Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Najlepsza wędka sumowa, czyli jaka?

poznaj tego autora Admin

Będąc na etapie zakupu wędki sumowej, należy przeanalizować zasadnicze kwestie dotyczące jej dokładnego przeznaczenia, wybranego miejsca połowu oraz rodzaju stosowanej przynęty. Sum jest rybą o pokaźnych rozmiarach i sporym ciężarze, dlatego sprzęt potrzebny do jego łowienia powinien przede wszystkim odznaczać się wyjątkową wytrzymałością. Jednak mając na uwadze także wielogodzinne łowienie, warto postawić na sprzęt lekki, który pomoże nam przetrwać ten czas w dobrej kondycji. Złowienie suma jest sporym wyzwaniem, dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować, a przede wszystkim – postawić na dobrej jakości wędki sumowe, bo one są gwarancją powodzenia całego przedsięwzięcia.

Jaka wędka na suma?

Sum jest drapieżnikiem, o którym marzą zarówno młodzi, jak i doświadczeni wędkarze. Z obserwacji jego zachowania, wydaje się być rybą spokojną, jednak dopiero w trakcie holowania zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze. Nie spotkamy w naszych wodach większego drapieżnika, tym bardziej zdobycz taka jak sum jest cenna i warta dużego poświęcenia, zaangażowania i wysiłku. Suma można łowić o każdej porze, jest to więc ryba idealna dla miłośników łowienia w dzień i w nocy. Zaobserwowano lepsze branie w cieplejsze dni, dlatego większe szanse powodzenia będziemy mieć latem.  
Sukces, jakim jest złowienie suma, wymaga wprawy, zaangażowania i sprzętu, który nie zawiedzie nas w najważniejszym momencie. Wędki sumowe muszą być po pierwsze trwałe. Liczy się również, by były odporne na uszkodzenia, które mogą powstać w trakcie holowania i próby wyciągnięcia naszej zdobyczy z wody. Ze względu na umiłowania suma do przebywania w miejscach o małej dostępności, zaleca się w takich okolicznościach wybór wędek krótkich i dosyć sztywnych, koniecznie jest uzbrojenie wędziska w solidny kołowrotek sumowy.
Wybór najlepszej wędki na suma zaczniemy z pewnością od dobrania samego kija, który zasadniczo powinien składać się najwyższej z dwóch części. Nie zaleca się stosowania teleskopowych wersji, gdyż ze względu na spory rozmiar suma mogą po prostu nie dać sobie rady. Kolejna złota zasada, która przyda się w przypadku kompletowania sprzętu do łowienia suma, mówi, że im większa ryba, którą łowimy, tym większy maksymalny ciężar wyrzutu wędki na suma. Dlatego zaleca się wybór specjalnych kijów dedykowanych właśnie do łowienia tego gatunku. Używanie sprzętu stworzonego pod konkretne gatunki ryb podnosi szansę na powodzenie całego przedsięwzięcia.

Dobre wędki na suma, czyli jak skutecznie zapolować?

