Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty Spinningowe Hand Made

Wahadłówki na szczupaka

Szczupak to ryba znana ze swojej agresywności i wyjątkowej siły, co czyni ją jednym z najbardziej pożądanych trofeów w wędkarstwie. Jednak, aby skutecznie skusić i złowić szczupaka w trudnych warunkach, niezbędne są odpowiednie przynęty. Wśród wędkarzy szczególną popularnością cieszą się wahadłówki na szczupaka – przynęty, które okazały się niezawodne w każdych warunkach. Czas więc zaopatrzyć się we własne wahadłówki na szczupaka i ruszyć na łowy!
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Wahadłówki na szczupaka – przynęty niezawodne w każdych warunkach

Błystki wahadłowe, czyli wahadłówki, to niesamowite przynęty z powodzeniem stosowane w połowie drapieżników, nawet tych najbardziej okazałych. Wahadłówki na szczupaka wybierane są ze względu na możliwość prowadzenia ich we wszystkich partiach wody oraz masę, która pozwala na naprawdę dalekie loty. Wahadłówki stanowiły niegdyś podstawę wyposażenia sprzętu wędkarskiego, obecnie można powiedzieć, że przeżywają drugą młodość, ponieważ znów coraz częściej wybierane są przez wędkarzy – zwłaszcza tych, którym marzą się szczupaki.

Wahadłówki na szczupaka – najlepszy wybór

Sklepy wędkarskie oferują przeróżne wahadłówki na szczupaka. Znajdziemy zarówno modele w większych, jak i mniejszych rozmiarach i oczywiście z każdego przedziału cenowego. Wahadłówki na szczupaka doskonale imitują pod wodą małe rybki, a co ważne – dużą rolę odgrywa tu także ich kolorystyka. Najpopularniejsze egzemplarze występują w kolorze złotym, srebrnym oraz miedzianym. Dzięki takiej kolorystyce oraz lśniącej powłoce, wahadłówki odbijają światło słoneczne i są widoczne z bardzo dużych odległości. Z kolei wzorki i nacięcia często znajdujące się na ich powierzchni, dodatkowo rozpraszają światło na wszystkie strony świata, czyniąc przynętę jeszcze bardziej widoczną. Również egzemplarze zupełnie gładkie i wypolerowane mają zdolność odbijania światła słonecznego na bardzo duże odległości, dlatego śmiało można stwierdzić, że wszystkie rodzaje wahadłówek są niezwykle widoczne na wodzie. Wahadłówki na szczupaka są obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem i sposobem zwrócenia uwagi szczupaków i innych drapieżników, znudzonych nowoczesnymi przynętami, które masowo pojawiają się w polskich łowiskach w ostatnich latach.

Wahadłówki wykonywane są z kawałka metalu. Powinien on być dosyć twardy, w końcu nie raz znajdą się w mocnym uścisku niesamowicie silnego drapieżnika o tak ostrych zębach, jak szczupak. Najczęściej robi się je ze stali lub z brązu. W zależności od przeznaczenia nieco inna jest ich grubość, ciężar, a także kształt. Błystki wahadłowe mają także charakterystyczny wygląd. Z jednej strony są nieco wklęsłe, dzięki temu też ich ruch jest tak specyficzny. To właśnie specyficzny kształt wahadłówki na szczupaka sprawia, że tak wyraziście pracują one już chwilę po kontakcie z wodą.
Wahadłówki na szczupaka to przynęty, które muszą sobie radzić w różnych warunkach. Sam fakt, że będą walczyć z niesamowicie mocnym przeciwnikiem, ma wpływ na ich konstrukcję. Szczupaki w końcu osiągają spore wymiary. Długość ich ciała dochodzi do 150 cm, waga waha się w okolicach 10-15 kilogramów, często zdarzają się też osobniki większe.

W poszukiwaniu największych szczupaków

Szczupak to ryba drapieżna szeroko rozpowszechniona w całej Europie, w tym również w polskich wodach. Występuje w jeziorach, rzekach, stawach oraz kanałach, i choć z natury jest słodkowodny, spotyka się go także w przybrzeżnych wodach Morza Bałtyckiego. Jego wygląd jest tak charakterystyczny, że nie sposób pomylić go z żadnym innym drapieżnikiem. Przez charakterystyczny kształt pyska, który na pierwszy rzut oka przypomina kaczy dziób, nazywany bywa powszechnie kaczodziobem.
Niesamowicie charakterystyczna jest zwłaszcza paszcza tego drapieżnika. Natura wyposażyła go w liczne i bardzo ostre zęby znajdujące się zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Na żuchwie szczupaka znajdują się bardzo ostre zęby skierowane w stronę wewnętrzną, zaś w szczęce są one drobniutkie, ale ostre jak brzytwa. Zęby znajdują się także na języku oraz łukach skrzelowych, służąc podtrzymywania ofiar. Pomagają także w ich trawieniu.

