Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty Spinningowe Hand Made

Woblery kleniowe

Przed tobą wyselekcjonowane woblery na klenia i jazia. Wszystkie przynęty z tej grupy zostały przygotowane celowo do łowienia białych drapieżników. W zależności od napotkanych na łowisku warunków i okoliczności, możesz wybrać dokładnie takie woblery jaziowo kleniowe, które będziesz mógł wykorzystać tak aby skusić do brania najbardziej wymagające ryby. W naszej ofercie znajdziesz woblery na klenie i jazie które imitują owady, niewielkie drobne rybki ale również takie woblery które służą do ciężkiego łowienia w wielkich rzekach nizinnych. Oczywiście wszystkie przynęty to woblery kleniowe handmade, wykonane przez najlepszych polskich rękodzielników. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znakomitych wędkarzy i producentów masz zdecydowanie większa szansę złowić ryby do tej pory niedostępne.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Woblery kleniowe i woblery na jazia – jak zapewnić sobie udany połów?

Woblery kleniowe to jedne z mniejszych dostępnych na rynku tego typu wabików. Zarówno ich wygląd, jak i praca sprawiają, że są nad wyraz skuteczne. Kleń jest rybą często łowioną, choć nie zawdzięcza tego swoim walorom smakowych, a niezapomnianym wrażeniom, jakie daje holowanie złapanej zdobyczy. Tym bardziej, udając się na polowanie, watro zaopatrzyć się w przynęty najwyższej jakości, gwarantujące powodzenie całego przedsięwzięcia. Woblery kleniowe w większości posłużą nam także jako woblery na jazia, gdyż obie te ryby są do siebie niezwykle podobne.
Woblery to bardzo popularne sztuczne przynęty, charakteryzujące się głównie tym, że do złudzenia przypominają naturalne organizmy. Najczęściej wobler zbudowany jest ze steru, korpusu i oczek, choć występują również egzemplarze bezsterowe. Za sukcesem woblerów stoi również fakt, że nie tylko ich wygląd, ale i praca odzwierciedla naturalne zachowanie żywego pokarmu przyszłych wędkarskich zdobyczy. Co ciekawe, dobrze dobrane woblery na klenia są w stanie zwrócić uwagę i sprowokować do ataku nawet najedzone i pozornie niezainteresowane polowaniem klenie.

Kleń czy jaź, różnice i podobieństwa

Kleń i jaź to ryby tak do siebie podobne, że potrafią zasiać ziarno wątpliwości co do swojej tożsamości nawet u doświadczonych wędkarzy. Jest kilka elementów, które na szczęście ułatwiają ich identyfikację. Zarówno klenie, jak i jazie to ryby o smukłej budowie ciała. Wędkarze z większym doświadczeniem zwracają uwagę na tęczówki, które u klenia są w bladoszarym kolorze. Również jego otwór gębowy może okazać się charakterystyczny, a to przez swoje spore rozmiary.
Niezwykle podobne jazie żerują na nieco większej głębokości. Podstawową różnicą między kleniem a jaziem są łuski, których jazie mają zdecydowanie więcej. W tym przypadku doświadczeni wędkarze podkreślają, że to właśnie metoda polegająca na liczeniu łusek, pozwala w stu procentach rozpoznać, którą z ryb udało nam się złapać. Jaź ma łuski nieco mniejsze niż kleń i jest ich w sumie około 60 na linii bocznej. Kolejna różnica pomiędzy tymi dwoma gatunkami to wygląd płetwy odbytowej. Płetwa ta u jazia jest charakterystycznie wklęsła w odcinku środkowym, u kleni z kolei jest bardziej wyeksponowana. Płetwa odbytowa u jazia odznacza się też ubarwieniem w kolorze czerwonym, o zmiennej intensywności. Ostatni element, mogący pomóc w identyfikacji poszczególnych gatunków, to otwór gębowy, który w przypadku jazia jest sporo mniejszy.  
Jak widać, jest kilka różnic, które pozwolą skutecznie odróżnić od siebie te dwa gatunki ryb. Jednak trzeba pamiętać, że jedne i drugie należą do tych bardziej walecznych ryb, dlatego walka – zwłaszcza, jeśli jest zwycięska dla łowiącego –przynosi niezwykłą satysfakcję. Stąd też łowienie obu gatunków jest tak bardzo popularne.
Ze względu na wyjątkową płochliwość, klenie bywają znacznie ostrożniejsze i złapanie ich może okazać się ciut trudniejsze niż stale aktywnych jazi. Najlepszymi miesiącami do ich łowienia są maj i czerwiec, czyli czas, zanim okolice akwenów wodnych wypełnią się ogromnymi ilościami nieustannie wpadających do wody owadów, które najzwyczajniej będą dokarmiać nasze niedoszłe zdobycze.
Wśród wielu różnic i podobieństw między kleniami i jaziami warto jest wspomnieć również o ich wyjątkowej kapryśności i zmienności, nieobcym obu gatunkom. Czasem na ten stan wpływa pogoda, czasem inne parametry, które ciężko jest doprecyzować. Niemnie jednak wystarczy uzbroić się w cierpliwość i dać sobie i rybom szanse.