Jedno jest pewne: złowienie suma nie jest prostą sprawą. Jest piękną i bardzo charakterystyczną rybą, nie sposób jest pomylić go z żadną inną. Wędkarze, którzy zdobyli już pewne doświadczenie w tej dziedzinie, mają swoje techniki i sprawdzone patenty, dlatego jest im nieco łatwiej. Jednak dla tych, którzy dopiero uczą się tej trudnej sztuki, przyda się kilka cennych wskazówek.
Sum to druga pod względem wielkości ryba żyjąca w Europie i pierwsza, biorąc pod uwagę zbiorniki ze słodką wodą.  Największe okazy są w stanie osiągnąć nawet około 3 metry długości i ponad 100 kg wagi. Trzeba przyznać, że te wymiary robią wrażenie. Sumy żyjące w Polsce są jednak nieco drobniejsze, co jest spowodowane mniej sprzyjającym klimatem i ograniczeniami w dostępie do pożywienia w niektórych okresach. Ich ciała są podłużne i zupełnie pozbawione łusek. Był okres, że właśnie ze względu na jego „nagość” wędkarze unikali łowienia tego gatunku. Jednak obecnie jest zupełnie odwrotnie.
Głowa suma ma charakterystyczny spłaszczony kształt i małe oczy, a otwór gębowy wypełniony jest licznymi i bardzo ostrymi zębami. Specyficzna budowa jego pyska, czyli większe wysunięcie dolnej szczeki, świadczy o tym, że zazwyczaj atakuje swoje zdobycze w kierunku od dołu ku górze. Jest to swego rodzaju podpowiedź, jeśli chodzi o skuteczną formę kuszenia go przynętą.
Kolejną bardzo charakterystyczną cechą wyglądu suma są wąsy. Posiada on dwa długie wąsy umieszczone powyżej górnej szczęki oraz cztery krótsze, znajdujące się pod dolną szczęką. Wąsy te spełnią bardzo ważną funkcję – są największym skupiskiem komórek receptorowych, które wykorzystywane są do wyczuwania przeszkód, ale i znajdujących się w pobliżu pokarmów. Ogon stanowi u suma aż 3/5 całkowitej długości ciała. Jego ubarwienie w dużej mierze zależy od środowiska, w którym żyje, jednak najczęściej ma ciemny grzbiet i jaśniejsze boki, wpadające w odcienie zieleni lub brązu. Na szarobiałym brzuchu możemy z kolei dostrzec charakterystyczne ciemne plamy.
Jak widać, już sam opis tego niezwykłego drapieżnika jest zachęcający i budzi ciekawość. W takim razie odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy najlepiej wybrać się na suma? W tym miejscu obowiązkowo należy zapoznać się z przepisami prawa dotyczącymi okresu i wymiaru ochronnego suma. Zakaz łowienia sumów przypada na okres od 1 listopada do 30 czerwca, nieco krótszy jest w rzece Odrze od ujścia Warty, aż do obszarów graniczących z wodami morskimi, gdyż tam zaczyna się 1 grudnia i trwa do 31 maja. Wymiar ochronny z kolei wynosi 70 cm, co by mogło wydawać się sporym rozmiarem, jednak nie w przypadku olbrzyma, jakim jest sum. Z racji tego, że jest to ryba niezwykle cenna i wartościowa, obowiązuje również dobowy limit połowu, który wynosi jedynie 1 sztukę.

Kiedy i gdzie będziemy stosować wędki sumowe?

Sumy wyjątkowo cenią sobie spokój, w związku z tym największą aktywność wykazują dopiero po zachodzie słońca, a w ciągu dnia lubią leżeć prawie zupełnie bez ruchu na dużej głębokości, w okolicach dna i w miejscach charakteryzujących się spokojnym przepływem. Stronią także od miejsc hałaśliwych, dlatego popularne i pełne innych wędkarzy łowiska są absolutnie poza ich rewirem. Z powodzeniem spotkamy je w rzekach, stawach, ogólnie bardzo dobrze czują się w zbiornikach o większej głębokości. Sumy żyją także w jeziorach oraz zbiornikach zaporowych, nie przepadają za rzekami typowo górskimi.
Nocna aktywność sumów jest niebywała, a ich technika polowania wręcz zachwyca. Po zmroku oddalają się z okolic dna i przenoszą bliżej powierzchni wody, gdzie potrafią prawie nieruchomo spędzać długie godziny, czasem nawet dotykając tafli wody. Bardzo dobrze radzą sobie z pościgiem za szybkimi rybami. Potrafią wykryć wszelkie pozostawione przez swoje przyszłe ofiary zawirowania w wodzie, a także wyczuwają różnice w polu elektrycznym.
Szukając dobrego miejsca na suma, wybierajmy także stanowiska pełne kryjówek. Ryby te niezwykle lubią się chować, zwłaszcza w zagęszczeniach podwodnych roślin, wszelkiego rodzaju przeszkodach, w tym powalonych drzewach, a nawet samych gałęziach zwisających do wody. Zamiłowanie do chowania się wynika u nich jednak nie z lęku przed innymi rybami, a raczej ze spokojnego tryby życia.

