Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty - CF Hand Made

Przynęty na bolenia

Przynęty na bolenia to wielki temat dla polskiego spinningisty. Popularność łowienia boleni jest ogromna. Nasi rodzimi spinningiści, specjalizujący się w łowieniu rapy, uznawani są za wybitnych ekspertów, cenionych w całej Europie. Wędkarze przez wiele lat wymyślili i udoskonalili całą masę świetnych przynęt, przygotowanych specjalnie dla raboleni. Corona Fishing zebrała prawdziwe rarytasy z całego kraju Woblery na bolenia, wahadłówki boleniowe, cykady oraz wiele różnego rodzaju wyjątkowych przynęt boleniowych. Od odrzańskich wielkich przelewów, gdzie od wielu lat bolenie łowi się na cykady, aż po Bug i lusterkujące glittery. Wszystkie zebrane przez nas przynęty charakteryzują się wyjątkowa pracą, atrakcyjną dla boleni z całego kraju.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Przynęty na bolenia

W wędkarstwie spinningowym przyjęło się aby klasyfikować przynęty względem określonego gatunku ryby. W ten sposób wędkarz e w pozorny sposób ułatwiają sobie zadania tworząc swego rodzaju ogólne podziały, które tylko na pierwszy rzut oka mogą pomagać podczas wyboru. Pomagają zazwyczaj młodym i niedoświadczonym wędkarzom jednak jak  podpowiada doświadczenie generalizowanie i podawanie określonych wzorów i modeli w przypadku choć naszej przynęty na bolenia jest mocno ryzykowne. Na poparcie teorii o nieprawidłowościach dotyczących klasyfikowania przynęt względem określonego gatunku ryby jest choćby statystyka. Boleń, o którym mowa łowiony jest na szereg różnego rodzaju przynęt, które często od siebie odbiegają wszelkimi parametrami. Po jednej stronie będziemy mieli okoniowe paprochy, potem klasyczne sandaczowe gumy i na końcu szczupakowe Jerki. W międzyczasie fluo, tłuste gumy, żywce i imitacje robaków. Boleń to drapieżnik, bezwzględny oportunista pokarmowy nastawiony na szybkie i intensywne zdobycie kalorii i jedynym wyznacznikiem skutecznej przynęty na bolenia jest pokarm na którym poluje drapieżnik.

Jak zatem podejść do tematu podstawowego wyszczególnienia zestawu, w którym przynęty na bolenia będą dokładnie takie abyśmy mogli z powodzeniem wybrać się na wiele łowisk w Polsce i mieć podstawy do tego aby uznać, że jesteśmy do wędkowania przygotowani. Poniżej podajemy kilka podstawowych grup przynęt, które w naszej opinii warto w pudełku zawsze ze sobą nosić.
  1. Gumki. Od niewielkich kilkucentymetrowych które sprawdzają się szczególnie na początku sezonu czyli w maju i w czerwcu. Zwukle niewielkie twisterki i ripperki w jasnych zazwyczaj białych lub perłowych kolorach. Po drugiej stronie większe czyli siedmiocentymetrowe twistery i riperyy które zbrojone na główkach od 8-12 gramów pełnią role uniwersalnej przynęty do ogólnego zastosowania. Na samym końcu grube rippery często mierzące naet 12 centymetrów które pełnią funkcję zadaniowa. Wielu wędkarzy łowi na lekko uzbrojone rippery w podobny sposób jak łowimy szczupaki. Bolenie szczególnie wczesną jesienią skutecznie reagują na takie przynęty podawane w toni.
  2. Błystki obrotowe to nieco zapomniane i często pomijane przynęty jeśli chodzi o bolenia. Okazuje się że wirówki w rozmiarze od 1do 3 to bardzo uniwersalne i wielozadaniowe przynęty szczególnie skuteczne4 latem. Pozwalają na prowadzenie w toni oraz na przykosach i kamienistych rafach. W naszym rozumieniu podstawowa przynęta na bolenie
  3. Wahadłówka boleniowa. W Polsce od wielu lat produkuje się specjalne przynęty na bolenia. Wśród nich duża grupę stanowią bardzo lotne i ciężkie blaszki. Skuteczna wahadłówka boleniowa zazwyczaj nie jest duża i pozwala na szybkie prowadzeni. Jest nieznacznie krępowana aby podczas prowadzenia jedynie migała bokami. Wahadłówki na bolenia produkuje się w Polsce od bardzo dawna dzięki czemu doczekaliśmy się setek wzorów i odmian tej przynęty.
  4. Kolejna sprawa to wszelkiej maści coblery, które nieco szerzej przedstawiamy poniżej

