Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Oferta sezonowa > Przynęty Spinningowe Hand Made

Woblery na okonia

Przed Tobą wszystkie woblery na okonia jakie wybraliśmy z naszej oferty ręcznie produkowanych wabików. Nasza propozycja zawiera woblery na okonia w bardzo różnym zastosowaniu. Znajdziesz tu niewielkie przynęty do klasycznego lekkiego łowienia przez uniwersalne kilku średniej wielkości woblery aż do jerków czy dużych woblerów o tłustym baryłkowatym korpusie. Mamy też kilka woblerów na okonia  do twitchingu. Oczywiście wszystkie woblery Okoniowie zostały dobrane w ten sposób aby ś miał pewność że właśnie ta przynęta dzięki swojej pracy, kolorystyce i właściwością będzie skutecznie garbusy kusiła do ataku.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Wobler na okonia, woblery okoniowe – dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Powszechnie uważa się, że złowienie okonia jest bardzo proste, tym bardziej, jeżeli posiadamy do tego skuteczne narzędzia. Jednym z nich jest oczywiście odpowiednia przynęta, a najlepszą będzie z pewnością znany wszystkim wobler na okonia. Jeśli chodzi o kolor, to należy go dopasowywać do barwy wody, w jakiej zamierzamy łowić. Woblery mogą być zatem naturalne, ciemne, a nawet fluorescencyjne.

Wobler na okonia – gwarancja udanego połowu

Wobler, czyli sztuczna przynęta, której zadaniem jest perfekcyjne imitowanie naturalnego pokarmu każdej ryby, stanowi obecnie podstawowy element wyposażenia wszystkich ceniących się wędkarzy. Również miłośnicy okoni upodobali sobie ten rodzaj przynęt i stosują je, osiągając niebywałe sukcesy praktycznie za każdym razem. Wobler na okonia stał się bowiem nieodzownym elementem każdego wypadu na ryby, niezależnie od wybranego łowiska, a okoń zdołał przystosować się do życia praktycznie w każdym. Zdarza się także, że okonie wpływają do wód Morza Bałtyckiego, a złowione tam egzemplarze potrafią osiągać naprawdę spore rozmiary.

Woblery na okonia mogą być zarównotonące, jak i pływające. Pracują także na różnych głębokościach. W przypadku łowienia okonia warto wziąć pod uwagę specjalne woblery na okonia o neutralnej pływalności często właśnie takie modele idealnie sprawdzają się w twitchnigu. Praca tej konkretnej przynęty jest niezwykle ciekawa, a przy tym równocześnie ogromnie skuteczna. Na czym polega? Otóż wobler, w momencie, gdy przestaniemy zwijać linkę, zastygnie na wskazanej głębokości i w tym konkretnym miejscu będzie oczekiwał spotkania ze swoją przyszłą ofiarą. Działanie to przynosi wiele korzyści dla wędkarzy polujących na okonie. Bardzo popularnym woblerem z naszej oferty do głębokiego prowadzenia jest Morka. Bardzo prosty i skuteczny wobler na okonie.

Skuteczny wobler na okonia, który pozwala na sporą różnorodność w działaniu, to jerk. Typ ten ceniony jest zwłaszcza przez wędkarzy z pewnym doświadczeniem, jednak także początkujący będą mogli wynieść z jego zastosowania sporą dawkę cennej wiedzy. Jerki mają to do siebie, że występują w wielu wariantach. Tym bardziej będzie można uczyć się na nich, a  nawet trenować niektóre sztuczki. Zaleca się, aby stosować jerki o długości około 7-8 cm, a nawet 10 cm. Zwracajmy uwagę również na tempo pracy i szukajmy takich egzemplarzy, które będą charakteryzować się powolnym tonięciem i nieregularnymi ruchami. Każdorazowo naszym Klinetom polecamy dwa nasze jerki które świetnie łowią okonie. Po pierwsze Buko czyli jerk do łowienia w toni i powierzchniowa Pulpa

