Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Jak wybrać kołowrotek?

poznaj tego autora Admin

Jak wybrać kołowrotek? Sprzęt od Corona Fishing – opinie i praktyczne porady

Zdecydowana większość wędek wyposażona jest w kołowrotek. To jeden z najważniejszych elementów kija, stąd tak ważne, aby wybrać model dostosowany do naszych potrzeb. Ile jest rodzajów kołowrotków i czym się od siebie różnią? Odpowiedzi postaramy się udzielić na naszym blogu Corona Fishing - opinie o topowych sprzętach i porady, jak kupować mądrze.
Budowa kołowrotka Jak już wspomnieliśmy, kołowrotek to podstawowy element wędki. Pozwala na swobodne wysuwanie i zwijanie żyłki, dzięki czemu wędkarz może zarzucić spławik daleko od brzegu. Drugim zadaniem kołowrotka jest umożliwienie holowanej rybie wysunięcie odpowiedniej ilości żyłki, aby nie dopuścić do jej zerwania. Znajomość jego budowy pozwoli nie tylko wybrać odpowiedni model, ale też w razie potrzeby - umożliwi dokonanie bieżących napraw. Oczywiście pod warunkiem, że takowe będą możliwe.
Poszczególne modele różnią się od siebie pod względem budowy, ale w zasadzie każdy kołowrotek składa się z kilku podstawowych elementów, czyli:
  • korpus,
  • rotor,
  • hamulec,
  • szpula,
  • stopka,
  • kabłąk,
  • korbka.
Dobry kołowrotek powinien być zbudowany z trwałych materiałów, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jest to ta część wędki, która bardzo intensywnie pracuje w trakcie połowów, dlatego solidne wykonanie będzie szczególnie ważne z punktu widzenia żywotności sprzętu. Co poleca Corona Fishing? Opinie o sprzęcie są oczywiście ważne, ale często lepiej zaufać sprawdzonym markom, które słyną przede wszystkim z tworzenia wytrzymałych sprzętów. Musimy pamiętać także o tym, jak kołowrotek leży nam w ręce. Uchwyt jest o tyle ważny, że będziemy z niego korzystać najprawdopodobniej przez kilka godzin wędkowania. Jeśli zabraknie nam komfortu, to trudno mówić o przyjemności płynącej z łowienia ryb.

Rodzaje kołowrotków

Kwestie podstaw budowy kołowrotka mamy już za sobą. Przyszedł zatem czas, aby zapoznać się z różnymi rodzajami kołowrotków. Do wyboru mam kilka rozwiązań, a kołowrotki możemy podzielić na cztery różne typy, w zależności od tego, czy mają ruchomą szpulę oraz w jakim miejscu znajduje się hamulec:
  • Kołowrotek z ruchomą szpulą, który wykorzystuje się w metodzie castingowej, muchowej i morskiej. Nie posiada kabłąka ani prowadnicy, przez co szpula może się obracać. Pierwotnie charakteryzował się przełożeniem 1:1, co oznacza, że na jeden obrót szpulą przypada automatycznie jeden obrót kołowrotka. Jego konstrukcja była bardzo prosta. Dziś multiplikatory to bardzo zaawansowane technologicznie kołowrotki wykorzystujące najbardziej inowacyjne rozwiązania. W przypadku multiplikatorów koniecne jest zastosowanie wędki castingowej.
  • Kołowrotek ze stałą szpulą znajdzie swoje zastosowanie również w wędkarstwie spinningowym, ale i spławikowym, gruntowym czy metody feeder. To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kołowrotka i poleca się go przede wszystkim tym wędkarzom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Zasada działa jest nieco inna niż w przypadku kołowrotków z ruchomą szpulą, ponieważ żyłka nawijana jest na szpulę za pomocą rotora. Modele tego typu najczęściej wyposażone są w dodatkowy hamulec.
  • Kołowrotek z przednim górnym hamulcem – jego podstawową zaletą jest niewielka waga (w przeciwieństwie do modeli z dolnym hamulcem) oraz możliwość pomieszczenie dużej ilości łożysk. Należy również wskazać, że ten rodzaj kołowrotka cechuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wysoką precyzją. Jest także stosunkowo łatwy w konserwacji i czyszczeniu, co dla wielu będzie niepodważalną zaletą.
  • Kołowrotek z tylnym dolnym hamulcem – podstawowa różnica pomiędzy tym kołowrotkiem a modelem z górnym hamulcem jest przekładnia, która ma za zadanie zatrzymać żyłkę. Wybierają go raczej doświadczeni wędkarze, którzy planują połów dużych ryb. Dla mniej doświadczonych osób obsługa może okazać się problematyczna, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie z kołowrotkiem.
  • Kołowrotek z wolnym biegiem najczęściej wybierany jest przez wędkarzy, którzy chcą łowić metodą gruntową. Zarzucony zestaw odkłada się na podpórkach i uruchamia tzw. wolny bieg. Ryba, która złapie przynętę, może swobodnie wysuwać żyłkę ze szpuli. Tego typu kołowrotki stosowane są do wędki sumowe lub karpiowej. Łowi się tez często kołowrotkqami z wolnym biegiem metoda żywcową.

