Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Strój wędkarski – jak go skompletować?

poznaj tego autora Admin

Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale także wpasują się w otoczenie. Wędkarstwo należy bowiem do tego rodzaju zajęć, w których najlepiej jest „stopić się z tłem”, dlatego kupując strój wędkarski należy brać pod uwagę również takie kwestie jak kolor poszczególnych elementów ekwipunku.
Stroje wędkarskie z pewnością należą do kategorii inwestycji długoterminowych. Chcąc cieszyć strojem przez długie lata, warto dokładnie przemyśleć zakup i przede wszystkim postawić na jakość. Gdzie szukać odpowiedniej odzieży? Najpewniej w sklepach wędkarskich cieszących się dobrą opinią i zaufaniem klientów.

Strój wędkarski – co trzeba o nim wiedzieć?

Każdy wędkarz ma swoje indywidualne potrzeby oraz preferencje, jeśli chodzi o strój wędkarski. Jednak tak jak w każdej dziedzinie i tu istnieje kilka podstawowych elementów, które będą niezbędne dla wszystkich i trzeba je po prostu mieć. Oczywiście inaczej będziemy dobierać strój, planując wypad na ryby w lecie, a inaczej w zimie. W każdym przypadku ważne jest, by czuć się w nim wygodnie i swobodnie.
Ubrania wędkarskie, komplety wyposażone we wszystko, czego potrzebujemy, kupujmy najlepiej w dobrych sklepach wędkarskich. Możemy przy tym skorzystać z gotowych rozwiązań, jak i dobierać pojedynczo poszczególne elementy. W takich miejscach możemy liczyć na fachową pomoc i doradztwo, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla początkujących wędkarzy. Przed zakupem swojego pierwszego stroju wędkarskiego warto również zasięgnąć opinii kolegów po fachu, którzy spędzili już jakiś czas nad wodą i wiedzą co dobre, a co zbędne. Takie rady zazwyczaj są bardzo cenne i dzięki nim można uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy i zakupu nieistotnych rzeczy.
Obecnie stroje wędkarskie zapewniają komfort, bezpieczeństwo i wygodę, a jednocześnie są modne i gustowne. Charakterystyczne kolory tego typu garderoby to zazwyczaj khaki, zielony, ziemisty oraz moro. Wybór, jaki zapewniają nam obecnie specjalistyczne sklepy wędkarskie, pozwala na swobodne dobieranie poszczególnych elementów, a nawet bawienie się nimi i komponowanie modnych zestawów wędkarskich wraz z wieloma dodatkami.
Współczesne stroje wędkarskie często wyposażane są w elementy mające ułatwić niektóre czynności. Dlatego znajdziemy w nich liczne kieszonki, niewymagające skomplikowanego odpinania. W kieszonkach takich możemy umieścić wszelkiego rodzaju akcesoria, typu przynęta czy żyłka, i sięgać po nie w każdej chwili bez konieczności zaglądania do kuferka i odchodzenia ze stanowiska. Producenci zadbali także o ukryte kieszonki czy odpinane podszewki, w których możemy przechowywać np. klucze od samochodu.
Bardzo ciekawym elementem wyposażenia kompletu wędkarskiego są kamizelki, które są niezwykle wygodne i funkcjonalne. To wręcz nieodzowny element stroju każdego szanującego się wędkarza, niezależnie od sposobu czy miejsca wędkowania. Kamizelki wędkarskie są przede wszystkim pojemne. Poza tym umożliwiają mocowanie do siebie  różnych akcesoriów. Niektórzy producenci, w zależności od metody łowienia, oferują inną liczbę i wielkość kieszeni w swoich kamizelkach. Z kolei w zależności od pory roku inny będzie materiał, z którego wykonano ten element stroju wędkarskiego. Często w kamizelkach typu letniego w tylnej części stosowana jest siatka, która pozwala na swobodny przepływ powietrza i znacząco minimalizuje możliwość pocenia się. Kamizelki przeznaczone do łowienia w pozostałych, chłodniejszych porach roku, zapewniają dodatkowy element grzewczy. Na rynku dostępne są kamizelki wędkarskie w każdym rozmiarze. Co warte odnotowania, występują również w wersjach dziecięcych.
Dla osób, które niepewnie czują się w pobliżu wody, dostępne są specjalne kamizelki  z wkładem wypornościowym, chroniące przed utonięciem. Kamizelki takie polecane są zwłaszcza dla łowiących z łódki i na większych głębokościach, ale również dla dzieci, choć w przypadku tych najmniejszych warto zawsze mieć kapok.

strój wędkarski

Komplety wędkarskie – jakich elementów nie powinno zabraknąć?

