Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Wędka na pstrąga
2018-11-22

Wędka na pstrąga

Pstrągowanie to więcej niż wędkarstwo, hobby czy tym bardziej moda. To wędkarska fascynacja. Pstrągi łowi się cały rok! Jeśli tylko regulaminy na to pozwalają, to niemal w każdej wolnej chwili tropi się te najpiękniejsze w naszym kraju ryby. W czasie gdy sezon się kończy, przychodzi chwila na refleksje, przemyślenia i snucie coraz to nowszych teorii wędkarskich. To fascynacja magią czerwonych kropek.

wędki na pstrąga

Wędka pstrągowa... Co to jest?

Dla każdego wędkarza wędka pstrągowa to zdecydowanie więcej, niż kolejny zwykły kij z kolekcji. To nasze narzędzie, partner naszych pstrągowych wypraw, współtowarzysz, z którym nie raz będziemy nad wodą „gadali”.  Czy istnieje coś takiego, jak idealna wędka pstrągowa? Czy jest coś takiego jak kij pstrągowy idealny? Czy jest wędka na pstrąga, która powstała z myślą o łowieniu konkretnych ryb określonym zestawem przynęt?
Idealna wędka na pstrąga spędzała mi sen z powiek. Kiedy jako młody chłopak zaczynałem łowić pierwsze lorbaski, nie przykładałem do kwestii narzędzi wielkiego znaczenia. Liczyła się jedynie ryba. Z biegiem czasu pojawiały się pierwsze poważne pstrągi łowione w przeróżnych warunkach, w odmiennych charakterem rzekach i strumieniach. Wykorzystywałem najróżniejsze przynęty - od maleńkich jigów, przez duże woblery i wahadłówki. Wtedy już wiedziałem, że kluczem jest wędka!
Od tego czasu minęło wiele pstrągowych sezonów i udało mi się wymyślić ale oczywiście niekoniecznie samodzielnie bo przy udziale kilku doskonałych wędkarzy oraz zbrojmistrzów, wędki które z dumą mogę określić jako moje ulubione Wędki, które w naszym kraju oraz za granica zyskują swoich zwolenników… Z pełna odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że udało nam się wspólnie stworzyć produkt który określam jako typowa wędka na pstrąga.
Co ciekawe seria Pstrąg Fascynacja to kij ściśle zadaniowy, po prostu pstrągowy ale z biegiem czasu wielu pstrągarzy zerka tez w stronę naszych wielkorzecznych kijów o nazwie Dzika Rzeka. Ta rodzina jest znacznie mocniej rozbudowana i zawiera w sobie kilkanaście modeli, z których co najmniej trzy lub cztery do pstrągowania możemy zaadoptować. Są to kije nowsze, bardziej szybkie, ostrzejsze z bardziej finezyjną częścią szczytowa i sztywniejszym dołem jednak dla wielu szczególnie tych którzy mniej lubią „gumowatość” to właśnie Dzika Rzeka będzie ciekawszym wyborem. Tu fajnym pomysłem Będzie DZ256MXF2 lub nieco dłuższy DZ274MXF2. Jest jeszcze u nas coś innego. Wędka, która swoimi właściwościami wykracza poza nakreślony przez rynek standard. Kij, który (jestem o tym przekonany) będzie przyczynkiem do tego, że już całkiem niedługo wielu wędkarzy na parametry wędzisk spojrzy nieco inaczej. AtutZed czyli nasza konstrukcja oparta na bardzo innowacyjnym blanku, który potrafi operować w ogromnym komforcie całą masą przynęt od niewielkich jirgów do długich na 10 cm woblerów. Na Atuta przyjdzie czas. Dziś obiecałem sobie aby opowiedzieć wam o Pstrągowei Fascynacji czyli wędce, która w głowie miałem jakieś 25 lat.

