Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

SANDACZ

Sandacz

Sandacz (łac. Sander lucioperca) należy do rodziny okoniowatych (Precidae). To gatunek ryby okoniokształtnych, żyjący w słodkich wodach i na przybrzeżach Bałtyku. Sandacz jest drapieżnikiem powszechnie zamieszkującym Europę, który stał się celem wypraw wielu wędkarzy. Ta szlachetna ryba jest trudna do przechytrzenia, ponieważ z natury bywa podejrzliwa i nadmiernie ostrożna.
Bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych ryb łowionych na spinning. Sandacz jest drapieżnikiem pozwalającym na niegraniczne możliwości testowania i sprawdzania skutecznych przynęt i technik łowienia. W Polsce łowienie sandaczy rozpoczyna się z początkiem czerwca i nieustannie trwa do końca grudnia. Sandacz to ryba którą łowimy na wiele różnych sposobów w przeróżnych łowiskach. Sandacz to ryba spędzająca sen z powiek wielu spinningistów. Jesli dla Ciebie sandacza jest podstawową rybana która polujesz to gwarantujemy, że znajdziesz w tym miejscu wiele fajnych dla siebie ciekawostek. Specjalnie dla Ciebie dobraliśmyprzynęty na sandacza, które od wielu lat osobiście stosujemy. Wszystkie modele zostały wykonane z myślą właśnie o łowieniu sandaczy w określonych warunkach. Uzupełnieniem będą proponowane przez nas wędki plecionki oraz kołowrotki. Cały specjalnie dobrany przez nas asortyment to podstawy naszego sandaczowego ekwipunku. Przygotowując tę prezentację staraliśmy się dostarczyć Ci odpowiedniej wiedzy do tego obyś mógł samodzielnie wybrać najlepsza przynętę, plecionkę oraz wędkę. Naszym celem jest abyś wyposażony w jedno pudełka z przynętami oraz jeden poręczny kij mógł się zmierzyć z poważnym sandaczem.

Sandacz – opis gatunku

Ciało sandacza, wraz z pokrywami skrzelowymi, jest pokryte drobnymi łuskami, mocno osadzony w skórze i lekko zachodzącymi na siebie. Ma kształt wrzecionowaty, lekko spłaszczony w płaszczyznach bocznych i wygrzbiecony w przedniej partii. Linia boczna jest bardzo wyraźna - od płetwy ogonowej aż do pokrywy skrzelowej. U sandacza występują dwie płetwy grzbietowe, które łączą się u podstawy, jednak znajdziemy też okazy, gdzie płetwy nie stykają się ze sobą. Pierwsza płetwa grzbietowa jest rozłożona jedynie na promieniach twardych. Płetwa ogonowa jest delikatnie wycięta i kształtem przypomina chorągiewkę, z kolei płetwy brzuszne są przesunięte bliżej przodu ciała. Głowa sandacza ma niewielkie rozmiary i stożkowaty kształt. Paszcza jest ustawiona poziomo i uzbrojona w liczne, ostre zęby - mniejsze i większe.
Sandacz należy do rodziny okoniowatych, jednak z wyglądu wcale nie przypomina okonia. Jest od niego zdecydowanie dłuższy, a kolor grzbietu przybiera zielono-szare barwy. Jedyną cechą wspólną są pionowe pasy biegnące w poprzek ciała. Cechą szczególną sandacza są oczy, które lekko opalizują, a w sztucznym świetle przyjmują czerwoną barwę.
Dorosłe osobniki mogą mieć nawet 60 centymetrów długości, a ich waga sięga do 1 kilograma. Wyjątkowo duże okazy są znacznie większe, do 100 cm, i ważą nawet kilkanaście kilogramów.

Sandacz - żerowanie

Sandacze są rybami drapieżnymi, dlatego ich żywienie obejmuje przede wszystkim mniejsze rybki. Wąskie gardło sprawia, że dorosłe osobniki chętnie polują na jazgarze, ukleje i małe okonie. Młody narybek żywi się planktonem, a nieco później fauną denną. Dopiero po osiągnieciu wymiarów 7-10 cm staje się prawdziwym drapieżnikiem, który poluje na larwy, pojedyncze ośliczki, a nawet dżdżownice.Sandacz żeruje dwa razy w ciągu doby. Na pierwsze polowanie wyrusza wraz z nastaniem brzasku, drugi raz wypływa na żer zaraz po zachodzie słońca, zwykle na chwilę przed nadejściem zmierzchu.