Dobry komplet wędkarski powinien w szczególności zawierać wszystkie elementy niezbędne dla wędkarza. Zarówno dla początkującego, jak i tego z doświadczeniem, będzie on składał się z podobnych części, jednak w późniejszym okresie można wzbogacać go o dodatkowe elementy. W skład kompletu wędkarskiego wchodzą zwykle:
  • spodniobuty nazywane woderami lub spodnie i specjalne buty;
  • ciepłe skarpety wędkarskie na chłodniejsze dni i noce;
  • kurtka lub bluza;
  • koszulka;
  • kamizelka, koniecznie z wieloma kieszonkami;
  • czapka wędkarska, dopasowana do pory roku.
W zależności od pory roku i zapotrzebowania można dobierać kolejne elementy, które mogą pełnić różne funkcje. W lecie oczywiście nie może zabraknąć czapki chroniącej nas przed słońcem. Może to być czapka z daszkiem lub taka, która dodatkowo ochroni też szyję. Wielu wędkarzy wybiera także kapelusze, koniecznie z wiązaniem, które nie pozwolą im odlecieć przy silniejszych podmuchach wiatru. Wszelkie letnie akcesoria na głowę często wykonane są z siateczki, która pozwala na swobodny przepływ powietrza i sprawia, że skóra głowy może oddychać. Czapki takie pomagają również chronić twarz przed owadami, których w lecie nad wodą jest mnóstwo.
Kolejnym elementem, który w lecie powinien wejść w skład naszego kompletu wędkarskiego, są okulary przeciwsłoneczne. Okulary ochronią nasze oczy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ale też przed słońcem odbijającym się od powierzchni wody. Chcąc zapewnić sobie najlepszą ochronę przed tym zjawiskiem, najlepiej wybrać specjalne okulary przeciwsłoneczne z funkcją polaryzacji. Okulary z polaryzacją chronią wzrok wędkarza, pozwalają mu dużo lepiej widzieć w słoneczny dzień i tym samym – baczniej obserwować co dzieje się w wodzie.
Gdy myślimy o butach wędkarskich, pierwszą myślą są najczęściej kalosze wędkarskie, jednak w gorące letnie miesiące warto wybrać lekkie buty gumowe, typu sandały, w których będzie można wejść do wody i zamoczyć je razem ze stopami. Nie zaleca się natomiast łowienia w klapkach, które nie gwarantują stabilności, przyczepności i można je po prostu zgubić pod wodą.

Komplet wędkarski dla każdego

Każdy strój wędkarski, komplet jak i pojedyncze elementy, odgrywają bardzo istotną rolę w wyposażeniu wędkarza.  Strój wędkarski powinien być dobierany odpowiednio do pory roku i temperatury otoczenia. Nie można także zapominać, że innego rodzaju ubrania będziemy potrzebować w dzień a innego w godzinach nocnych. W wędkarstwie, podobnie jak w innych dziedzinach sportu, na dobre zagościły już wysokiej jakości produkty funkcyjne, które poza podstawowym przeznaczeniem gwarantują jeszcze inne, dodatkowe parametry.
Stroje wędkarskie dostępne w profesjonalnych sklepach dają nieskończenie wiele możliwości komponowania ich poszczególnych elementów i dobierania pod każdym możliwym względem. Większość ubrań posiada kamuflaż, dzięki temu wtapiają się w otoczenie i co najważniejsze – nie odstraszają ryb, które często mają bardzo bobry wzrok i nawet najmniejszy szczegół może je spłoszyć. Spodnie wędkarskie najczęściej występują w kolorze czarnym, moro lub odcieniach beżu. Spodnie można dobierać do uwarunkowań łowiska i sposobu wędkowania. Dla jednych wędkarzy najlepszym wyborem będą te na szelkach, a dla innych lepiej sprawdzą się zwykłe spodnie z paskiem, ktoś jeszcze inny wybierze wodery. Wielu wędkarzy stawia też na bojówki: szerokie spodnie z wieloma kieszeniami, które nie krępują ruchów. Bojówki wędkarskie często posiadają odpinane nogawki, dlatego sprawdzają się w każdą pogodę. Również materiał, z jakiego są wykonane spodnie, ma znaczenie. Najlepiej by był on trwały i szybkoschnący.
Profesjonalny strój wędkarski z pewnością zagwarantuje najlepsze z możliwych warunki i pozwoli skupić się tylko na istotnych rzeczach. Odpowiednie stroje wędkarskie, posiadające najwyższej klasy właściwości ochronne, takie jak wodoszczelność, termoizolacja czy doskonała przyczepność do podłoża sprawią, że długie godziny spędzone nad brzegiem zbiornika wodnego będą czystą przyjemnością. Ochrona jaką zapewnią pozwoli ustrzec każdego wędkarza przed przemoczeniem, bólami stawów i innymi dolegliwościami zdrowotnymi, które mogą być spowodowane przez wychłodzenie organizmu. Dobrze dobrane komplety wędkarskie nie pozwolą też by kogokolwiek zaskoczyły warunki atmosferyczne. Dzięki nim można być przygotowanym na praktycznie każdą ewentualność, zarówno pogodową, jak i wszelkie sytuacje losowe. Strój wędkarski to zatem jeden z warunków bezpieczeństwa i udanego połowu.

