Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

OKOŃ

Okoń

Okoń (łać. Perca fluviatilis) powszechnie występuje w polskich wodach, nie brakuje go też w innych krajach Europy. Należy do rodziny okoniowatych (Percidae). To ryba drapieżna, której głównym pokarmem są skorupiaki. Dorosłe okonie żywią się innymi rybami, np. płociami i mniejszymi bezkręgowcami. Okoń europejski to ryba, która wymaga od wędkarza sporo uwagi oraz nieco poświęcenia. Złowienie godnego okazu wiąże się bardzo pragmatycznym podejście do tematu. Specjalnie dla wędkarzy, którzy specjalizują się w połowie okoni przygotowaliśmy niemal cały ekwipunek przynęt, wędek, kołowrotków i plecionek. Wszystkie poszczególne produkty zostały dobrane na podstawie naszego doświadczenia oraz wiedzy naszych klientów. Jeśli okoń jest dla Ciebie rybą, której poświęcasz sporo uwagi to jesteś w miejscu przygotowanym specjalnie dla Ciebie. Ta bardzo wdzięczna i jednocześnie piękna ryba potrafi dać każdemu wędkarzowi naprawdę sporo emocji. W nawet pozornie nieciekawych łowiskach żyją ogromne okonie i to własnie nimi powinniśmy się zająć. Nie będzie jednak tak łatwo okon jest rybą wymagającą i trudna do złowienia.

Czy Okoń Pospolity nadal jest pospolity

Okoń Pospolity bo tak właściwie brzmi nazwa gatunkowa tej pięknej ryby, niegdyś był jedna z najpopularniejszych i najczęściej występujących ryb w naszym kraju. Wielu naszych kolegów, którzy rozpoczynali swoje wędkarstwo, ryby zaczynali łoić właśnie od okonia. Okoń pospolity to wyjątkowa ryba pod wieloma względami. Z jednej strony mamy do czynienia z bajecznie ubarwionymi egzemplarzami po drugiej stronie  jeśli tylko choć trochę na temat okonia poczytamy, wolemu się o jego przewrotnej i nieco bandyckiej naturze. Prawda jest taka, że dziś dorodny okoń, który mierzy minimum 30cm nie jest ryba łatwa do złowienia. Tego walecznego drapieżnika w polskich wodach jest znacznie mniej niż choćby na przełomie XX i XXI wieku. Ichtiologowie, wędkarze i ekolodzy spierają się o przyczynę znacznie spadającej populacji okonia pospolitego w naszym kraju. Wymieniane sa takie czynniki jak nadmierne odłowy, wzrost temperatury wody oraz powydaje się być tematem bardzo prawdziwym…  Spadek poziomu wody w zarówno w rzekach jak i zbiornikach z woda stojąca.

Każdy wędkarz urodzony w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pamięta całe stada niewielkich okonków które pływały tuż przy samym brzegu każdego nawet niewielkiego jeziorka. Dla wszystkich tych wędkarzy okoń pospolitym był ale nim nie pozostał. Złowienie dorodnego garbusa opierało się wówczas o założenie grubego czerwonego robaka i rzucenie zestawu nieco dalej od brzegu. Wędkarzy który łowili metoda żywcowa i stosowali jako przynęty kiełbie, płotki i drobne okonki łowili ryby ważące pond kilogram. Tej wielkości okonie nie były rzadkością.  Dziś okoni jest znacznie mniej i niegdyś pospolicie występujący w naszych wodach gruby okoń stał się bardzo poważnym przeciwnikiem.  Tak czy inaczej nazwą gatunkową Okoń Pospolity wędkarze już się nie posługują, dla młodych spinningistów mogłaby taka nazwa kusić do przeglądania fachowej literatury w poszukiwaniu kolejnego gatunku inwazyjnego.

