Okoń
poznaj tego autora Admin
Okoń
Okoń (Perca fluviatilis) jest to ryba z gatunku okoniowatych, zaliczana do drapieżnych ryb słodkowodnych.
Na całym świecie występują 3 gatunki okonia:
-okoń azjatycki
-okoń północnoamerykański
-okoń europejski.
Na naszym kontynencie występują oczywiście okonie europejskie dlatego też na ich podstawie przedstawimy opis tego drapieżnika.
Budowa: Okoń mierzy przeciętnie ok. 30 cm a jego waga nie przekracza zazwyczaj 1 kg. Dorosłe okonie osiągają długość nawet 60 cm a ich ciężar dochodzi nawet do 4 kg. Ciało okonia jest wysokie, płaskie po bokach. Charakterystycznym elementem w budowie okonia jest garb, który wyraźnie się zarysowuje u dorosłych osobników-stąd też potoczna nazwa okonia-garbus. Okoń pokryty jest małymi łuskami, które są solidnie osadzone w jego mocnej skórze.
Skrzela ukryte są pod pokrywami zakończonymi ostrymi kolcami. Okoń posiada duży otwór gębowy wysunięty do przodu, jego tylna część potrafi sięgać aż do oka.
Okoń posiada dużą pierwszą płetwę grzbietową, która zazwyczaj jest ciemno szara i ozdobiona jest ciemniejszą plamą w części tylnej. Druga płetwa grzbietowa jest mniejsza i jaśniejsza, płetwy boczne-piersiowe mają intensywny żóło-pomarańczowy kolor.
Wybarwienie ciała okonia różni się w zależności od miejsca żerowania. Zazwyczaj grzbiet jest koloru ciemnej zieleni, brzuch biały lub jasno żółty, boki są jasnozielone. Boki oraz grzbiet ozdabiają charakterystyczne, ciemne pasy w licznie od 5 do 9. Okonie płytkowodne są zazwyczaj ciemniejsze od swoich braci żerujących w głębszych wodach.
Odżywianie: Młode okonie żywią się planktonem oraz ikrą innych ryb. Dorosłe osobniki gustują głównie w rybach oraz innych większych „żyjątkach” zamieszkujących wody. Przynęty jakie wykorzystujemy na okonia sa przerózne. Obrotówki, woblery, gumki. Na szczególna uwage zasługuja cykady na okonia, które bardzo częśto okazują się przynetami bardo skutecznymi. Podobnie wygląda temat wahadłówki na okonia. Te stare przynety bardzo często nie sa doceniane przez wędkarzy a okonie bardzo mocno w nich gustują
Rozród okoni: Tarło okonia przypada na kwiecień/maj oraz czasami na lipiec(zazwyczaj na płyciznach). Samica składa ikrę na kamienistym dnie, gdzie ziarna ikty przyklejają się do kamieni, roślinności między nimi oraz gałęzi zalegających na dnie. Zazwyczaj w jednym tarciu występuje od 15 000 do 20 000 ziarenek ikry, ułożonych w postaci długich 2m wstęg o szerokości nie przekraczającej 2 cm. Wylęg następuje po 14-17 dniach.
Ochrona okoni: Okoń w Polsce jest chroniony w zależności od jego długości. Od 2011r. długość ochronna okonia wynosi 15 cm. Niektóre okręgi PZW wprowadziły większy wymiar ochronny 18 cm.
Okoń nie jest zbyt istotnym gatunkiem ryby dla gospodarki. Jednak ze względu na swój przebiegły i cwaniakowaty charakter jest chętnie łowiony przez wędkarzy uprawiających spinning stosując odpowiednie przynęty na okonia, łowiących spod lodu oraz na grunt, muchę, spławik i na żywą oraz martwą rybę.
Przeczytaj więce o:
jak łowic okonia zimą
wędka na okonia