wędka sumowa

Wędka na suma wymaga odpowiedniej przynęty

Sumy należą do drapieżników, które lubią jeść, a imponujące rozmiary, jakie osiągają, dowodzą, że lubią zjeść wyjątkowo dużo. Dlatego też potrzeba najlepszej jakości wędki sumowej, aby je złowić. Najmniejsze i najmłodsze sumy żywią się zaledwie larwami owadów i drobnymi skorupiakami. Starsze i bardziej doświadczone polują już na mniejsze ryby i różnego rodzaju płazy. Zdarza im się zjadać patki, które wpadną do wody, a nawet padlinę. To ostatnie pożywienie jest dosyć istotne, gdyż sumy w ten sposób w naturalny sposób oczyszczają zbiorniki wodne. Zdarzają się także przypadki kanibalizmu wśród sumów, nie należą one jednak do częstych. Średniej wielkości sum w ciągu dnia, poza okresem wegetacji, zjada około 3 kg pokarmu. Zazwyczaj nie brakuje mu jedzenia, dlatego zachęcanie go to ataku sztucznymi przynętami bywa trudne.
Jeśli chodzi o przynęty, które zawiesimy na wędki sumowe, to najlepsze będą te naturalne, gdyż sum najlepiej bierze na żywca. Wszelkie zapachy wydobywające się z naturalnych przynęt są bardzo szybko wyłapywane przez suma, co gwarantuje większą skuteczność połowu.
Najskuteczniejsze żywe, martwe i sztuczne przynęty na suma to:
  • małe rybki, zarówno żywe, jak i martwe;
  • turkuć podjadek;
  • ruchliwe rosówki;
  • pijawki;
  • wątroba;
  • woblery sumowe;
  • wahadłówki;
  • rippery i twistery.
Jak widać, wybór przynęt na suma jest dosyć spory, najważniejszą kwestia jest jednak to, że sum jest niezwykle ostrożny i nie jest łatwo go nabrać, dlatego zwrócenie jego uwagi może okazać się trudne i czasochłonne. Również kolor przynęty nie odgrywa zbyt dużej roli, głównie dlatego, że ryba ta bardzo słabo widzi. Drapieżniki te są z kolei wrażliwe na zapachy, pomocne więc okazują się wszelkie granulaty na bazie mączki rybnej oraz suszonej krwi, które emitują niezwykle intensywne aromaty roznoszące się na spore odległości.
Przynęty spinningowe z kolei należy dobierać tak, by miały odpowiedni rozmiar, w tym przypadku oczywiście ten największy. Ich skuteczność jest również bardzo duża, głównie ze względu na wydawane dźwięki, drgania i agresywną pracę, które nie umkną uwadze naszego niezwykle czujnego drapieżnika.