Rozmnażanie sandacza

Tarło sandacza przypada na okres maja i czerwca. Samica w tym czasie składa od 200 000 do 900 00 jaj, kierując się w stronę płycizn o piaszczystym lub żwirkowatym dnie. Zdarza się, że ikrę sandacza możemy spotkać na głębszych wodach, nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb, w otoczeniu gałęzi i zatopionych drzew. Dorosłe osobniki chronią miejsce rozwijających się jaj przed innymi rybami drapieżnymi. Ikra sandacza jest mocno kleista, o lekko żółtym zabarwieniu. W zależności od temperatury wody czas rozwoju może być różny. Im cieplejszy zbiornik, tym krócej trwa proces inkubacji. Różnice na tej płaszczyźnie są znaczące - w sprzyjających warunkach czas inkubacji może wynosić zaledwie trzy dni.
Jeśli chodzi o tempo rozmnażania sandaczy, to wiele zależy od warunków, w jakich ryby żyją. W dużych rzekach gatunek rozwija się znacznie szybciej niż w wodzie stojącej.

Kiedy łowić sandacze?

Jak w przypadku każdej ryby, tak i na sandacza najlepiej zasadzić się w trakcie żerowania. Nie bez przyczyny mówi się, że to ryba nocnego żeru. Najlepszych rezultatów można spodziewać się właśnie późnym wieczorem, kiedy zapada zmierzch albo jest już zupełnie ciemno (sandacze bardzo dobrze widzą w ciemnościach). Najbardziej optymalny czas na połów przypada zatem między 21 a 24, kiedy ryby zaczynają intensywnie żerować. Niemalże równie dobry moment to chwila przed nastaniem brzasku. Na sandacza najlepiej zasadzać się w ciepłe, ale nie upalne dni, kiedy wieje delikatny wietrzyk a woda ma lekko podniesiony poziom.

Sandacz występowanie

Najlepszym miejscem na poszukiwania sandacza jest tzw. kraina leszcza. Szansę na złowienie tej szlachetnej ryby mamy w rzekach i jeziorach. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać, że sandacz nie lubi porywistego nurtu i chętnie przebywa na głębszych wodach. Ryby szukajmy w tych miejscach rzek, które tworzą zakola, w okolicy powalonych drzew i konarów. Na próżno szukać sandacza w miejscach porośniętych bujną roślinności i z mulistym dnem, gdyż preferuje dno piaszczyste lub żwirkowate. Jeśli chodzi o jeziora, to sandacz najczęściej wybiera miejsca, gdzie roślinność nie jest gęsta, a dno pokryte twardym gruntem. Warto zwrócić też uwagę na czystość wody i poziom natlenienia – im lepsze warunki w zbiorniku, tym większa szansa na złowienie sandacza.

Sandacz – znaczenie gospodarcze

Sandacz ma bardzo duże znaczenie gospodarcze. To ryba o wyjątkowo smacznym, szlachetnym mięsie, które jest lekko maślane w smaku, dlatego jest chętnie hodowana w stawach.

Okres ochronny sandacza

Okres ochronny sandacza rozpoczyna się 1. stycznia i trwa aż do końca maja. Wymiar ochronny wynosi 45 cm, za wyjątkiem PZW Kalisz i Katowice, gdzie wynosi 50 cm. Dzienny limit połowu sandacza to 3 sztuki. W wielu miejscach okres ochronny sandacza nie do końca pokrywa sie z tarłem tego drapieżnika. Szczególnie ma to znacznie jeśli chodzi o charakter łowiska oraz temperaturę wody. Nalezy zwrócić szczególna uwagę na to abby nie łowić przypadkowo sandaczy w okresie tarła lub pilnowania gniazd.

