Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Przynęty Spinningowe Hand Made

Jerki

Jerki to bardzo specyficzne przynęty, które zyskały sobie wielu miłośników. Jerki produkowane przez Corona Fishing to niespotykane przynęty, które charakteryzują się wyjątkową, nieszablonową akcją. Magia naszych jerków szczupakowych oparta jest o serce przynęty! Jerki na szczupaka Handmade CF to przynęty drewniane. Właśnie dzięki temu wszystkie modele pracują tak, jak konająca ryba. Lusterkowanie, błyskanie bokami, niekontrolowane odjazdy na boki - to cechy charakterystyczne dla szczupakowych przynęt spod znaku JERKI CF. Umiejętne prowadzenie jerków to klucz do sukcesu w połowie najbardziej cwanych drapieżników.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Przynęty Jerki to oczko w głowie wielu doświadczonych wędkarzy

Jerki to jedne z najbardziej niezawodnych przynęt, które doskonale sprawdzą się do łowienia szczupaków zarówno dla bardzo zaawansowanych wędkarzy jak i nowicjuszy. Jerki na szczupaka zachwycają w wielu kwestiach, ale najważniejszą ich cechą jest skuteczność, której nie można im odmówić. To wszystko dzięki nieregularnej pracy, odchodzeniu na boki, opadaniu oraz doskonale dobranym kolorom. Takie nagromadzenie cech sprawia, że jerki to najlepsze przynęty na szczupaki! W sklepie internetowym Corona Fishing znajdują się przynęty dosłownie na każdą okazję, w tym oczywiście najlepszej jakości jerki na szczupaka. W jerki zaopatrzą się u nas profesjonaliści jak i początkujący fajni wędkarstwa. Przynęty tego typu to ogromna grupa przynęt służących do łowienia wielu gatunków ryb. W Polsce przyjęło się, że Jerki to przynęty głównie na szczupaki jednak jak się okazuje wielu wędkarzy łowi nimi sandacze, okonie i bolenie. Bardzo często przez wyspecjalizowanych wędkarzy jerki szczupakowe stosowane są do połowu pstrągów czy kleni. Jerki od wielu lat produkowane są w Polsce ręcznie stosuje się do tego przeróżne materiały ale nadal najciekawszą prace uzyskuje się stosując do produkcji drewno. Drewniane Jerki posiadają wyjątkową, bardzo nieszablonowa prace, która przypomina szczupakom konająca rybę.

Jerki to rodzaj woblerów, które prawdopodobnie wykorzystywano jako pierwsze wabiki spinningowe. Przynęty tego typu, czyli woblery jerki, charakteryzują się nieszablonową pracą, która w zamyśle producenta powinna imitować konająca rybę. W ofercie Corona Fishing znajdziesz kilkanaście modeli jerków przeznaczonych na przeróżne warunki wędkowania. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przynęty do łowienia bardzo klasycznego, które sprawdzą się również w przypadku wędkarzy z mniejszym doświadczeniem. Jerki szczupakowe, czyli modele jak Poro, Rutta, Turpa czy Vetra wystarczy od czasu do czasu najzwyczajniej lekko szarpać szczytówką, nadając im wówczas atrakcyjną i kuszącą drapieżniki akcję. Wiele z przynęt produkowanych przez Corona Fishing to Jerki do zadań specjalnych, których przeznaczanie jest dość ściśle określone. Mamy takie, które idealnie nadadzą się do łowienia na samej powierzchni, wśród plątaniny grążeli i innych podwodnych roślin (Pulpa, Raber, Popper, Vetra), znajdziesz też takie, które prowadzić możesz niemal w miejscu, gdzieś w oczkach pomiędzy podwodnymi zaczepami (Buko).

Wszystkie Jerki Corona Fishing zostały zbudowane z myślą o łowieniu cwanych drapieżników. Każda z naszych przynęt stworzona została tak, abyś mógł wydobyć z niej co najmniej kilka bardzo kuszących cech. Jerki Corona Fishing możesz prowadzić na wiele sposobów, łowiąc nimi w różnych warunkach i na różnych głębokościach. Każdego dnia pracujemy nad nowymi przynętami, tylko po to, abyś dzięki naszym koncepcjom złowił swoją największa rybę!