Wędki sumowe a miejsce połowu

Wędki sumowe dobieramy odpowiednio do ich końcowego przeznaczenia, czyli miejsca, w którym zamierzamy łowić oraz stosowanej metody i wybranej przynęty. Wyróżniamy zatem wędki na suma do łowienia z brzegu, wędki sumowe do łowienia z łodzi, czy też wędki spinningowe. Kolejną kwestią jest ciężar. Wiadomo, że sum do lekkich ryb nie należy, dlatego określając ciężar wyrzutu naszej wędki na suma zdecydujmy się na jak największy.
Długość wędki na suma również nie jest sprawą przypadkową. Duże znaczenie w doborze długości odgrywa metoda połowu. Inna wędka sumowa będzie potrzebna przy łowieniu z brzegu, a zupełnie inna z łodzi. Wędzisko stacjonarne najlepiej by miało co najmniej 3 metry długości. Dobrze sprawdzają się nawet egzemplarze 360 cm. Przy wersji złożonej z dwóch części może być to nieco problematyczne, jednak z pewnością znajdą się skuteczne metody do jej transportowania. Wybierając inne rozwiązanie, tj. wędkę złożoną z trzech części lub teleskopową, możemy mieć problem z jej wytrzymałością przy holowaniu tak wielkiej ryby. Zaletą długiego wędziska jest możliwość odpoczynku w czasie gdy oczekujemy na branie. Można pozostawić je oparte na brzegu rzeki lub innego zbiornika wodnego i ze spokojem wyczekiwać na przypłynięcie ryby. Wybierając łowienie metodą spinningową, poleca się używanie wędki sumowej o długości od 2 do 2,7 metra. Sprawdzi się to zwłaszcza przy łowieniu z łodzi, na okazy o średniej wielkości.
Jaka będzie najlepsza wędka do łowienia vericalnego, czyli popularnie nazywanego łowieniem z pionu? Poleca się stosowanie kija o długości od 180 do 210 cm oraz o sile wyrzutu na poziomie do 300 gramów. Należy zadbać o to, by dolnik naszej wędki był w miarę mocny, a jego szczytówka miękka i bardzo czuła. Metoda wertykalna pochodzi z Europy Zachodniej, gdzie cieszy się największą popularnością. Stamtąd też pochodzą inspiracje dotyczące sprzętów, które są do niej najbardziej odpowiednie.
Wędki sumowe muszą być trwałe, dlatego bardzo istotne jest to, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Koniecznie sprawdź, czy wędki sumowe, które Cię interesują, wykonane zostały z tworzywa specjalnie wzmocnionego i odpornego na wszelkie uszkodzenia. Zwróć uwagę na wszelkiego typu wędki, które posiadają oznaczenia „catfish”. Są one tworzone właśnie z myślą o łowieniu sumów, dlatego już na etapie ich projektowania uczyniono wszystko, by wykazywały się najwyższej klasy trwałością i gwarantowały skuteczność w każdych warunkach, a także by radziły sobie z najbardziej nieprzewidywanymi zachowaniami ryby.
Wędka sumowa powinna być również elastyczna. Ma to ogromne znaczenie, gdyż jak już niejednokrotnie wspomniano, ryba ta potrafi być naprawdę ciężka. Prawidłowe zachowanie wędki sumowej w trakcie walki i szamotaniny powinno zagwarantować płynne uginanie się pod ciężarem ryby. Absolutnie nie może ona zagrozić złamaniem, pęknięciem, ani żadnym innym uszkodzeniem, mającym negatywny wpływ na jej pracę. Celując w suma, wybierajmy wędki sprawdzone i polecane przez innych, takie, które cieszą się dobrą opinią i zagwarantują skuteczną pracę przez wiele sezonów. Można doradzić się w tej kwestii zarówno bardziej doświadczonych kolegów, jak i specjalistów z dobrego i zaufanego sklepu wędkarskiego. W Corona Fishing jesteśmy do pełnej dyspozycji w tym zakresie.

Najlepsza wędka sumowa – produkt godny polecenia

Wiadomo, że najtrudniejsze zadanie, polegające na wyborze odpowiedniej wędki sumowej, będą mieli wędkarze o mniejszym doświadczeniu i nieposiadający wprawy i wyczucia w łowieniu dużych gatunków ryb. Wędki sumowe mogą być zarówno komfortowe w użyciu, jak i niesamowicie efektywne. Jednak aby sprostać najbardziej wymagającym warunkom połowu, potrzebna jest wprawa i doświadczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy wędkarz mógł je zdobyć, wystarczy zainwestować w dobrej jakości sprzęt, pochodzący od cenionych producentów. Kluczem do sukcesu w jego zakupie jest skorzystanie z oferty zaufanych sprzedawców, którzy gwarantują najwyższą jakość sprzedawanego przez siebie sprzętu. Warto na tym etapie korzystać też ze wszelkich dobrych rad, jakie uzyskujemy od naszych bardziej doświadczonych kolegów. Zarówno rady dotyczące odpowiedniego sprzętu, jak i skutecznych metod łowienia suma mogą okazać się na wagę złota i przyczynić się do naszego sukcesu.
Asortyment wędek sumowych znajdujący się w sklepie wędkarskim Corona Fishing jest niezwykle szeroki i idealnie dopasowany do potrzeb wędkarzy na każdym poziomie zaawansowania. Wszystkie one posiadają jedną cechę wspólną, którą jest najwyższej klasy konstrukcja, gwarantująca niezawodne działanie przez długi czas oraz wytrzymałość. W wędkach sumowych liczy się również ich odporność na bardzo intensywne użytkowanie, co gwarantujemy w przypadku oferowanego sprzętu.  
Wędka sumowa powinna także zapewniać wygodę. Wielogodzinne oczekiwanie na zdobycz oraz mierzenie się z tak dużym ciężarem, nie jest możliwe przy użyciu sprzętu, który by tej wygodny nie gwarantował. Dlatego pamiętajmy, aby stawiać funkcjonalność na pierwszym miejscu i nie zapominać o niej przy wybieraniu swojej pierwszej lub kolejnej wędki sumowej. Dobrej jakości wędki sumowe charakteryzują się ponadto wysoką precyzją wykonania. Cecha ta w wielu sytuacjach może okazać się wręcz nieoceniona.
Nie jest również tajemnicą, że gdy przychodzi czas zakupów, czy to wędki, czy innych elementów wyposażenia wędkarskiego, dużą rolę odrywa cena. Dla wielu kupujących najważniejsze jest, by akcesoria wędkarskie były atrakcyjne i dostępne na każdą kieszeń. Dobrą wiadomością jest, że wielu producentów wędek sumowych jest w stanie zaoferować wysokiej jakości sprzęt w przystępnych cenach i tym samym przybliżyć nam radość ze złowienia wymarzonego okazu w ramach posiadanego budżetu.

