Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki
Tips & Tactics
Wahadłówki
2008-06-03 00:00

poznaj tego autora Admin

Doskonałe i bardzo łowne przynęty. Dziś stosowane głównie przez konserwatywnych wędkarzy oraz doświadczonych łowców okazów. Wahadłówka to przynęta bardzo prosta, wymaga jednak bardzo trudnego prowadzenia. Wtedy bowiem dopiero staje się przynętą skuteczną. Sposób prowadzenia pozwoli „wycisnąć z metalowej łyżeczki” drzemiący w niej charakter. Poświęć wiele czasu na łowienie wahadłówkami. Na blachy możesz łowić wszystkie ryby drapieżne – pozostaje tylko kwestia odpowiedniego doboru przynęty spinningowej i specyfiki jej prowadzenia.

Do największych zalet wahadłówki należy jej masa oraz możliwość prowadzenia we wszystkich partiach wody. Łowić nią możesz na bardzo płytkiej wodzie i na wielkich głębiach po 25 metrów. Dobór charakteru pracy pozwoli Ci dobrać się do najbardziej ostrożnych, starych i wielkich ryb. Kolorystyka blaszek daje ogromną paletę zastosowań. Odpowiednie zbrojenie pozwala na łowienie w zielsku czy w karczach.

Jak prowadzić wahadłwókę.
Zawieszanie - Dobierz blaszkę, która pracuje w opadzie odjeżdżając na boki. Rzuć przynętę w upatrzone miejsce. Pozwól blaszce opaść na dno, podnieś lekko szczytówkę wędziska i wykonuj płynne pociągnięcie. Kontrolując opad blaszki staraj się robić taki manewr prawie nie nakręcając linki na kołowrotek
Opad – zarzuć blaszkę daleko. Natychmiast podnieś szczytówkę wysoko do góry, zlikwiduj luz na lince. Łów w opadzie. Kiedy przynęta opadnie do połowy głębokości łowiska staraj się podprowadzić  ją do góry po czym znowu łów w opadzie.
Konająca ryba – kiedy przynęta opadnie na dno, zacznij podszarpywanie lekkimi krótkimi pociągnięciami, zatrzymaj pracę i pozwól wahadłówce opadać. Powtarzaj to aż doprowadzisz przynętę do brzegu. Tę technikę możesz stosować we wszystkich partiach wody. Doskonałe efekty daje przy połowie sandaczy i okoni.
Sprint – technika stosowana przez łowców boleni – to wszyscy wiedzą. Tak można łowić kapitalne okonie. W jeziorach przychodzi taki czas (najczęściej przełom czerwca i lipca) kiedy ogromne stada uklei zbierają się w wielkie ławice. Okonie tylko na to czekają . Jak wilki ganiają wybrane sztuki. Załóż małą niklowana blaszkę i rzucaj jak najdalej. Kiedy blaszka spadnie do wody rozpocznij prowadzenie. Staraj się, aby przynęta miała kontakt z samym lustrem wody. Stosuj blaszki małe i lekkie, staraj się ją prowadzić tak aby przynęta bruździła wodę.
Opadająca z sił – prowadź wahadłówkę najwolniej jak się można. Co kilka metrów zatrzymuj prowadzenie pozwalając blaszce zgasnąć. Staraj się imitować zmęczoną rybkę, która co chwila musi odpocząć. Szczupak jej nie podaruje.

Gdzie łowić na wahadłówkę:

 • podwodne górki,
 • rzeczne rynny,
 • podmycia brzegów,
 • łąki podwodnej roślinności,
 • przelewy, wlewy, zwary
 • głębokie spadki tuż za pasem roślinności,
 • głębokie blaty jeziorowe.


Wskazówki

 • Staraj się dobierać blachę tak, aby jej ciężar był minimalny w stosunku do wymaganej odległości rzutu lub głębokości prowadzenia. Lekka blaszka jest lepsza.
 • Nie bój się stosować pojedynczych, dużych haków zamiast kotwicy – tak zmontowaną przynętę możesz posłać w zaczepy i łowić niedostępne dotąd ryby.
 • Jeśli stosujesz blaszki z miękkiego materiału nie bój się zabrać ze sobą nad wodę kombinerki i troszkę popracować nad przynęta . Daje to czasem dobre efekty.
   

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Okoń
Okoń (Perca fluviatilis) jest to ryba z gatunku okoniowatych, zaliczana do drapieżnych ryb słodkowodnych. Na całym świecie występują 3 gatunki okonia: -okoń azjatycki -okoń północnoamerykański ...»
Szczupak
Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych. Jest to ryba rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki ...»
Sandacz
Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Występuje w rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych, jeziorach oraz wyrobiskach. Sandacze mogą występować również w przybrzeżnych wodach ...»
Przynęty na tęczaka
Pstrąg tęczowy zazwyczaj kojarzony jest ze stawami hodowlanymi. W tych miejscach najczęściej ryby łowione są na obrotówki, gumki czy niewielkie woblerki. Ciekawostką jest występowanie tęczaków w ...»
Woblery na opaskę
Opaskowe wędkowanie to bodaj najbardziej atrakcyjny sposób rzecznego kuszenia ryb. W ten sposób możemy złowić piękne klenie i jazie. Świetnie łowi się na opaskach również sandacze i ...»