Jerk przynęta doskonała

Metod jerkowania wśród wędkarzy stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest zapewne cała masa jednak my po głębszym przemyśleniu stawiamy na fakt wyjątkowej uniwersalności jerków. Jeśli chodzi o jerk przynęta, która pozwala na niemal nieograniczone możliwości zastosowania. To do wędkarza należy jedynie dobranie odpowiedniej przynęty aby starać się obłowić odpowiednia partię wody, wykorzystać charakter zarówno przynęty oraz łowiska. Wśród całej masy przeróżnych wersji i odmian, przynęta jerk charakteryzuje się budowa przypominająca żywą rybę. Wielu wędkarzy aby klasyfikować Jerki do określonej grupy wskazuje na to że Jerki to przynęty, pozbawione steru. Tutaj jednak pojawia się ogromne pole do dyskusji bowiem w Stanach Zjednoczonych  od wielu lat produkuje się klasyczne jerki z niewielkimi sterami często umieszczanymi np. w części ogonowej. Takie niewielkie stery maja za zadanie nadanie bardzo charakterystycznej pracy, nieosiągalnej dla przynęty pozbawionej tego elementu.
 
Oczywistością jest, że przynęta jerk to jedna z najmocniej rozwijających się obok gum grup przynęt spinningowych w tej bardzo bogatej rodzinie przynęt możemy wyróżnić malutkie jerki które służą do łowienia kleni, okoni czy pstrągów. Tutaj wędkarze w ostatnich latach odkrywają co raz to nowe sposoby wykorzystania niewielkich jerków i z powodzeniem zastępują nimi klasyczne woblery bezsterowe. Co bardzo ciekawe wielu wędkarzy niewielkie mierzące czasem trzy lub pięciocentymetrowe jerki traktuje jako zadaniowe przynęty wykorzystywane do łowienia pstrągów. 
Śmiało możemy wybrać ogromna grupę jerków w średnim rozmiarze jako narzędzia do łowienia wielkorzecznych boleni. Wielu wędkarzy w ostatnim czasie właśnie niewiele, mierzące 8 do 10 cmentymetrów Jerki z powodzeniem stosuje do łowienia wielkich boleni. Co ciekawe woblery jerki to  niekoniecznie są przynęty imitujące swoja konstrukcją budowę żywej uklei. Często stosowane są nieco szersze i grubsze przynęty. Dokładnie te same model popularne sa wśród wędkarzy polujących celowo na grube jeziorowe okonie.