wędka na suma

Wędka sumowa – jak wybrać najlepszy model?

Na początek warto odwiedzić sklep ze sprzętem wędkarskim. Może być to oczywiście sklep internetowy, np. cieszący się zaufaniem klientów Corona Fishing. Znakomita oferta dopasowana do najbardziej wymagających klientów zawiera także wędki własnej produkcji. Duży wybór wędek sumowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sum uznawany jest za godnego przeciwnika, dlatego wędki sumowe tworzone specjalnie w celu jego złowienia, charakteryzują się najwyższą jakością.
Do łowienia ryby tak dużej i silnej, jaką jest sum, należy się bardzo dokładnie przygotować. Perfekcyjne dopasowanie zarówno wędki, jak i kołowrotka i plecionki są sprawami pierwszorzędnymi.
Zacznijmy od wyboru idealnej spinningowej wędki na suma. W tym przypadku wybór jest nieco utrudniony, gdyż istnieje wiele produktów noszącym specjalny dedykowany łowieniu sumów opis CAT.  Z drugiej strony wielu wędkarzy zaleca stosowanie zwykłych wędek, charakteryzujących się większą mocą i wytrzymałością. Te dwie drogi zdecydowanie różnią się od siebie, lecz obydwie cieszą się popularnością i gwarantują skuteczność.
Zacznijmy od jednej z bardziej popularnych serii wędek spinningowych, jakimi są wędki sumowe St. Croix Avid Inshore, które charakteryzują się połączeniem finezyjnego i nietuzinkowego wykonania z ogromną mocą, pozwalającą na niezwykle komfortowe łowienie największych gatunków ryb. Wędki St. Croix Avid Inshore:
- są bardzo wytrzymałe,
- gwarantują perfekcyjną pracę nawet w najcięższych warunkach,
- doskonale sprawdzą się w łowieniu suma metodą spinningową ale też innych gatunków słonowodnych,
- cechują się niezawodnym działaniem, które zawdzięczają doskonałemu wyważeniu oraz użyciu do produkcji najlepszych materiałów,
- wykonane są w przełomowej technologii IPC, czyli najbardziej zaawansowanej produkcji wędek na świecie, która pozwala na uzyskanie najwyższej czułości, wytrzymałości oraz płynnej pracy,
Ponadto wędka ta została zbudowana z wysokomodułowego grafitu SCIIII i zabezpieczona podwójną warstwą lakieru Flex Coat, który gwarantuje dodatkową ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami. Wędki te produkowane są w USA i posiadają aż 15-letnią gwarancję, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wędkarzy zamierzających siłować się właśnie z sumem.

W Corona Fishing oferujemy różne modele wędek St. Croix Avid Inshore, w tym m.in.:
- VIS70MHF o długości 2,13 m i mocy linki 5-10 kg,
- VIS70HF o długości 2,13 m i mocy linki 7,5-15 kg,
- VIS76MHF o długości 2,29 m i mocy linki 5-10 kg,
- VIS76HF o długości 2,29 m i mocy linki 7,5-15 kg.

