Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Wędka okoniowa Urok
2019-08-02

Wędka okoniowa Urok

Wędka na okonia to temat, który wałkowany jest przez wędkarzy od bardzo długiego czasu. Mocno generalizując w we współczesnym wędkarstwie dominują dwie grupy wędek okoniowych. Po pierwsze mamy do czynienia z ultra delikatnymi kijami służącymi do połowu na najmniejsze jigi, paprochy i inne mikroprzynęty po drugiej stronie znajdziemy kije nazwijmy to do wszystkiego. Niestety na rynku nadal brakuje wędek ściśle przeznaczonych do łowienia poważnych okoni… Nastała era okoniowego uroku.

wędki okoniowe

Wędka spinningowa na okonia. Parametry.

Corona Fishing od kilku lat pracowała nad wędką okoniową, która będzie pełniła funkcję prawdziwego narzędzia do łowienia garbusów. Przyświecał nam cel wędki bardzo czułej, finezyjnej ale jednocześnie takiej, która pozwoli na pewne holowanie grubych okoni ważących ponad kilogram. Te właśnie cechy zdecydowaliśmy się w naszych wędkach na okoniach połączyć.

Czułość. To dla nas priorytet w wędce okoniowej. Zależało nam aby kij sygnalizował wszystko. Rodzaj dna, podwodne przeszkody, najdrobniejsza pracę przynęty oraz co oczywiste najdelikatniejsze dmuchnięcie okonia. Do produkcji naszych blanków wykorzystaliśmy maty węglowe najnowszej generacji Nano Carbon  58/62 msi. Dodatkowo dla zwiększenia przenoszenia drgań, zastosowaliśmy uchwyt kołowrotka TVS z węglową wstawką która tworzy swego rodzaju mini tubę rezonansową.

najlepsza wędka na okonia
Moc. Bardzo istotny parametr w wędce okoniowej UROK. Zależało nam aby kij nie bał się grubych okoni i przyłowów w postaci sandaczy czy szczupaków. Blanki wszystkich wędek wykonane są tak, aby pod obciążeniem pracowały bardzo głęboko, progresywnie poddając się niemal pod sam dolnik. Kije są mięsiste, o grubej ściance a dzięki połączeniu mocy z finezją pozwalają zastosować delikatną żyłę oraz mocną plecionkę. Największa zaletą wędki na okonia UROK jest to, że mimo swojej mocy okoń praktycznie nie ma szans na odhaczenie ze względu na wspomniane głębokie ugięcie.

Finezja. Dynamika. Uniwersalność. Okoniowe Uroki to wędki pozwalające operować bardzo różnymi przynętami. Każdym kijem z powodzeniem będziesz łowił jigiem na główce 2 gramy a po drugiej stronie poprowadzisz cykadę 8g. To właśnie cecha, którą chwalimy się najmocniej. Dzięki temu parametrowi możesz z powodzeniem na swoje ulubione łowisko zabrać jeden okoniowy kij i łowić nim wszystkimi przynętami, które masz w pudełku. Szybkość oraz dynamika wędek jest porównywalna z kijami Legend Elit firmy St.Croix. Poszczególne modele charakteryzują się przewaga określonych cech, które pozwalają dana wędkę przystosować  do swojej ulubionej metody łowienia okoni.

wędki okoniowe

Wędki okoniowe - Przegląd modeli.