Przez obecność tych specyficznych zębów, tak ważny jest odpowiedni dobór przynęty. Musi być ona na tyle solidna, by przetrzymała niejeden atak. Takie właśnie są wahadłówki na szczupaka. Solidne i odporne doskonale sprawdzają się w łowieniu szczupaków. Bardzo ważny jest też sam moment wyciągania już złowionej ryby z wody. Zdecydowanie poleca się używać do tego podbieraka i uniknięcie tym sposobem poranienia, za sprawą nieumiejętnego złapania drapieżnika. Zęby szczupaka zagrażają bowiem nie tylko jego ofiarom.

Szczupak do życia wybiera najczęściej spokojne miejsca. Nie lubi zbyt mocnego nurty, a także nie najlepiej czuje się na zbyt dużych głębokościach. Optymalna głębokość dla szczupaka nie przekracza 4 metrów. Dotyczy to zarówno rzek, jak i jezior. Zdecydowanie częściej spotykamy je bliżej powierzchni wody, gdzie same czyhają na swoje ofiary. Szukając go, warto sprawdzać zwłaszcza miejsca o bujnej roślinności, gdyż stanowią one jego naturalną strefę ochronną. Właśnie w takich miejscach kryje się szczupak w oczekiwaniu na swoje ofiary.

Choć szczupak nie należy do wybitnie aktywnych łowców, jego zapotrzebowanie na pożywienie jest spore i dlatego pokarm stanowi dla niego niemal wszystko, co znajduje się w wodzie i okolicy. Młode osobniki żywią się planktonem, dorosłe zjadają liczne ryby – najbardziej cenią sobie całe ławice. Pożerają nawet drobne ptactwo. W miejscach, gdzie jest największa konkurencja, dochodzi do kanibalizmu, czyli zjadania osobników tego samego gatunku.

Wahadłówki na szczupaka – największe zalety

Wahadłówki na szczupaka, podobnie jak i inne przynęty na szczupaka, mają wiele zalet co sprawia, że ich popularność jest wciąż tak duża. Pierwszą i najważniejszą zaletą, która decyduje o wyborze właśnie tej przynęty w danym dniu, jest oczywiście jej niepodważalna skuteczność. Wielu wędkarzy twierdzi, że skuteczność tą zawdzięczają one swojemu wyglądowi, który doskonale działa na wzrok drapieżników. Wahadłówki z racji oddziaływania na wzrok najlepiej sprawdzają się w wodach przejrzystych.
Pięknie lśniące w wodzie wahadłówki na szczupaka naśladują także w sposób perfekcyjny ruchy uciekającej przed drapieżnikiem lub rannej rybki, charakterystycznie kołysząc się z boku na bok. Ruch ten wzbudza zainteresowanie i prowokuje do przeprowadzenia ataku niemal każdego szczupaka, który znajdzie się w pobliżu.
Kolejną zaletą wahadłówek jest ich niesamowita lotność, doceniana zwłaszcza przez miłośników najdalszych rzutów. Nawet wyjątkowo małe egzemplarze można rzucać na imponujące odległości. Wahadłówki na szczupaka można prowadzić zarówno na dużej głębokości, jak i zaraz przy lustrze wody. Wszystko zależy od tego, z jak grubego materiału została wykonana. 

Budowa wahadłówki jest bardzo prosta, dzięki temu jednak przynęty te są niebywale trwałe i z powodzeniem możemy posługiwać się jednym egzemplarzem przez wiele długich lat. W samej blaszce znajdują się dwa otwory. W jednym umieszczamy haczyk, a w drugim kotwice. W swoim zestawie wędkarskim nie trzeba posiadać wielu wahadłówek. Ważne by te, które się w nim znajdą, były jedyne w swoim rodzaju, bo tylko takie zagwarantują najlepsze rezultaty.

Wahadłówki na szczupaka – jak nimi łowić?

To, w jaki sposób najlepiej jest łowić wahadłówkami, nie jest tak proste i oczywiste, jakby się niektórym mogło wydawać, gdyż przynęty te, podobnie jak i inne wabiki spinningowe można, a nawet powinno się, prowadzić na wiele różnych sposobów. Wynika to z faktu, że poszczególne blaszki stworzono w taki sposób, by skutecznie obławiały konkretne tereny o konkretnych warunkach, a to wymaga sprecyzowanej techniki.
Ważnym aspektem w łowieniu przy pomocy wahadłówek jest rodzaj zastosowanej żyłki. Powinna ona być jak najmniej widoczna, dlatego zaleca się używanie tych najcieńszych rodzajów. Ma to duże znaczenie w trakcie łowienia w czystej i przejrzystej wodzie, gdyż cienka i delikatna żyłka z pewnością nie będzie odstraszać ani płoszyć szczupaków, ponieważ zwyczajnie nie będzie jej widać.