Ciekawostki o sandaczu

  • Sandacz – rekord Polski: 15,6 kg. Największy sandacz złowiony na świecie mierzył 108 cm!
  • Sandacz często określany jest przez wędkarzy królem wód.
  • Mięso sandacza cieszy się ogromną popularnością wśród koneserów ryb. Ma wyjątkowo delikatny smak i lekko maślany posmak.
  • Sandacz jest szczególnie aktywny wieczorem i bardzo dobrze widzi w ciemnościach.
  • Gatunek jest wyjątkowo wrażliwy na niedobór tlenu, preferuje czyste wody.
Rozwiń
Przynęty
Wędki
Kołowrotki
Plecionki
Opinie
Artykuły

Przynęty na sandacza

Zestaw wyselekcjonowanych produktów, które na przestrzeni lat potwierdzały swoją skuteczność. Wiele z przynęt które za chwile zobaczysz to wyjątkowo skuteczne modele produkowane od wielu lat przez najlepszych łowców sandaczy w Polsce. Nasze przynęty na sandacza w tej kategorii staraliśmy się dobrać tak aby maksymalizować ich uniwersalność względem łowionego gatunku. Wiele z naszych przynęt nie zostało ujętych w tej prezentacji.  Przykładem na to sa np. koguty okoniowe które w wielu sytuacjach dawały nam więcej ryb niż klasyczne, ciężki koguty sandaczowe. Bardzo ciekawym przykładem są woblery sandaczowe. Jak potwierdzają nasi Klienci sporo sandaczy łowicie na nasze pstrągowe woblery takie jak Pomorski Trout, Kwiski Foxinus, Doger no i oczywiście Mizer.
duże woblery na sandacza

Zander X

Podstawowy wobler na rzeczne sandacze. Typowa imitacja uklei lub jelca.Drobna praca i potwierdzona skuteczność
wobler na sandacze

Zubacz

Klasyczny wobler na sandacza
sandacz wobler

Flint

Na głębokie zbiorniki z mocnym uciągiem.
cykady na sandacza

Cykada 17 g

Do łowienia sandaczy na dużych głębokościach.
szuszkiewicz cykada na sandacza

Cykada Rattlin

Na głębokie zbiorniki zaporowe oraz doły największych polskich rzek!
hms minnow x

Minnow X

na oddalone od brzegu płytki rafy
wobler bezsterowy

Wiber

wobler wertyklany na sandacza
przynęty wertykalne sandacz szczupak

Zumer

wobler na toniowe sandacze
woblery sandaczowe

Hasel

Na letnie miejsca z płytką woda i kamieniami
jerki na okonia

MAKAJ

Ciekawa praca, która kusi nawet najbardziej cwane i ostrożne ryby.
woblery na sandacza

Panic Z

Klasyczny wobler sandaczowy na rzekę
wobler sandaczowy

Rollo

Na sandacze żerujące w płytkich miejscach w rzece.
jakie woblery na sandacza

Rollo SDR

Na duże nizinne rzeki i do trollingu.
kogut na sandacze

Kogut Biskup

Doskonały na czerwcowe blaty i jesienne uskoki dna!
Koguty sandaczowe - Kogut Fluo

Kogut Fluo

Jeden z lepszych kolorów
mucha na szczupaka

ZED GOLD

Muchy pod czeburaszki
wobler sandacz boleń

Egil

Klasyczny wobler na sandacza z rzeki.
wobler bezsterowy vertykalny na bolenia

VERT

Duży jerk przypominający pracą cykadę. Temat dla łowców rekordowych sandaczy.
mandula na sandacza

Mandula 9

Prosto zza wschodniej graniczy
paralonka na sandacza

Paralonka na Sandacza Malowana

Dobrze wchłaniają atraktory zapachowe
mandule na sandacza z antyzaczepaem

Mandula Flajok Antyzaczepowa

Na zaczepowe miejsca, do łowienia w kołkach, drzewach ttp.

Wędka na sandacza

Sandacz i związane z nim techniki i rodzaje przynęt wymagają zastosowania określonych i dość specyficznych wędzisk. Wędka na sandacza większości z nas kojarzy się z ultraszybkim  i krótkim kijem na łódkę. To prawda najczęściej właśnie takimi wędkami będziemy się posługiwali.  Do łowienia na gumy, koguty czy cykady właśnie takie kije sprawdzają się najlepiej. Jest jednak duża grupa wędkarzy którzy polują na sandacza z brzegu. Często łowi się mętnookie w wielkich rzekach za pomocą woblerów. Tutaj będziemy musieli zastosować zdecydowanie inną wędkę. Najlepiej sprawdzą się długie i mięsiste wędki , które z łatwością rzucą woblera na znaczne odległości. Taki kij powinien posiadać znaczny zapas mocy dużą dynamikę ale jednocześnie musi pracować głęboko aby pewnie kontrolować rybę w czasie holu.
Legend Tournament Bass LBS68MXF