US213ULF. Ten model to perełka wśród naszych uroków. Najbardziej specyficzny i chyba najmniej uniwersalny. Stworzyliśmy tę wędkę okoniową do łowienia drobnymi gumami na lekkich główkach. Przyświecała nam koncepcja jaskółki i innych przynęt pozbawionych pracy. Wędka zbudowana jest w ten sposób, że bardzo łatwo dzięki podrygiwania części szczytowej możesz „uruchomić” swoją gumę. Wędka ma ostry i szybki blank, który szybko przechodzi w ugięcie środkowe. Możesz tą wędka łowić gumami po dnia, świetnie nadaje prace przynęcie prowadzonej w toni. Jest doskonałym patykiem do małych wirówek, cykad, jogów i kogucików. To typowa wykałaczka o płynnym środkowym ugięciu. Będzie to świetna wędka do lekkie głowienia jazi, kleni, wzdręg a nawet pstrągów.
US213LF. Typowy kij do jigowania z wykorzystaniem główki, czeburaszki i innych tego typu metod jigowych. Wędka jest bardzo szybka z akcją szczytową i mocnym dolnikiem. Wyraźnie wolniej przechodzi w ugięcie środkowe od modelu ULF. Wędka okoniowa Urok 213LF została zaprojektowana na z myślą o łowieniu w nieco głębszej wodzie wykorzystaniem główek od 2 do 10 a nawet 12 gramów. Jej przeznaczeniem są ryby większe niż 20 cm najlepiej współpracuje z większymi garbusami. Model LF doskonale sprawdza się w lekkim dropszocie, metodzie carolina rig, texas rig. Moc wędki pozwala na holowanie rekordowych okoni. Ten model do świetny kij do koguta, cykady i jiga.
US213LF2. Lider w serii UROK. Wyjątkowo finezyjny i szybki a jednocześnie z pięknym, pełnym ugięciem. Wędka dwuczęściowa, dzięki czemu nie będziesz miał kłopotu w transporcie. Model US213LF2 został zaprojektowany do lekkiej główki jigowej, małej blaszki, cykady i woblerka. Blank jest sprężysty i nie poddaje się niewielkim woblerkom nawet podczas twichingu. Wędka najlepiej radzi sobie z główkami od 1 do około 8 gramów. Tego typu przynęty podbija z dużą dynamiką i pozwala na nadawanie im dowolnej pracy. Finezyjna szczytówka daje możliwość obserwowania brań oraz najbardziej finezyjne prowadzenie wabików.
US244MLF2. Bez wątpienia najbardziej uniwersalny model w serii UROK. Wędka najdłuższa i w dwóch częściach. Posiada w sobie cechy wszystkich pozostałych wędek okoniowych Corona Fishing. Wyjątkowo szybki, mocny i mięsisty blank a jednocześnie pełne i głębokie ugięcie pozwala na zastosowanie niemal wszystkich okoniowych technik i przynęt. Świetny pod drop shot, klasyczną główkę jigową.  US244MLF2 to doskonała wędka do woblera, wirówki i cykady przez co daje możliwość zastosowania podczas łowienia kleni i jazi.

wędka spinningowa na okonia

Jaka wędka na okonia?

