Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!

poznaj tego autora Admin

Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie oznaczał to samo. W indywidualnych przypadkach poszczególne zestawy mogą nieco się od siebie różnić. Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania i preferencji każdego z wędkarzy, ale także od tego, jaki gatunek ryb planuje łowić najczęściej. Różnice zauważymy także wtedy, gdy porównamy profesjonalny zestaw spinningowy z zestawem dla amatora, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wędkarstwem spinningowym. Zestaw spinningowy na okonia, sandacza, czy szczupaka można stworzyć samemu, jednak zdecydowanie bardziej opłaca się to polecić doświadczonym fachowcom. Znajdziemy ich w sklepie Corona Fishing.

Zestaw spinningowy – podstawowe informacje

Metoda spinningowa cieszy się ogromną popularnością głównie dlatego, że jest stosunkowo prosta, szybka do opanowania, choć wymaga sporej cierpliwości i zaangażowania w naukę, a co najważniejsze – spinning pozwala na złowienie największych okazów ryb drapieżnych i nie tylko. Spinning polega na wielokrotnym zarzucaniu i ściąganiu przynęty, aż do momentu, w którym ryba zacznie brać. Jest to metoda dla aktywnych wędkarzy, których nie przeraża ciągły ruch i nieustanne zmienianie miejsca łowienia. W spinningu duże znaczenie ma także doświadczenie wędkarza, znajomość zachowania się poszczególnych gatunków ryb oraz umiejętność dostosowanie się do warunków panujących na danym łowisku. Spinning nie jest metodą dla leniwych i tych, którzy po zarzuceniu przynęty, chcieliby się jedynie jej przyglądać. Ta metoda wymaga ciągłego zaangażowania, szybkich reakcji i zdecydowanych decyzji podejmowanych pod presją.

zestaw spinningowy na szczupaki
Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie, czyli czym w ogóle jest zestaw spinningowy. Najprościej mówiąc, zestaw spinningowy, jaki dostaniemy w sklepach wędkarskich, to kompletne i gotowe do łowienia akcesoria wędkarskie. W skład takiego gotowego zestawu spinningowego wchodzą: wędka, kołowrotek, żyłka lub plecionka i oczywiście przynęty. Jednak zanim zaczniemy komponować swój pierwszy zestaw spinningowy, powinniśmy zastanowić się jaki gatunek ryb stanie się naszym głównym celem, a także, w jakim akwenie wodnym zamierzamy najczęściej łowić. Dane te są bardzo istotne, gdyż pozwalają, choć częściowo ustalić parametry, takie jak głębokość występowania poszczególnych drapieżników, czy prędkość nurtu w danym miejscu. Wszystko to przekłada się na dobór konkretnych elementów zestawu. Najważniejszym założeniem spinningu jest odpowiednia prezentacja przynęty, tak by była kusząca dla wszystkich ryb, nawet tych zupełnie niezainteresowanych pogonią za pokarmem.

Wędkarstwo spinningowe dzieli się na kilka odmian, zaliczamy do nich spinning ultra lekki, lekki, średni oraz ciężki. W każdym z nich użyjemy nieco innego sprzętu, dlatego też zestawy spinningowe do konkretnych odmian będą się nieco od siebie różniły. Spinning ciężki to metoda bardziej wymagająca, tworząc zestaw do niej, będziemy potrzebować przede wszystkim większej i cięższej wędki, a także największych przynęt. Jest to metoda przeznaczona do łowienia największych okazów ryb drapieżnych, dlatego też ważne, by stosować plecionkę, która ma o wile większa wytrzymałość od żyłki. Spinning lekki z kolei wykorzystujemy do łowienia mniejszych rybek, zaś ultra lekki do tych najmniejszych, a wręcz do łapania drobnicy, którą następnie wykorzystamy jako wabik na większe okazy. W tej metodzie korzystamy z krótkich wędzisk i malutkich przynęt, najlepiej by ich waga nie była większa niż 3 g. Najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie kilku wędzisk i dopasowywanie ich pod konkretne łowisko i poszczególne gatunki ryb, nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe. Dlatego skupmy się na stworzeniu zestawu spinningowego ukierunkowanego na złowienie wybranego wcześniej drapieżnika.