Legend Tournament Bass Spinning

legendarna wędka na sandacza LTBS68MXF

Legend Tournament Inshore

Uniwersalne wędki na sandacza
wędka na bolenia dzika rzeka

Dzika Rzeka

uniwersalne wędki na sandacza z brzegu
st.croix victory

Victory Spinning

ultra szybkie i czułe wędki sandaczowe
wędka sandaczowa

Atut Zed

Innowacyjne wędki do metody jigowej
St. Croix Legend Elite rękojeść

St. Croix Legend Elite Spinning

Najlepsze wędki sandaczowe
St. Croix Eyecon Spinning przelotka

St. Croix Eyecon

Kij na sandacza z łódki
St. Croix Avid Inshore

St. Croix Avid Inshore

wędka z miękką szczytówką i mocnym dolnikiem
wędka na sandacza

Kord

Kilkanaście modeli wędek zbudowanych celowo dla sandaczy

Kołowrotek na sandacza

Wybierając odpowiedni zestaw, którego przeznaczaniem jest ostre jigowanie bardzo często stawiamy na mocne i sprawdzone młynki. Takie właśnie cechy powinny charakteryzować kołowrotek na sandacza. Do tych parametrów należy dodać oczywiście dobre układanie linki, sprawny hamulec ale my sugerujemy dodatkowo wybrać taki kołowrotek sandaczowy, który przy jednym obrocie korbki nawinie nam sporo linki. To bardzo ważne przy łowieniu z opadu. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wielko rzecznego łowienia sandaczy. Przynęty jakie będziemy stosowali to zazwyczaj woblery i gumy. Tu lepszym rozwiązaniem będzie kołowrotek z nico mniejszym przełożeniem.
twin power xd 4000

Twin Power XD

shimano ultegra

Ultegra FC

shimano twin power PG

TWIN POWER

kołowrotek ryobi Zauber

Ryobi Zauber

shimano stradic

STRADIC FL

stella fk

STELLA

shimano vanquish

VANQUISH

shimano nasci

Nasci

shimano antares

Antares

metanium 151 MGL

METANIUM

shimano curado 71 mgl, shimano curado 151 mgl

Curado MGL

Plecionka na sandacza

Prosta sprawa będzie jedynie wówczas gdy przyjdzie Ci łowić sandacza w zbiorniku wolnym od zawad. Wtedy wystarczy kupić dobrej jakości plecionkę, która będzie cicha, śliska i mocna. Zupełnie inna sprawa ma miejsce, kiedy będziesz polował w wielkiej rzece  lub w zbiorniku zaporowym, którego dno usiane jest zaczepami. Plecionka na sandacza w takim łowisku bardzo dostanie w kość. Musisz zatem dobrać taki produkt, któremu nie straszne ostre krawędzie kamieni czy nieustanne odszczekiwanie przynęty. Do takich zastosowań sugerujemy wybrać plecionkę czterosplotowa lub zwyczajnie niezniszczalnego Power Strike. Nasi Klienci, którzy łowią w wodzie stojączej czyli w największych polskich jeziorach oraz zbiornikach zaporowych, od kilku sezonów bardzo chętnie wybierają plecionkę JMC 8XCJ
plecionka jmc 8xcj

JMC 8XCJ ŻÓŁTA

japońska plecionka spinnigowa
plecionka power pro

Plecionka Power Pro Hi-Vis Yellow

doskonała cena i super jakość
Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

