, gdyż wtedy zacznie przypominać zwykły liść dryfując w wodzie, a to odwróci uwagę drapieżników. Zbyt nachalne posługiwanie się obrotówką, która nie pracuje, może nawet spłoszyć ryby znajdujące się wokoło.

Obrotówki pstrągowe hand made – czy to najlepszy wybór?

Decydując się na obrotówki na pstrąga możemy wybrać te pochodzące z seryjnych produkcji prowadzonych na masową skalę. Z drugiej strony mamy przynęty stanowiące dzieło ludzkiej pracy. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, które będą lepsze. Każdy wędkarz ceni sobie inne parametry przynęty. Pomimo powtarzania pewnych ruchów, praca każdego z nich także nieco się różni. Kluczem do sukcesu z pewnością jest determinacja i doświadczenie, które zdobywa się na łowisku. Obrotówki na pstrąga hand made to z pewnością bardzo dobry wybór, gdyż dostajemy unikatowy produkt stworzony rzemieślniczą pracą ludzkich rąk i czerpiący z doświadczenia osób, które nad wodą spędziły długie lata i zachowanie ryb nie jest im obce. 

Dla wielu wędkarzy obrotówki na pstrąga hand made to produkt dla wymagających. Dodatkowo zawsze można je jeszcze bardziej modyfikować samodzielnie, dopasowując poszczególne parametry przynęty pod konkretne wymogi. Najprostszy sposób na szybką modyfikację wyglądu obrotówki to zmiana jej ubarwienia. Można to zrobić w błyskawicznym tempie przy pomocy zwykłego lakieru do paznokci. Najlepiej jednak wykorzystywać do tego lakiery w kolorach naturalnych. Jedynie wzorki na blaszkach można wykonywać w bardziej odważnych kolorach. Pstrągi nie lubią przynęt błyszczących, dlatego zwłaszcza te nowe egzemplarze warto nieco zmatowić. Można to oczywiście w prosty sposób zrobić samodzielnie.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze obrotówki pstrągowe hand made, w naszym kraju z pewnością będą to Klepanki COMET. Wielu uważa je także za najbardziej łowne z tego typu przynęt. Chwalone są także za swoją nienaganną pracę. Zostają wprawione w ruch niemalże w chwili zetknięcia się z wodą, a praca ta nie ustaje. Ponadto dostępne są wielu różnych modelach, więc każdy z pewnością znajdzie odpowiednią dla siebie i swoich wymagań.

Błystki obrotowe na pstrąga – kilka ważnych zasad

Łowienie ryb to sztuka, którą należy pielęgnować i dopieszczać odpowiednimi przynętami i metodami. Jednak nie można zapominać, że każda ryba ma swoje indywidualne upodobania, które koniecznie trzeba brać pod uwagę, chcąc odnieść sukces. Pstrąg jest czujny i płochliwy. Jeżeli błystki obrotowe pstrągowe zwrócą jego uwagę to mamy połowę sukcesu, gdyż zdarzyć się może, że wędkarz przez swoją nieostrożną postawę po prostu rybę spłoszy. Dlatego zawsze należy pamiętać, by polując na pstrąga zachowywać się cicho i ostrożnie, nie nosić zbyt krzykliwych kolorów, nie słuchać muzyki w pobliżu brzegu, a czasem nawet nie rozmawiać zbyt głośno.

Błystki obrotowe na pstrąga, by zostały zauważone w wodzie, powinny być także jak najlepiej wyważone. Dobre wyważenie sprawia, że przynęta pracuje perfekcyjnie i z pewnością nie umknie uwadze czujnego drapieżnika, jakim jest pstrąg. Szczególne znaczenia ma to zwłaszcza w rzekach o większych rozmiarach.
Warto pamiętać, że nie wszystkie obrotówki są skuteczne w łowieniu pstrąga, dlatego czasem należy poświęcić trochę więcej czasu na wybór tej idealnej. Z pewnością skuteczną wskazówką w tym działaniu będą dobre opinie i porady innych wędkarzy. Odpowiedni dobór sprzętu mogą także ułatwić pozytywne opinie w Internecie. Zwłaszcza gdy nie ma się jeszcze własnego doświadczenia.

 
0.55 s