Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Sklep wędkarski > Przynęty Spinningowe Hand Made

Przynęty na brzanę

Czym są przynęty na brzanę? To pytanie nurtuje wielu wędkarzy, którzy poszukują skutecznych narzędzi, aby złowić tę popularną rybę słodkowodną. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wędkarzem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem, warto dowiedzieć się więcej o fascynującym świecie tych wspaniałych ryb i odkryć skuteczne sposoby łowienia za pomocą przynęty na brzanę.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Przynęty na brzanę – wabiki do zadań specjalnych

Brzana w naturalnych warunkach odżywia się niewielkimi organizmami, dlatego też wszelkie przynęty, na jakie będziemy łowić te ryby, będą miały małe rozmiary. Woblery na brzanę nie będą stanowić wyjątku. Aby odnieść sukces w łowieniu tego konkretnego gatunku, trzeba zestawić ze sobą dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze wybór odpowiedniego stanowiska, a po – drugie zastosowanie skutecznej przynęty. Szukając najlepszej przynęty na brzanę, warto dokładnie zapoznać się z ofertą sklepów wędkarskich, ale uznaje się, że jedną z prostszych przynęt, z którą z powodzeniem możemy wybrać się na połów, są woblery brzanowe.

Wybierając przynęty spinningowe na brzanę, warto rzucić okiem na modele przynęt, które pierwotnie dedykowane są do łowienia innych gatunków ryb. Doświadczeni wędkarze często sięgają po woblery opisane przez producentów jako przeznaczone na klenia. Takie woblery kleniowe, zwykle charakteryzujące się ostrą pracą i kształtami, mogą okazać się niezwykle skuteczne również w połowie brzan. To pokazuje, jak elastyczność w podejściu do wyboru przynęt może prowadzić do zaskakujących i satysfakcjonujących wyników.

Warto również zainteresować się przynętami określane jako mikro jigi, które w ostatnim czasie zyskały na popularności wśród wędkarzy łowiących brzanę. Ich małe rozmiary, połączone z delikatnym i realistycznym ruchem, mogą być szczególnie skuteczne w przyciąganiu uwagi tej ostrożnej ryby. Mikro jigi są często używane w delikatnych i precyzyjnych technikach spinningowych, pozwalając na dotarcie do miejsc, gdzie brzany mogą się kryć. Eksperymentowanie z różnymi rodzajami przynęt i metodami ich prezentacji może znacząco zwiększyć szanse na udany połów, zwłaszcza w przypadku tak wymagających gatunków, jak brzana.

Jakie przynęty na brzanę wybrać?

Wybór przynęt na brzanę w sklepach wędkarskich jest ogromny. Jakim kryterium się kierować? Trudno jest odpowiedzieć na przykład na pytanie, jaki kolor przynęty na brzanę będzie najlepszy, gdyż w naturalnych warunkach żywią się one przeróżnymi organizmami i przeróżne kolory będą dla nich odpowiednie w danej chwili. Ważne, by zmienić przynęty co jakiś czas, aby zwyczajnie nie pozwolić rybom przyzwyczaić się do ich widoku. To samo tyczy się kształtu, gdyż w danym momencie może sprawdzać się inny niż za chwilę.
Brzana to niezwykle smukła ryba o podłużnej budowie ciała. Najbardziej charakterystycznym elementem jej wyglądu jest pysk: ma on ryjkowaty kształt i małe wąsy na górnej wardze. Brzana należy do rodziny ryb karpiowatych. Najczęściej występuje w rzekach, zwłaszcza tych większych, a także ich dorzeczach. Ulubionymi miejscami brzan są rzeki o wyjątkowo wartkim nurcie, gdyż woda jest tam dobrze dotleniona. Cenią sobie także piaszczyste, kamieniste oraz żwirkowe dna, pełne różnego rodzaju rynien oraz dołków. W porze nocnej brzany przemieszczają się w spokojniejsze okolice i pozostają tam aż do rana. Jeśli chodzi o temperaturę wody, w której czują się najlepiej, to nie może ona być ani zbyt ciepła, ani za zimna. Rzadko, ale jednak można spotkać brzany także w wodach stających.
Brzany najlepiej jest łowić w miesiącach letnich, a jeśli chodzi o żerowanie, to największy ruch obserwujemy w godzinach popołudniowych. Okres ochronny został ustanowiony od 1 stycznia do 30 czerwca. Wyjątek stanowi obszar wodny znajdujący się od zapory we Włocławku do jej ujścia. Tam okres ochronny trwa od 1 września do 30 listopada. Ustalono także wymiar ochronny na ten gatunek ryb. Zabrania się łowienia osobników mniejszych niż 40 centymetry. Z kolei w ciągu jednej doby z wody możemy wyjąć maksymalnie 3 sztuki tej niesamowitej ryby.

Woblery brzanowe – jak wybrać odpowiedni spośród wielu?