zestaw spinningowy na pstrąga
Zestaw spinningowy dla początkującego wędkarza
Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem spinningowym, dobór wszystkich sprzętów i stworzenie zestawu spinningowego mogą wydawać się niebywale trudne. Wszystko przez to, że w sklepach wędkarskich dostępna jest niezliczona ilość produktów dedykowanych do tej konkretnej metody łowienia, a wszystkie one razem niejednego przyprawiają o zawrót głowy. Niezwykłym ułatwieniem dla początkujących adeptów wędkarstwa jest wsparcie, jakie mogą uzyskać od doradców, którzy znają się na rzeczy i potrafią wskazać najlepsze rozwiązania i oczywiście pomóc w zakupach. Takich kompetentnych fachowców z pewnością spotkamy w sklepie wędkarskim Corona Fishing, którego oferta zdecydowanie wyróżnia się na rynku.

Zestaw spinningowy dla początkującego wędkarza to podstawa każdego wypadu na ryby, dlatego powinien być wytrzymały i niezawodny. Spinning zestaw kompletujemy zaczynając od doboru wędki i kołowrotka. Te dwa elementy bardzo często tworzone są w taki sposób, żeby idealnie do siebie pasowały, więc najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie ich razem.
Podstawą dobrego zestawu jest jego odpowiednie wyważenie. W tej kwestii najlepiej będzie zaufać specjaliście i pozwolić mu dobrać go za nas, zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze nie czujemy się na siłach, by zrobić to samodzielnie. Wybierając kij, szczególną uwagę należy zwrócić na jego wykonanie. Najlepsze parametry posiadają te zrobione z włókna szklanego lub węglowego. Charakteryzują się one także niesamowitą trwałością.

zestaw spinningowy

Wybieramy zestaw spinningowy

Wytrzymałość i solidność to cechy wręcz kluczowe, pozwalają nie tylko na łowienie największych okazów, ale także na używanie jednego kija przez wiele sezonów wędkarskich. To samo tyczy się kołowrotka, który koniecznie musi być wytrzymały i solidny, nie powinien być jednak zbyt ciężki, aby nie obciążać nadgarstków, w końcu czasem będziemy łowić przez wiele długich godzin. Gdy zestawimy ze sobą wędkę i kołowrotek spinningowy, warto sprawdzić jak będą one trzymać się w dłoni. Tylko odpowiednie wyważanie gwarantuje najlepsze ułożenie, bez przeciążeń i kontuzji. W swojej ofercie posiadamy jedynie spradzone modele kołowortków i wuienie jestęmy przede wszystkim jakości. Nasze propozycje to kołowrotki Daiwa oraz Shimano.
Plecionka czy żyłka to kolejne z ważnych pytań, jakie zadawane początkującym wędkarzom na stracie ich drogi. W tym przypadku nie ma prostych odpowiedzi, bo wiele zależy po prostu od indywidualnych upodobań. Wiadomo, że na początku może to być metoda prób i błędów i dopiero po kilku mniej lub bardziej udanych wypadach skonkretyzujemy swoje upodobania i będzie na łatwiej wybrać.

Kompletując pierwszy zestaw wędkarski, możemy sugerować się opiniami znajomych o większym doświadczeniu lub ceną. Biorąc pod uwagę drugie kryterium najpewniej zdecydujemy się na żyłkę, która jest po prostu dużo tańsza. Wielu wędkarzy twierdzi jednak, że plecionka jest lepszym wyborem, głównie ze względu na jej większą wytrzymałość i czułość. Kwestia ta jest zatem dyskusyjna i będzie klarować się na przestrzeni czasu.
Ostatnim elementem zestawu wędkarskiego są wabiki. Zestaw spinningowy przynęty ma coraz lepsze. Ogromna oferta naszych produktów to przeobrażenie przynęt o wszystkich możliwych kształtach, kolorach i rozmiarach. Pierwszy zestaw spinningowy powinien być jak najlepszej jakości, gdyż to na nim uczymy się rzutów, rozpoznajemy ruchy i zachowania poszczególnych typów przynęt, a także to jak holować rybę, by nam się nie zerwała. Warto także wyposażyć się w większą ilość przynęt i nauczy się rozpoznawać, jak zachowują się jerki na szczupaka, a jak klasyczne woblery, czy kultowe obrotówki.