Jerk na szczupaka - zastosowanie i prowadzenie

Początkujący spinningiści wybierają przynęty jerki niezbyt obfite w swojej budowie. Jerk na szczupaka nie musi być wielki i obfity. Zwykle ograniczeniem jest waga przynęty oraz konieczność zastosowania raczej mocnych wędek pozwalających operować ciężką i masywna przynęta. Doświadczenie jednak podpowiada że wędkarze którzy sięgnęli po jerki, nawet te mniejsze, zwykle sięgaja niebawem po modele większe – dla wielu są to najlepsze jerki.
  • Jerkowanie spinningiem. Łowienie na jerki kojarzy się zwykle z krótkim i mocnym kijek castingowym. Nic bardziej mylnego! Nie musisz posiadać specjalnej wędki castingowej aby cieszyć się łowieniem jerkami CF. Kilka modeli (Jarw, Vetra, Tejlor, Buko, Havok czy Pulpa to typowyt jerk na szczupaka) stworzyliśmy do tego, abyś mógł łowić klasycznym spinningiem. Wystarczy do tego rodzaju przynęt przygotować kij do około 40g i mocny kołowrotek z plecionką. Oczywiście najbardziej uniwersalnym do tego zastosowania będzie mocna wędka na szczupaka która pozwoli jerkami w przedziale od 20 do nawet 80 gramów.
  • Krótki kij castingowy. Ciężkie Jerki wymagają zastosowania kołowrotków o ruchomej szpuli, czyli tzw. multiplikatory. Multiplikatorów na rynku jest bardzo dużo, jednak jak się okazuje funkcjonuja modele młynków które możemy z pełną odpowiedzialności polecić każdemu wędkarzowi. Daiwa Tatula 200 to multiplkator ceniony i sprawdzony przez wielu doświadcazonych wędkarzy. Podstawą zestawu castingowego jest jednak wędka. Polscy wędkarze idąc za modą, zaopatrzyli się w kije krótkie, często krótsze niż 180 cm. Tego typu wędki bardzo często określane są mianem kołków bez pracy. Amerykanie, którzy od wielu lat stosują duże jerki, zazwyczaj wykorzystują do tej metody kije o długości minimum 213 cm, argumentując swój wybór zdecydowanie większą kontrolą nad przynętą, ale co najważniejsze możliwością pewnego zacięcia dużej ryby. Dłuższe kije skonstruowane są tak, aby podczas holu oddawały swoją moc, progresywnie zabezpieczając wędkarza przed utratą zdobyczy.
  • Prowadzenie jerka. Najpopularniejsze prowadzenie polega na podszarpywaniu przynęty szczytówką skierowaną w dół. Jednak wielu wędkarzy prowadzi przynęty zupełnie inaczej. Warto zastosować takie prowadzenie, kiedy kij skierowany mamy w boku lub nawet do góry. Możemy wówczas kontrolować przynętę w każdej fazie jej pracy. Mitem jest konieczność prowadzenia do dołu. Prowadzenie w górę lub w bok pozwala na łatwiejsze operowanie przynętą w określonej głębokości i daje możliwości łowienia w opadzie. Zdecydowanie łatwiej jest też rybę zaciąć, prowadząc przynętę właśnie w ten sposób.
  • Jerkowanie na początek. Najłatwiejszy sposób prowadzenia jerka to cykliczne jego podszarpywanie. Jednak różne jerki inaczej zachowują się w wyniku szarpania. Jedne lubią dłuższe podciągnięcia (Hokka, Poro), inne należy bardzo intensywnie i krótko jedynie pstrykać szczytówką (Havok, Jarw). Przed rozpoczęciem łowienia na nową przynęte zalecamy nieco nią popływać - tak, abyśmy mogli zaobserwować wszystkie jej charakterystyczne cechy.

Czy można stosować jerki do spinningu?

Metoda jerkowania to wędkarstwo spinningowe, które charakteryzuje się dość ciężkimi przynętami i odpowiednim prowadzeniem ich. Jeśli nie wiecie dlaczego jerk powinien być ciężki, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem na blogu „Dlaczego jerk powinien być ciężki?”. Jerki, doskonale nadają się do łowienia szczupaka, ale znajdziemy też jerki na sandacza i jerki na okonia. Nie wystarczy tylko doświadczenie – wędkarze muszą pochwalić się również swoją wiedzą w sposobie pooszarpywania kijem i modyfikowaniem pracy przynęty. Dzięki charakterystycznym ruchom, wabik staje się bardzo atrakcyjny i przyciąga uwagę nawet najbardziej leniwych osobników.

Skuteczne jerki na szczupaka

Przynęta Jerk, doskonale sprawdza się do łowienia dużych szczupaków jednak traktowana jest również co raz częściej jako przynęta bardzo uniwersalna, na którą z powodzeniem możemy polować na standardowej wielkości szczupaki czyli ryby 60-80cm. Jerki na które będziemy łowili szczupaki to przynęty od kilku do nawet czterdziestu centymetrów. Wagi takich jerków wahają się od kilkunastu do nawet trzystu gramów.  Znajdziemy w tej grupie bardzo proste przynęty oraz takie, które wiernie imitują Naturalny pokarm szczupaka.  Jest to przynęta bardzo wytrzymała i efektywna, jednak to wędkarz ma główny wpływ na jej zachowanie, a w ostateczności na skuteczną prowokację ryby. Większa waga przynęty, pozwala na rzucanie jerków na szczupaki nawet na duże odległości, a tym samym na penetrację dalszych obszarów łowiska. Z kolei mniejsze i lżejsze jerki, doskonale sprawdzą się na płytkich, aczkolwiek zarośniętych łowiskach.