Wszystkie woblery na okonia będą skuteczniejsze, gdy od czasu do czasu lekko je szarpniemy. Działanie takie spowoduje pewien ruch i za każdym razem przyniesie inny efekt. Raz może być to odskok, a kiedy indziej łagodne szybowanie. Wszystko z pewnością zostanie zauważane przez czyhające w pobliżu  drapieżniki. Woblery są najskuteczniejsze właśnie wtedy, gdy nie prowadzimy ich w sposób jednostajny. Dlatego zaleca się również od czasu do czasu zmienić kierunek oraz prędkość ich prowadzenia. Pamiętajmy też, że gdy woda jest cieplejsza, należy starać się łowić znacznie szybciej niż zazwyczaj.

Woblery okoniowe – jak wybrać najlepsze?

Do najskuteczniejszych woblerów na okonia zaliczymy wszelkie uniwersalne typy tej przynęty, które sprawdzają się także w łowieniu innych gatunków ryb. Z wielu relacji wynika, że na okonie bardzo dobrze sprawdzają się woblery o bardzo wyraźniej pracy, a nawet wręcz agresywnej. Zaliczyć do nich możemy woblery okoniowe pomorskie, dostępne w ofercie najlepszych sklepów wędkarskich. Typ ten sprawdza się do łowienia okoni zarówno w spokojnych, stojących wodach jeziora, jak i w tajemniczych i często nieprzewidywalnych rzekach. Ich charakterystyczną cechą jest wyraźna praca, najlepiej sprawdzająca się przy delikatnym i wolnym prowadzeniu i oczywiście podciąganiu co kilka chwil.  Ciekawostką jest, że woblery pomorskie są najbardziej rozpoznawalną przynętą hand made wśród spinningistów w naszym kraju.

Dużą rolę w łowieniu na woblery okoniowe odgrywa własna obserwacja, zarówno całego otoczenia, jak i zachowywania się ryb na danym łowisku. Bierzmy to wszystko pod uwagę a na pewno przyniesie nam to korzyści. Wszystkie ryby mają swoje upodobania i przyzwyczajenia, dlatego warto się z nimi dokładnie zaznajomić, by móc je później przewidywać i odpowiednio na nie reagować.

Stosując woblery okoniowe bierzmy pod uwagę, że dobrym wyborem będą zarówno klasyczne egzemplarze, jak i te nowoczesne, które mogą być dodatkowo wyposażone na przykład w elementy dźwiękowe. Dobry wobler o dalekim zasięgu potrafi wabić ryby z bardzo dużej odległości. Odpowiednia pływalność zapewni z kolei łatwość dotarcia do drapieżnika. Takie właśnie są woblery okoniowe handmade, które swoje niezwykłe parametry zawdzięczają misternej pracy pasjonatów wędkarstwa, którzy tworząc przynęty wkładają w nie całą swoją wiedzę i lata doświadczeń na różnego rodzaju łowiskach.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także woblery okoniowe takie jak głęboko schodzące crankbaity i poppery, które doskonale sprawdzają się do łowienia okoni żerujących w ławicach pełnych drobnych rybek. Jedną z ich zalet jest widowiskowość samego połowu, wprawiająca w zachwyt nawet najstarszych i najbardziej doświadczonych wędkarzy. Woblerem w grupie crankbait, którego odkryli nasi Klienci jest Brodnicka Baryłka. Natomiast poper który bezwarunkowo powinien trafić do każdego pudełka to Pencil Dog.

Sprawnie dobrane woblery z pewnością przełożą się na to, co najważniejsze, czyli dobry połów, dlatego należy zawsze pamiętać, że w przypadku woblera chodzi głównie o wielkość i zachowanie przynęty pod powierzchnią wody.