zestaw spinningowy na bolenia

Zestaw spinningowy na szczupaka

Szczupak to drapieżnik wyjątkowy. Jest cenną zdobyczą dla wędkarzy, wymaga zatem przygotowania odpowiedniego sprzętu. Szczupak lubi się ukrywać, dlatego najczęściej trzeba go szukać w miejscach porośniętych gęstą roślinnością, różnych ciężko dostępnych zaroślach i podziemnych skupiskach kamienni, a nawet pośród powalonych starych drzew, które pokrywają niejedno dno. Najlepszą porą do łowienia tego gatunku jest sam początek sezonu, czyli piękny miesiąc maj. Wielu wędkarzy upodobało sobie także miesiące jesienne.
Okres ochronny na szczupaka obowiązuje bezpośrednio przed najlepszym miesiącem do jego łowienia, dlatego należy powstrzymać się od tego pomiędzy 1 marca a 30 kwietnia. Szczupak posiada piękne zielone ubarwienie, co pozwala mu lepiej ukrywać się wśród roślinności. Wydłużony korpus i silna budowa ciała są również bardzo pomocne i sprawiają, że niezwykle zwinnie porusza się pod wodą, będąc nieraz zupełnie niezauważalnym. Ponadto szczupak charakteryzuje się niezwykłą szybkością, dlatego upolowanie go nieraz jest prawdziwym wyzwaniem i zaliczyć je można to prawdziwych wędkarskich osiągnięć. Jaki zestaw spinningowy na szczupaka będzie najskuteczniejszy i pomoże nam złowić wymarzony okaz.

zestaw spinningowy na szczupaka
Zestaw spinningowy na szczupaka to przede wszystkim mocna wędka i wytrzymały kołowrotek, wymiar ochronny na ten gatunek wynosi aż 45 centymetrów, dlatego musimy być przygotowania na mierzenie się z dużo większymi okazami. W zestawie na szczupaka lepiej jest już od samego początku postawić na plecionkę, spowodowane jest to tym, że szczupak ma niebywale ostre zęby, które mogą uszkodzić cieńsze linki, a tym samym zepsuć cały połów. Jak wiemy szczupak jest szybki i sprytny, jego ruchy są tak nieprzewidywalne, że w jednej chwili może schwytać swoją ofiarę i odpłynąć w zupełnie innym kierunku. Schwytanie szczupaka wymaga zatem bardzo dobrego przygotowania, zarówno sprzętowego, jak i fizycznego.

Zestaw na szczupaka to koniecznie dynamiczna wędka, ciężar rzutu dobieramy odpowiednio do przynęt. W przypadku tych mniejszych warto poswatać na taką do 30 g, gdy jednak zdecydujemy się na ciężkie i masywne wahadłówki oraz obrotówki, lepsza będzie taka powyżej 40 g. Jeśli chodzi o długość kija, tu przedział jest dość spory, sprawdzi się zarówno ten dwumetrowy, jak i ten o długości ponad trzech metrów. Długie rzuty będą bardzo mile widziane, dlatego ważne jest solidne i wytrzymałe wędzisko. Solidny kołowrotek o maksymalnej wielkości do 4000 i oczywiście mocnych parametrach najlepiej wyważy cały zestaw i sprawi, że będzie idealnie leżał w dłoni. Zestaw na szczupaka to także niezbędny podbierak, który pomoże bezpiecznie wyjąć naszą zdobycz z wody, nie narażając się na kontakt z jego niebywale ostrymi zębami. Podbierak na szczupaka także musi spełnić określone parametry, najlepiej by miał głęboki kosz i dużą obręcz. Poleca się mieć także specjalny sprzęt w postaci szczypiec, służących do wyjmowania haczyków, które utkwiły w jego ciele.

Zestaw spinningowy przynęty na szczupaka powinny imitować jego naturalny pokarm. tym sposobem nie odstraszą go, a skutecznie zwrócą jego uwagę. Dobre będą zarówno gumy, woblery, jak i jerki na szczupaka, które nieco inaczej zachowują się w wodzie, jednak wszystkie odznaczają się skutecznością. W idealnie skomponowanym pudełku z przynętami powinno znaleźć się ich jak najwięcej, dodatkową zaletą będzie posiadanie przynęt w wielu różnych kolorach i rozmiarach, działanie takie zdecydowanie nasze zwiększy szanse na sukces. Ważna jest także praca poszczególnych przynęt, mając różne egzemplarze, możemy zaskoczyć naszego szczupaka i być przygotowanych na wszystkie możliwe działania.