strój wędkarski na zimę

Odzież do zadań specjalnych, czyli strój wędkarski przeciwdeszczowy

Podczas wielogodzinnego przebywania na łowisku zdarza się, że dochodzi do nagłych zmian pogody. Niespodziewane opady deszczu, a nawet burze, mogą nas zaskoczyć praktycznie przez większość miesięcy w roku. O ile tylko wyposażymy się w odpowiedni komplet przeciwdeszczowy wędkarski, takie sytuacje nie będą stanowić zagrożenia. Dodatkową zaletą specjalistycznych ubrań o właściwościach wodoszczelnych jest to, że chronią także przed silnym i porywistym wiatrem.
Strój wędkarski przeciwdeszczowy może składać się z samej kurtki lub płaszcza, lub kurtki i spodni. Zarówno kurtka, jak i płaszcz obowiązkowo muszą być wyposażone w kaptur. Nowoczesne rozwiązania przewidują obecność kapturów, które nie ograniczają widoczności. Kaptury takie potrafią obracać się wraz z ruchem głowy, dając wędkarzowi pełną swobodę ruchów.
Bardzo ważnymi elementami każdej kurtki wędkarskiej są wszelkiego rodzaju zapięcia i sznurki, pozwalające na dokładne zabezpieczenie się przed zacinającym z każdej strony deszczem. Mile widziane są także stójki i wysokie kołnierze, chroniące szyję i pozwalające choć częściowo ukryć twarz przed smagającym deszczem.
Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie w składzie swojego kompletu wędkarskiego peleryny przeciwdeszczowej, którą można w każdej chwili na siebie założyć. Peleryny takie zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, ich waga również jest minimalna, także można je mieć zawsze przy siebie bez obawy, że tym samym ograniczymy przestrzeń na inne istotne elementy. Peleryny przeciwdeszczowe dostępne są w różnych rozmiarach i fasonach. Na ryby warto wybierać te większe i dłuższe, oczywiście w stonowanych barwach. Pelerynę przeciwdeszczową w większym rozmiarze bez problemu ubierzemy na strój wędkarski, w którym się znajdujemy. Nie będzie ona również krępować ruchów rąk, a to podczas połowu niezwykle ważne.
Strój wędkarski przeciwdeszczowy powinien być uszyty z dobrej jakości materiału, który z jednej strony będzie chronił wędkarza przed przemoknięciem, a z drugiej zapewni jego ciału odpowiednią cyrkulację powietrza po wewnętrznej stronie. Najczęściej stosowane materiały do produkcji tego typu odzieży są dodatkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i przetarcia. Ponadto bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Najczęściej wystarczy je jedynie przetrzeć szmatką, aby oczyścić z brudu.
Ważnym elementem kompletu przeciwdeszczowego są spodnie wędkarskie, które, aby spełniały swoje funkcje, powinny być dobrze dopasowane do postury noszącego. Spodnie takie mogą posiadać zarówno pasek, jak i regulowane szelki. W celu zachowania komfortu użytkownika, producenci stosują również specjalne elementy do wentylacji, najczęściej znajdujące się w okolicy ud. Natomiast za sprawą regulacji dolnej części nogawek, spodnie takie można dostosować do każdego rodzaju obuwia.
Komplet przeciwdeszczowy koniecznie musi posiadać wodoodporne kieszenie, w których będzie można schronić różne ważne przedmioty, klucze, a nawet dokumenty. Kieszenie takie najczęściej zamykane są na specjalną strunę, która całkowicie zabezpiecza ich wnętrze przed przedostaniem się wody i tym samym skutecznie chroni całą zawartość. Innym sposobem zabezpieczenia jest stosowanie rzepów lub napów. Można spotkać także zamki, choć wielu wędkarzy podkreśla, że nie są one tak praktyczne, jak pozostałe rozwiązania. Poza wodoodpornymi kieszeniami można spotkać także specjalne kieszeni ocieplane, w których wędkarze mogą ogrzać zmarznięte dłonie. Kieszenie takie mogą znajdować się zarówno w kurtkach, jak i spodniach.

