Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Wędka castingowa – wędka do multiplikatora

poznaj tego autora Admin

Metoda castingowa ma bardzo wiele wspólnego ze spinningiem, jednak jest kilka różnic, które sprawiły, że sposób castingowy zyskał miano zupełnie odrębnej metody łowienia ryb. Metoda ta nazywana jest również wędkarstwem rzutowym i z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników, dlatego też w sklepach znajdziemy coraz większy wybór odpowiednich sprzętów, w tym oczywiście wędek castingowych. Zarówno metoda castingowa, jak i wędki castingowe powstały z myślą o łowieniu największych okazów, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w łowieniu ryb na morzu. Wędki castingowe są nierozłącznie związane z nowoczesnym wędkarstwem i dlatego cieszą się obecnie tak dużą popularnością.

Wędka castingowa – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej wędki castingowej uwzględnia kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim to, jaki jest nasz obecny poziom zaawansowania, a także co i gdzie planujemy łowić. Na opanowanie wędki castingowej w stopniu zadowalającym potrzeba jest trochę czasu, ale poświęcenie to z pewnością przyniesie niezwykłe korzyści. Największą z nich jest umiejętność wykonywania bardzo dalekich rzutów, co jest ogromnie ważne zwłaszcza w trakcie łowienia nad brzegiem morza. Mówi się również, że wędki castingowe zapewniają zdecydowanie większą mobilność niż inne, dlatego wyjątkowo dobrze sprawdzają się w wędkarstwie muchowym.
Bardzo ważnym elementem każdej wędki castingowej jest multiplikator, czyli specjalny rodzaj kołowrotka, posiadający ruchomą szpulę. Działanie multiplikatora polega na tym, że w trakcie kręcenia jego korbką, odpowiednie przekładnie wprawiają szpulę w ruch, na którą z kolei nawijana jest linka. Wędkarze posiadający większe doświadczenie zgodnie podkreślają, że używając wędki z multiplikatorem, mają zupełnie inne czucie przynęty niż w wędkach ze zwykłym kołowrotkiem. Kolejną zaletą multiplikatora jest to, że nie dochodzi tu do tarcia się linki o rent szpuli. Wszystkie ruchy odbywają się wyjątkowo płynnie.
Kupując wędkę castingową należy właśnie na multiplikator zwracać szczególną uwagę. Nie trzeba od razu zaopatrywać się w multiplikator z najwyższej półki, zwłaszcza gdy dopiero odkrywamy metodę castingową. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie zakup tańszego egzemplarza lub odkupienie wersji używanej. Wyróżniamy multiplikatory okrągłe i niskoprofilowe. Te drugie są znacznie mniejsze i często posiadają specjalny hamulec, który pomaga w kontrolowaniu wysuwania się linki w trakcie rzutu. Znajdziemy je częściej w castingu lekkim. Multiplikator okrągły posiada większą konstrukcję, a co za tym idzie, dodaje wagi całej szpuli. Dlatego stosuje się go zwykle do ciężkiej odmiany castingu.
Kolejnymi parametrami, które koniecznie trzeba uwzględnić przy zakupie wędki do castingu, są jej waga i długość. Optymalna długość wędki castingowej mieści się w przedziale od około 2 do maksymalnie 3 metrÓW, choć bardzo popularną długością jest 1,8 metra. Im dłuższy kij tym lepiej, gdyż będziemy mogli stworzyć pewnego rodzaju dźwignię, która skutecznie pomoże utrzymać każdą rybę. W metodzie castingowej zbyt długie wędki nie są używane, gdyż w przypadku łowienia z łodzi można by nieumyślnie uderzać szczytówką o wodę. Początkującym poleca się zakupić wędkę o maksymalnym wyrzucie od 60 do 120 gramów.

Wędka castingowa– co sprawi, że będzie niezawodna?