Zestaw spinningowy na sandacza

Sandacz to ryba, która charakteryzuje się sprytem i przebiegłością, jej złapanie będzie zatem prawdziwym wyzwanie. Sandacz łowiony jest także za sprawą swojego delikatnego smaku, który ceniony jest przez smakoszy ryb w całym kraju. Jego smak znany był już w dawnych czasach, dlatego bywa podstawą wielu dań tradycyjnej kuchni staropolskiej. Jest to największy przedstawiciel ryb z rodziny okoniowatych, występuje niemalże w całej Europie, spotykamy go zarówno w rzekach, jeziorach, jak i przybrzeżnych wodach morskich. Nie można zapominać, że w Polsce został ustanowiony okres ochronny na sandacza, który trwa od 1 marca do 31 maja i w tym czasie należy odstawić na bok swój zestaw spinningowy na sandacza.

Zestaw spinningowy na sandacza, podobnie jak w przypadku zestawu na szczupaka, powinien charakteryzować się solidną konstrukcją, gwarantującą wieloletnią wytrzymałość w walce z godnym przeciwnikiem. Wiele osób w tym miejscu pewnie spyta, gdzie takiego szukać, odpowiedz jest prosta, w dobrym sklepie wędkarskim, jak Corona Fishing. Kompletując zestaw spinningowy na sandacza, warto wziąć pod uwagę kwestię, czy będzie on łowiony z brzegu, czy z łodzi. Ma to istotny wpływ na niektóre ważne parametry, jak np. długość wędziska. Producenci wysokiej jakości wędek spinningowych, często idą o krok dalej i produkują wędziska stworzone pod konkretną rybę, tak jest i w  tym przypadku. Zatem do konkretnej wędki będziemy potrzebować odpowiednie przynęty spinningowe, ale również weźmiemy pod uwagę lokalizację i specyfikę samego łowiska.

zestaw spinningowy na suma
Dobry zestaw spinningowy na sandacza, w połączeniu z odpowiednim przygotowania i umiejętnościami tzw. czytania wodym, to gwarancja sukcesu na każdym łowisku. Sandacza to bardzo silny drapieżnik, dlatego należy niekiedy być przygotowanym na prawdziwą walkę z nim. Podstawą zestawu powinna być dość długa wędka z ciężarem wyrzutu około 30 gramów. Ważne też by wędka była szybka, ma to znaczenie zwłaszcza przy zacięciu. Gdy zdecydujemy się na łowienie z łodzi, nasza wędka może być nieco krótsza, optymalnie długość w tym przypadku to 210 centymetrów. Wybierając zestaw spinningowy na sandacza, zwracajmy uwagę nie tylko na odpowiedni kołowrotek, ale także na hamulec, musi on cechować się znaczną mocą przy zacięciu i pomagać precyzyjnie i bezpiecznie holować naszą zdobycz, niwelując wszelkie dojazdy. Grubość plecionki wskazana przy połowie sandacza to między 0,12 a 0,15, dobrze by miała także jasny bądź jaskrawy kolor, gdyż to poprawi jej widoczność, kolejny parametr, na który warto zwrócić szczególną uwagę to odporność na wszelkiego rodzaju przetarcia.

W zestawie spinningowym na sandacza podobnie jak w przypadku szczupaka dla własnego bezpieczeństwa koniecznie należy zaopatrzyć się w mocny i szeroki podbierak. Z uwagi na kapryśność naszego drapieżnika, także wybór przynęt powinien być jak największy, dotyczy to zarówno rodzajów, jak i rozmiarów i kolorów poszczególnych typów wabików. Jeśli chodzi o rozmiar, przydadzą się nam zarówno te 7 cm, jak i te 15 cm egzemplarze, szczerze powiedziawszy im więcej przynęt w pudełku tym lepiej. Kolory będące w strefie zainteresowania naszego drapieżnika to widoczne z daleka żółcie, róże i pomarańcze, ale i naturalne barwy odzwierciedlające wygląd wodnych żyjątek, a nawet przynęty całkowicie czarne. Przydadzą się nam przynęty na większe głębokości, jak i ten nisko schodzące, które poprowadzimy niemalże przy samym lustrze wody.