Łowienie przy pomocy wahadłówki na szczupaka powinno być zmienne i różnorodne. Nie zaleca się robienia tego w sposób monotonny i jednostajny, gdyż takie działanie nie wzbudza zbytniego zainteresowania ze strony drapieżników. Na prowadzenie przynęty wpływa zarówno jej grubość, kształt, jak i to czy jej powierzchnia jest gładka, czy posiada jakieś wzorki i inne nacięcia. Jest wiele ważnych wskazówek, które z pewnością pomogą w poznaniu ruchów i zachowania przynęty w wodzie, jednak najskuteczniejsze będzie osobiste odpowiednie i dokładne jej poznanie.

Najważniejsza w prowadzeniu wahadłówki na szczupaka jest umiejętność naśladowania ruchów zranionej rybki, gdyż w najszybszy sposób oddziałuje on na zmysły tego drapieżnika. Aby to wykonać, należy delikatnie opuszczać blaszkę na mocno napiętej żyłce, a następnie wykonać kilkakrotnie mocne szarpniecie szczytówką ku górze. Technika ta jest tak naprawdę bardzo prosta, wystarczy jedynie przeprowadzić kilka prób, aby ją skutecznie opanować i stosować z powodzeniem w dalszych łowach. Co szczególnie ważne, ruch ten można zastosować na każdym etapie połowu, a zwłaszcza w momencie, kiedy oczekujemy szybkich rezultatów. Dlatego tym istotniejsze jest jego odpowiednie opanowanie.

Jakie wahadłówki na szczupaka sprawdzają się najlepiej?

Posiadanie najlepszej jakości przynęt, w tym właśnie wahadłówki na szczupaka, to podstawa, gdy planujemy udany połów, a nie tylko zwyczajnie wypad na ryby. Pomimo ogromnego wyboru nowoczesnych przynęt, jaki obecnie mamy w sklepach wędkarskich, warto mieć choć kilka sprawdzonych klasyków, gdyż mogą one okazać się najlepszym rozwiązaniem, gdy wszystko inne zawodzi i nie przynosi pożądanych rezultatów. Skuteczność wahadłówki na szczupaka wynika bezpośrednio z drapieżnej natury tego gatunku, która sprawia, że naturalnie reaguje on na ruchy wykonywane przez nasze wabiki.
Jeśli chodzi o wybór wahadłówki na szczupaka, to inne będziemy zabierać na wody płytkie, a inne na te głębokie. Duże znaczenie ma także prędkość nurtu, w którym będzie prowadzona. Te grubsze, większe i cięższe, wybierzemy oczywiście na wody głębsze i wymagające dalszych rzutów. Wahadłówki na szczupaka, które idealnie sprawdzą się do łowienia na płytkiej wodzie. Wiele ciekawych modeli znajdziemy w sklepie wędkarskim Corona Fishing.

Jednym z przykładów takiej niezawodnej przynęty jest Doctor, wahadłówka wzorowana na przynętach pochodzących z Finlandii. Jest to wyjątkowej jakości mosiężna blacha młoteczkowana z górnej strony w taki sposób, że jej faktura niesamowicie połyskuje, przypominając bezbronną i ranną rybę. Również jej pracę można określić jako bardzo specyficzną. Jej intensywne i wyraźne kolebanie połączone jest z pojedynczymi obrotami samej blaszki wokół własnej osi. Wahadłówka Doctor najlepiej pracuje w opadzie, jednak ma zdecydowanie więcej zastosowań. Wersja z cieńszą blaszką sprawdza się zwłaszcza do łowienia na płytkich wodach, w zagęszczeniach roślinności oraz w liściach znajdujących się przy brzegu. Druga wersja przynęty jest nieco cięższa i ją najlepiej wybierać na większe głębokości. Wahadłówki te można ponadto zbroić na dwa różne sposoby. Po pierwsze klasycznie. Uzyskamy wtedy nieszablonową i kołyszącą pracę, która sprawdza się zwłaszcza w jerkowaniu. Przy odwrotnym zbrojeniu, tj. od strony ogona, wywołamy efekt bardzo drobnego migotania i kolebania się przynęty na boki, co szczególnie podoba się wszystkim szczupakom. 

Innym przykładem wahadłówki na szczupaka jest Gomer, typowa przynęta zadaniowa, która stworzona została do łowienia w najbujniejszej roślinności. To, co ją wyróżnia, to przede wszystkim waga – 20 gramów, która pozwala na bardzo daleki rzuty i osiąganie naprawdę imponujący odległości. Pomimo wspomnianych 20 gramów wagi, przynęta ta jest niezwykle cienka, co pozwala na prowadzenie niemal w jednym miejscu. Najlepiej sprawdza się do prowadzenia tuż pod powierzchnią wody, jednak nie ma żadnych problemów z poprowadzeniem jej też w niższych partiach. Gomer został wyklepany w szczególny sposób, najmocniej wzdłuż osi, co powoduje, że grubość tej wahadłówki na szczupaka na środku jest mniejsza niż na bokach. Prowokuje drapieżniki dzięki umiejętności migotania, lusterkowania oraz zdecydowanego kolebania się na boki.
1.27 s