Najważniejsze parametry według ekspertów Corona Fishing. Opinie i polecenia.

Przedstawiliśmy podstawowe rodzaje kołowrotków oraz ich najczęstsze zastosowanie. Przyszedł czas na garść praktycznych porad, dzięki którym wybierzemy model idealny. Warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom, które będą miały bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania i jakość kołowrotka. W naszym sklepie oferujemy produkty znanych i sprawdzonych marek takich jak kołowrotki Daiwa oraz Shimano, ale uznany na rynku producent to jeszcze nie wszystko, o czym doskonale wiedzą specjaliści z Corona Fishing. Opinie znalezione w sieci też mogą być pomocne, jednak wybór najodpowiedniejszego sprzętu jest także kwestią indywidualną. To, co sprawdza się u jednego wędkarza, niekoniecznie będzie potrzebne drugiej osobie. Wiele zależy też od naszego budżetu, bo kołowrotki można kupić za kilkaset albo kilka tysięcy złotych. Nowicjusze i osoby początkujące nie muszą od razu decydować się na sprzęt z górnej półki, za to doświadczeni wędkarze będą raczej poszukiwali zaawansowanego konstrukcyjnie kołowrotka, który sprosta ich oczekiwaniom.
Przełożenie, a w zasadzie ich ilość, jest jednym z najważniejszych parametrów kołowrotka. Powinniśmy dobrać je przede wszystkim do preferowanej metody połowu. To właśnie przełożenie odpowiada za prędkość nawijania żyłki w stosunku do obrotu kołowrotka. Opisuje się je za pomocą dwóch cyfr rozdzielonych dwukropkiem, np. 5:1, 6:1, 1:1. Jak czytać taki zapis? Weźmy za przykład przełożenie 5:1, w którym szpula kołowrotka zakręci się 5 razy na jeden nasz obrót korbką. 6:1 to sześć obrotów szpuli na jeden obrót itd. Wybór odpowiedniego przełożenia powinniśmy także dopasować do indywidualnych preferencji. Mówi się, że do spinningu najlepiej wybierać kołowrotki z przełożeniem 5.2:1 i wyżej, ale są tacy wędkarze, którzy przy tej samej metodzie decydują się na znacznie szybsze – 6:1.

Ilość łożysk to drugi parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Z pozoru może wydawać się, że im więcej łożysk, tym płynniejsza praca kołowrotka. W praktyce zdarza się, że tak właśnie jest, ale od ilości ważniejszy będzie materiał, z którego wykonano łożyska. Często dobry kołowrotek od sprawdzonej firmy z mniejszą ilością łożysk, będzie znacznie lepiej pracował niż kołowrotek mniej znanego producenta z większą ilością łożysk. Nie traktujmy tego parametru jako najważniejszego w momencie zakupu.

Wybierając idealny model kołowrotka, powinniśmy także zwrócić uwagę na pojemność szpuli wiodące marki takiej jak Daiwa czy Shimano, posiadają w swojej ofercie różne rodzaje szpul w dnaym modeli kołowrotka i o tym fakcie nalezy pamiętać.. To właśnie ten parametr powie nam, jakiej długości i grubości żyłkę nawiniemy na szpulę kołowrotka. Taką informację znajdziemy na opakowaniu w formie tabelki, obrazującej grubość żyłki do długości w metrach. Dla przykładu: zapis 0.20/140 powiem nam, że żyłka o grubości 0.20 mm wejdzie na szpulę 140 m. Dlaczego powinniśmy to wiedzieć? Przede wszystkim po to, aby kupić odpowiednią żyłkę i przygotować się do jej nawinięcia.

