Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Wędka okoniowa Urok
2019-08-02

Wędka okoniowa Urok

Wędka na okonia to temat, który wałkowany jest przez wędkarzy od bardzo długiego czasu. Mocno generalizując w we współczesnym wędkarstwie dominują dwie grupy wędek okoniowych. Po pierwsze mamy do czynienia z ultra delikatnymi kijami służącymi do połowu na najmniejsze jigi, paprochy i inne mikroprzynęty po drugiej stronie znajdziemy kije nazwijmy to do wszystkiego. Niestety na rynku nadal brakuje wędek ściśle przeznaczonych do łowienia poważnych okoni… Nastała era okoniowego uroku.

wędki okoniowe

Wędka spinningowa na okonia. Parametry.

Corona Fishing od kilku lat pracowała nad wędką okoniową, która będzie pełniła funkcję prawdziwego narzędzia do łowienia garbusów. Przyświecał nam cel wędki bardzo czułej, finezyjnej ale jednocześnie takiej, która pozwoli na pewne holowanie grubych okoni ważących ponad kilogram. Te właśnie cechy zdecydowaliśmy się w naszych wędkach na okoniach połączyć.

Czułość. To dla nas priorytet w wędce okoniowej. Zależało nam aby kij sygnalizował wszystko. Rodzaj dna, podwodne przeszkody, najdrobniejsza pracę przynęty oraz co oczywiste najdelikatniejsze dmuchnięcie okonia. Do produkcji naszych blanków wykorzystaliśmy maty węglowe najnowszej generacji Nano Carbon  58/62 msi. Dodatkowo dla zwiększenia przenoszenia drgań, zastosowaliśmy uchwyt kołowrotka TVS z węglową wstawką która tworzy swego rodzaju mini tubę rezonansową.

Spinning na okonia – skuteczność i niezawodność w jednym

Żerujący praktycznie całymi dniami i nocami okoń jest cennym nabytkiem dla większości wędkarzy. Tym bardziej doceniają oni fakt, że można go łowić przez okrągły rok. Najczęściej to jaki spinning na okonia wybierzemy, uzależnione jest od czasu i miejsca łowienia. Jednak bycie właścicielem uniwersalnej wędki to ułatwienie dla niejednego wielbiciela ryb z gatunku okoniowatych.
Spinning na okonia powinien charakteryzować się czułością, tak by sprostał łatwym połowom, jak i prawdziwym wyzwaniom, polegającym na pogoni za rekordowymi okazami. Nie jest tajemnicą, że dla bardziej doświadczonych wędkarzy liczą się jedynie poważne zdobycze. Dobre wędki okoniowe – takie jak Urok – są więc dla nich absolutną koniecznością.
Pomimo tego, że okoń jest bardzo powszechną rybą i występuje niemalże w każdym środowisku wodnym, wędkarze nie przechodzą obok niego obojętnie. Jest zgoła inaczej – zainteresowanie nim jest na bardzo wysokim poziomie. Wszystko to dlatego, że ma on niezwykle waleczny charakter, co bardzo podoba się wędkarzom. Zarówno początkującym, gdyż pomaga nabyć wielu cennych umiejętności, jak i tym, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na niejednym łowisku. Jaki spinning na okonia sprosta tym drapieżnikom? Odpowiedź brzmi: tylko ten najlepszy.
Polecane wędki okoniowe to czułe i dokładne narzędzia pracy, które umilą każdy wypad na ryby i pozwolą dokładnie poznać łowisko i zachowanie swojej przyszłej ofiary. Wędka, która dokładnie sygnalizuje wszystkie dziejące się pod wodą sytuacje i jednocześnie wskazuje wędkarzowi, co powinien robić, to z pewnością osiągnięcie na miarę wędkarskiej innowacji. Tylko wędki okoniowe, które dosłownie współpracują z wędkarzami, zapewniają im wyjazdy pełne zachwytów i tylko udane połowy w ich trakcie.

Jaki spinning na okonia wybrać?