Skuteczne przynęty boleniowe

Wraz z nastaniem wiosny prawdopodobnie największa grupa wędkarzy w Polsce rozpoczyna zbrojenie na bolenia. Boleń to wyjątkowa i bardzo popularna ryba w naszym kraju. Przynęty boleniowe dla większości z nas stanowią bardzo ważną grupę, która ma swoje oddzielne pudełka w których posegregowane są najskuteczniejsze wabiki. Spinningiści stosują przeróżne skuteczne przynęty boleniowe. Zaliczamy do nich wahadłówki, woblery boleniowe, cykady oraz wiele różnych odmian woblerów bezsterowych. W zależności od miejsca w jakim będziemy łowili przynęty będą spełniały określone zadania. Co to zatem określa się tym mianem. Co to dokładnie znaczy skuteczna przynęta boleniowa? Jaki musi mieć charakter i czym różni się od innych wabików. Przynęta boleniowa to taka, która zazwyczaj wiernie imituje drobną rybkę. Praca woblera boleniowego czy niewielkiej wahadłówki opiera się o drobne migotanie bez wyraźnej pracy ogonowej. Najlepsza przynęta boleniowa musi pozwalać osiągnąć znaczne odległości rzutu bowiem zwykle będziemy łowili bolenia z dużej odległości. Najczęściej spotykamy  bardzo stonowaną i przypominającą w barwie kolorystykę przynęt przygotowanych do łowienia boleni. Jednak w wielu miejscach boleniarze stosują bardzo fantazyjne malowanie swoich woblerów, w których przeważają np. kolory fluo

Woblery boleniowe

Pokusimy się o stwierdzenie, że polscy wędkarze produkują najwięcej modeli przynęt, które możemy nazwać jako coblery boleniowe. Ich wielość form, odmian, wielkości i sposobów malowania jest już dziś niemal nieograniczona. Polskie coblery boleniowe słyną ze swojej skuteczności a tę doceniają zarówno nasi rodzimi wędkarze jak również wędkarz specjalizujący się w łowieniu boleni w całej Europie. Historia woblerów, których przeznaczeniem są bolenie jest bardzo długa. Pierwsze przynęty tego typu powstawały na początku lat osiemdziesiątych i były to celowo do tego  zadania strugane woblery przypominające dzisiejsze ołówki. Pierwsze przynęty boleniowe przygotowywane były głównie po to aby można było nimi daleko rzucić i to było priorytetowym zadaniem przynęty. Początkowo coblery nie były zupełnie niczym malowane lub ewentualnie pokrywane były biała farbą do grzejników. Dodatkowo w ramach zwiększenia atrakcyjności malowane były czarne oczy.

Wędkarze, którzy łowili w największych, nizinnych rzekach starali się ze względu na brak dostępności odpowiednich woblerów goleniowych na rynku produkować je samodzielnie. Pierwsze przynęty wytwarzane przez boleniarzy zupełnie nie przypominały popularnych dziś przynęt goleniowych. Miały one korpus klasycznego coblera i dość duży ster. Ich „boleniowość” wynikała jedynie ze znacznej ilości ołowiu upchanego w drewnianych korpus przynęty. Upływający czas oraz dostęp do materiałów z którego rzemieślnicy mogli pordukować swoje przynęty, pozwolił na przełom w dziadzienie produkcji woblerów na bolenia. W kraju powstawały przeróżne wersje tych przynęt. Ich wspólnym mianownikiem był korpus zbliżony do ciała uklei czyli najczęściej zjadanego pokarmu przez bolenie. Co ciekawe coblery różniły się od siebie długością oraz ogólnymi gabarytami. Znane są woblerki malutkie, których długość nie przekraczała kilku centymetrów i te szczególnie były stosowane w okresie kwietnia i masa. Nad wielkimi rzekami wędkarze stosowali zdecydowanie większe przynęty. Szczególnie jesienią w poszukiwaniu ogromnych boleni stosowane były coblery mierzące nawet 15cm