Kolejna propozycja wędki sumowej, tym razem dla miłośników łowienia metodą wertykalną, to ponadczasowe Kord Vert, a dokładnie modele SPIN oraz CAST. Wędki te są efektem intensywnej pracy i obserwacji zachowania ryb przez wielu znakomitych wędkarzy. Obie są pięknie wykonane, posiadają niezwykłą moc, a ich żywiołem jest łowienie w pozycji pionowej. Kije te są bardzo szybkie pomimo pozbawienia możliwości pracy w części szczytowej. Wędki Kord Vert radzą sobie także ze wszystkimi rodzajami przynęt i niezależnie od wyboru którejkolwiek pozwalają na idealne prowadzenie i zachowanie najwyższej czułości brania. Pomimo tego, że wędki te powstały z myślą o łowieniu sandaczy, to wersja z krótszym wędziskiem idealnie nadaje się także do łowienia największych i najokazalszych sumów.
Kolejna propozycja to jedna z najpopularniejszych wędek na całym świecie, która zasłynęła głównie dzięki swojej niezawodności. Mowa tu o St. Croix Premier Spinning, serii która zdążyła już zyskać miano legendarnej. Pomimo wyglądu, który niektórzy uznają za staroświecki, wędka ta charakteryzuje się ostrym i szybkim działaniem, a także idealną, paraboliczną pracą.
To, co gwarantuje tę niezawodną pracę przez wiele długich sezonów wędkarskich to głównie mocne i nad wyraz wytrzymałe blanki. Do największych zalet tej wędki należy przede wszystkim jej precyzyjne wyważenie, zapewniające komfortowe i przyjemne łowienie. Wędki te, dzięki nowoczesnym komponentom zastosowanym w ich produkcji, mogą poszczycić się niezwykłą czułością, a także o wiele szybszą akcją, niż w przypadku starszych wersji.
Rękojeść wędki została wykonana z wyselekcjonowanego korka, a całość pokrywają dwie warstwy lakieru, doskonale chroniącego i zabezpieczającego przed wszelkimi uszkodzeniami. Dodatkowo wędzisko zostało objęte 5-letnią gwarancją producenta. Większość wędek  z serii St. Croix Premier Spinning  to modele, na które z pewnością będą mogli sobie pozwolić wszyscy pasjonaci wędkarstwa. To, że charakteryzują się niezwykle atrakcyjnymi cenami, jest ich kolejną, niewątpliwą zaletą.
Wśród wędkarzy ogromną popularnością cieszą się wędki na suma St.Croix Legend Tournament Inshore, słynące z niezwykłej uniwersalności. Moc dolnej części zestawiona z finezyjną szczytówką tworzy doskonały kij do połowu sandaczy. W serii dostępne są modele spinningowe i wędki castingowe, które z powodzeniem sprawdzą się także przy łowieniu dużych szczupaków i sumów. Przykładowe parametry niektórych z nich to:
- ITLS73MHF 221 cm długości i moc MH,
- ITLS76MHF 226 cm długości i moc MH,
- ITLS711MHF 241 cm długości i moc MH,
- ITLS711HMF 241 cm długości i moc H.
 Wędkarze bardzo chwalą sobie uniwersalność i wszechstronność wędek tych. Najmocniejsze modele idealnie nadają się do połowu dużych sumów. Wędki St.Croix Legend Tournament Inshore wykonane są w technologii IPC (Integrated Poly Curve) oraz wzmocnione technologią ART (Advanced Reinforcing Technology), co zwiększa wytrzymałość blanku i pozwala im wytrzymać duże obciążenia. Wysokocząsteczkowy grafit SCIV wzmocniony technologią FRS i przelotki Kigan Master Hand Zero Tangle z cyrkoniowymi pierścieniami i tytanowymi ramkami zapewniają ochronę przed korozją i zapewniają najlepszą jakość połowu.
Inne ważne cechy wędek St.Croix Legend Tournament Inshore to:
- posiadają podwójne warstwy lakieru Flex Coat,
- uchwyty na kołowrotek wykonane są z materiałów renomowanych marek, takich jak Fuji TVS (dla spinningowych modeli) lub PTS (dla castingowych modeli),
- wędkę można wygodnie trzymać dzięki rękojeści wykonanej z korka klasy super-grade,
- tytanowy uchwyt na haczyk Kigan gwarantuje pewne trzymanie i wygodę użytkowania.
- seria objęta jest 15-letnią gwarancją St. Croix Superstar Service, co daje pewność jakości produktu, niezależnie od zmiany właściciela.