Jako ciekawostkę możemy przekazać  szczególnie dla młodszych wędkarzy dotycząca ilości w jakiej występował okoń pospolity w naszych wodach. Jeszcze całkiem niedawno go na przełomie wieków, w Zalewie Szczecińskim „wędkarze” poławiali w ciągu jednego dobrego dnia kilkanaście kilogramów okonków o długości 15cm. Metoda połowu polegała na mocowaniu kilku haczyków na jednym odcinku żyłki. Był to specyficzny boczny trok. Do haków wiązane były korpusy twisterów. Bardzo często na jednym zestawie wyciągano kilka okoni jednocześnie. Mazurscy wędkarze łowili na podobna metodę jednak zwykle wiązali na wędce po dwa lub trzy haki jednak stosowali trzy wędki. Kiedy jedna opadał na duża głębokość do dna, inna kusiła leżą na dnie a trzecią już z okoniami na haku wyciągana do łodzi. Charakter określenia „pospolity” bardzo związany był z ilością okoni w rzekach. Kiedy w sklepach pojawiły się pierwsze twistery, spinningiści odrywając moc tej silikonowej przynęty odkryli tez prawdziwa ilość okonia w niedostępnych dla innych przynęt rynnach i dołkach. Znamy wędkarzy którzy jednego dnia z jednego niewielkiego dołka potrafili złowić kilkadziesiąt okoni mierzących ponad 35cm.

Okoń - opis gatunku

Budowa okonia jest specyficzna. Ciało ma mocno wygrzbiecone w przedniej części i stosunkowo wąskie w bocznych płaszczyznach. Łuski z wyglądu przypominają te, które zobaczymy też u sandacza – drobne, ostre, zachodzące na siebie dachówkowato i głęboko osadzone w kieszeniach skórnych. Podobnie jak w przypadku płetwy ogonowej, rozmieszczenia płetw brzusznych i piersiowych. Okoń ma dwie płetwy grzbietowe, które łączą się ze sobą u podstawy. Pokrywa skrzelowa w tylnej części jest ostro zakończona, z wyglądu przypomina hak. Głowa okonia jest stosunkowo niewielka, za to paszcza wyposażona w liczne, drobne i ostre ząbki, lekko skierowana ku górze.
Grzbiet okonia zwykle jest ciemnoturkusowy, a boki zielone z domieszką żółci, na których znajdują się wyraźnie ciemniejsze, pionowe pasy. Płetwy brzuszne, odbytowa i ogonowa są w ciemnopomarańczowym odcieniu, z wyraźnym i intensywnym czerwonym kolorem na krawędziach. Ubarwienie okonia jest w znaczniej mierze podyktowane siedliskiem, jakie zamieszkuje. Ryby zamieszkujące bliżej brzegu, w wodach o niezbyt dużej głębokości, gdzie dno jest jasne, najczęściej przyjmują zielony kolor z domieszką żółtego. Okazy zamieszkujące głębsze wody, gdzie dno jest znacznie ciemniejsze, przybierają też ciemniejsze barwy.

Okoń - żerowanie

Pomimo tego, że apetyt okoni jest wręcz niepohamowany, ryby rosną stosunkowo wolno. W piątym, a czasem nawet szóstym, roku życia średnio dorastają do 25 centymetrów długości, a ich waga nie przekracza 200 gramów. Większe okazy o wadze jednego kilograma mają około 10 lat. Ile żyje okoń? Średni wiek okonia to około 6 lat.
Młody narybek odżywia się przede wszystkim planktonem i larwami owadów. Kiedy trochę podrośnie, jego celem stają się mniejsze bezkręgowce. Większe osobniki szybko zaczynają polować na ryby mniejsze od siebie, nie pogardzą też pożywieniem w postaci własnego gatunku. Zdarza się, że mniejsze okonie - około 10-12 cm - zaspokajają swój głód, ryjąc w mule albo polując na ośliczki. Nawet okazy sięgające do 20 cm mogą zadowolić się zooplanktonem. Z tego też względu mówi się, że okonie mają niezwykłe umiejętności przystosowawcze i nawet w trudnych warunkach są w stanie stworzyć liczną populację. Trzeba też nadmienić, że te ryby dorastają do takich rozmiarów, na jakie pozwalą im warunki pokarmowe w wodzie. Bywa, że cała populacja składa się wyłącznie z mniejszych osobników wielkości dłoni.