Klasyczny wobler boleniowy

Bez cienia wątpliwości najczęściej produkowana przynęta boleniowa hand made w Polsce. Modeli i wzorów znajdziemy setki a może i tysiące. Wobler boleniowy to rybka o bardzo specyficznej konstrukcji którą wymusza przeznaczanie oraz zastosowanie.  Wobler na bolenia powinien być lotny i pozwalać na dość szybkie prowadzenie w często bardzo mocnym nurcie. Dlatego zazwyczaj stosuje się wobler boleniowy z pionowo ustawionym sterem. Istnieje tez grupa dość nietypowych woblerków na bolenia. Część z nich nie posiada steru inne mają bardzo niecodzienne kształty i kolory.
Jeśli mielibyśmy określi budowę i zastosowanie klasycznych woblerów na bolenia to należy skupi się na jego budowie. Producenci zawsze zmagali się w przypadku konstrukcji tej przynęty z prawami fizyki. Chodziło o zapewnienie niewielkiej przynęcie maksymalnej lotności i niekoniecznie przez nadawanie jej ogromnej wagi. Uklejokształtne, Dość filigranowy i do szybkiego prowadzenia Wolker boleniowy to przynęta z niemal pionowo ostawionym sterem. Wędkarz podczas nawijania prowadzi wobler w płytkiej warstwie wody, zazwyczaj nie animując przynęty w dodatkowy sposób. Dobrej jakości wobler wyraźnie luster kuje i raktycznie pozbawiony jest pracy ogonowej. Znane są tez takie przynęty które leniwie i bardzo nieregularnie kolebią się na boki ale ich tor pracy nie jest liniowy

Woblery boleniowe bezsterowe

Dziś wyjątkowo popularna grupa przynęt stosowanych do połowu boleni. My upieramy się że właśnie woblery bezsterowe były pierwszymi przynętami które celowo powstawały do łowienia rapy. W kilku miejscach w Polsce , prawdopodobnie jednocześnie wyszły na światło dzienne coblery określane mianem goleniowego ołówka. Dziś wielu producentów lokalnych oraz firmy o zasięgu ogólnopolskim posiadają w swojej ofercie właśnie boleniowe bezsterowce. Ich cechą charaktersyuczna jest… brak steru i charakterystyczna praca na samym lustrze wody. Jeśli mielibyśmy wejść szczegóły dotyczące samej pracy przynęty to należy wyróżnić te które na samy lustrze wody wyskakują z dużą nieregularności. Woblery bezsterowe z charakterystyczna praca lewo prawo oraz najczęściej spotykane i najpopularniejsze woblery leniwie kolebiące się.

Woblery boleniowe wertykalne

Stosunkowo niedawno odkryte przez Polskich wędkarzy. U nas zwykle pomijane i niedoceniane przez wiele lat przynęt a poza granicami naszego kraju jedne z najbardziej chętnie wybierane na bolenia. Woblery wertykalne to przynęty o bardzo charakterystycznej i nietypowej budowie. Korpus przynęty zwykle ale nie zawsze przypomina w swojej budowie ciało uklei. Na grzbiecie umiejscowione jest oczko do mocowania żyłki za pośrednictwem agrafki. Woblery wertykalne służą do głębszego łowienia często wykorzystuje się do łownie jesienią z dna. Często jednak wielu wędkarzy łowi na woblery boleniowe bezsterowe w klasyczny sposób czyli zwijając przynętę w równym tempie w połowie wody. Woblery bezsterowe cechuj ich wyjątkowo migocząca praca..

Jak powstawały woblery boleniowe

Pokusimy się o stwierdzenie, że polscy wędkarze produkują najwięcej modeli przynęt, które możemy nazwać jako woblery boleniowe. Ich wielość form, odmian, wielkości i sposobów malowania jest już dziś niemal nieograniczona. Polskie coblery boleniowe słyną ze swojej skuteczności a tę doceniają zarówno nasi rodzimi wędkarze jak również wędkarz specjalizujący się w łowieniu boleni w całej Europie. Historia woblerów, których przeznaczeniem są bolenie jest bardzo długa. Pierwsze przynęty tego typu powstawały na początku lat osiemdziesiątych i były to celowo do tego  zadania strugane woblery przypominające dzisiejsze ołówki. Pierwsze przynęty boleniowe przygotowywane były głównie po to aby można było nimi daleko rzucić i to było priorytetowym zadaniem przynęty. Początkowo coblery nie były zupełnie niczym malowane lub ewentualnie pokrywane były biała farbą do grzejników. Dodatkowo w ramach zwiększenia atrakcyjności malowane były czarne oczy.
0.68 s