Jak prowadzić woblery okoniowe

Wielu naszych klientów stosuje woblerki z Czarnego jako bardzo uniwersalne przynęt na okonia. Piątka posiada bardzo ostra  i wyraźna prace co mocno podoba się właśnie pasiastym drapieżnikom. Dziś woblery okoniowe to bardzo często woblery do podszarpywania czyli twitchingowe. Jak się jednak okazuje wolno prowadzony woblerek, który zanurza się na około stu pięćdziesięciu centymetrów doskonale sprawdza się w łowieniu okoni. Wielu miejscach, szczególnie w niezbyt głębokich zatokach o głębokości od metra do około czterech metrów właśnie taki wobler okoniowy staje się przynęta o wyjątkowej skuteczności.

W miejscach przełowionych wszelkiej maści gumami dobry woblerek wielokrotnie dawał na piękne okonie i deklasował nawet najładniej wyglądające gumki. Jak zatem łowić okonie na niewielkie woblery:

Pierwszą sprawą jest prowadzenie. W przypadku  woblera możemy stosować różnego rodzaju sposoby kuszenia okoni. Można prowadzić przynętę wolno bez jakiejkolwiek dodatkowej animacji. Migotliwa, drżąca  i nieco iksująca praca jest bardzo kusząca dla nawet bardzo dużych garbusów.
  • Rzuć wobler jak najdalej w okolice grążeli. Wędkę skieruj w stronę lustra wody i bardzo powoli skręcaj korbką tak aby przynęta kolebała się leniwie. Zastosuj pauzę, podczas której woble rek zawiesi się w toni i wolno zacznie wypływać ku powierzchni. Lekko szarpnij szczytówka wędki i zrób dwa, trzy szybkie obroty korbką.
  • Na niebyt głębokich blatach poszukaj niewielkiego wzniesienia, pojedynczych roślin lub innego miejsca gdzie mogą skrywać się okonie. Przerzuć to miejsce woblerem, tak aby przynęta przepłynęła przez domniemane stanowisko ryb. Zastosuj Dość szybkie prowadzenie z bardzo krótkimi pauzami. Ten sposób świetnie działa na okonia.
  • Mały wobler na okonia to świetna przynęta do lekkiego trollingowania. Jeśli zmieniasz miejsce wypuść wobler okoniowy za łódką i płyń powoli jeśli tylko będziesz miał pierwsza rybę, natychmiast zatrzymaj łódź i staraj się dokładnie obłowić to miejsce. To doskonały sposób na okonia w nieznanym łowisku.
Dobrej jakości, niewielki woble rek to świetna przynęta na okonie w rzece. W szczególności latem bardzo dobrze sprawdzają się woblery w rzekach które mają tendencje do zarastania podwodna roślinnością. Dla wielu wędkarzy właśnie pięciocentymetrowy wobler jest podstawową przynęta na okonia. Agresywnie ale drobno pracujący wobek świetnie sprawdza wsie na okoniach ale również na kleniach, jaziach i szczupakach. Kluczową spraą jest dobranie odpowiedniej przynęty oraz znalezienie miejsca gdzie nasza wabik będzie mógł pomiędzy roślinnością kusić ryby na maksymalnie długim odcinku prowadzenia. Rzeczne drapieżniki, szczególnie latem upodobały sobie miejsca w najczęściej w samej roślinności i to właśnie tam warto nasze coblery okoniowe prowadzić. Woblery dostępne są w przeróżnych barwach, które przez wiele lat dopracowywane są przez rękodzielników. Okoń bardzo lubi wszelkie bartwy naturalne czyli oliwki, srebro czy złoto. Bardzo często skuteczne okazują się coblery, które określamy mianem brudasów. Wiele przynęt o charakterze uniwersalnym w określonych warunkach możemy w łatwy sposób przyporządkować do poszczególnych grup. W ten sposób budujemy sobie nasze pudełka zawierające woblery na brzanę czy woblery na klenia.
0.68 s