Rozmnażanie okoni

Okonie osiągają dojrzałość płciową w trzecim roku życia. Tarło przypada na okres kwietnia i maja, kiedy temperatura wody zaczyna się podnosić po zimie i sięga około 6 stopni. Samica okonia składa od 30 000 do 300 000 jaj wydzielanych wraz z dużą ilością śluzu. Ziarna ikry tworzą charakterystyczne wstęgi, które są rozpięte na długości sięgającej nawet dwóch metrów. Najczęściej wybieranym przez samice miejscem są płytkie wody o bujnej roślinności. Jeśli warunki są sprzyjające, młody narybek już w pierwszym roku życia może osiągnąć długość do 6 cm. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, populacja okoni może szybko wzrastać. Jeśli przez kilka lat z rzędu następują po sobie po upalne lata, liczba okoni w zbiorniku zaczyna intensywnie wzrastać, a wraz z nią ubywa naturalnego pokarmu. To właśnie wtedy okonie najczęściej zaczynają żerować na osobnikach własnego gatunku.

Kiedy łowić okonie?

Sezon na okonie trwa praktycznie przez cały rok, a okres ochronny w przypadku tego gatunku nie występuje. Należy jednak mieć na uwadze okres tarła, czyli okolice kwietnia i maja. W tym czasie lepiej zapolować na inne gatunki, dzięki czemu unikniemy wytrzebienia okoni. Na najlepsze branie możemy liczyć w okolicy wakacji i pod koniec jesieni. Ze względu na to, że okonie to ryby żarłoczne, pozostają aktywne niemalże przez cały czas, powinniśmy jednak unikać wyjątkowo upalnych dni. Ten gatunek bardzo chętnie bierze w trakcie delikatnego zachmurzenia i lekkiego wiatru.

W ostatnich latach, mimo mniejszej populacji, okoń stał się gatunkiem bardzo chętnie poławianym szczególnie przez spinningistów. Okonie możemy łoiści przez cały sezon łącznie z okresem mrośnej zimy. Wówczas możemy zapolować na grube garbusy z lodu.  Swietnym okresem na okonia jest wiosna, szczególnie przed tarłem. W tym czasie okonie łatwo jest zlokalizować ale nico trudniej dobrania zachęcić. Najpiękniejszym i zazwyczaj najbardziej owocnym czasem kiedy okonie możemy do syta połowić to wczesna jesień. Wówczas z uniwersalnym kijem spinningowym warto wybrac się na nieco głębsze jeziora i obłowić śródjeziorowe górki. Zachęcamy do skorzystania z podpowiedzi a tu z pomoca przyjdzie profesjonalny kalendarz brań. Warto dane z naszych wędkarskich kalendarzy zapisywac i w ten sposób odnaleźć czas na najlepsze łowienie.

Gdzie szukać okoni?

Okonie nie są wybredne w kwestii pokarmu i podobnie jest w przypadku ich miejsca zamieszkania. Na ten gatunek bez trudu natrafimy w jeziorach (tych naturalnych i sztucznych), płytkich wodach Bałtyku czy w rzekach. Na naprawdę duże okazy można trafić nawet blisko brzegu, gdzie głębokość wody sięga do dwóch metrów. Okonie preferują przejrzyste wody, co wynika z ich drapieżnej natury, ale chętnie pozostają w pobliżu zarośli i innych naturalnych kryjówek.

Okoń - znacznie gospodarcze

Okoń nie ma większego znaczenia gospodarczego.

Okoń - okres ochronny

W przypadku okonia nie występuje okres ochronny. Z kolei jeśli chodzi o wymiar ochronny okonia, to w większości wód PZW wynosi między 15 a 18 cm.