Waga kołowrotka to coś, na co również należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Oczywiste jest, że im większy będzie, tym więcej będzie też ważył, ale wpływ na ciężar ma również rodzaj materiału, z jakiego został wykonany. Waga kołowrotka przekłada się też na wagę całej wędki i tutaj warto powiedzieć, że nie zawsze te najlżejsze będą najlepsze. Owszem, w spinningu celuje się raczej w niewielką wagę, ale już przy metodzie gruntowej ceni się cięższe wędki. To kolejny z parametrów, który powinniśmy dobierać w oparciu o własne potrzeby.

Ostatnia rzecz, o której trzeba powiedzieć to materiały, z których został wykonany kołowrotek. Najczęściej stosuje się plastik lub inne tworzywa sztuczne. Jednak tym, co szczególnie powinno przykuć naszą uwagę jest materiał, z jakiego została wykonana przekładnia. Powinien być to metal, bo tylko on gwarantuje długą żywotność kołowrotka. Zdarzają się również przekładnie plastikowe, ale nie należy spodziewać się w tym wypadku zbyt dużej trwałości - przy większym obciążeniu materiał po prostu pęknie. Jeśli decydujemy się wydać trochę więcej na kołowrotek, warto wybierać spośród tych o aluminiowej szpuli.

Konserwacja i czyszczenie kołowrotków wędkarskich

Kołowrotek to mnóstwo ruchomych części, które wymagają od wędkarza szczególnej uwagi, czyli regularnej konserwacji. Zadbany sprzęt będzie zawsze gotowy na wyprawę, a przy okazji dłużej nam posłuży i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wędkowania. Czynników wpływających na uszkodzenie kołowrotka w zdecydowanej większości przypadków nie sposób uniknąć. W końcu jak wędkować i jednocześnie chronić kołowrotek przed wodą albo pyłkami i piaskiem? Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę w Corona Fishing. Opinie i doświadczenia naszych specjalistów potwierdzają założenie, że konserwacja jest naprawdę istotna, dlatego przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych wskazówek.

Zacznijmy od przyswojenia kilku dobrych nawyków.
  • Mokry czy wilgotny kołowrotek zawsze najpierw porządnie suszymy, zanim schowamy go do pokrowca.
  • Kiedy wędkujemy w słonej wodzie na kołowrotku osadza się sól, która jest szkodliwa dla mechanizmów. Zawsze powinniśmy spłukać sprzęt słodką wodą.
  • Wszelkie zabrudzenia staramy się usuwać na bieżąco. Zaschniętą zanętę jest znacznie trudniej wyczyścić.Sam proces konserwacji nie jest trudnym zadaniem i warto zapoznać się z nim już na początku wędkarskiej przygody. Do pracy potrzebujemy narzędzi, które pomogą usunąć zabrudzenia (szmatka niepozostawiająca włókien i szczoteczka, ew. pędzelek, powinny spełnić swoje zadanie). Do tego potrzebne będą nam smary i oleje. Marka nie jest aż tak ważna, najistotniejsze jest, aby były to preparaty przeznaczone do kołowrotków.
Na samym początku pozbywamy się wszelkich zabrudzeń, używamy do tego ścierki i szczoteczki. Następnie odkręcamy i zdejmujemy szpulę, a jeśli tylko mamy taką możliwość, to wykręcamy też korbkę i odsuwamy ją na maksymalną odległość - tak, aby wyczyścić wszystkie zakamarki. Dokładnie czyścimy podstawę hamulca i nakrętkę, która odpowiedzialna jest za jego dociskanie. Skoro kołowrotek jest już czysty, pora na smarowanie. Aplikujemy preparat na korbkę - przez otwór rewizyjny na oś od strony knoba albo przy podstawie korbki. Rolka prowadząca żyłkę także wymaga naszej uwagi, zwłaszcza jeśli mechanizm stawia opór albo przy obrocie pojawiają się niepokojące dźwięki. Rozbieramy rolkę, czyścimy ją i smarujemy.
Regularna konserwacja kołowrotka w znacznym stopniu przedłuża jego żywotność, zdarza się, że nawet dwukrotnie.

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.22 s