Charakterystyczną cechą jerków jest brak steru, ponieważ to wędkarz nadaje im odpowiednie ruchy przy pomocy szczytówki. Praca jerka to bardzo indywidualna sprawa i zależy zarówno od doświadczenia, jak i wiedzy wędkarza, który może agresywnie odbijać wabik lub wykonywać spokojne, powolne ruchy wędką. Na rynku dostępnych jest setki modeli oraz wzorów jerków, które czasem przybierają wyjątkowo fantazyjna formę. Wędkarze, którzy produkują Jerki handmade często starają się w maksymalny sposób nadawać swoim przynętom wygląd oraz charakter pracy taki, który w bezpośredni sposób nawiązuje do drobnych ryb. Ciekawostką jest to że Jerki jako przynęty na szczupaka stosowane są na świecie od bardzo długiego czasu jednak stosunkowo niedawno zostały one podzielone na grupy. Nadano im specyficzne nazwy względem określonego zastosowania czy zachowania podczas prowadzenia. Wielu wędkarzy specjalizujących się w połwie rekordowych szczupaków stosuje Jerki mierzące od 25 do 35cm. Przynęty tego typu stosowane są bardzo zadaniowo i pełnią rolę swego rodzaju eliminatora dla niewielkich ryb.  

Ręcznie wykonywane Jerki bardzo często wykonane są względem określonego zachowania drobnej ryby na której polują szczupaki. Często producenci wykorzystują  zamiłowanie szczupaków do występowanie pokarmu sezonowego w postaci intensywnego tarła płoci czy leszcza. W szkierach popularne są śledzie a w okresach kiedy śledź na płytkie j wodzie pojawia się masowo, szwedzcy wędkarze łowią jedynie na długie smukłe Jerki imitujące właśnie tłuściutkie śledziki. Ta przynęta właśnie wówczas gwarantuje sukces wędkarski. Jerki szczupakowe malują w bardzo konkretny sposób a praca przynęty łudząco przypomina białoryb w czasie tarła. W Szwecji Jerki bardzo często wykorzystywane są do łowienia w trollingu. Wówczas stosuje się przynęty o gabarytach które nie pozwalają na komfortowe operowanie wędziskiem podczas rzucania tak masywną przynętą.

Jerki, podobnie jak inne przynęty na szczupaka są imitacją żywych rybek – stąd ich kształt oraz barwa. Mają w ten sposób jeszcze skuteczniej przyciągać uwagę szczupaków. Właśnie dlatego, najlepszą drogą do sukcesu byłyby częste przystanki, które sprawią, że drapieżnik będzie myślał, że ryba jest ranna i będzie łatwym łupem. Atak na jerki zawsze jest agresywny, dlatego nie ciężko go przegapić. Przynęty w tej grupie to wyjątkowo skuteczne wabiki na szczupaka. Jerki na szczupaka to przynęty bardzo często selektywne. Dzięki zastosowaniu dużych jerków będziemy mieli szanse na skuszenie do ataku poważnych ryb.  Duże drewniane Jerki posiadają bardzo ciekawa i nieregularna pracę dzięki czemu mamy pewność, że nasza przynęta będzie dla szczupaka bardzo atrakcyjna. Jerki na szczupaka to bez wątpienia jedne z najskuteczniejszych przynęt do łowienia w niezbyt głębokiej wodzie. W wielu zbiornikach dzięki  tym wałaśnie przynętom będziemy mieli szansę na złowienie rekordowych okazów szczupaka.


Jerki na szczupaka w Corona Fishing

W ofercie sklepu wędkarskiego Corona Fishing znajdziemy bardzo duży wybór przynęt przeznaczonych typowo do połowu szczupaków, wśród nich będą także niezawodne dżerki na szczupaka. Jerki na szczupaka to przynęty pływające, tonące oraz wolnotonące – wybór konkretnej opcji uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Najważniejszą cechą każdej z przynęt musi być wytrzymałość, gdyż szczupak to jedna z większych ryb drapieżnych zamieszkujących nasze wody. Osiąga nawet 1,5 metra długości, jego siła jest zatem ogromna.  
Dlaczego jerki na szczupaki to dobry wybór? Szczupak ma bardzo liczne i ostre zęby, które potrafi mocno zacisnąć w momencie zetknięcia się z jakąkolwiek przeszkodą, tym także przynętą. Dlatego jerki na szczupaki konstruowane są w bardzo dobrze przemyślany sposób. Ich wierzchnia warstwa jest wielokrotnie pokrywana żywiącą, dlatego też te drewniane przynęty stają się niebywale twarde, a tym samy odporne na zagrożenia ze strony tego siłacza. Żywica pokrywająca jerki na szczupaki dodatkowo bardzo skutecznie chroni ich kolory i wzory, pozwalając się cieszyć się z ich użytkowania przez długi czas.