Gdzie sprawdzą się woblery kleniowe?

Pochodzący z rodziny karpiowatych kleń, może osiągać imponujące rozmiary. Jego głównym pożywieniem są owady, bezkręgowce oraz małe rybki, dlatego idealnymi przynętami będą typowe woblery kleniowe, zostawiające charakterystyczne dla owadów smugi na powierzchni wody. Rzecz jasna sprawdzą one się równie skutecznie jako woblery jaziowe.
Zarówno jazie, jak i klenie, nie mają określonego okresu ochronnego, dlatego ryby te można łowić na woblery handmade kleniowe i woblery jaziowe przez cały rok. Wymiar ochronny w obu przypadkach jest taki sam i wynosi 25 cm. Gatunki te nieco zmniejszyły swoje populacje, dlatego należy pozwolić rozwijać się tym mniejszym osobnikom, aż osiągną pożądaną wielkość.
Szukając klenia najlepiej udać się nad rzekę. Ryby te szczególnie upodobały sobie miejsca o dobrze natlenionej wodzie i silnym nurcie, który niesie ze sobą spore pokłady pożywienia. Największe okazy najczęściej przebywają w miejscach, w których rzeka zmienia się ze spokojnej w porywistą. Najbardziej charakterystyczne miejsca do łowienia klenia to wszelkie przelewy, okolice z wystającymi kamieniami, a nawet powalonymi drzewami. Woblery kleniowe warto zabrać także na mniejsze rzeki, zwracając szczególną uwagę na to, by miały one kamieniste bądź żwirowe dno. Klenie cenią siebie takie podłoże głównie ze względu na rewelacyjne możliwości kamuflażu. To samo dotyczy zacienionych brzegów pełnych roślinności.

Najlepsze woblery na klenie

Wybierając się na klenie zwróćmy uwagę na to, by dobrać swoje przynęty z uwzględnieniem wszystkich ważnych kwestii. Kolor przynęty w dni słoneczne lepiej by był bardziej stonowany. W zachmurzone zdecydowanie wybierzmy kolory jaśniejsze, a nawet z odznaczającymi się akcentami. Nie można zapomnieć o doborze odpowiedniej wyporności. Woblery kleniowe mogą być zarówno tonące, jak i pływające. Te pierwsze skutecznie będą się utrzymywać na wodzie nawet w przypadku silnych prądów. Z kolei woblery kleniowe pływające sprawdzą się podczas łowienia z powierzchni, z wiszących nad wodą drzew, imitując np. ważki.
Woblery kleniowe, ale także woblery na jazia, wystarczy, jeśli będą mieć wymiary od 3 do 8 cm. Oczywiście wędkarze zapatrujący się na okazy o rekordowych wymiarach, powinni się wyposażyć w zdecydowanie większe egzemplarze. Dodatkowe elementy, takie jak grzechotki, nie zawsze sprawdzają się w przypadku klenia. Należy obserwować jego reakcje i na tej podstawie dobierać ewentualne wyposażanie wspomagające.
Woblery kleniowe są najskuteczniejsze do łowienia tego gatunku ryb, ponieważ charakteryzują się bardzo dobrym utrzymaniem w rwącej i porywistej wodzie. Stara zasada mówi, by zawsze mieć ze sobą kilka przynęt, które będą się różniły od siebie zarówno wagą, rozmiarem, jak i kolorem. Pozwoli to na perfekcyjne dopasowanie woblera do panujących w konkretnym dniu i na konkretnym łowisku warunków. Wśród wielu dostępnych na rynku przynęt zdecydowanie wyróżniają się woblery kleniowe bezsterowane, czyli smużaki. Woblery te imitują większe robaki, jak np. pływaka żółtobrzeżka.
Woblery kleniowe smużaki można także prowadzić po lustrze wody lub delikatnie poniżej, do koło 30 cm. Taki wobler ma nieco inaczej ustawiony ster względem korpusu i najczęściej imituje narybek. Smużaki gwarantują dobre branie, jednak należy spełnić pewne warunki. Najważniejszym jest oczywiście odpowiednie prowadzenie. W każdym przypadku zalecana jest ostrożność. Zarówno jazie, jak i klenie, są wybitnie czujne i wyczulone na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Ryby te z pewnością nie będą atakować wszystkiego, co pojawi się w ich pobliżu. Jeżeli nie zainteresuje je nasza przynęta, po prostu odpłyną.