trwała i bardzo wytrzymała

YGK G-Soul X8 Upgrade PE

nowoczesna plecionka spinningowa
plecionka na szczupaka

Vanrex

power strike

Power Strike Yellow

Poniżej znajdziesz opinie o produktach zebrane od wędkarzy, którzy zakupili wędki, kołowrotki oraz przynęty z tej kategorii. Sprawdź, jak oceniają nasze produkty wędkarze z całej  Polski.
paszczakd
Zander X
Łowiłem w jednym miejscu na koguta grizzly i jeszcze na coś tam innego, zero nic. Założyłem zandera w kolorze Ol drugi rzut szczupak prawie pod 50, ale był :). Ogólnie przynęty z corony super, wykonanie, praca tylko ten ból po stracie jak zostanie w wodzie.
jerzy6
Zander X
drogi wobler w Corona Fishing, a czy skuteczny? na razie nie ale to koniec sezonu
niezarejestrowany
Zander X
Kolega wcześniej połowił. Dlatego nabyłem. Zobaczymy co pokaże w przyszłym sezonie.
zatorwojtek@gmail.com
Zander X
Ten Wobler ...cóż mogę powiedzieć. Majstersztyk i daje ryby każdego pobytu nad woda .
g.wilk76@o2.pl
Zubacz
Wszystko ok,produkt warty swojej ceny.Pozdrawiam
jerzy6
Flint
bardzo tani to nie jest, a czy łowny? Sprawdzę w przyszłym sezonie
Tomek1960
Cykada 17 g
wszystko ok
mpolitowicz@gmail.com
Cykada 17 g
Jak zwykle perfekcyjna obsługa klienta, towar pierwsza klasa, jak by wszyscy tak przykładali się do pakowania towaru jak CF to był by inny świat. Gratuluje chłopaki:)
niezarejestrowany
Cykada 17 g
kupiłam na prezent dla Brata, powiedział że to bardzo dobry produkt., Jest zadowolony :)
piotrwawrzyniak300@gmail.com
Cykada 17 g
Cykady lubię bo są super lotne oraz wyraźnie czuć je na kiju. Sprawdzają mi się szczególnie na pstrągach oraz okoniach. Jedyny minus to, że jest z nich trochę \"spadów\" przez małe kotwice. No, ale takie muszą być aby przynęta właściwie pracowała. Używam ich raczej na czystym, wolnym od zaczepów dnie lub w toni. W innych przypadkach łatwo ją stracić.
misza1981
Cykada 17 g
Cykady igła polecam każdemu.
niezarejestrowany
Cykada Rattlin
cykada sprawdziła się na okoniach i boleniach na Wiśle polecam
MarcinProkop
Cykada Rattlin
Bardzo starannie wykonany. Ale co z tego będzie to się zobaczy :)
mazikrzych
Cykada Rattlin
Jak ktoś łowił cykadami to nie trzeba mu polecać rozmiar w zależności od wody i ryb stała pozycja w moich pudełkach czasem tajna broń i ostatnia deska ratunku,łowie tym łososiowate od lipienia,przez pstrąga do palii arktycznej oczywiście super na okonia.
niezarejestrowany
Cykada Rattlin
Cykady perfekcyjnie wykonane. Bardzo łowne szczupak, sandacz i okoń to norma. Poszukiwania boleni trwają dalej ale myślę że to tylko kwestia czasu :)
lukas277
Cykada Rattlin
Bardzo porzadnie wykonana przyneta. Dostalem na nia szczupaka 102 cm.
niezarejestrowany
Cykada Rattlin
Pod wrażeniem jestem. Cykady przetestuję na wiosnę, ale komentarz należy się za sposób przygotowania wysyłki. Przynety, w woreczku, dodatkowy kartonik z logo CF, certyfikaty. Baja.dziekuje
ASAPfishing
Cykada Rattlin
13g BL skusiła wiślanego bolenia 65 cm.
niezarejestrowany
Cykada Rattlin
przynęta pracuje fantastycznie - ofiarą padł 80 cm jesienny szczupak. Jest jednak jeden mały minus - farba zeszła po kilku rzutach.
niezarejestrowany
Minnow X
Z czystym sumieniem moge polecic woblery pana Adama - mistrzostwo swiata wszystko dopracowane do perfekcji wiadomo lata praktyki nad woda i malo tego lowia piekne ryby 👌💪💪
dunderszpryc@gmail.com
Minnow X
Woblery petarda👌👌👌 piekielnie łowne, największy zed który wyjechał jak do tej pory na te cudeńka to 87cm
Buniek
MAKAJ
Praca fajna ale nic nie chce tego zjadać.
r3g
MAKAJ
Właśnie rozpakowałem przesyłkę i jestem pod ogromnym wrażeniem! Wszystko ładnie zapakowane a co najważniejsze wykonanie pierwsza klasa. W ten weekend na pewno przetestuje. Z góry dziękuje i pozdrawiam!
ikanios@interia.eu
MAKAJ
dla mnie rewelacja
strazak
MAKAJ
Cudeńka nie tylko na pasiaki ale również na sandały i szczupłe:-) polecam.