Współczesny wędkarz dokonujący wyboru związanego z zakupem wędki która będzie służyła mu głównie do łowienia okoni, zwykle w głowie ma obszerne pudełko w którym wszystkie przegródki wypchane są po brzegi wszelkiej maści gumowymi imitacjami rybek i robactwa. Dziś wędkarz przez pojęcie wędka na okonia rozumie ultra delikatny kijem zwykle niebyt długi i przede wszystkim taki, który charakteryzuje się bardzo finezyjną częścią szczytową. Tego rodzaju wędki na okonia to zwykle wklejanki ale w ostatnim czasie na nasz rynek docierają produkcje z Japonii oraz Chin które wykonane są z jednego kawała blanku. Tego rodzaju wędziska posiadają pewna właściwość, która cała masę wędkarzy zdecydowanie odrzuca. Chodzi o sztywny Klub bardzo sztywny Dolnik, który nawet podczas sporego obciążenie nie poddaje się pod rybą nie dając frajdy podczas wędkowania a co najważniejsze powoduje często utratę zdobyczy podczas holu.
Dla producentów z dalekiego wschodu, przy stosunkowo niewielkim budżecie wyprodukowanie wędziska, które przy zachowaniu finezyjnego szczytu, dużej czułości z dodatkowo pełnym ugięcie jest stosunkowo trudne. Właśnie dlatego wielu wędkarzy próbowało zlecać produkcje rodzimym rodbuliderom której celem była profesjonalna wędka okoniowa. Właśnie dlatego też my postanowiliśmy stworzyć serię Urok. Wyzwaniem było stworzenie samego konceptu modelu na bazie której miał dopiero powstac blank, Kwestie charakterystyki ugięcia blanku bardzo długo konsultowaliśmy ze najlepszymi zbrojmistrzami oraz co naturalne z doskonałymi wędkarzami którzy zakochani są w łowieniu okoni. Celem była wędka o maksymalnej uniwersalności, która w bezpośredni sposób dotykać musiał zarówno metod techniki przynęt  jakie wędka na okonia powinna w pełnym komforcie obsługiwać i operować.
Naszym celem było przede wszystkim wędzisko, które będiza dawało maksymalny komfort przy operowaniu wszelkimi metodami i technikami łowienia okoni.  Zaczęliśmy oczywiście od gumy. Klasycznej i najbardziej popularnej przynęty, stosowanej przez koniarzy. Jasno możemy określić, że jeśli będziesz łoił główkami od 2 do 14 gramów to śmiało nasze Uroki będą działały i sprawdzały się wzorowo. Kije skonstruowane są w ten sposób abyś mógł podpić z dużą precyzja gumke dwa cale na główce dwa gramy po drugiej stronie smukła guma3,75cala na główce 10-12 gramów tez powinna pięknie animować się na dnie łowiska.  Kolejna kwestią był wszelkie techniki para jigowe czyli  Texas rig, Karolina Rig, Tokyo Rig tutaj nasze wędki na okonia czują doskonale zdają egzamin dzięki ich właściwości w bezpośredni sposób związana z czułością dynamiką oraz szczytem który potrafi animować często solidna przynętę. Tu uwidacznia się przewaga Uroka nad kijem z ultra delikatnym szczytem. Co z metodą Drop Shot… Przyznać musimy że bardzo obawialiśmy się tego elementu bo jak wiadomo szczyt w wędce do drop shota musi być dość spolegliwy ale jednocześni czuły i taki który potrafił będzie grac gumka ale przy stabilnym osadzeniu ołowiu na dnie. Po pierwszych testach byliśmy bardzo zaskoczeni. Model  US244MLF2 to dziś ulubiona wędka Remika do lekkiego dropa. Mimo dość spolegliwej części szczytowej kij , 1)Edka pięknie animujne larwy i wszelkiego typu imitacje a ołowiana pałka leżąc na dnie pięknie całość utrzymuje. Najdelikatniejsze skubnięcia są doskonale przenoszone na blank.
Już na tym etapie  byliśmy zadowoleni ale przyszedł czas na coblery. Wahadłówki i wirówki, czyli przynęty bardzo wymagające jeśli chodzi o operowanie delikatną wędka na okonia. Zakładając, że mieliśmy już uzyskane komfort i pełne zadowolenie na płaszczyźnie wszystkich metod związanych z bigowaniem i stosowaniem przynęt miękkich przyszedł czas na  wabiki twarde. Połączenie czułości kija, który operuje przynęta o łącznie masie 3-4 gramy z woblerem siedem centymetrów… Wierzcie nam było bardzo trudne. Ten etap zmusił nas na modyfikację blanku. Na bazie pierwowzorów powstał kolejna linia która nieco zmieniał charakter i nadała naszej Seri wędki na okonia więcej plastyczności  w środkowej części. Dzięki temu zabiegowi uzyskaliśmy przede wszystkim możliwość oddawania dłuższych rzutów woblerami nawet tymi bardzo lekkimi. Prowadzanie woblera, wahadłówki czy obrotówki stało się zdecydowanie bardziej wdzięczne.  Co najważniejsze woblery prowadzone w nurcie  rzeki nie obciążają w nadmierny sposób blanku. Oczywiście czucie pracy przynęty stoi na najwyższym poziomi. No właśnie przejdźmy do etapu czułości, i holu czyli elementów dla koniarza najważniejszych. Czułość serii urok stoi na najwyższym poziomie. Udało nam się połączyć czułość znana z najwyższych modeli wędek znanych St.Croix oraz nieco stłumionym i miękkim  puknięcie, które daje szanse na nieco spóźniona reakcję na branie. Jeśli chodzi o hol czyli dynamikę i ugięcie wędki to musimy z dumą stwierdzić, że ten element dał nam najwięcej radości i dumy. Holowanie ogromnych okoni, sandaczy czy szczupaków nie robi na wędkach większego wrażania kije pięknie uginają się po sam Dolnik i meczą zdobycz. Najmniejsze okonki fajne bujają kijem i nie spadają nawet z delikatnych haków bezzaadziorowych