Wędka castingowa jest zbudowana bardzo podobnie to wędki spinningowej. Ma dość sztywną konstrukcję i multiplikator usytuowany w górnej części. Wędka casting różni się od wędki spinningowej tym, że posiada specjalny pazur, który gwarantuje stabilny uchwyt. Przez to, że nie należy ona do wyjątkowo długich, składa się najczęściej tylko z jednej części. Kolejnym elementem, który odróżnia wędki na casting od tych spinningowych, jest umiejscowienie przelotek. W tym przypadku jest to odwrotnie niż w spinningu.
Wędka do castingu najczęściej zbudowana jest z cienkiego metalowego drutu, a jeden z jej końców jest zaostrzony. Wędkarze, którzy mają z nią dłuższe doświadczenie twierdzą, że samo rzucanie nią należy do prostych czynności, jednak problematyczne okazuje się łowienie. Oczywiście praktyka czyni mistrza, dlatego jak we wszystkim, zaleca się odrobinę cierpliwości w oczekiwaniu na efekty.

wędka castingowa

Wędka na casting – odpowiedni wybór dla każdego

Każda wędka castingowa posiada indywidualne cechy, które ją wyróżniają na tle innych. Jedna z powodzeniem sprawdzi się przy łowieniu mniejszych okazów ryb, inna będzie stworzona do tych większych. Również rozbieżność cenowa między nimi jest dość spora. Znajdziemy egzemplarze z najwyższej półki, ale i takie, na które każdy będzie mógł sobie pozwolić. Dlatego poświęćmy chwilę na znalezienie wędki o optymalnych parametrach, zbudowanej z komponentów najwyższej jakości, a co ważne – dostępnej cenowo dla większej grupy użytkowników.

St. Croix Triumph Casting

Wędki castingowe St. Croix Triumph to seria  stworzona dla wędkarzy nastawionych na proste i nieskomplikowane łowienie. Wielu początkujących castingowców właśnie na tych wędkach zaczynało swoją przygodę z tym rodzajem łowienia. Największą popularnością wędki te cieszą się w Ameryce, jednak w naszym kraju również zdobyły rozgłos i mogą poszczycić się sporym powodzeniem.
Jeśli chodzi o budowę, jest ona podobna w całej serii wędek. Na pochwałę zasługuje oczywiście konstrukcja wykonana z wysokiej jakości grafitu SCII. Włókna węglowe stosowane są w wielu rodzajach przemysłu, wyróżnia je zwłaszcza niezwykła wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, cechy te znalazły uznanie także w produkcji wędek castingowych. Co ciekawe włókna węglowe mogą mieć nawet pięciokrotnie większą wytrzymałość od stali, a przy tym mniejszą wagę. Doskonale zachowują swoje parametry niezależnie od temperatury. Ma to znaczenie zarówno przy wielogodzinnym łowieniu w wysokiej, jak i bardzo niskiej temperaturze.
Wędki St. Croix Triumph Casting łączą w sobie bardzo ważne cechy. Z jednej strony zachowują tradycję dawnych technik łowienia i przynoszą radość z samego przebywania nad wodą, a z drugiej wprowadzają na łowiska najnowsze technologie jakie znane są w wędkarstwie. Kolejnym ważnym aspektem budowy wędek Triumph jest to, że zostały zbudowane z komponentów, które najczęściej używane są w wędkach klasy premium. Sporą zaletą jest także gwarancja, którą producent określił na okres 5 lat. Wędki z tej serii cenione są przez swoich właścicieli zwłaszcza za solidną pracę i rozsądną cenę.

St. Croix Mojo Bass Casting

To kolejne bardzo dobre wędki castingowe pochodzące od tego samego producenta, czyli St. Croix Mojo Bass Casting i tak samo jak poprzednie, plasujące się w bardzo atrakcyjnym przedziale cenowym. Wędki te mają już długą historię funkcjonowania na rynku wędkarstwa castingowego, lecz w 2016 roku przeszły gruntowną przebudowę. Na czym ona polegała? Przede wszystkim w ich budowie zostały zastosowane nowe technologie. Dzięki nowoczesnej i bardzo zaawansowanej technologii IPC (Integrated Poly Curve), wędka Mojo Bass stała się niezwykle precyzyjnie wyważona. Kolejna innowacja, jaka została w niej wprowadzona, to zastosowanie grafitu SCII, który sprawił, że jej waga okazała się aż 15% mniejsza niż w poprzedniej wersji. Waga wędziska ma bezpośredni wpływ na jego akcję, zatem im niższa tym lepiej.
Wędki castingowe z serii Mojo Bass charakteryzują się niezwykłym komfortem i łatwością łowienia. Ich wyjątkowa czułość sprawia, że ich używanie to przyjemność sama w sobie. Dzięki doskonale dobranym komponentom wędka ta spełnia oczekiwania bardzo wymagających użytkowników, dając im niezwykłą satysfakcję z każdego połowu. Na tym konkretnym przykładzie widzimy również jak duży wpływ na rozwój nowoczesnego wędkarstwa mają innowacyjne technologie. Przez zadowolonych użytkowników wędki te cenione są głównie za dobre wykonanie i czułą pracę. Nie umyka uwadze także bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Wędka do castingu dla bardziej wymagających