Pomimo tego, że rynek wszelkich sprzętów i akcesoriów wędkarskich rozwinął się do bardzo wysokiego poziomu, wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie: jaki spinning na okonia będzie najskuteczniejszy? Odpowiedź nie jest bowiem tak bardzo oczywista, jak by się niektórym mogło wydawać. Warto jej szukać wśród bardziej doświadczonych kolegów lub bezpośrednio w sklepach wędkarskich, takich jak Corona Fishing. Spinning okoniowi dedykowany bierze pod uwagę to, że choć okoń do najbardziej wymagających drapieżników nie należy, jednakże są sytuacje, w których przydadzą się określone cechy i sprawne działanie całego naszego sprzętu wędkarskiego. W łowieniu okonia bardzo duże znaczenie ma otoczenie – zarówno sfera wodna, jak i lądowa wybranego przez nas łowiska. Dlatego tak znacząca okazuje się czułość i delikatność naszej wędki, a wręcz jej kontaktowy charakter.
Dobre wędki okoniowe zgrane z najskuteczniejszymi spinningowymi przynętami to gwarancja absolutnego sukcesu. Tym bardziej, że braku okoni nie trzeba się obecnie obawiać. Dlatego wybierając na łowisko Urok nie bójmy się eksperymentować, ani szukać nowych rozwiązań. Wędka na okonia Urok, czyli lekki spinning na okonia, doskonale współpracujący z różnymi typami przynęt, z pewnością pozwoli przeżyć nam niezapominane przygody. To, co wyróżnia te wędki okoniowe spośród wielu innych dostępnych w sklepach wędkarskich, to właśnie ich czułość i możliwość bardzo szybkiej reakcji w danej chwili. Wędki z serii Urok charakteryzują się także niesamowitym wygięciem. Kij ten zatem sprosta naprawdę dużym okazom, co bezpośrednio przekłada się także na skuteczność w połowie wielu innych gatunków. Spinning na okonia stał się zatem idealnym narzędziem sprawdzającym się na wielu polach, co oznacza, że szczególnie powinni zwrócić na niego uwagę amatorzy łowienia wielu gatunków podczas jednego wyjazdu.

Wędki na okonia - jak złowić dzięki nim największe okazy?

Dla wielu wędkarzy najbardziej pożądanymi wędkami na okonia są te, które dają możliwość złowienia największych okazów. Czasami zadanie to może być utrudnione, zwłaszcza w zbiornikach wodnych charakteryzujących się dużą populacją tego konkretnego gatunku, ale i obecnością innych ryb. Najzwyczajniej w świecie ryby te przy sporej liczebności nie rosną zbyt okazałe i nie ma co liczyć na większe zdobycze. Wtedy pozostaje nam szukać innego miejsca, bardziej oddalonego od cywilizacji, mniej uczęszczanego przez wędkarzy – jednym słowem wyjątkowej przestrzeni, która będzie tylko dla nas.
Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce, to może się pojawić kolejna problematyczna kwestia, a mianowicie pora łowienia. Zdecydowanie większość wędkarzy poleca łowienie okoni wczesnym świtem, a odradza robienie tego po zmroku. Mie znaczy to absolutnie, że w nocy nic nie złapiemy, jednak nie będą to takie okazy, o jakich byśmy marzyli.
Co jeszcze stoi na drodze do złapania wymarzonego okonia? Otóż okazuje się, że duży okoń to tak naprawdę pojęcie względne, gdyż w różnych miejscach w Polsce, mają one zupełnie inne wymiary. Wiedzmy zatem, że na południu naszego kraju trudno będzie złowić okonie większe nić 30 cm, co na północy jest wymiarem wręcz standardowym dla tego gatunku.
Jeśli chodzi o poziom trudności łowienia, to szybko i łatwo złowimy okonia hodowlanego. Nie będzie on miał jednak zbyt imponujących rozmiarów, w przeciwieństwie do okonia rzecznego, którego złowienie będzie też nieco trudniejsze. Najlepszym miejscem do łowienia okoni jest obecnie Zalew Szczeciński. Można tu łowić przez cały rok, nawet w zimie i spod lodu, co dla niektórych stanowi nie lada gratkę.
Warto zdecydować się na spinning w miejscach zdecydowanie bardziej oddalonych od brzegu i rzadziej uczęszczanych przez innych bywalców łowisk. Z pewnością zwiększy to szanse na złowienie okazalszych egzemplarzy. W takiej sytuacji można pomyśleć o łowieniu z łodzi, jednak to opcja dla bardziej zaawansowanych wędkarzy lub też dla tych, którzy mogą liczyć na ich pomoc i wsparcie.
Na wielu łowiskach można skorzystać z pomocy profesjonalnego przewodnika, który oczywiście odpłatnie zorganizuje nam całą wyprawę wędkarską, wskaże najlepsze miejsca połowu, a nawet wypożyczy łódź i pomoże dostać się w najlepsze miejscówki pełne okazałych ryb. Jest to bardzo ciekawa propozycja i z pewnością warto z niej skorzystać, zwłaszcza gdy nie mamy innych możliwości dostania się w takie miejsca.