Jak skutecznie prowadzić woblery kleniowe?

Woblery na klenie, nawet te najbardziej agresywne, powinno się prowadzić z zachowaniem jak największego spokoju. Co ciekawe, można pozwolić przynęcie nawet na chwilowe zatrzymywanie się. Klenie bardzo lubią spokój. Zbyt szybko prowadzona przynęta mogłaby je zaniepokoić, a tym samym odstraszyć.
Woblery kleniowe w wersji bezsterowej najlepiej będzie prowadzić z nurtem, wprowadzając je w delikatne drgania przy pomocy szczytówki. Jest to sprawdzona metoda, która może być w razie potrzeby modyfikowana poprzez mieszanie z prowadzeniem nieco bardziej agresywnym. Działanie takie doprowadzi do pochylenia się przynęty na bok i zainteresuje naszego przeciwnika, a w efekcie być może zachęci go do szybkiego ataku.
Prowadzenie smużaków również wymaga określonych umiejętności. Na początek poleca się wykonanie dalekiego rzutu, a następnie trzeba pozwolić, aby przynęta spłynęła razem z nurtem na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Po chwili wystarczy unieść szczytówkę i zatrzymać nasz wobler kleniowy w jednym miejscu. Woblery te są bardzo dobre zwłaszcza do miejsc trudnodostępnych. Bardzo ważne jest, by z taflą wody stykała się jedynie sama przynęta, dzięki temu nie zostanie zakłócone nieskazitelne lustro wody. Przy zwijaniu należy robić krótkie przerwy, które to właśnie najbardziej zachęcają do ataków. Jest to metoda wyjątkowo wymagająca, jednak może przynieść naprawdę spektakularne efekty w postaci wielu złowionych ryb.
Prawdą jest jednak, że dopiero w momencie, gdy poznamy łowisko i zachowania ryb w danym dniu, będziemy mogli dopasować odpowiednią metodę prezentacji, która z pewnością przyniesie skutek w postaci złowionych kleni i jazi.

Woblery kleniowe na każdą porę roku

Klenie zmieniają swój sposób żerowania w zależności od pory roku, dlatego fakt ten należy brać pod uwagę, wybierając stosowne woblery kleniowe. Także pora dnia ma znaczenie, zwłaszcza wiosną i latem, gdy kleń jest najbardziej aktywny w środku dnia, kiedy woda najbardziej nagrzewa się od świecącego słońca.
W czasie zimy, a także wczesną wiosną, klenie żywią się rybkami o niewielkich rozmiarach, takich jak płotki, czy ukleje. Pakując swój zestaw wędkarski, koniecznie trzeba wyposażyć się właśnie w ich odpowiedniki, czyli woblerki w kolorze oliwkowym lub lekko szarym.
Wiosna to czas intensywnego polowania klenia głównie w okolicach trawiastych brzegów, gdzie przebywają bardzo liczne drobniutkie rybki, stanowiące dla nich idealne pożywieni. Na nie również sprawdzą się woblery w kolorze oliwkowo-srebrnym, lecz tym razem możemy zastosować także jaskrawe elementy, np. żółte.
W upalne letnie dni doświadczeni wędkarze polecają głównie woblery kleniowe w najmniejszych rozmiarach, te przypominające malutkie owady unoszące się delikatnie na tafli wody. Jeśli chodzi o kolory, to w lecie najczęściej wybierane są te o ciemniejszych barwach.
Najtrudniejszym czasem w łowieniu klenia jest późna jesień, kiedy opuści on już swoją letnią kryjówkę. Warto wtedy używać woblerów delikatnie schodzących pod wodę, do maksymalnie 50 cm. Gdy woda staje się chłodniejsza, zachowanie kleni ulega zmianie. Stają one się mało aktywne i prawie zupełnie pozbawione energii.