W zależności od kształtu naszej przynęty jej praca będzie nieco inna, dlatego też posiadając większą ilość egzemplarzy, będziemy mogli dowolnie nimi manewrować i zmieniać je w miarę potrzeb. Jerki szczupakowe pracują pod dyktando swojego kształtu oraz posiadanej wagi, ale tak naprawdę to operujący wędziskiem wędkarz nadaje im konkretny rytm. Ich budowa sprawia, że odpowiednio prowadzone mogą uzyskiwać równą i powtarzalną pracę, co bardzo skutecznie zwraca uwagę przepływających w okolicy drapieżników – i to nie tylko szczupaków. Jest to zatem kolejna przynęta, którą śmiało możemy określić mianem niezwykle uniwersalnej.

Jakie jerki na szczupaka

Niezawodne w działaniu, niezwykle trwałe i ponadprzeciętnie realistyczne jerki na szczupaki w całości wytwarzane ręcznie gwarantują niezapomniane wrażenia i ekscytujące doznania. Jerki na szczupaki hand made sprawdzone niemal na każdym łowisku przy umiejętnym prowadzeniu praktycznie nie mają sobie równych. Nieraz zdarza się taki dzień, że jedynym sposobem na skuszenie szczupaka jest zastosowanie niewielkiego jerka. Z pomocą przychodzi łowny i sprytny jerk Rutta, przynęta tonąca, stworzona z ogromną dbałością o najmniejsze detale. Największą zaletą tej przynęty jest specjalnie skonstruowany korpus wyprofilowany w taki sposób, że niemal do złudzenia przypomina prawdziwą rybkę. Kilka słów na temat pracy. Rutta bardzo powoli i delikatnie opada w kierunku dna. W tym czasie lekko lusterkuje, co niezwykle skutecznie wabi drapieżniki, nawet z bardzo dużej odległości. Ponadto dzięki wyposażeniu jej w mocne kotwice, przynęta utrzymuje się na odpowiedniej głębokości, czyli właśnie tam, gdzie można spotkać największe szczupaki.

Jerki szczupakowe w zdecydowanie większych rozmiarach w bogatej ofercie Corona Fishing reprezentuje Karo. Ten jerk charakteryzuje się bardzo agresywną i szybką pracą. Prowadzony na średniej głębokości wywołuje w pobliżu prawdziwe zamieszanie, co niewątpliwie zwraca uwagę licznych drapieżników. Jest to jerk na szczupaki o dużej wadze, dlatego bez problemu schodzi na największe głębokości, nawet w okolice 5 metrów. Na skuteczność tej przynęty wpływa kilka kwestii, zarówno podszarpywanie, odjazdy, jak i lusterkowanie – wszystkie techniki łącznie dają najlepsze efekty w postaci udanych łowów.

Rodzaje jerków dostępnych w Corona Fishing

Podobnie jak w przypadku innych przynęt, jerki znacząco się od siebie różnią i warto mieć w swojej kolekcji co najmniej kilka z nich. Jeśli planujemy łowić na płytkiej wodzie warto zaopatrzyć się w  Hokka. W przypadku kiedy łowisko jest bujnie zarośnięte, możemy wykorzystać Vetra, Jarw czy stworzoną do tego Tajkę. Kiedy łowimy w głębokich wodach, warto zaopatrzyć się w jerki tonące np. Makaj,  Big Herring czy Big Havok.
Są również jerki mieszane jak np. Dable, który z jednej strony ma wabik, a z drugiej drewnianą cykadę, która służy do łowienia drapieżników w toni. Jerki łamane jak Hokka, podczas podszarpywania łamie się i wykłada na boki, a następnie zatrzymuje na chwilę by błysnąć bokiem.
Inne charakterystyczne jerki to takie, które poruszają się metodą „walk the dog”, nie zanurzają się pod powierzchnię wody i prowadzą dość leniwą pracę, jedynie czasami odjeżdżając na boki. Doskonałym przykładem będzie Raber, który idealnie sprawdzi się na płytkich szczupakowatych zatokach.