Strój wędkarski zimowy, czyli jak zachować komfort termiczny

Wybierając się na ryby w okresie zimowym należy pomyśleć przede wszystkim o skutecznym utrzymaniu ciepłoty ciała przez wiele godzin przebywania na zewnątrz. Pomocna może okazać się w tym specjalna bielizna termiczna zakładana bezpośrednio pod strój na ryby. Bielizna wędkarska taka zapewni każdemu ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz pozwoli utrzymać optymalną temperaturę ciała. Co ważne, taka bielizna w żaden sposób nie krępuje ruchów, pozwala skórze oddychać, jest miła i przyjemna w dotyku.
Na rynku dostępna jest bielizna termiczna z włókien naturalnych i syntetycznych. Jedna i druga jest dobra i skuteczna. Najlepsza jest oczywiście taka, która posiada właściwości termoregulacyjne, nie pozwala na przegrzanie w cieplejsze dni, ani na zmarznięcie w te chłodniejsze. Bielizna termiczna często ma również właściwości antybakteryjne, co jest bardzo ważne przy wielogodzinnym użytkowaniu.
Wychłodzenie organizmu może nie tylko odebrać radość z wędkowania, ale także spowodować uciążliwe problemy zdrowotne. W zimie wędkarze narażeni są na wiele nieprzyjemnych czynników, jednym z nich jest oczywiście zimno. Jednak o wiele bardziej uciążliwy może okazać się przenikliwy, mroźny wiatr oraz marznące opady śniegu. Komplety wędkarskie zimowe powinny w jak największym stopniu chronić przed tymi zjawiskami. W takich sytuacjach duże znaczenie ma to, z jakich materiałów odzież została wykonana.
W zimie nie można także zapominać o ciepłych skarpetach, które mogą być dopełnieniem funkcyjnej bielizny termicznej. Tak jak ona ważne by miały właściwości termoregulacyjne, nie krępowały ruchów i pozwalały stopom swobodnie oddychać.
Strój wędkarski zimowy to oczywiście także rękawiczki wędkarskie, o których nie można zapominać zwłaszcza w bardzo mroźne dni. Wiadomo, że gdy nasze dłonie będą zmarznięte, nie będziemy mogli wykonywać najprostszych ruchów, a co dopiero tych bardziej precyzyjnych. Oczywiście jest grupa wędkarzy, którzy nawet pomimo ogromnego zimna, rękawiczek nie założą, a to dlatego, że nie chcą tracić bezpośredniego kontaktu z wędką. Kompromisem mogą okazać się specjalne rękawiczki bez części palcowej, wykonane z cienkiego neoprenu lub mikrofibry. Istnieją także rękawiczki, które część palcową mają przymocowaną za pomocą rzepów, dzięki temu w każdej chwili można je odczepić.
Rękawiczki neoprenowe cechują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością, elastycznością oraz ochroną przed wilgocią lub wodoodpornością. Dobre rękawiczki dla zimowego wędkarza powinny skutecznie chronić przed zimnem i pozwolić na swobodne poruszanie dłońmi. Mile widziane są także specjalne antypoślizgowe wstawki, pozwalające na pewne trzymanie wędki w dłoniach.
Jeśli chodzi o buty wędkarskie, powinny one mieć przede wszystkim dobrą izolację. Bez tej ochrony, wielogodzinne stanie na zimnym podłożu, a tym bardziej na lodzie, z pewnością wpłynie negatywnie na stopy. Dlatego liczy się zarówno wygoda, jak i komfort  termiczny. Bardzo ważna jest w tym zakresie wewnętrzna warstwa obuwia, gdyż to ona zapewnia cyrkulację powietrza. Nie można dopuścić do tego, by stopy się pociły, gdyż może to doprowadzić do namnażania się niebezpiecznych patogenów, a w konsekwencji grzybicy stóp. Z drugiej strony stopy nie mogą marznąć, dlatego ciepłe buty na zimowe wypady to podstawa. Buty wędkarskie muszą zapewniać izolację termiczną, ale powinny być także wodoszczelne. Podczas łowienia ryb kontakt z wodą jest nieunikniony, tym bardziej zabezpieczenie przed wilgocią jest istotne, zwłaszcza zimą.
Nie można oczywiście zapomnieć o zabezpieczeniu przed zimnem głowy. Tu sprawdzą się wszelkiego typu czapki oraz kominiarki. Kominiarka jest świetnym rozwiązaniem, gdyż pozwala na swobodę ruchów, chroni szyję, a nawet część twarzy. Czapkę możemy zakładać niezależnie lub łączyć ją z kominiarką i tym samym uzyskać jeszcze lepszą ochronę. Na rynku dostępne są czapki ze specjalnymi membranami, chroniącymi przed wiatrem i zimnem, które gwarantują komfort termiczny przez wiele długich godzin przebywania na mrozie.

strój dla wędkarza
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.34 s