Ciekawostki o okoniach

  • Okoń w żargonie wędkarzy często określany jest jako garbus.
  • Okoń - rekord Polski: największy okoń złowiony w Polsce miał 50 cm długości i ważył 2,69 kg.
  • W nocy okonie zapadają w głęboki sen. Przebywają na dnie zbiornika, opierając się o dno płetwą ogonową i płetwami brzusznymi, a płetwę grzbietową zwijają. Sen jest na tyle głęboki, że nawet intensywne światło nie jest w stanie wybudzić ryby.
  • Małe okonie są blisko przeźroczyste z delikatnym, zielonkawym zabarwieniem. Dopiero po czasie nabierają intensywniejszych odcieni, a na ich ciele pojawiają się charakterystyczne pasy.
  • Labraks to też okoń... tyle, że morski.
  • Młode okonie zwykle pływają całymi ławicami, z kolei duże osobniki preferują samotny tryb życia.
Rozwiń
Przynęty
Wędki
Kołowrotki i plecionki
Opinie
Artykuły o okoniach

Przynęty na okonia

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy grupę przynęt, które  wybierane są przez naszych Klientów najczęściej do łowienia okoni. Wiele z nich złowiło rekordowe ryby. Sami bardzo często wybieramy właśnie te modele ze względu na ich potwierdzona przez wiele sezonów skuteczność. Znajdziesz tu doskonałe woblery na okonia, jerki, czy obrotówki okoniowe.  Wyszczególnione przynęty na okonia często stanowią jedynie reprezentantów grup przynęt. Koguty czy cykady dostępne są u nas w wielu odmianach kolorystycznych oraz wagowych. Sam możesz dobrać odpowiednie przynęty względem swoich oczekiwań lub panujących na Twoim łowisku warunków.
koguty na okonia

Kogut Mały

Koguty na okonia
cykady na klenia

Cykada Liściak

Dalekosiężna cykada na okonie
cykada na pstrąga

Cykada 6 g

Nasza klasyczna cykada okoniowa
obrotówka na pstrąga

Klepanka Aglia 1

podstawowa obrotówka na okonia
wobler bezsterowy na bolenia

Rap Master

Jerki na okonia
mini wahadłówki na klenia

Wahadłówki Mini

Ciężki i lotne wahadłówki okoniowe
wahadłówki na okonia

Wahadłówki okoniowe

Skuteczna wahadłówka okoniowa
wahadłówki mikro

Wahadłówki Mikro

Najmniejsze wahadła okoniowe
wobler na klenia

Klasyczny MINI

Uniwersalny wobler na okonia
mandule na sandacza z antyzaczepaem

Mandula Flajok Antyzaczepowa

Na zaczepy i kołki
paralonka na okonia

Paralonka na okonia Malowana

Alternatywa do gum
wobler ukleja

Ukleja

wobler na okonia idealny
jig pstrągowy - Muddler

JIG Muddler

Muchy dla spinningistów

Mikro Jig - Zestaw 4

Totalny ultralight
obrotówki na szczupaka

Klepanka Aglia 4

Obrotówka na jeziorowe okonie
obrotówka na troć

Klepanka Long 3+

Obrotówka na okonia z głębin
wobler bezsterowy vertykalny na bolenia

VERT

wobler wertyklany na okonia
wobler okoniowy

Czarna Piątka

wobler na okonia z toni

Wędki na okonia

Jaka wędka na okonia? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie to jesteśmy przekonani że właśnie w tym miejscu znajdziesz kilka bardzo ciekawych modeli wędek okoniowych. Łowienie okoni wymaga zastosowanie bardzo specyficznego wędziska. Kije okoniowe podzielone są na kilka grup. Te powstały względem wykorzystywania określonych przynęt oraz technik służących do łowienia okoni. Specjalnie do łowienia okoni przygotowaliśmy kije na woblera, cykadę czy koguta. Poniżej podpowiadamy jaką wybrać wędkę do jigowania.
wędki na okonia

Urok

Wędki na okonia przygotowane specjalnie na pasiaki
wędka sandaczowa

Atut Zed

wyjątkowe wędki do łowienia okoni metoda jigową
St. Croix Avid Inshore

St. Croix Avid Inshore

VIS70LM oraz VIS70MM
St.Croix Premier Spinning

Premier Spinning

PS76MLF2 - świetne rozwiązanie pod woblery
wędka podlodowa

Mormysz ICE

Wędka podlodowa Corona Fishing do małych żuczków
St. Croix Avid Spinning

St. Croix Avid Series Spinning

AVS80MLM2 - uniwersalny kij do małych gum, cykad, wahadłówek - przynęty w przedziale 2-10g
st.croix legend panfish