najlepsza wędka na okonia
Moc. Bardzo istotny parametr w wędce okoniowej UROK. Zależało nam aby kij nie bał się grubych okoni i przyłowów w postaci sandaczy czy szczupaków. Blanki wszystkich wędek wykonane są tak, aby pod obciążeniem pracowały bardzo głęboko, progresywnie poddając się niemal pod sam dolnik. Kije są mięsiste, o grubej ściance a dzięki połączeniu mocy z finezją pozwalają zastosować delikatną żyłę oraz mocną plecionkę. Największa zaletą wędki na okonia UROK jest to, że mimo swojej mocy okoń praktycznie nie ma szans na odhaczenie ze względu na wspomniane głębokie ugięcie.

Finezja. Dynamika. Uniwersalność. Okoniowe Uroki to wędki pozwalające operować bardzo różnymi przynętami. Każdym kijem z powodzeniem będziesz łowił jigiem na główce 2 gramy a po drugiej stronie poprowadzisz cykadę 8g. To właśnie cecha, którą chwalimy się najmocniej. Dzięki temu parametrowi możesz z powodzeniem na swoje ulubione łowisko zabrać jeden okoniowy kij i łowić nim wszystkimi przynętami, które masz w pudełku. Szybkość oraz dynamika wędek jest porównywalna z kijami Legend Elit firmy St.Croix. Poszczególne modele charakteryzują się przewaga określonych cech, które pozwalają dana wędkę przystosować  do swojej ulubionej metody łowienia okoni.

wędki okoniowe

Wędki okoniowe - Przegląd modeli.

US213ULF. Ten model to perełka wśród naszych uroków. Najbardziej specyficzny i chyba najmniej uniwersalny. Stworzyliśmy tę wędkę okoniową do łowienia drobnymi gumami na lekkich główkach. Przyświecała nam koncepcja jaskółki i innych przynęt pozbawionych pracy. Wędka zbudowana jest w ten sposób, że bardzo łatwo dzięki podrygiwania części szczytowej możesz „uruchomić” swoją gumę. Wędka ma ostry i szybki blank, który szybko przechodzi w ugięcie środkowe. Możesz tą wędka łowić gumami po dnia, świetnie nadaje prace przynęcie prowadzonej w toni. Jest doskonałym patykiem do małych wirówek, cykad, jogów i kogucików. To typowa wykałaczka o płynnym środkowym ugięciu. Będzie to świetna wędka do lekkie głowienia jazi, kleni, wzdręg a nawet pstrągów.
US213LF. Typowy kij do jigowania z wykorzystaniem główki, czeburaszki i innych tego typu metod jigowych. Wędka jest bardzo szybka z akcją szczytową i mocnym dolnikiem. Wyraźnie wolniej przechodzi w ugięcie środkowe od modelu ULF. Wędka okoniowa Urok 213LF została zaprojektowana na z myślą o łowieniu w nieco głębszej wodzie wykorzystaniem główek od 2 do 10 a nawet 12 gramów. Jej przeznaczeniem są ryby większe niż 20 cm najlepiej współpracuje z większymi garbusami. Model LF doskonale sprawdza się w lekkim dropszocie, metodzie carolina rig, texas rig. Moc wędki pozwala na holowanie rekordowych okoni. Ten model do świetny kij do koguta, cykady i jiga.
US213LF2. Lider w serii UROK. Wyjątkowo finezyjny i szybki a jednocześnie z pięknym, pełnym ugięciem. Wędka dwuczęściowa, dzięki czemu nie będziesz miał kłopotu w transporcie. Model US213LF2 został zaprojektowany do lekkiej główki jigowej, małej blaszki, cykady i woblerka. Blank jest sprężysty i nie poddaje się niewielkim woblerkom nawet podczas twichingu. Wędka najlepiej radzi sobie z główkami od 1 do około 8 gramów. Tego typu przynęty podbija z dużą dynamiką i pozwala na nadawanie im dowolnej pracy. Finezyjna szczytówka daje możliwość obserwowania brań oraz najbardziej finezyjne prowadzenie wabików.
US244MLF2. Bez wątpienia najbardziej uniwersalny model w serii UROK. Wędka najdłuższa i w dwóch częściach. Posiada w sobie cechy wszystkich pozostałych wędek okoniowych Corona Fishing. Wyjątkowo szybki, mocny i mięsisty blank a jednocześnie pełne i głębokie ugięcie pozwala na zastosowanie niemal wszystkich okoniowych technik i przynęt. Świetny pod drop shot, klasyczną główkę jigową.  US244MLF2 to doskonała wędka do woblera, wirówki i cykady przez co daje możliwość zastosowania podczas łowienia kleni i jazi.

