Jigi
Jigi pstrągowe są przez wielu traktowane trochę po macoszemu, wielu nawet nigdy nie łowiło na jigi i inne włosianki. Prawda jest jednak taka, że odpowiednio wykonane, zawiązane na dobrym haku, i co najważniejsze - umiejętnie poprowadzone, stają się przynętą doskonałą. Dziś wszyscy spinningiści łowią na gumowe przynęty... Fakt, guma w wielu miejscach jest doskonała i nie ma sobie równych, ale jigi czy koguty to w pewnym sensie prekursorzy przynęt gumowych. Prowadzi się je w bardzo podobny sposób. Jeśli poświęcicie im trochę czasu, sami przekonacie się, co potrafi zdziałać mały, niepozorny jig.
Jigi
Ta grupa przynęt to wielka ciekawostka w wędkarstwie. Wiemy, że przynęty określane mianem jigów stosowane były na całym świecie i do tego prawdopodobnie jako jedne z pierwszych. Mocowane na przeróżnych systemach oraz najprostrzych główkach jigowych zdobyły popularność wśród wielu wędkarzy. Dziś jigi to przynęty o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Włosiane przynęty zbrojone są na lekkich, już kilkugramowych główkach Lae również na bardzo cierpkich główkach dorszowych. Łowimy za pomocą jigów prawdopodobnie wszystkie gatunki ryb drapieżnych, takich jak np. pstrąg czy okoń.
Jigi pstrągowe
To niewielkie, często nakręcone na lekich główkach jigowych imitacje drobnych rybek lub innych wodnych stworzeń. Jigi pstrągowe to przynęty o bardzo dużej skuteczności. Bez względu na okres w jakim będziemy je stosowali będą zawsze tak samo bardzo skuteczne. Wielu wędkarzy stosuje jigi pstrągowe jako jedne z podstawowych modeli przynęt. Znane są przeróżne formy i sposoby wykonywanie jigów na pstrąga. Po jednej stronie mamy do czynienia z bardzo skąpymi konstrukcjami a z drugiej strony znamy wzory bardzo obfite i mocno pracujące w wodzie. Ta same kwestia różnorodności dotyczy samego obciążenia czyli główki jigowej znane są klasyczne główki w układzie 45 stopni oraz wiele odmian ustawienia oczka oraz kształtu samego ołowiu.
Jigi na okonia
Przypadku okonie różnorodność jigów jest jeszcze większa niż pstrągów. Jigi okoniowe to cała masa wzorów, odmian kolorystycznych oraz wagowych. Względem głębokości łowiska oraz upodobań żyjących w nim okoni jigi okoniowe przybierają przeróżne kolorystyki oraz kombinacje poszczególnych wzorów. Okonie bardzo chętnie łowione są przez wędkarzy na jigi ze względu na duża skuteczność tych przynęt.