Najlepsza wędka na okonia

Wielokrotnie zastawialiśmy się Nat dym czym jest najlepsza wędka na okonia i po długich dyskusjach z wieloma wędkarzami oraz analizując nasze doświadczenia nie potrafimy jasno wskazać parametrów i charakterów, które będą na tyle uniwersalne aby jasno ten najlepszy wzorzec podać. Z pełna odpowiedzialności możemy stwierdzić ze urok jest dla wielu naszych Klientów, podstawowym narzędziem do łowienia okonków, okoni i grubych garbusów. Gdybyśmy mieli z największą uczciwością podać do czego przy okoniowaniu Urok ustępuje innym specjalistycznym wędką  to jest to z pewnością ultraligt okoniowy,. Mówiąc inaczej… Jeśli stosujesz główki jigowe do maksymalnie 2 gramów a twoje przynęty to właśnie tylko taka galanteria to urok przegra w konkurencji z właśnie ultra delikatnymi kijkami. Jeśli jednak szukasz wędki do zastosować ogólnych, uniwersalnych i twoje metody łowienia wpisują się w zakres opisany powyżej to Urok jest niewątpliwe liderem na rynku. Co ciekawe Urok pełni zadanie szczególnie uniwersalnej i wielozadaniowej wędki. Znamy klientów któ®zy podsyłali nam zdjęcia z zawodów Trout Artea gdzie wykorzystywane były nasze kije, widzieliśmy piękne sandacze i szczupaki które celowo łowione były na Uroki. Mało tego w ostatnim czasie kilku wędkarzy stosuje je z powodzeniem do barzo delikatnego łowienia jazi i kleni na smużki.

najlepsza wędka na okonia
wędka okoniowa
Wędki okoniowe UROK to specjalistyczne wędki do połowu garbusów. Zaprojektowane i wykonane zostały w Polsce. Przetestowane przez świetnych wędkarzy w naszym kraju oraz w Skandynawii. Urok to pierwsze na rynku,  profesjonalne wędki na okonia, które przygotowane zostały celowo z myślą o uniwersalnym łowieniu okoni. Ich sercem jest wyprodukowany w Polsce blank, nad którym pracowaliśmy wspólnie ze zbrojmistrzami ponad dwa lata.

tekst i foto: Remigiusz Kopiej
zobacz też:
wobler na okonia
cykady na okonia
obrotówki na okonia
wahadłówki na okonia
kołowrotek Shimano

wędka spinningowa na okonia
najlepsza wędka na okonia
wędki na okonia
wędka na okonia
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

jaka wędka do drop shot
Całkiem niedawno przywędrowała do nas zza oceanu nowa i nieznana większości wędkarzom metoda spinningowa. Wiele osób podchodziło do niej z dystansem i sceptycyzmem. W Internecie i prasie wędkarskiej znajdziemy obecnie masę publikacji ...
Pstrągowy Armagedon
Kolejna wyprawa do Norwegii za nami. Tym razem było nie tyle zimno, co deszczowo. Ale co tam…. Widokowo jak zawsze Pierwsza Liga, albo nawet Extra Klasa. Góry, rzeki, rzeczki, pstrągi, owce…. Niekiedy tylko jakiś ...
wędkarstwo
Urodziłem się w 1990 roku i od dziecka wychowuję się w małej wsi na podkarpaciu. Przepływa tu niewielka rzeczka - Tuszymka. Przyroda interesowała mnie od najmłodszych lat. Najpierw ciekawiły mnie dinozaury. Później zacząłem ...
woblery kleniowe
Przez wiele lat wielce ceniłem klenia za to, że mogłem łowić go niemal przez cały rok. Do rzeki miałem niedaleko, a ilość zamieszkujących ją kleni była bardzo duża. Nieustannie zbierałem doświadczenia i wszystko skrupulatnie ...
Jętka majowa i Pstrąg potokowy.
Jętka majowa kojarzy się pstrągarzom z wędkarskim eldorado.  Okres wylęgu jętki to jednak nie jest prosty temat szczególnie dla spinningistów, którzy jak często słyszę w czasie rójki tego owada pozostają w ...
okonie na spinning
Kiedyś mój sympatyczny kolega opowiedział mi historię niewielkiego, miejskiego jeziorka, które stało się dla wielu wędkarzy polem manewrów rekreacyjnych. Łowiono tam zwykle drobne płotki na robaczka, bo jak wszyscy ...
Tropem Famy
Wieści o tym potworze krążyły po okolicy kolejny sezon. Ucho raz nadstawiało się chciwie, łowiąc najmniejsze detale relacji, innym zaś aż puchło od dętych farmazonów, bo też ile to można było nasłuchać się dziwów! Oto ...
Byle do czerwca.
Jedni ganiają już za pstrągami, inni nie mogą się doczekać maja. A jeszcze inni czerwca. Z pewnością mogę stwierdzić, że należę do trzeciej grupy. Jednak do czerwca daleko… Wtedy uciekam nad pstrągowe ciurki, nad moją kochaną ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
1.21 s