Do bardziej wymagających wędkarzy castingowych możemy zaliczyć zarówno tych, którzy mogą pochwalić się większym doświadczeniem, ale także wędkarzy, którzy postanowili zmienić metodę łowienia ze spinningu, gdyż stał się on dla nich mało atrakcyjny. Oto na co mogą postawić.

wędka pod multiplikator

St. Croix Legend Elite Casting

Uznawane przez wielu wędkarzy za najlepsze na świecie wędki castingowe pochodzą z najsłynniejszej i najbardziej popularnej serii St. Croix Legend Elite Casting. Charakteryzują się głównie korzystnymi parametrami, z których najważniejsza jest moc, pozwalająca na holowanie nawet największych gatunków ryb, w różnych warunkach, nawet tych wyjątkowo trudnych. Kolejne cechy świadczące o doskonałości wędek z serii Legend Elite to szybkość i dynamika, które zapewniają każdemu wędkarzowi niezwykły komfort w trakcie łowienia i niesamowite wrażenia w czasie holowania złapanej ryby. Jeżeli trzeba by podsumować najważniejsze cechy tej wędki, to zdecydowanie były, by to czułość, lekkość oraz finezyjna praca.
Najważniejsze cechy wędki to:
  • została skonstruowana w technologii Integrated Poly Curve, czyli przełomowej technologii obróbki blanków skomponowanej przez inżynierów z St. Croix, która całkowicie wygładza blanki i sprawia, że wędki uzyskują płynniejszą akcję i większą wytrzymałość oraz czułość;
  • projekt w oparciu o technologie TET, której podstawą są precyzyjnie wycięte i opływowe kształty blanków, mające pozytywny wpływ na czułość wędziska;
  • wzmocnienie w oparciu o technologię ART, która jest w stanie zwiększyć moc nawet 10-krotnie, bez dodatkowego wpływu na wagę całej wędki. Zastosowanie komponentów ART wzmacnia wytrzymałość i zapobiega odkształcaniu się elementów;
  • budowa z wykorzystaniem wysokomodułowego włókna węglowego SCV, o wysokiej klasie wytrzymałości i niskiej wadze;
  • ceramiczne przelotki Fuji z ramkami wykonanymi z tytanu, które w 100 procentach chronią przed korozją;
  • 15-letnia gwarancja z możliwością przekazywania na kolejnych właścicieli.
Wszystko to sprawia, że wędki castingowe z serii Legend Elite sprawują się wręcz wyśmienicie. W opinii zadowolonych użytkowników znane są także jako wędki do zadań specjalnych, tym bardziej warte są wydanych na nie pieniędzy.
Najlepsza wędka castingowa ultra light, a może inna?
Moc wędki castingowej ultra light najczęściej nie przekracza 5 gramów, chociaż u niektórych producentów parametry te mogą się nieco różnić. Lekka wędka castingowa ultra light polecana jest zwłaszcza wtedy, gdy chcemy łowić pstrągi. Wyjątkowo czułe wędki castingowe ultra ligth pozwalają na zrównoważoną walkę z rybą, przy zachowaniu pełnej kontroli.