Jak dobrać jerki do warunków?

W zależności od tego gdzie chcemy łowić, warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie jerki. Doskonałym przykładem będzie Hump, Popper CF czy Muttra które są lekkie i pływające, więc dobrze sprawdzają się do obławiania w szerokich, ale płytkich zatokach. Abor, Poro i Havok to modele tonące, które z kolei świetnie sprawdzą się na głębokich wodach. Małe jerki jak np. Buko,  będą dobre nie tylko na szczupaki, ale również na okonie czy sandacze, a większe np. Big Stiker, Big Hokka czy Farbor pozwolą na złapanie większych drapieżników.
Jerki mają bardzo różnorodne barwy, które są dostosowane do upodobań drapieżników, dlatego trudno polecić jeden konkretny kolor. Warto zatem mieć w swojej kolekcji zarówno jerki o bardzo intensywnych i szalonych barwach, jak i takie, które niemalże doskonale imitują kolorem żywe osobniki.

Jerki na okonia

Jerki to nie tylko szczupaki, dlatego w ofercie Corona Fishing dostępne są także wysokiej jakości jerki na okonia. Wiele rekordowych okoni łowi się w Polsce oraz w wielu miejscach na całym świecie na woblery bez sterów, które możemy zakwalifikować jako Jerki na okonia. W wielu przypadkach będziemy mieli do czynienia z przynętami, które wpisane są w menu szczupaka jednak przy odpowiednim wykorzystaniu i zastosowaniu śmiało możemy podać je dużemu okoniowi. Czy zatem można w jakiś sposób wysupłać lub wyróżnić przynętę, która określimy jako typowe Jerki na okonia? Tak są takie przynęty i w kilku zdaniach przedstawimy ich właściwości.
  • Standardowe Jerki. Na samym początku klasyki czyli przynęty typowe. Rutta w rozmiarze 6 cm to jeden z naszych najpopularniejszych jerków. Stosowany zarówno w wodzie niezbyt głębokiej oraz wykorzystywany do łowienia na większych głębokościach. Kolejna rzecz to Bukko i ten na okonie łowione w grążelowiskach sprawdza się od wielu sezonów doskonale. Nasza najnowsza propozycja czyli Oret w wersji mniejszej okazał się doskonałą przynęta na prawdziwe okoniowe okazy. Złowił grube ryby prawdopodobnie na wyjątkowa prace, która w każdym niemal etapie prowadzenia okazuje się dla drapieżników wyjątkowo atrakcyjna.
  • Woblery wertykalne. Kolejną grupą przynęt, która śmiało może być określana jako Jerki na okonia to przynęty wertykalne. To bardzo szeroka grupa wabików, które szczególnie w ostatnim czasie zdobywają duże grono zwolenników. Podstawową zaletą tego rodzaju przynęt jest ich lotność oraz możliwość szybkiego sprowadzenia do dna. Charakter pracy, dokładnie jak w przypadku klasycznego jerka zaczepianego do zestawu za nosek determinowany jest sposobem animowania przynęty. Woblery wertykalne to jednak ich wyjątkowo atrakcyjna praca oparta migotanie i drżenie, które dla okoni jest wyjątkowo kuszące. Przynęty tego typu swoją skuteczność w bezpośredni sposób nawiązka do cenionej przez okoniarzy cykady. W naszej ofercie znajdziesz woblery wertykalne o nazwie Vert, które swoimi rozmiarami idealnie wpisują się w okoniowe gusta i celowo ze względu na właśnie zastosowanie na okoniowych górkach postanowiliśmy wprowadzić kilka wersji kolorystycznych tego modelu woblera. Kolejna przynęta jest Ules, który celowo został wykonany z myślą o toniowych okoniach oraz sandaczach. Nas drewniany jerk z mocowaniem na grzebiecie czyli Makaj to typowy jerk do łowienia w toni.
Po wielkim sukcesie szczupakowych woblerów bez steru przyszła pora na Jerki na okonia. Wielu wędkarzy bardzo mocno i często stosuje właśnie niewielkie imitacje ryb, które prowadzi w toni. Najlepsze efekty dają Jerki na okonia, które będziemy prowadzili w płytszych miejscach. Okolice podwodnych górek lub pasy trzcinowisk to bankowe miejsca na okonia łowionego Jerkami. Co ciekawe Jerki okoniowe to niekoniecznie przynęty małe. Bardzo często stosuje się imitacje rybkę mierzące od 7 do 12cm. Wówczas, stosując takiej wielkości okonie będziemy mieli szanse złowić bardzo dużego garbusa.