wędka spinningowa na okonia

Jaka wędka na okonia?

Współczesny wędkarz dokonujący wyboru związanego z zakupem wędki która będzie służyła mu głównie do łowienia okoni, zwykle w głowie ma obszerne pudełko w którym wszystkie przegródki wypchane są po brzegi wszelkiej maści gumowymi imitacjami rybek i robactwa. Dziś wędkarz przez pojęcie wędka na okonia rozumie ultra delikatny kijem zwykle niebyt długi i przede wszystkim taki, który charakteryzuje się bardzo finezyjną częścią szczytową. Tego rodzaju wędki na okonia to zwykle wklejanki ale w ostatnim czasie na nasz rynek docierają produkcje z Japonii oraz Chin które wykonane są z jednego kawała blanku. Tego rodzaju wędziska posiadają pewna właściwość, która cała masę wędkarzy zdecydowanie odrzuca. Chodzi o sztywny Klub bardzo sztywny Dolnik, który nawet podczas sporego obciążenie nie poddaje się pod rybą nie dając frajdy podczas wędkowania a co najważniejsze powoduje często utratę zdobyczy podczas holu.
Dla producentów z dalekiego wschodu, przy stosunkowo niewielkim budżecie wyprodukowanie wędziska, które przy zachowaniu finezyjnego szczytu, dużej czułości z dodatkowo pełnym ugięcie jest stosunkowo trudne. Właśnie dlatego wielu wędkarzy próbowało zlecać produkcje rodzimym rodbuliderom której celem była profesjonalna wędka okoniowa. Właśnie dlatego też my postanowiliśmy stworzyć serię Urok. Wyzwaniem było stworzenie samego konceptu modelu na bazie której miał dopiero powstac blank, Kwestie charakterystyki ugięcia blanku bardzo długo konsultowaliśmy ze najlepszymi zbrojmistrzami oraz co naturalne z doskonałymi wędkarzami którzy zakochani są w łowieniu okoni. Celem była wędka o maksymalnej uniwersalności, która w bezpośredni sposób dotykać musiał zarówno metod techniki przynęt  jakie wędka na okonia powinna w pełnym komforcie obsługiwać i operować.
Naszym celem było przede wszystkim wędzisko, które będiza dawało maksymalny komfort przy operowaniu wszelkimi metodami i technikami łowienia okoni.  Zaczęliśmy oczywiście od gumy. Klasycznej i najbardziej popularnej przynęty, stosowanej przez koniarzy. Jasno możemy określić, że jeśli będziesz łoił główkami od 2 do 14 gramów to śmiało nasze Uroki będą działały i sprawdzały się wzorowo. Kije skonstruowane są w ten sposób abyś mógł podpić z dużą precyzja gumke dwa cale na główce dwa gramy po drugiej stronie smukła guma3,75cala na główce 10-12 gramów tez powinna pięknie animować się na dnie łowiska.  Kolejna kwestią był wszelkie techniki para jigowe czyli  Texas rig, Karolina Rig, Tokyo Rig tutaj nasze wędki na okonia czują doskonale zdają egzamin dzięki ich właściwości w bezpośredni sposób związana z czułością dynamiką oraz szczytem który potrafi animować często solidna przynętę. Tu uwidacznia się przewaga Uroka nad kijem z ultra delikatnym szczytem. Co z metodą Drop Shot… Przyznać musimy że bardzo obawialiśmy się tego elementu bo jak wiadomo szczyt w wędce do drop shota musi być dość spolegliwy ale jednocześni czuły i taki który potrafił będzie grac gumka ale przy stabilnym osadzeniu ołowiu na dnie. Po pierwszych testach byliśmy bardzo zaskoczeni. Model  US244MLF2 to dziś ulubiona wędka Remika do lekkiego dropa. Mimo dość spolegliwej części szczytowej kij , 1)Edka pięknie animujne larwy i wszelkiego typu imitacje a ołowiana pałka leżąc na dnie pięknie całość utrzymuje. Najdelikatniejsze skubnięcia są doskonale przenoszone na blank.
Już na tym etapie  byliśmy zadowoleni ale przyszedł czas na coblery. Wahadłówki i wirówki, czyli przynęty bardzo wymagające jeśli chodzi o operowanie delikatną wędka na okonia. Zakładając, że mieliśmy już uzyskane komfort i pełne zadowolenie na płaszczyźnie wszystkich metod związanych z bigowaniem i stosowaniem przynęt miękkich przyszedł czas na  wabiki twarde. Połączenie czułości kija, który operuje przynęta o łącznie masie 3-4 gramy z woblerem siedem centymetrów… Wierzcie nam było bardzo trudne. Ten etap zmusił nas na modyfikację blanku. Na bazie pierwowzorów powstał kolejna linia która nieco zmieniał charakter i nadała naszej Seri wędki na okonia więcej plastyczności  w środkowej części. Dzięki temu zabiegowi uzyskaliśmy przede wszystkim możliwość oddawania dłuższych rzutów woblerami nawet tymi bardzo lekkimi. Prowadzanie woblera, wahadłówki czy obrotówki stało się zdecydowanie bardziej wdzięczne.  Co najważniejsze woblery prowadzone w nurcie  rzeki nie obciążają w nadmierny sposób blanku. Oczywiście czucie pracy przynęty stoi na najwyższym poziomi. No właśnie przejdźmy do etapu czułości, i holu czyli elementów dla koniarza najważniejszych. Czułość serii urok stoi na najwyższym poziomie. Udało nam się połączyć czułość znana z najwyższych modeli wędek znanych St.Croix oraz nieco stłumionym i miękkim  puknięcie, które daje szanse na nieco spóźniona reakcję na branie. Jeśli chodzi o hol czyli dynamikę i ugięcie wędki to musimy z dumą stwierdzić, że ten element dał nam najwięcej radości i dumy. Holowanie ogromnych okoni, sandaczy czy szczupaków nie robi na wędkach większego wrażania kije pięknie uginają się po sam Dolnik i meczą zdobycz. Najmniejsze okonki fajne bujają kijem i nie spadają nawet z delikatnych haków bezzaadziorowych