St. Croix Avid Casting

Wędki castingowe z serii St.Croix Avid Casting przeznaczone są dla największych pasjonatów wędkarstwa, dla których złowienie każdej ryby to wyraz największej chwały i powód do niesamowitej radości. Wędki te można z powodzeniem nazwać klasycznymi, wyróżniają się one najwyższą klasą, doskonałą jakością, a także pracą wręcz doskonałą. Idealnie sprawdzą się w połowie pstrągów, ale również inne gatunki ryb nie będą dla nich wyzwaniem.
Wędki St.Croix Avid Casting – podobnie jak i inne wyprodukowane przez te legendarną firmę – mogą poszczycić się imponującą mocą, połączoną z wyjątkową czułością i delikatną pracą. Zbudowane zostały z wykorzystaniem wszystkich innowacyjnych technologii stosowanych przez producenta, posiadają również 15-etnią gwarancję, co zdecydowanie świadczy o ich wysokiej klasie. Ponadto świetnie leżą w dłoniach, są lekkie, a do tego wyjątkowo wytrzymałe. Gwarantują zadowolenie z wielu udanych połowów.

St. Croix Victory Casting

Wędka castingowa St. Croix Victory Casting zadebiutowała na rynku całkiem niedawno, bo dopiero w 2021 roku, a już zdążyła zdobyć popularność. Z założenia wędki z tej serii miały służyć głównie do łowienia sandaczy, jednak po niedługim czasie okazało się, że można z powodzeniem określić je nawet jako wędki uniwersalne. Co ciekawe, była to pierwsza seria wędek, w których została zastosowana specjalna mieszanka SCIII i SCIV, co nadało kijom wyjątkową lekkość i ponadwymiarową czułość, jakie dotychczas były nieosiągalne w innych modelach. Parametry te dodatkowo sprawiają, że złapana ryba nie ma szans na zerwanie się z haczyka. Śmiało można powiedzeń, że wędki z tej serii są gwarancją udanego połowu.
Kolejne technologie, jakie producent zastosował w wędkach Victory, to znane z poprzednich wędek IPC, FRS oraz TET. Wszystko to sprawia, że wędki z tej serii można z powodzeniem określić fenomenalnymi. Również stosunek ceny do jakości idealnie odpowiada rzeczywistości, co sprawia, że wędki te warte są każdej wydanej złotówki.
St. Croix Victory Casting to wędki o najlepszej i najczulszej pracy, cieszące się wieloma pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów, zaprojektowane i w całości wykonane ręcznie w USA. Blank zbudowany z nowoczesnych włókien węglowych gwarantuje pracę o najwyższych parametrach przy jednoczesnej niskiej wadze całego produktu. W modelach z tej serii uchwyt na haczyk dopasowywany zostaje specjalnie do konkretnego modelu, a także wybranej techniki łowienia. Na koniec bardzo ważna kwestia: 15-letnia gwarancja St. Croix Superstar Service, przypisana do wędki niezależnie od tego, kto jest w danym czasie jej właścicielem.
wędka castingowa

Jak wybrać wędkę i multiplikator – porady dla początkujących wędkarzy

Wybór odpowiedniego zestawu wędkarskiego to klucz do sukcesu każdego miłośnika wędkowania. Szczególnie ważne jest to w przypadku wyboru wędki oraz multiplikatora, gdyż ich dobór jest ze sobą ściśle powiązany. Dla osób, które stawiają pierwsze kroki w castingu, proces ten może wydawać się skomplikowany. Oto kilka istotnych wskazówek, które pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Rozumienie znaczenia dopasowania wędki i multiplikatora - Porady dla początkujących
  1. Charakter i Moc Wędki: Każda wędka ma swój unikalny charakter i moc, co bezpośrednio wpływa na wybór multiplikatora. Ważne jest, aby multiplikator był dobrany do wagi i elastyczności wędki, co zapewni najlepszą kontrolę i skuteczność podczas rzutu.
  2. Właściwości Rzutowe Multiplikatora: Multiplikator nie jest tylko narzędziem do nawijania żyłki, ale ma kluczowe znaczenie przy rzucie. Dobre dopasowanie do wędki zapewni optymalną siłę rzutu i precyzję, co jest szczególnie istotne w technikach castingowych.
Skorzystaj z Doświadczenia Innych:
  1. Zasięgnij Rady Doświadczonych Kolegów: Doświadczeni wędkarze mogą podzielić się cennymi wskazówkami dotyczącymi wyboru zestawu. Ich praktyczna wiedza jest nieoceniona, zwłaszcza przy wyborze sprzętu dopasowanego do konkretnych warunków i stylu łowienia.
  2. Profesjonalne Doradztwo: Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalistami. Specjaliści w sklepach wędkarskich lub doświadczeni instruktorzy pomogą dobrać wędkę i multiplikator, które będą idealnie współgrać ze sobą.
Kluczowe aspekty wyboru... Jaki multiplikator?