milleros
MAKAJ
ładnie zrobione jednak nie potrafie tym lowic :P
jerzy6
Panic Z
wygląda dobrze i chodzi dobrze , ale drogi
MarcinSikora
Rollo
Świetnie wykonany , dobrze zachowuje się w wodzie....
niezarejestrowany
Legend Tournament Bass Spinning
LBS68MLF super praca z główkami 4-15granm
apper
Legend Tournament Bass Spinning
LBS68MXF - Super szpada na sandacza.
Zobacz nasze artykuły
sandacz na woblera
Sandacz z płytkiej wody
Czerwiec to bardzo charakterystyczny czas dla tych wędkarzy, którzy polują na sandacze. Zdecydowana większość z nas, od dłuższego już czasu, przygotowywała szybkie kije do łowienia w opadzie. Są jednak i tacy, którzy
GUMY SANDACZOWE
Sandacz meteopata
Czerwiec to czas kiedy wielu z nas wybierze się na sandacza. Dlatego chciałbym podzielić się z wami kilkoma spostrzeżeniami, które być może pomogą niektórym w poszukiwaniu tej wspaniałej ryby. Nie uważam się za specjalistę
multiplikator casting na sandacza
Jak łowić sandacza w głębokiej wodzie
Na sandacza czekałem dwa dni. Na pierwsze branie podobnie. Codziennie oglądałem masę przedziwnego sprzętu wędkarskiego; poznałem też wielu wspaniałych wędkarzy. Spędziłem tydzień z wariatami, którzy bardzo kochają łowić ryby.
sandacz na płytkiej wodzie
Sandacz po polsku.
Upalne, czerwcowe popołudnie, dawało się we znaki. Żar lejący się z nieba i piknikowy klimat nad miejską rzeką. Dostawałem już szału. Setki wykonanych rzutów przyniosły jedynie godziny bezowocnego zmieniania przynęt. Co jest,
jak złowić sandacza z opadu
Sandacz z opadu
Tym razem o łowieniu mętnookiego. W całości poświęcimy ten tekst sandaczowi. Sednem będzie jednak sandacz z opadu. Sandacz, który wśród wędkarzy nazywany jest często „królem wód”, występuje
sandacze na spinning
Łowienie sandaczy w rzece
Sandacz to dziwna ryba. Przyznam, że dotychczas nie rozgryzłem jej sposobu życia i upodobań. Znalazłem jednak kilka cwanych trików, pozwalających na skuteczne łowienie sandaczy, nawet na totalnym bezrybiu. Wiele czasu zajęło mi
sandacze jesienią
Sandacz jesienią
Późna jesień to prawdopodobnie najlepsza pora w sezonie na połów sandaczy w rzekach. O miejscówkach, w których łowiliśmy te ryby w środku sezonu lepiej od razu zapomnieć. Mało prawdopodobne żeby sandacze tam
Patologiczne Sandacze
Co to jest patologia? Najprościej mówiąc są to odstępstwa od norm panujących w danym społeczeństwie. Dotyczy to również naszej - wędkarskiej społeczności. Temat odnosi się  głownie do sposobów łówienia
Sandaczowe otwarcie
Sandacz to ryba, którą spotkać można niemal wszędzie - zarówno w rzekach jeziorach, jak i zbiornikach zaporowych. Wyjątkiem są chyba tylko rzeki górskie. Z racji tego, że sandacze wyparły szczupaki w większości
sandacz warszawa
Sandacz z Warszawy
Jeszcze nie tak dawno, bo około 20 lat temu mógłbym jednym tchem wymieniać sandaczowe bankówki, znajdujące się w mojej okolicy. Pręty, płyty, opony, Komisariat, czołgowa, Gdański, przerwana główka, plaża, rafa,
sposób na sandacza
Sposób na snadacza
Wiele lat temu, kiedy na rynku nie były dostępne jeszcze gumy i główki jigowe, sandacze łowiłem na woblery sandaczowe i wahadłówki. Mimo tego, że ryb było znacznie więcej niż dziś, sandaczy łowiło się mniej, bo jasne
łowienie sandaczy w zaczepach
Metoda na sandacza. Sandacz jesienią.
O tym, że sandacze ponad wszystko kochają karcze, krzaki i drzew wie niemal każdy wędkarz. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że łowienie w takich miejscach nie dość że jest bardzo trudne, przy okazji bardo kosztowne to do tego
nocne sandacze
Jak złowić sandacza w nocy
O nocnych sandaczach łowionych letnią porą napisano już chyba sześć tomów wędkarskich opowieści. Niewiele jednak opowiada się o późnojesiennym spinningowaniu w blasku księżyca. Zapewne dzieje się tak dlatego, że niewielu
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.67 s