Legend Elite Panfish

Najlepsze okoniówki od STC

Kołowrotki na okonia

Czy już wiesz jaki kołowrotek na okonia będzie najlepszy. Po pierwsze lekki i niebyt wielki. Ale po drugiej stronie powinien posiadać dość szeroką szpule abyś mógł lekkimi przynętami rzucić na znaczne odległości. Kołowrotki na okonia to bardzo duża grupa młynków wśród których często można strać igłowe podczas wyboru. My wybraliśmy dla Ciebie takie modele, które jeżdżą z nami na ryby od wielu sezonów. Kołowrotek to narzędzie wędkarskie ma być mocny i trwały. Musi dawać komfort łowienia przez wiele sezonów. Nie możesz Myślec o nim jako elemencie, który może cię zawieść. Poniżej nasze ulubione koło worki okoniowe.
Kołowrotek Shimano Vanford

Vanford

kołowrotek ryobi Zauber

Ryobi Zauber

shimano ultegra

Ultegra FC

Ryobi Applause cr

Ryobi Applause

shimano stradic

STRADIC FL

jmc plecionka japońska

JMC 8XCJ ZIELONA

YGK G-Soul EGI Metal

YGK G-Soul EGI Metal WX4

YGK G-Soul X4 Upgrade PE

YGK G-Soul X8 Upgrade PE

Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

plecionka power pro

Plecionka Power Pro Hi-Vis Yellow

zenondabrowski
Cykada 6 g
od niedawna łowię cykadami SS na pomorskich rzekach , szału nie ma , często pstrągi się spinają , może nie mam wprawy w szybkim zacięciu ale wobler jest skuteczniejszy . Pozdrawiam
niezarejestrowany
Cykada 6 g
Cykada na okonie jest fantastyczna.
mazikrzych
Cykada 6 g
mam całą palete tych cykad jak ktoś tym nie łowił to powinien spróbować ,czasami jedyna przynęta na którą udaje się sprowokować pstrąga lub okonia,pisze o tym co doświadczyłem na sobie
MarcinProkop
Cykada 6 g
Bardzo starannie wykonany. Ale co z tego będzie to się zobaczy :)
ondrus
Cykada 6 g
Trafił mi się z otworkami za blisko siebie wierconymi. Czasami agrafka się przesuwa co ma wpływ na zmianę pracy cykady, ale to akurat może być zaleta i "tajna broń" na drapieżniki.
spino
Cykada 6 g
Nie spodziewałem się, że to az tak skuteczne przynęty. Najbardziej mnie zastanawia co decyduje ze okonie wariują na jej widok. Dziękuję za podpowiedz w doborze cykady na okonie.
PetereK
Cykada 6 g
początkowo podchodziłem do cykadek jak "pies do jeża" :)- teraz mam je w każdym pudełku bez względy na ilość pudełek - super sprawa na okonie!
jaga_251
Cykada 6 g
Mega skuteczna prznety na pstragi jedyna wada to szybko łuszczyca się farba.
Gares
Cykada 6 g
Dla mnie to nowa przynęta, pierwszy raz nią łowiłem, sukcesów jak na razie brak ale szalenie ciekawa praca w wodzie tej cykady. Przynęta na pewno warta uwagi wędkarza i ryby.
niezarejestrowany
Cykada 6 g
Cykady pracują rewelacyjnie ! Tak jak piszą inni bardzo skuteczna na okonie !