Najlepsza wędka na okonia

Wielokrotnie zastawialiśmy się Nat dym czym jest najlepsza wędka na okonia i po długich dyskusjach z wieloma wędkarzami oraz analizując nasze doświadczenia nie potrafimy jasno wskazać parametrów i charakterów, które będą na tyle uniwersalne aby jasno ten najlepszy wzorzec podać. Z pełna odpowiedzialności możemy stwierdzić ze urok jest dla wielu naszych Klientów, podstawowym narzędziem do łowienia okonków, okoni i grubych garbusów. Gdybyśmy mieli z największą uczciwością podać do czego przy okoniowaniu Urok ustępuje innym specjalistycznym wędką  to jest to z pewnością ultraligt okoniowy,. Mówiąc inaczej… Jeśli stosujesz główki jigowe do maksymalnie 2 gramów a twoje przynęty to właśnie tylko taka galanteria to urok przegra w konkurencji z właśnie ultra delikatnymi kijkami. Jeśli jednak szukasz wędki do zastosować ogólnych, uniwersalnych i twoje metody łowienia wpisują się w zakres opisany powyżej to Urok jest niewątpliwe liderem na rynku. Co ciekawe Urok pełni zadanie szczególnie uniwersalnej i wielozadaniowej wędki. Znamy klientów któ®zy podsyłali nam zdjęcia z zawodów Trout Artea gdzie wykorzystywane były nasze kije, widzieliśmy piękne sandacze i szczupaki które celowo łowione były na Uroki. Mało tego w ostatnim czasie kilku wędkarzy stosuje je z powodzeniem do barzo delikatnego łowienia jazi i kleni na smużki.