wędka pstrągowa

Wędka na pstrąga, spinning idealny

Wielu pstrągarzy przerzuciło przez swoje ręce czasem całkiem sporo wędek. Szukają wędki idealnej podróżowaliśmy od kijków krótkich, których  długość nie przekraczała  dwóch metrów ale sięgaliśmy tez po spinning, który mierzył ponad trzy metry. Czy zatem jest złoty środek? Czy istniej długość najbardziej uniwersalna czyli taka, która nam wędkarzom ułatwi operowanie przynętami w często wyjątkowo trudnych warunkach. Nawet jeśli wybierzemy długość, o której za kilka chwil opowiem nieco szerzej, to przecież wędka pstrągowa to spinning o określonej akcji o określonych właściwościach. Z długością zestawiona musi być moc oraz dynamika oraz krzywa ugięcia. Jeśli te wszystkie parametry zaczniemy na siebie nakładać to niewątpliwie pojawiają się przed nami schody i to całkiem wysokie.
Łowienie pstrągów na spinning to często poważne wyprawy, których nieodłącznym elementem będzie niemal punktowe celowanie w niewielkie punkty na rzece. Stanowiska pstrągów potokowych zwykle sa mocno osłonięte przez wszelkiego rodzaju, krzaki, drzewa, nawisy i inne „blokady” Moje doświadczenie podpowiada, że właśnie w tych najbardziej trudnych warunkach dobrze jest operować wędką długa między 260 a 270 cm. Pewnie wielu z Was złapało się za głowę na Samoa myśl o przedzieraniu się nad pstrągową rzeka przez krzaki z tak długa wędką. No właśnie i tu jest klucz do pstrągowej tajemnicy. Długa wędka na pstrągi to spinning, który pozwala nam być nieco bardziej niewidocznym. Z kijem krótkim pstrąg zobaczy nas zanim wrzucisz przynętę do wody. To bardzo duży błąd wielu początkujących wędkarzy. Wierzcie mi, że w moich rodzinnych stronach, w bardzo zarośniętych terenach stosowałem z dużym powodzeniem kij o długości trzy metry i ciężarze wyrzutu około 45 gramów. Dlaczego? No właśnie ze względu na nieprawdopodobnie trudne warunki jeśli chodzi o podanie przynęty oraz hol dużego pstrąga.
Z długością wędki idzie w parze charakter ugięcia. W mojej opinie najlepsze czyli najbardziej przyjemne oraz uniwersalne swoim zastosowaniu są kije przypominające amerykańskie wędki łososiowe. Mocna wędka na pstrąga - spinning łososiowy w klasie lekkiej lub bardzo lekkiej. Pełne, progresywne ugięcie ze stosunkowo dużą szybkością gwarantuje celne podanie wielu różnych przynęt oraz komfortowe holowania rób od niewielkich do tych największych żyjących w naszych rzekach. Na podstawie wielu sezonów spędzonych na gonitwie za pstrągiem potokowym, które łowiłem zarówno niewielkich strumieniach, średnich rzeczkach oraz bardzo rozległych rzekach norweskich, udało mi się znaleźć złoty środek jeśli chodzi o dobór odpowiedniej wędki spinningowej. Osobiście wybieram kij o długości 260cm lub jeśli warunki tego wymagają nawet dłuższy czyli 274cm. Tutaj z pomocą przychodzi nasza seria wędek Dzika Rzeka, która też często wybierana jest przez pstragarzy ceniących przede wszystkim długość. Istnieją jednak pewne okoliczności kiedy lubię łowić patykiem bardziej finezyjnym, lżejszym i do tego jeszcze krótszym. Celowo do łowienia bardzo precyzyjnego i lekkiego jak na nasze podejście do pstrągowania. Środek lata i rozległe odcinki łąkowe, gdzie mamy ogromną swobodę poruszania się nad wodą a pstrągi lubią zerować na owadach lądowych, ślimakach, ćmach i innych kąskach nie do końca nawiązujących do rybki. To właśnie miejsce do dobrej jakości żyłki w o grubości  0,20mm nawiniętej na fajny kołowrotek w rozmiarze 2500 i właśnie całość podpięta jest do kija znacznie lżejszego i krótszego. Spinning o długości 240cm będzie fajnym narzędziem do komfortowego podania wirówki rozmiarze 1 czy smużaka. Fajne wakacyjne łowienie!
Kij pstrągowy musi cechować się kilkoma bardzo istotnymi właściwościami. Po pierwsze, musi być to wędzisko maksymalnie uniwersalne pod względem mocy, charakteru ugięcia i na sam koniec długości. Łowiąc pstrągi zazwyczaj będziemy mieli w szafie jeden kij pstrągowy. Ludzie pasjonujący się w łowieniu potokowców nie są chętni do zmian, i zwykle posiadają w swoim arsenale jeden ulubiony kij, a do tego powiedzmy jeden rezerwowy lub zadaniowy.

Długość wędki pstrągowej

Przyjdzie nam zwykle łowić w niewielkich rzeczkach i strumieniach, i właśnie w tych miejscach największym błędem jest stosowanie wędek krótkich. Chodzi o to, że długa wędka pozwala nam się ukryć w zaroślach, a nad wodę wystawić jedynie szczytówkę kija. Kolejnym tematem jest możliwość komfortowego holu ryby. Długi kij daje nam bezpieczeństwo, szczególnie gdy będziemy łowili w plątaninie traw i gałęzi. A na dużej rzece… No, tu chyba długości kija nie trzeba argumentować ;)

Mocna wędka na pstrągi?