alpintom
Cykada 6 g
wszystkie towary wykonanne w najwyższej jakości
niezarejestrowany
Cykada 6 g
Bardzo łowna przynęta na zbiornikach zaporowych. Reagują na nią nie tylko ryby drapieżne!! Karp 12 kg I 85 cm był tego przykładem. Minusem jest jej niezwykła czepliwość.
krystian_w
Cykada 6 g
Cykada jest koszmarnie skuteczna na ładne okonie. Nie lubi jednak porośniętych łowisk, gdyż niemal każda zawada ją zatrzymuje. Mimo to polecam, gdyż często jest to tajna broń kiedy inne nie działają.
niezarejestrowany
Cykada 6 g
Czekałem z opinią do przetestowania na Łowisku. Co tu dużo pisać, jak wyglądają, latają tak i łowią :-) W tym konkretnym przypadku Pstrągi.
niezarejestrowany
Cykada 6 g
Bardzo dobra ręczna robota. Po 1 maja sprawdzę skuteczność.
PetereK
Cykada 6 g
Świetna przynęta na grubsze okonie z dołków na Wiśle i Bugu - 7 gram to dla mnie rewelacja !
sandaczyk22
Cykada 6 g
Z wielką niecierpliwością czekam na DOSTAWĘ nowych kolorów cykad. Wielki szacunek dla Pana Sławka, pięknie wykonane.
sulewske@interia.pl
Cykada 6 g
Rewelacja, jak na razie same okonie. Szczupaki odczepiają się z małych kotwic, parę ładnych sztuk straciłem.
sandaczyk22
Cykada 6 g
Czekam na kolejne cykady, sprawdzają się praktycznie na każdym łowisku.
bbbonczek
Cykada 6 g
klasyk
epolezy
Cykada 6 g
Bardzo dobry pomysł z trzema otworami, można w ten sposób regulować "głośność". Zwarta budowa umozliwia zaskakująco dalekie rzuty. Połaszczył się Szczupak ok 40 cm, jak dotąd.
kaczor
Cykada 6 g
Czas oczekiwania na zamówienie ciągnął się w nieskończoność...niestety cykada została w zaczepie...
niezarejestrowany
Cykada 6 g
super produkt na tęczaki
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Produkt wysokiej jakości i skuteczny.
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Obrotówki super pracują odrazu po kontakcie pięknie wykonane
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Najlepsza obrotówka jaką miałem.
kiwi
Klepanka Aglia 1
Swietne obrotówki.
Dla mnie na razie nr 1
Siegacąc do pudeka, zawsze kończy sie, ze zakładam te blaszki i oczywiście kończy sie to rybą
Nie miałem na razie lepiej pracujących obrotówek a troche juz przerzuciłem tego żelastwa ☺
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
dobrze pracuje, pstrągi atakowały niestety została na zaczepie
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
pstrągi atakują jak należy ale niestety słabe strzemiączko się przerwało i paletka się straciła - trzeba pomyśleć o mocniejszych strzemiączkach
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Startuje zaraz po wpadnięciu do wody. Praca jest płynna. Super wykonanie.