Typ wędkowania: Zastanów się, jakiego rodzaju ryby i w jakich warunkach będziesz łowił. To wpłynie na wybór odpowiedniej mocy i długości wędki.
Budżet: Pamiętaj, że wysoka cena nie zawsze jest równoznaczna z jakością. Dobrze dopasowany zestaw w rozsądnej cenie często jest lepszym wyborem niż droższy sprzęt, który nie spełnia Twoich oczekiwań.
Testowanie Sprzętu: Jeśli to możliwe, wypróbuj różne zestawy przed zakupem. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak wędka i multiplikator współpracują ze sobą.

Dobór odpowiedniej wędki i multiplikatora to klucz do skutecznego i przyjemnego wędkowania. Pamiętaj, że każdy wybór powinien być indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb i stylu łowienia. Nie wahaj się korzystać z pomocy doświadczonych wędkarzy oraz profesjonalnych doradców. Dobrze dopasowany zestaw nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale również zapewni większą radość z samego aktu wędkowania.
Nowość w Naszej Ofercie: Wędki G.Loomis i St.Croix oraz Multiplikatory Daiwa i Shimano

Miło nam poinformować, że nasz asortyment został właśnie wzbogacony o wysokiej klasy produkty od renomowanych producentów wędkarskich. Dla miłośników wędkarstwa, którzy cenią sobie jakość i niezawodność, mamy coś wyjątkowego. W naszej ofercie znajdą Państwo teraz szeroki wybór wędek od G.Loomis i St.Croix, a także bogatą gamę multiplikatorów od Daiwa oraz Shimano. Oto kilka szczegółów:

Wędki G.Loomis i St.Croix

G.Loomis: Znane na całym świecie za niezrównaną jakość i innowacyjność. Wędki G.Loomis charakteryzują się wyjątkową czułością, balansem i mocą, co czyni je idealnym wyborem dla wymagających wędkarzy. St.Croix: Z dumą oferujemy wędki St.Croix, które są synonimem wytrzymałości i precyzji. Ich różnorodność sprawia, że każdy wędkarz, niezależnie od swoich preferencji i stylu łowienia, znajdzie coś dla siebie.

Multiplikatory Daiwa i Shimano

Multiplikatory Daiwa: Daiwa słynie z produkcji kołowrotków i multiplikatorów, które są zarówno niezawodne, jak i innowacyjne. Ich produkty oferują doskonałe właściwości rzutowe, trwałość oraz łatwość obsługi.
Shimano: Multiplikatory Shimano to gwarancja najwyższej jakości. Są znane z precyzyjnego działania, wytrzymałości i długowieczności. Niezależnie od tego, czy są Państwo początkującymi, czy doświadczonymi wędkarzami, Shimano ma w swojej ofercie produkty, które zaspokoją wszystkie potrzeby.

Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?

Ekspertyza: Nasz zespół składa się z doświadczonych wędkarzy, którzy z przyjemnością doradzą w wyborze idealnego sprzętu.
Dopasowanie do Potrzeb: Dzięki szerokiej ofercie łatwiej dopasować sprzęt do indywidualnych wymagań i stylu łowienia.
Jakość i Wydajność: Gwarantujemy, że oferowane przez nas produkty są najwyższej jakości i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających wędkarzy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu z naszym zespołem, który z chęcią pomoże dobrać sprzęt idealnie odpowiadający Państwa potrzebom. Czy to pasjonat wędkarstwa szukający sprzętu na kolejne wyprawy, czy początkujący entuzjasta łowienia ryb – u nas każdy znajdzie coś dla siebie!

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.45 s