Jeśli chodzi o moc to jest to parametr, który już znacznie trudniej weryfikować i oceniać „na sucho”. W sklepach znajdziecie całą masę wędek sztywnych, ostrych i, wydawać by się mogło, mocnych. Nie należy jednak mocy mylić ze sztywnością. Sztywny dolnik nie ma nic wspólnego z tym, aby pozwalał nam komfortowo zmagać się z grubym pstrągiem. Moc to parametr, który pozwala na siłowe (ale bez obawy o zerwanie żyłki) zatrzymanie ryby. Moc to uzyskanie określonego, często pełnego ugięcia blanku, pod obciążeniem określoną wagą. Ogromną nieprawidłowością jest wybierania wędki o typowo szczytowym ugięciu. Tego typu wędziska dobre są do zabawy z małymi rybami. Kij który ma holować grubą rybę w trudnych warunkach, to wędka która ugina się począwszy od samego szczytu, kończąc prawie na samym korku.

najlepsza wędka na pstrąga
Charakter ugięcia, szybkość, dynamika. To niestety parametry dla wielu bardzo trudne do oceny. Wielokrotnie widziałem wędkarzy, którzy  wybierając wędkę machali nią jak witką. Wędka wówczas telepie się jak osika na wietrze i bezwzględnie zakłamuje rzeczywiste, zadane przez producenta parametry. Kij pstrągowy powinien uginać się progresywnie na niemal całej długości. Daje to możliwość operowania przeróżnymi przynętami w dowolnych warunkach. Pozwala na niemal siłowe holowanie chyba każdego pstrąga. Da nam też szanse na zastosowanie bardzo zróżnicowanej grubości żyłki. Kije o pełnym ugięciu nie będą rwały nawet cieniutkiej żyłki, a na grubej nie zdemolujemy zestawu. Czy kij zatem może być jednocześnie szybki i ciepły? Czy szybka witka może uginać się po dolnik? Oczywiście! To właśnie było moim celem, kiedy budowaliśmy pierwsze prototypy Pstrąg Fascynacja. Zadanie okazało się wyjątkowo trudne. Wzorowaliśmy się na starych Lamiglasach G1000, trochę na Talonach, ale jednocześnie brakowało nam szybkości, jaką znamy z St. Croixów. Blank wybierany był niemal rok. Ale po co nam szybkość kija połączona z pełnym ugięciem? To właśnie w moim odczuciu kluczowa cecha dobrej wędki pstrągowej. Szybkość, czyli reakcja wędki, odpowiada za pewne zacięcie, ale tez łatwość w operowaniu przynętami, pełne ugięcie zaś za komfort podczas holu oraz niemal brak spadów walecznych pstrągów. Kij o dużej dynamice i szybkości, ale jednocześnie z ugięciem środkowym pozwala na to, abyśmy mocno pstrągów nie zacinali. Ryba na takim patyku sam się zacina, a kotwice pewnie przebijają pyszczek ryby.

wędki pstrągowe

Jaka wędka na pstrąga?

Pstrąg Fascynacja to specjalistyczne wędki na pstrąga. W całości wymyślone, zaprojektowane i wykonane w Polsce. Jedynie komponenty w postaci przelotek nici i uchwytów kołowrotka to produkty masowe. Blank - czyli serce wędki - oraz koncept to efekt doświadczeń i setek złowionych pstrągów w Polsce i za granicą. Wędki dostępne są w czterech wersjach, które w znaczący sposób różnią się od siebie. Jednak ich wspólnym mianownikiem jest uniwersalność oraz odpowiednia moc, aby łowić grube pstrągi.

Charakterystyka poszczególny modeli wędek Pstrąg Fascynacja:
PF240LMF. To filigranowy i niemal niepasujący do pozostałych kij w serii PF. Został stworzony z myślą o najmniejszych strumieniach i letnim łowieniu, kiedy przyjdzie nam brodzić. Kij stworzony do niewielkiego woblera, blaszki i jigów. Idealna wędka do precyzyjnego łowienia. Najlepiej sprawdza się z przynętami od 2 do 10 gram. Jest celny, lekki i bardzo uniwersalny dla pstrągarzy, którzy upodobali sobie lekkie łowienie w niewielkich rzekach. Mimo swojej finezji i delikatności posiada odpowiednią moc, aby holować pięćdziesiątaki nawet na siłę.

PF240MLMF. Średni-krótki, tak roboczo go nazywamy. Stanowi łagodne przejście od delikatnego lajta  do najmocniejszego MHMF. To bardzo wdzięczna wędka, i prawdopodobnie też najbardziej uniwersalna jeśli chodzi o zakres stosowania pstrągowych przynęt. Ten model może stanowić podstawowy ki pstrągowy dla wielu pstrągarzy z Polski, którzy łowią ryby do 60 cm. Długość wędki pozwala operować nim w niewielkich strumieniach oraz największych pstrągowych rzekach w kraju. Doskonale radzi sobie z żyłkami od 0,18 mm do nawet 0,24 mm. Obsługuje komfortowo przynęty od 5 do 15 gramów. Doskonały jako wędka do woblerów i wirówek. W mocnym nurcie nasze Foxinusy czy Gobio nie zginają szczytówki tego modelu. Rzuca wszystkimi pstrągowymi przynętami w punkt, a odległości są zdecydowanie większe niż na innych modelach wędek.