najlepsza wędka na okonia
wędka okoniowa

Urok, czyli lekki spinning na okonia dla wszystkich

Urok to wędki lubiane przez wszystkich swoich użytkowników. Nic dziwnego, współpracują one nie tylko z wędkarzem, ale i z każdą przynętą, jakiej zapragnie on akurat użyć. Jest to niebywale korzystne i praktyczne rozwiązanie, będące też doskonałym wsparciem w trudniejszych momentach. Dla bardziej doświadczonych i potrafiących zwinniej operować szczytówką, to sprzęt pozwalający na zdecydowanie więcej: zarówno w kwestii długości rzutu, jak i techniki prowadzenia. Jest to zatem lekki spinning na okonia o szczególnych możliwościach.
Wędki z serii Urok mają idealną wagę i długość. Nawet początkujący amatorzy wędkarstwa szybko i sprawnie opanują ich obsługę. To właśnie dzięki możliwości łowienia przy użyciu najwyższej jakości wędek o najlepszych parametrach, spinning staje się tak łatwy i przyjemny. Dodatkowo wybór pomiędzy czterema modelami – niby podobnych wędek, jednak o zupełnie innych właściwościach – pomaga dopasować je idealnie do własnych preferencji i stylu łowienia. Skuteczne wędkowanie metodą spinningową wymaga znajomości pewnych sztuczek i tajników, które Urok pozwala odkryć i zastosować o wiele szybciej. Dlatego tak wielu wędkarzy decyduje się właśnie na ten sprzęt.
To, co szczególnie cieszy twórców tych niebywałych wędek, to pozytywne opinie użytkowników, które spływają nie tylko z całej Polski, ale i z dalekiej Skandynawii, gdzie również te wędki okoniowe zdobyły uznanie. Co stanowi o ich wyjątkowości? Przede wszystkim ich niebywałe wygięcie oraz dopasowanie do różnych przynęt: czy to obrotówka, wahadłówka, czy nawet wobler na okonia. Cenione są także za specyficzną pracę, mocny blank i klasyczne wykończenie, co bezpośrednio przekłada się na ponadprzeciętną trwałość tego sprzętu. Urok to także lekki spinning na okonia dla niezdecydowanych i tych, którzy jeszcze nie do końca wiedzą czego szukają. Ta wędka z pewnością spełni ich oczekiwania. Nawet te nie do końca sprecyzowane.

Wędki okoniowe UROK to specjalistyczne wędki do połowu garbusów. Zaprojektowane i wykonane zostały w Polsce. Przetestowane przez świetnych wędkarzy w naszym kraju oraz w Skandynawii. Urok to pierwsze na rynku,  profesjonalne wędki na okonia, które przygotowane zostały celowo z myślą o uniwersalnym łowieniu okoni. Ich sercem jest wyprodukowany w Polsce blank, nad którym pracowaliśmy wspólnie ze zbrojmistrzami ponad dwa lata.

Jaki kołowrotek do wędki okoniowej Urok

W przypadku wyboru odpowiedniego kołowrotka do wędziska serii Urok, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które zapewnią optymalne dopasowanie i wydajność. Wędki Urok, będące delikatnymi wędkami okoniowymi, wymagają kołowrotka, który nie tylko będzie odpowiednio lekki, ale również zapewni precyzyjną pracę i niezawodność w różnych warunkach wędkowania.

Waga Kołowrotka! Idealne kołowrotki dla wędzisk Urok powinny mieścić się w przedziale wagowym 150 - 180 gramów. Taka waga zapewnia odpowiedni balans zestawu, co jest kluczowe przy delikatnym łowieniu okoni.

Kołowrotki Spinningowe Daiwa. Daiwa Luvias: Kolejna doskonała opcja, znana ze swojej niezawodności i precyzji. Luvias oferuje wyjątkową wydajność, zwłaszcza przy drobniejszych przynętach, które są często stosowane przy łowieniu okoni. Daiwa Airity: Ten model kołowrotka jest wysoce ceniony za swoją lekkość i trwałość. Jego precyzyjny mechanizm zapewnia gładkie i równomierne zwijanie żyłki, co jest istotne przy delikatnym łowieniu.