Kolejna propozycja wędki sumowej, tym razem dla miłośników łowienia metodą wertykalną, to ponadczasowe Kord Vert, a dokładnie modele SPIN oraz CAST. Wędki te są efektem intensywnej pracy i obserwacji zachowania ryb przez wielu znakomitych wędkarzy. Obie są pięknie wykonane, posiadają niezwykłą moc, a ich żywiołem jest łowienie w pozycji pionowej. Kije te są bardzo szybkie pomimo pozbawienia możliwości pracy w części szczytowej. Wędki Kord Vert radzą sobie także ze wszystkimi rodzajami przynęt i niezależnie od wyboru którejkolwiek pozwalają na idealne prowadzenie i zachowanie najwyższej czułości brania. Pomimo tego, że wędki te powstały z myślą o łowieniu sandaczy, to wersja z krótszym wędziskiem idealnie nadaje się także do łowienia największych i najokazalszych sumów.
Kolejna propozycja to jedna z najpopularniejszych wędek na całym świecie, która zasłynęła głównie dzięki swojej niezawodności. Mowa tu o St. Croix Premier Spinning, serii która zdążyła już zyskać miano legendarnej. Pomimo wyglądu, który niektórzy uznają za staroświecki, wędka ta charakteryzuje się ostrym i szybkim działaniem, a także idealną, paraboliczną pracą.
To, co gwarantuje tę niezawodną pracę przez wiele długich sezonów wędkarskich to głównie mocne i nad wyraz wytrzymałe blanki. Do największych zalet tej wędki należy przede wszystkim jej precyzyjne wyważenie, zapewniające komfortowe i przyjemne łowienie. Wędki te, dzięki nowoczesnym komponentom zastosowanym w ich produkcji, mogą poszczycić się niezwykłą czułością, a także o wiele szybszą akcją, niż w przypadku starszych wersji.
Rękojeść wędki została wykonana z wyselekcjonowanego korka, a całość pokrywają dwie warstwy lakieru, doskonale chroniącego i zabezpieczającego przed wszelkimi uszkodzeniami. Dodatkowo wędzisko zostało objęte 5-letnią gwarancją producenta. Większość wędek  z serii St. Croix Premier Spinning  to modele, na które z pewnością będą mogli sobie pozwolić wszyscy pasjonaci wędkarstwa. To, że charakteryzują się niezwykle atrakcyjnymi cenami, jest ich kolejną, niewątpliwą zaletą.

Wędka sumowa – warto stawiać na jakość

Wybór wędek sumowych dostępnych na rynku jest naprawdę ogromny, tym bardziej każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Wielu wędkarzy jednak obawia się, że wędkarstwo sumowe jest drogie i tym sposobem rezygnują z tej niezwykłej przygodny już na samym jej początku. Myślenie to jest jednak błędne, o czym można przekonać się dopiero szczegółowo analizując oferty specjalistycznych sklepów wędkarskich. Znajdziemy w nich wiele egzemplarzy wędek, których koszt nie przekracza kilkuset złotych, co jest bardzo dobrą ceną za wędkę sumową stworzoną do ekstremalnych warunków połowu. Sprzęt, będący obecnie w ofertach sklepów, w większości charakteryzuje się wysoką jakością. Możemy więc mieć pewność, że będzie służył nam długo i dobrze.
Wyposażenie się w mocny i niezawodny sprzęt daje największe szanse na złowienie wymarzonego suma, niezależnie od tego, jaką wybraliśmy metodę połowu. Bo czy to spinning, czy łowienie wertykalne, czy też stosowane przez wielu łowienie stacjonarne, kluczową rolę odgrywa zawsze dobrej jakości sprzęt, w tym oczywiście wędka sumowa.
Obecnie nie jest problemem znalezienie odpowiedniego miejsca, które gwarantowałoby nam obecność tego olbrzyma, skutecznie zadbano o zwiększenie jego populacji. Tym bardziej warto skupić się na jak najlepszym wyposażeniu, dającym oczekiwane rezultaty. Nawet najlepiej wybrana wędka na suma spasowana powinna być solidnym a przede wszystkim niezawodnym kołowrotkiem. Temat młynków to bardzo obszerny temat wymagający kolejnej odsłony w postaci kolejnego tekstu. Corona Fishing posiada w swojej ofercie kilka bardzo ciekawych kołowrotkó na suma które idealnie w sumowanie sie wpisują. Przykładem tego jest ceniona na całym świecie Daiwa Caldia SW

wędki sumowe
sum na spinning
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.18 s