PF260MMF. To nasz ulubiony, bo zdecydowanie najbardziej uniwersalny model wędki pstrągowej. Długość 260 cm pozwala na operowanie wszędzie tam, gdzie żyją pstrągi. Moc wędki daje nam szansę łowić przynętami od kilku do kilkunastu gram. Wędka ostra i szybka, ale jednocześnie z pełnym ugięciem, co pozwala holować ryby po 60 cm. Świetna pod woblery - zarówno te duże. jak 7 czy 9 cm, jak i maluchy po 4-5 cm. Doskonała do cykady i wahadłówki. Radzi sobie z obrotówką 2-3. Ten model charakteryzuje się mocno środkowym ugięciem oraz dość szybkim zejście ze szczytu po około 1/3 długości blanku. Mimo tego parametru, pozwala na prowadzenie sporych przynęt w nurcie.

PFS260MHMF. Dla wielu wędkarzy to już kij szczupakowy. Często też słyszałem pytania: po co taka wędka na pstrąga? MHMF to narzędzie do łowienia dużych ryb. Gra z żyłka 0,22-0,34 mm i woblerami po 7-12 cm. Nie straszna jej ciężka trociowa wahadłówka czy duży, ostro pracujący łamaniec. Cykada 14 g postawiona w rynnie nie robi na tym kiju wrażenia. Jak sami widzicie, przynęty z którymi pracuje kij, to wabiki do łowienia największy pstrągów. Model MHMF powstał dla zapalonych pstrągarzy, którym przejadło się łowieni ryb 35 z plusem. PF260MHMF to wędka na największe pstrągi zamieszkujące polskie rzeki. Doskonała na pstrągowe wyjazdy do Skandynawii.

jakie wędki na pstrąga opinie
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

wędka podlodowa
wędka podlodowa
Znam trzy, z góry skazane na ekstremalne warunki atmosferyczne sposoby łowienia ryb : połów niektórych łososiowatych, łowienie miętusów i rzecz jasna wędkarstwo podlodowe. Kocham w równym stopniu wszystkie ...
Pamiętnik starego Lorbasa
Pamiętnik starego Lorbasa
Po kilku godzinach snu budzi mnie wściekły sygnał budzika. Jest czwarta rano. Obolały po wczorajszej i przedwczorajszej gonitwie po bagnach i krzakach, organizm mówi mi: jeszcze nie wstawaj, pośpij choć kilka chwil! Nic z tego. Przez ...
wobler co to jest
wobler co to jest
Na co dzień używamy woblerów, lecz nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że wobki możemy podzielić na szereg grup i rodzajów. Znając rodzaje i charakterystykę każdego z nich możemy dokładniej dobrać odpowiedni wobler pod swoją ...
Mroźne hariusy
Mroźne hariusy
Jak daleko jest do miejsca gdzie słońce nie zachodzi i nie wschodzi? Jak daleko jest do świata totalnej magii i wędkarskiej euforii? Do pięknego świata dzikiej przyrody, gdzie rzeki niosą czystą jak kryształ wodę, a ryby nie widziały ...
Gonię Okonie
Gonię Okonie
Zachęcam Was do przeczytania niniejszego artykułu, może nie ze względu na jakieś super argumenty czy niezwykłą merytorykę, ale tak po prostu, dla chwilowego relaksu i zostawienia forum w spokoju :) Chcę się z Wami podzielić ...
sandacze na spinning
sandacze na spinning
Sandacz to dziwna ryba. Przyznam, że dotychczas nie rozgryzłem jej sposobu życia i upodobań. Znalazłem jednak kilka cwanych trików, pozwalających na skuteczne łowienie sandaczy, nawet na totalnym bezrybiu. Wiele czasu zajęło mi ...
koguty na szczupaka
koguty na szczupaka
Pierwsze wzmianki o kogutach jako przynętach na sandacze i szczupaki pojawiały się w prasie wędkarskiej gdzieś w okolicach początku lat 90-tych. Systematycznie jednak co jakiś czas dociarały do Polski przynęty rodem z USA... Były to jigi ...
okoń na blaszke podlodową
okoń na blaszke podlodową
Pozwolicie, że przedstawię niektóre ze swoich spostrzeżeń w temacie bardzo pięknej wędkarskiej metody, jaką jest łowienie pewnych gatunków ryb na tzw. błystki podlodowe. Jest to na pewno bardzo stara metoda i prawdopodobnie ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.39 s