Shimano. Shimano Vanquish: Ten model jest idealny dla wędkarzy szukających lekkości połączonej z wytrzymałością. Vanquish jest znany z wyjątkowo płynnej pracy, co przekłada się na lepszą kontrolę przynęty. Shimano Vanford: Jest to kolejny świetny wybór dla wędkarzy okoniowych. Vanford wyróżnia się szybkim, ale stabilnym nawijaniem oraz wysoką czułością, co jest ważne przy subtelnych braniach okoni.

Dodatkowe cechy do rozważenia - czyli jak wybrać kołowrotek na okonia?

Przekładnia: Wybierając kołowrotek, zwróć uwagę na jakość przekładni. Powinna ona zapewniać płynne i równomierne nawijanie.
Hamulec: Dobry system hamulcowy jest kluczowy, szczególnie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z silniejszymi rybami.
Konstrukcja i Materiały: Lekkie, ale wytrzymałe materiały, takie jak włókno węglowe czy aluminium, są zalecane. Zapewniają one trwałość bez dodatkowego obciążenia.
Pojemność Szpuli: Zwróć uwagę na pojemność szpuli, szczególnie jeśli planujesz używać cieńszych żyłek lub plecionek.

Pamiętaj, że ostateczny wybór kołowrotka zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu łowienia. Ważne, aby zestaw był wygodny i intuicyjny w użytkowaniu, co zwiększy przyjemność i efektywność podczas wędkowania.

wędka spinningowa na okonia
najlepsza wędka na okonia
wędki na okonia
wędka na okonia
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

nocne sandacze
nocne sandacze
O nocnych sandaczach łowionych letnią porą napisano już chyba sześć tomów wędkarskich opowieści. Niewiele jednak opowiada się o późnojesiennym spinningowaniu w blasku księżyca. Zapewne dzieje się tak dlatego, że niewielu ...
szczupaki w szwecji
szczupaki w szwecji
Ech, jak to dobrze, że mamy tam tak niedaleko. „Żabi” skok przez Bałtyk i oto trafiamy do innej, wędkarskiej rzeczywistości. Jezioro za jeziorem, rzeka goni rzekę. Do tego cudowne szkiery, czyli przybrzeżne morskie zatoki z ...
Czerwone wytrawne.
Czerwone wytrawne.
Nie wiem jak to się wszystko stało, ale minęło już tyle lat, a ja nadal uparcie pogłębiam się w swojej chorobie, którą jest wędkarstwo. Na szczęście na nią się nie umiera - wręcz przeciwnie - niejednego podtrzymuje ona przy ...
Jętka majowa i Pstrąg potokowy.
Jętka majowa i Pstrąg potokowy.
Jętka majowa kojarzy się pstrągarzom z wędkarskim eldorado.  Okres wylęgu jętki to jednak nie jest prosty temat szczególnie dla spinningistów, którzy jak często słyszę w czasie rójki tego owada pozostają w ...
Sławek Szuszkiewicz cykady
Sławek Szuszkiewicz cykady
Moją rybą nr.1 jest pstrąg potokowy. Pokochałem ją od pierwszego wejrzenia; od tych chwil, gdy jeszcze jako małe dziecko wpierw dostrzegłem jej spław i zarys sylwetki w wodzie, potem poczułem na wędce i w dłoniach, aby wreszcie móc ...
wobler na pstrąga
wobler na pstrąga
Wobler pstrągowy to w arsenale przynęt spinningowych pewien wzór. Taki woblerek z pewnością znajdzie się w pudełku każdego rzecznego spinningisty. Przynęta niby zwyczajna, a jednak posiadająca tzw. moc. Rynek zalany jest ...
pstrąg w zimę
pstrąg w zimę
Zima i wczesna wiosna to przełomowa chwila w polowaniu na ryby z płetwami tłuszczowymi. Jedna część wędkarzy przemierza setki kilometrów aby zapolować na troć i łososia, inni znowu niezmiennie i uparcie widzą tylko jedną rybę. ...
kleń na obrotówkę
kleń na obrotówkę
Mając możliwość ciągłego dostępu do wód dużej, nizinnej rzeki, nie sposób przejść obojętnie obok tak trudnego przeciwnika jakim jest kleń. Rozpoczynając swoją przygodę ze spinningiem wiele lat temu, kleń był dla mnie ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.74 s