Jerki na sandacza

Wielu wędkarzy nie wyobraża sobie połączenia sandacza z jerkami, jednak jerki na sandacza to fenomen.  Po jednej stronie będziemy mieli łowienie w okolicach dna metoda jigową czy jak to ostatnimi czasy zwykło się mówić metoda opadu. Po drugiej stronie będą przynęty smukłe, migoczące i przede wszystkim niewielkie i  jak zatem do tego wszystkiego nałożyć Jerki, które zazwyczaj są leniwe, powolne, ciężkie i do tego duże. Sandaczowa przynęta? Zdecydowanie tak i jak potwierdzają wyniki wielu doskonałych wędkarzy z całej Polski, dziś śmiało możemy określić ze Jerki na sandacza to przynęta doskonała. Ale uwaga… nie zawsze i nie wszędzie. Gdzie i jak łowić sandacze na Jerki?

Podstawą są miejsca w których jerk może okazać się przynęta lepsza od innych. Przede wszystkim musza to być zazwyczaj miejsca niezbyt głębokie. Zwykle będą to szczyty górek, płytkie blaty, okolice trzcinowisk lub często śródrzeczne rafy z woda do głębokości od metra do trzech. Jaki jest zatem cel stosowania Jerka właśnie w takich warunkach. Sandacze bardzo często właśnie na płytka i bardzo płytką wodę wychodzą aby intensywnie żerować. Płytka woda to wymarzona i idealna woda do łowienia na Jerki, które możemy prowadzać na wiele różnych sposobów kusząc w ten sposób największe sandacze do ataku. Jeki na sandacza to woblery niczym szczególnym nie wyróżniające się na tle innych klasyfikowanych jako. Można oczywiście wymienić takie, którym zachowaniem barwą albo kształtem będą nawiązywały do naturalnego pokarmu sandacza. Tutaj przykładem może być krąp który w naszej ofercie posiada odzwierciedlenie w  jerku o nazwie Havok, czyli klasycznej imitacje małego krapik czy leszczyka. Smiało możesz też stosować Jerki na sandacza o znacznie smuklejszych budowie jak choćby Oret czy Poro. Kluczem jest praca przynęty na określonej głębokości.  Łowienie wieczorową porą sandaczy na Jerki to niezbyt popularna metoda ale jesteśmy przekonani że już niebawem będzie zdecydowanie bardziej popularna ze względu choćby na jej efektowność, atomowe brania i  rozmiar ryb jakie będą wieszały się na zestawach których kluczem będą Jerki na sandacza.

Co ciekawe w ofercie woblerów, jerków spotkamy duża gupe przynęt wertykalnych. Wiele  z nich to doskonałe Jerki sandaczowe i z czystym sumieniem pole3camy je do łowienia metoda bardzo podobna do klasycznego bigowania. Jeśli łoisz sandacze na cykady czy koguty to koniecznie powie nieś spróbować jerków właśnie na sandacze nasz Sulejka to typowy przedstawiciel tej grupy. Wobler jest ciezki, szybko opada do dna a podciągnięty do góry pracuje jak cykada. Nad cykada ma kilka przewago bowiem możesz go śmiało prowadzić klasycznie jer kując. Właśnie to podszarpywanie pozwala na wprowadzenie dodatkowych elementów wabiących w postaci odskoków czuły błysków. Kolejna sprawa to Jerki wertykalne które zostały celowo przygotowane właśnie do łowienia sandaczy.
Przykładem będzie Zumer oraz Wiber czyli nasze dwa  woblery, które traktujemy jako podstawowe Jerki do łowienia sandaczy z dużej głębokości. Temat łowienia na Jerki sandaczowe a w szczególności wykorzystując przynęty mocowane do zestawu na grzbiecie będzie niebawem w Polsce bardzo popularny a decydować będzie o tym skuteczność tej metody i charakter pracy stosowanych przynęt.