Zestaw spinningowy na okonia

Okoń należy do nieco mniejszych drapieżników niż te przedstawiane powyżej, największe z nich miały długość około 60 cm i wagę 4 kg. Zestaw na okonia spinning będzie zatem nieco lżejszy i bardziej uniwersalny. Na okonia najlepiej jest wybrać się jesienią, żeruje on wtedy bardzo aktywnie praktycznie przez cały dzień. Nie ma także obecnie ustalonego okresu ochronnego na ten gatunek, dlatego możliwe jest łowienie okonia praktycznie przez cały rok.
Zestaw spinningowy na okonia kompletuje podobnie jak poprzednie, zaczynamy od wędki i kołowrotka, które będą idealnie ze sobą współgrać i pewnie leżeć w dłoni. Jednak ze względu na wielkość okoni, która najczęściej jest w granicach 35 cm, kołowrotek będzie odgrywał nieco mniejszą rolę. Z racji tego, że popularność okoni w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła i stały się one bezpośrednim celem wypraw wędkarskich, również ilość sprzętów i akcesoriów dostępna na sklepowych półkach jest zdecydowanie większa. Spinning na okonia to ogromne pole do popisu, zarówno za sprawą wyboru sprzętu, jak i podejścia do samego łowienia. Jako że okoń występuje we wszystkich wodach to miejsce, w jakim zdecydujemy się go łowić, także wpłynie na wybór odpowiedniej wędki. Wiadomo, że inne parametry sprawdza nam się w rzece o bardzo wartkim nurcie, a zupełnie inne w spokojnych wodach maleńkiego jeziora. Wybór łowiska jest zatem kluczowy i istotny przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnej wędki.

zestaw spinningowy na morską troć
Wybierając kij, dobrze jest mieć, choć minimalne doświadczenie w operowaniu przynętami spinningowymi, gdyż ich waga i wielkość będą miały bezpośredni wpływ na dobór konkretnego egzemplarza. Na długość kija może wpływać także to jak daleko i precyzyjnie zamierzamy rzucać, a także czy teren, na którym zaplanowaliśmy łowienie jest zarośnięty, czy przejrzysty. Dlatego przy obecnej dostępności wędek okoniowych najlepiej jest decydować się na podstawie własnych upodobań i preferencji, resztę jesteśmy w stanie wypracować dobrą techniką.

Kupując zestaw spinningowy na okonia, bardzo dobrze jest skorzystać z porady specjalisty, dlatego najlepiej wybierać takie miejsca, jak sklep wędkarski Corona Fishing, gdzie zawsze można liczyć na profesjonalna poradę. Okonie często łowione są na drop shot oraz metodę bocznego troka, w takim przypadku wybieramy nieco odmienny sprzęt i to również należy uwzględnić przy zakupie, wybierając zwłaszcza wędkę o wyjątkowo czułej szczytówce. Może się także okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie wędka posiadające tzw. wklejkę, pomagają one wyczuć nawet najmniejsze szarpnięcia i najdelikatniejsze ruchy okoni pod wodą.

Zestaw spinningowy na okonia to także skuteczne przynęty, ich wybór nie jest prosty i oczywisty, głównie za sprawą wielokrotnego braku zainteresowania ze strony najedzonego i znudzonego okonia. Wybierając skuteczne przynęty trzeba brać pod uwagę konieczność zaskoczenia i zwrócenia uwagi naszego drapieżnika, dlatego dobrym pomysłem jest wybór przynęt zupełnie niestandardowych, innych niż te, które zazwyczaj pojawiają się w danym miejscu. Poleca się tu zwłaszcza uniwersalne gumy oraz sprawdzone wahadłówki.

Zestaw spinningowy – przynęty raz jeszcze

Każdy zestaw wędkarski spinning to niejedna, a kilka wysokiej jakości przynęt, które to najczęściej gwarantują sukces na łowisku. Spinning bywa nieprzewidywalny, a sukces całego przedsięwzięcia, jakim jest wyprawa na ryby uzależniony jest od wielu kwestii. Znaczące są zachowania poszczególnych ryb, ale także zmienność warunków atmosferycznych, ogólnie rzecz ujmując – wszystko może mieć wpływ na sukces połowu. Dlatego każdorazowo warto zaopatrzyć się w większą ilość różnego rodzaju przynęt i móc odpowiednio zareagować w każdej sytuacji.
Na rynku dostępne są sztuczne przynęty spinningowe, które praktycznie wywołały rewolucje w szeroko rozumianym wędkarstwie. Wabiki takie jak twistery, rippery, kopyta, czy jaskółki uratowały niejeden połów. A woblery, wahadłówki i obrotówki stanowią trzon i podstawę większości wypraw.

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.3 s