Brzany można łowić różnymi metodami. Przynęty trzeba jednak dobrać odpowiednio do panujących na łowisku warunków. Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkiego typu przynęty naturalne, jednak także woblery na brzanę cieszą się sporą popularnością. Woblery na brzany wybierane są przez wędkarzy, gdyż bardzo dobrze schodzą w okolice dna i osiągają tam niesamowite efekty. Przeczesywanie okolic dna to jeden z lepszych sposobów poszukiwania wyjątkowych okazów, tym bardziej potrzebne do tego będą odpowiednie woblery na brzanę. Brzana jest waleczna i mocna, dlatego często wyciągnięcie jej z wody może stanowić nie lada wyzwanie.
Woblery na brzanę zdaniem bardziej doświadczonych wędkarzy nie powinny być zbyt duże, często wykorzystuje się sprawdzone woblery pstrągowe. Poleca się zwłaszcza te egzemplarze, które mają do 6 centymetrów długości. Z racji dużej siły, jaką może wykazywać brzana, koniecznie trzeba tez dopilnować solidnej konstrukcji naszej przynęty, jeśli nie chcemy dopuścić do jej utracenia.
Na wybór odpowiedniej przynęty na brzanę w danym dniu wpływa sporo czynników, do których zaliczamy:
- rodzaj i głębokość łowiska,
- roślinność znajdującą się w pobliżu,
- prędkość nurtu,
- przejrzystość wody,
- porę roku,
- godzinę połowu,
- wszelkiego typu przeszkody, które mogą mieć wpływ na sposób i jakość łowienia.
Wszystkie te elementy są niezwykle ważne i stanowią podstawowe kryteria decydujące o wyborze konkretnej przynęty na brzanę.

Najlepsze woblery na brzanę

Woblery to przynęty występujące w trzech podstawowych rodzajach. Po pierwsze mamy do wyboru woblery pływające, inaczej zwane powierzchniowymi. Kolejne to woblery tonące, czyli takie, które potrafią schodzić na bardzo duże głębokości. Trzeci rodzaj to woblery neutralne, które schodzą pod wodę, lecz bardzo płytko. W przypadku łowienia brzany na woblery pływające doskonale sprawdzą się te najmniejsze” rozmiar 2,5 do 4 centymetrów będzie idealny. Pływające woblery brzanowe doskonale radzą sobie nawet w bardzo szybkim nurcie – nie przewracają się i zachowują nienaganną stabilność. Ich praca powinna być drobna, lecz momentami bardzo agresywna. W zależności od tego, jak duży mają ster, powinny schodzić na głębokość do 2 metrów. Również rzuty na dalekie odległości nie powinny stanowić najmniejszego problemu. Woblery na brzanę to najlepszy sposób na szeroką penetrację sporych odcinków rzek. Należy jedynie uważać na wszelkiego typu przeszkody, które mogłyby zatrzymać nasza przynętę.
Doskonałe przynęty na brzanę to także woblery tonące, zwłaszcza te płytko schodzące. Idealnie sprawdzą się na wszystkich w miarę płytkich łowiskach, gdzie nie ma potrzeby schodzenia głębiej niż na jeden metr. Ich praca jest efektywna zwłaszcza w rynnach rzecznych, nawet tych o bardzo szybkim nurcie. Woblery są oczywiście przystosowane do różnego rodzaju modyfikacji i w momencie, gdy zechcemy łowić nimi głębiej, wystarczy jedynie je odpowiednio dociążyć. Woblery tonące nawet bez dodatkowego obciążenia są nieco cięższe od woblerów pływających, dlatego można wykonywać nimi jeszcze dalsze rzuty, a to kolejna zaleta wykorzystania tego typu przynęty na brzanę.

Klasyczne woblery na brzanę, które znajdziemy w ofercie sklepu Corona Fishing, to Barbel, wybierany przez wędkarzy do łowienia w największych rzekach o najszybszym nurcie. Doskonale sprawdza się zwłaszcza do obławiania kamienistych płani i wszelkich rynien rzecznych, w których brzany szukają spokoju i wytchnienia. Największą zaletą tej ręcznie robionej przynęty na brzanę jest jej drobniutka i migotliwa praca, nawet na bardzo dużych głębokościach, gdyż przynęta z powodzeniem schodzi do 3 metrów. W celu regulacji głębokości wystarczy delikatnie poruszać szczytówką w górę.

Jak prowadzić woblery na brzanę?

Kluczem do sukcesu w łowieniu na woblery brzanowe jest spokojne i powolne prowadzenie przynęty. Dodatkowo zaleca się wykonywać co kilka chwil krótkie pauzy. Woblery brzanowe nie stawiają w wodzie praktycznie żadnego opory, dlatego ich prowadzenie jest tak łatwe i przyjemne. Woblery brzanowe powinno się jednak rzucać w miejscach w miarę czystych, czyli pozbawionych szczątków starych połamanych drzew, czy też pełnych traw i gałęzi.

Prowadząc przynęty na brzanę, a w szczególności woblery brzanowe, należy pilnować, by kierować je w jak największym stopniu po łuku. Tym sposobem najpewniej dotrą w miejsce przebywania naszego drapieżnika. Nie jest to łatwe, gdyż jak wiadomo, brzany najczęściej występują w miejscach o bardzo szybkim nurcie. Ważne jest, by woblery brzanowe podczas schodzenia znajdowały się jak najbliżej dna, stukając o znajdujące się tam kamienie i tym samym dając wyraźny sygnał o swojej obecności. W celu ustabilizowania woblera można zamontować w miejscu przedniej kotwicy mały element wykonany z ołowiu. Trzeba jednak bardzo uważać, aby nie przeciążyć zbytnio woblera, gdyż wtedy nie będzie możliwości odpowiedniego prowadzenia go po dnie, a nawet może to spowodować utratę kontroli i całkowity zanik pracy.
Bardzo trudno jest prowadzić przynęty na brzanę także w okolicach śródrzecznych raf, do których dostęp z brzegu jest niezwykle utrudniony za sprawą gęstej roślinności. Takie miejsca odwiedzają więc wędkarze posiadający łodzie. Cała procedura jest dosyć wymagająca, gdyż nawet odpowiednie ustawienie łodzi na wodzie o tak szybkim nurcie może przysporzyć problem, a co dopiero prowadzenie przynęty na brzanę.
0.62 s