Jerki na bolenia

Ten rodzaj wędkarstwa doczekał się również zastosowania woblerów bezsterowych. Jerki na bolenia to dzisiaj bardzo ważna grupa przynęt w pudełku każdego wędkarza łowiącego rapy. Jerki boleniowe posiadają zdecydowanie inna niż klasyczne przynęty prace. Są bardzo oszczędne w odchodzeniu na boki ale za to potrafią nieregularnie zamigotać i odskoczyć do samego lustra wody. W ofercie niewielu firm znajdziemy typowej jerki na bolenia, bowiem ta dziedzina przynęt nie zyskała do dnia dzisiejszego interesującej wielkich potentatów grupy nabywców. W ofercie Corona Fishing znajdziesz całą grupą przynęty na bolenia a wśród nich szereg woblerów, wahadłówek i oczywiściej jerków.

Jerki Handmade czyli jak zrobić własną przynętę

To grupa przynęt, która ma w Polsce wielu zwolenników. Często wykonywane z drewna Jerki hand made  posiadają niespotykane w innych, podobnych produktach właściwości - dla wielu są to zdecydowanie najlepsze jerki. To właśnie ręczna produkcja decyduje o wyjątkowej i nieszablonowej akcji. To drewno jest odpowiedzialne za niestabilność przynęty czyli to co wędkarze w Jerkach hand made cenią najbardziej. Niestety drewniane Jerki to towar dość trudno dostępny ze względu na trudność oraz koszt wyknanania.
Jerki handmade, czyli ręcznie wykonywane jerki, są szczególnie cenione przez wędkarzy ze względu na ich unikalność i indywidualny charakter. Wykonywanie jerków z drewna to proces, który wymaga precyzji i umiejętności rzemieślniczych. Oto kilka informacji na temat jerków handmade z drewna:
  • Materiały: Do wykonania jerka handmade z drewna potrzebne są wysokiej jakości drewno i narzędzia do obróbki drewna, takie jak piły, frezy, szlifierki itp. Wybór odpowiedniego gatunku drewna ma znaczenie dla wytrzymałości, wagi i zachowania ruchów jerka w wodzie.
  • Projektowanie: Tworzenie unikalnego wzoru i kształtu jerka jest często częścią procesu ręcznego wykonania. Wędkarze często eksperymentują z różnymi kształtami, wagami i profilami, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
  • Ręczna obróbka: Po wybraniu odpowiedniego kawałka drewna, zazwyczaj zaczyna się od ręcznego kształtowania jerka przy użyciu narzędzi do rzeźbienia. Ręczna obróbka pozwala nadać jerkowi pożądany kształt i wykończenie.
  • Malowanie i wykańczanie: Po ukształtowaniu jerka, wykonuje się proces malowania i wykańczania. Malowanie może być dokonywane za pomocą farb w różnych kolorach i wzorach, aby imitować różne gatunki ryb lub przyciągnąć uwagę drapieżników. Wykańczanie obejmuje zabezpieczenie drewna warstwą lakieru lub wosku, aby zapewnić trwałość i ochronę przed działaniem wody.
  • Testowanie i dostosowywanie: Po wykonaniu jerka, ważne jest przetestowanie go w rzeczywistych warunkach wędkarskich. Wędkarze często dostosowują wagę, równowagę i ruchy jerka na podstawie wyników testów, aby uzyskać optymalne efekty podczas połowów.Jerki handmade z drewna są często cenione przez wędkarzy jako unikatowe i efektywne przynęty. Ręczne wykonanie dodaje im wartości estetycznej i osobistego dotyku, co sprawia, że są nie tylko funkcjonalnymi narzędziami, ale także kolekcjonerskimi pamiątkami.
1.08 s