Woblery handmade – przynęty najwyższej klasy

Woblery handmade, czyli ręcznie robione, to efekt ogromnej wiedzy i doświadczenia zapalonych wędkarzy-rękodzielników. Woblery handmade charakteryzują się niezawodną pracą i wyjątkowym wykonaniem, uwzględniającym wszelkie detale. W ten sposób powstają najdoskonalsze egzemplarze. Te wykonane z drewna przynęty są wyjątkowe i co ważne, niepowtarzalne. Poza wyglądem – imitującym małe rybki, płazy i gady – woblery handmade charakteryzują się też perfekcyjną pracą. Dzieje się tak, gdyż rękodzielnik, spędzający wiele godzin nad brzegiem wody, doskonale wie, na czym ona polega i jest w stanie przenieść ją na samodzielnie wykonaną przynętę.
Kupując wolbery handmade, możemy mieć pewność, że nasze pieniądze zostały dobrze zainwestowane. Wobler na jazia, od wielu lat produkowany na Pomorzu
Jugo Mini, charakteryzuje się jedną z najstarszych konstrukcji. Jego największą zaletą jest lotność, ponadto jest migotliwy i pozwala na wyjątkowo głębokie łowienie. Jest to wobler jaziowy pozwalający na mocną pracę, dobrze trzymający się nurtu i szybko schodzący pod wodę. Stosowany jest najczęściej do łowienia w stosunkowo głębokich rynna rzecznych. Sprawdza się zarówno w łowieniu jazi, jak i kleni.

Kolejnym przykładem rozwiązania sprawdzonego i polecanego przez wielu wędkarzy spinningowych, jest wobler handmade
Migdał Light, znany jako jeden z najskuteczniejszych woblerów na rzekę, sprawdzony w łowieniu największych kleni. Jest to idealna imitacja drobnej rybki, która doskonale pracuje na dnie. Sprawdza się zwłaszcza na okazałe i grube klenie, charakteryzując się mocną pracą i tym, że potrafi zejść nawet na 1,5 metra głębokości. Wobler dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z pewnością sprawdzi się w każdych warunkach.

Woblery na jazie

Jaź to specyficzna ryba, która bardziej przypomina klasycznego reprezentanta białoryby niż drapieżnika. Ma zdecydowanie inne niż drapieżniki zachowanie i inaczej też żeruje. Jeśli mamy w planach zapolować na tego ćwierć-drapieżnika powinniśmy do tematu przynęt przygotować specjalne woblery na jazie. Co to jest takiego wobler na jazia? Czy on rzeczywiście różni się od innych przynęt spinningowych. Zdecydowanie tak!

Pierwszą podstawową sprawa jest wielkość przynęty. Woblerek musi być mały, drobny i smukły. Przynęta powinna pracować drobno i świetnie trzymać się nurtu. Jazie nie gustują szczególnie w coblerach o agresywnej i wyraźnej pracy. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się przynęty filigranowe i drżące czyli takie które na wędce nie stawiają znacznego oporu w wodzie.

Wobler na jazia – Rodzaje i modele

Jazie najczęściej łowione są na trzy grupy niewielkich woblerków . Po pierwsze drobne baryłki z ze sterem SDR, które pozwalają na operowanie przynęta w dużym nurcie i na znacznej głębokości. Wielu wędkarzy właśnie takie woblery ceni najbardziej. Tego typu przynęty możemy nazwać jako woblery na jazia głęboko schodzące. W alternatywie do tych przynęt są woblery o klasycznym i standardowym korpusie jednak ich praca jest typowo „jaziowa”. Wobki pracują bardzo intensywnie i drżąco ale bez znacznych wychyleń ogonka i głowy.  Kolejną grupą są smużki na jazia jednak te woblerki stanowią zdecydowanie odmienna i bardzo specyficzną grupę przynęt, która często wymaga osobnego tematu.

Jakie kolory woblerów na jazia

Nie ma złotego środka i pewnej recepty na sukces. Możemy jednak z powodzeniem powiedzieć że jednym z najskuteczniejszych kolorów na jazia jest złoto i miedź. Wielu producentów właśnie w ten sposób maluje swoje przynęty. Złoty woble rek z ciemnym grzbietem prawdopodobnie mocno naśladuje Naturalny pokarm jazi i dlatego ryby chętnie atakują takie woblerki. Dobrze jest jeśli złoto i miedź jest przygaszona, stonowana i ciemna. Po drugiej stronie mamy woblery jasne. Srebrne, oliwkowe czyli zapewne imitujące drobne rybki. Warto do naszych woblerków dodawać różnego rodzaju dekoracje, które często zwiększają skuteczność naszych przynęt.
0.7 s