Jak łowić okonie

Zobacz nasze artykuły
okoń na boczny trok
Okonie w marcu
Jedna z ostatnich desek ratunku najzagorzalszych spinningistów w „martwym sezonie”. Okoń – ryba pocieszenia. W ciągu całego roku okonia jest złowić najłatwiej ze wszystkich drapieżników. W niektórych
boczny trok
Boczny trok. Okoń na paproszki.
Mój ulubiony sposób łowienia stosuję od wielu lat, szczególnie zaś sprawdza się w przypadku okoni poławianych podczas upalnego lata. Stosowałem go już wtedy, gdy w sklepach nie było jeszcze odpowiedniej wielkości
wędkarstwo podlodowe
Wędkarstwo podlodowe
Wędkarstwo podlodowe ma wiele odmian. Zwykle kojarzy się nam z przycupniętym nad przeręblem mężczyzną, wpatrującym się w drobniutki spławiczek. Inna szkoła to operowanie mormyszką, na której końcu zawieszony jest mulak. Ja
pstrągi na cykadę
Cykady przynęty Szuszkiewicza
Moją rybą nr.1 jest pstrąg potokowy. Pokochałem ją od pierwszego wejrzenia; od tych chwil, gdy jeszcze jako małe dziecko wpierw dostrzegłem jej spław i zarys sylwetki w wodzie, potem poczułem na wędce i w dłoniach, aby wreszcie móc
Gonię Okonie
Zachęcam Was do przeczytania niniejszego artykułu, może nie ze względu na jakieś super argumenty czy niezwykłą merytorykę, ale tak po prostu, dla chwilowego relaksu i zostawienia forum w spokoju :) Chcę się z Wami podzielić
okonie na cykadę
Cykada na okonia
Cykady na okonia Jest to przynęta, jakby stworzona na okonia. Właśnie dlatego ta ryba znajdzie się na pierwszym miejscu mojego opisu doświadczeń z nią i tą przynętą związanych. Nie ma przynęt doskonałych i uniwersalnych, dających
okonie na spinning
Rekordowe okonie
Kiedyś mój sympatyczny kolega opowiedział mi historię niewielkiego, miejskiego jeziorka, które stało się dla wielu wędkarzy polem manewrów rekreacyjnych. Łowiono tam zwykle drobne płotki na robaczka, bo jak wszyscy
wędka podlodowa
Okonie spod lodu
Znam trzy, z góry skazane na ekstremalne warunki atmosferyczne sposoby łowienia ryb : połów niektórych łososiowatych, łowienie miętusów i rzecz jasna wędkarstwo podlodowe. Kocham w równym stopniu wszystkie
jesienne okonie z toni
Jesienne okonie
Kolejny dzień pływaliśmy w pogoni za sandaczami. Malowniczy zbiornik zaporowy prześwietlało listopadowe, ostre słońce.  Na łódce siedzieliśmy w podkoszulkach, upał niesamowity, jak w środku lata. Ryby bezwzględnie ignorowały
jak złowić okonia na spinning
Co kusi okonia w przynęcie?
Wczoraj byłem na okoniach. Cały dzień wspólnie z moim kolegą ścigaliśmy garbuski dyskutując w przerwach o ich wyjątkowo chimerycznym zachowaniu. Raz brały, raz tylko skubały, aby na koniec całkowicie odpuścić sobie nasze
cykady szuszkiewicza
Szuszkiewicz o cykadach SS
CHRZĘŚCI WZDŁUŻ TRZCIN… Wielu twierdzi, że cykada jest mało znaną przynętą i nie docenianą… No, nie powiedziałbym… Nie wszyscy, w naszej wędkarskiej piaskownicy bawimy się takimi samymi zabawkami wspólnie i
okoń na gumę
Okonie po zimie
Jestem przekonany, że wielu z nas przez całą zimę marzyło o tym, aby wyciągnąć normalny, długi kij i nałowić się do syta. Niemal dwa miesiące na zmianę przebieraliśmy przynęty w pudełkach i z wyjątkową starannością czyściliśmy
okoń
Bez gumek na okonia.
Początek sezonu wędkarskiego to bardzo wymagający okres. Trudny nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki do połowu, ale również jeśli chodzi o możliwość połowu rożnych gatunków ryb. Jest jednak pewna rybka,
Głębinowe okonie
Kolejna wyprawa w poszukiwaniu sandaczy. Kolejna eskapada w doborowym towarzystwie, dziesiątki godzin przegadanych, prześpiewanych i przetańczonych. Blisko sto godzin na łodzi w pościgu zorganizowanym na głębinowe
jerki na okonia
Okoń na woblery i jerki.
Szczęśliwy wędkarz, który choć raz miał okazję obserwować ataki okoni na drobnicę. Widowisko polujących drapieżników, które zapędzają drobne rybki tuż pod samą powierzchnię, wyzwala niesamowite emocje.
okoń na błystkę wahadłowa
Okoń po zejścu lodów.
Sezon wędkarski nie kończy się i nie zaczyna. Trwa przez okrągły rok. Deszcz, śnieg i wiatr, to nie są przeszkody które uniemożliwiłyby spędzenie choć kilku chwil nad wodą. Zazwyczaj kiedy tylko schodzą lody, przystępujemy do
okoń cykada
Pierwszy okoń sezonu.
Dni stają się coraz chłodniejsze, a my z tęsknotą w oczach wyczekujemy cieplejszych promieni słońca. Każdego dnia sprawdzamy prognozę pogody i wszystko układamy w naszych głowach tak, aby choć przez chwilę dać sobie możliwość
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.71 s