Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty - CF Hand Made
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Koguty – skuteczne i niezawodne do łowienia drapieżników

Koguty zwojowały wędkarski świat, gdy tylko pojawiły się na naszym rynku. Sprawdzają się do łowienia w rzece oraz wodach stojących. Przynęta ta zbudowana jest z główki oraz kotwicy, która odpowiada za pewne prowadzenie. Nieodzownym jej elementem są również kolorowe pióra. Szczególną uwagę należy poświęcić budowie kogutów, gdyż te najlepszej jakości powstają z pełni naturalnych komponentów. Koguty idealnie sprawdzą się do łowienia zarówno okoni, pstrągów, jak i sandaczy czy innych drapieżników. Przynęty te bardzo dobrze imitują drobne rybki, robaczki i małe raczki, skaczące po mulistym dnie.

Kogut wędkarski – zastosowanie

Najlepsze koguty to te wykonane z odpowiednio dobranych i wyselekcjonowanych materiałów wysokiej jakości. Praca dobrze wykonanej przynęty jest zdecydowanie lepsza i efektywniejsza, jednocześnie przekłada się to na jej łowność.
Koguty fantastycznie łączą się z delikatnymi i lekkimi wędziskami, niewymagającymi nadzwyczajnej siły. Warto jednak, aby było ono dobrej jakości, tak samo jak wytrzymały i mocny kołowrotek. Jego praca też będzie wówczas nieoceniona. Jeśli chodzi o dobór żyłki, zaleca się te jak najmniej rozciągliwe lub nawet stosowanie w ich miejsce plecionki. Bardzo ważne, aby mieć ciągły kontakt z przynętą, zwłaszcza polując na cięższe okazy. Tylko dobrze dobrany i dopasowany sprzęt przyniesie satysfakcję i sprawi, że łowienie będzie skuteczne już od pierwszych rzutów.
W przypadku kogutów sprawdza się zasada mówiąca, że w miesiącach ciepłych najlepiej łowić jaskrawymi przynętami. W chłodniejsze natomiast lepiej wybierać stonowane i naturalne barwy. Wiele oczywiście zależy od indywidualnych upodobań ryb, dlatego zawsze warto mieć ze sobą więcej egzemplarzy i testować reakcję drapieżników metodą prób i błędów.
Waga kogutów uzależniona jest od głębokości łowiska, na jakie się wybieramy. Liczą się również warunki atmosferyczne. Zatem cięższe przynęty zastosujemy na dużych głębokościach i w czasie wietrznej, dynamicznej pogody. Z kolei na lekkie koguty postawimy łowiąc w toni, przy sprzyjającej aurze. Zaleca się też wybieranie egzemplarzy z kryzą wykonaną z sierści lub wiskozy, co będzie jeszcze bardziej spowalniać opad.

Przynęta kogut – jak skutecznie prowadzić?

Doświadczeni wędkarze zgodnie twierdzą, że łowienie na koguty jest bardzo proste i przyjemne. Jednak ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem przynęt, muszą poświęcić oczywiście nieco więcej uwagi i zaangażowania, by je opanować.
Koguty bardzo dobrze sprawdzają się do pracy w opadzie. Po umieszczeniu przynęty w wodzie trzeba dać jej trochę czasu na spokojne zejście w kierunku dna. Najlepszą metodą będzie skakanie po dnie, przy czym skoki powinny być zróżnicowane i wynosić od kilku centymetrów do nawet  około metra. Cały czas należy pilnować napięcia żyłki lub plecionki (zależy czego akurat używamy), aby można było wyczuć nawet najdelikatniejsze branie. Często sprawdza się łowienie w punkcie, czyli praca z przynętą w miejscu domniemanego występowania ryb.
Wielu wędkarzy stosuje nieco inną metodę, polegającą na bardzo spokojnej, wręcz leniwej pracy koguta. Przynęta cały czas powoli szoruje po dnie, co jakiś czas bardzo delikatnie podskakuje i znowu wraca do leniwej pracy. Można także sprawić, by przynęta na kilka chwil zatrzymywała się w zupełnym bezruchu. Wiele ryby lubi takie niespotykane zachowanie i właśnie wtedy decyduje się zaatakować.
Jeżeli zaobserwujemy spadek zainteresowania naszym kogutem, warto jego ruch nieco zmodyfikować. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez testowanie i obserwacje reakcji otoczenia. Można na przemian, a to skracać, a to wydłużać skoki. Delikatne podszarpywanie również może okazać się owocne. Gdy już znajdziemy swój sprawdzony sposób na łowienie kogutami, z pewnością odczujemy sporą satysfakcję i radość z osiąganych sukcesów.
Gdzie łowić na koguty? Najlepiej stosować je w następujących miejscach:
- przy podmytych brzegach,
- w zaroślach i wysokich trawach,
- w głębokich dołach,
- w okolicach podwodnych przeszkód,
- w kamienistych napływach.

Kogut wędkarski – zalety

Koguty to przynęty polecane przez wielu miłośników spinningu głównie ze względu na swoją skuteczność. Koguty pozwalają na łowienie na praktycznie każdym poziomie wody. Sprawdzają się w wyjątkowo płytkich rozlewiskach, jak i najgłębszych partiach wód. Posiadanie w swoim wędkarskim arsenale chociaż kilku modeli znacząco poprawia szanse na udany połów, co bezpośrednio przekłada się na satysfakcję i przyjemność z wyprawy na ryby.
Łowiąc okonie na koguty, możemy wybierać przynęty wykonane z cięższych materiałów lub lżejszych. W przypadku tych pierwszych ciężki korpus będzie zdecydowanie spowalniał opadanie. Zmniejszy także zasięg rzutu. Modele o delikatnym korpusie i wykonane z lżejszych materiałów sprawią z kolei, że przynęta opadnie dużo szybciej.
Również ogon odgrywa znacząca rolę. Długi będzie kusił, delikatnie falując po dnie. Krótszy z kolei będzie mniej widoczny, tym samym nie będzie tak dobrze wabił. Piórka są niezwykle ważnym elementem przynęty kogut, gdyż okonie bardzo mocno reagują na wszelkie podwodne drgania, a duża ilość piórek skutecznie je prowokuje. Ważne również, by do łowienia okoni wybierać przynęty w mniejszych rozmiarach, najlepiej w przedziale od 6 do 8 centymetrów.
Zaletą kogutów sandaczowych jest to, że pracują bardzo naturalnie, co tak dobrze kusi drapieżniki. Zwłaszcza praca piór jest istotna w procesie łowienia sandaczy, które są niezwykle czułe na wszelkie zmiany zachodzące wokoło. Co ciekawe, sandacze lubią atakować koguty zarówno w czasie opadu, jak i podciągania, dlatego zawsze warto jak najbardziej wydłużać tę czynność. Prowadzenie koguta na sandacza jest podobne jak w przypadki innych gatunków, jednak tu również najważniejsza jest obserwacja. Sandacze lubią zmieniać swoje upodobania, dlatego ważne, by zmieniać co jakiś czas nie tylko sposób prowadzenia, ale również kolor używanego wabika. Waga również ma znaczenie. Czasem z zainteresowaniem spotkają się lżejsze, a czasem te najcięższe modele. Koguty dają naprawdę ogromne pole do popisu i wiele możliwości, warto więc testować różne.
3.89 s