Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Zestaw na szczupaka
2021-12-03

Zestaw na szczupaka

Łowienie szczupaków na duże przynęty w ostatnim czasie zyskało wielu nowych zwolenników. Dostępność przeróżnych wędek oraz kołowrotków pozwala na niskobudżetowe zakupy ekwipunku, który pozwala w dużym komforcie łowić wykorzystując przynęty nawet do 100 gramów. Tym razem nieco inaczej niż zwykle bo z większym naciskiem na wędkarskie zabawki, opowiem o szczupkowych zmaganiach gdzie podstawa będzie zestaw na duże szczupaki.
Rozprawiać będziemy tylko i wyłącznie o łowieniu na przynęty ważące ponad 70 gramów lub takie, które nie są wyjątkowo ciężkie ale za to są duże. Naszym łowiskiem będą rozlewiska, niezbyt głębokie zatoki jezior. Głębokość wody w jakiej przyjdzie nam łowić nie będzie przekraczała sześciu metrów. Zapolujemy z pełną premedytacją na szczupaki i oczywiście postaramy się złowić te metrowe. Nie pogardzimy też szczupakiem nieco mniejszym bowiem bez względu na to czy nasz jerk będzie miał 10 czy 25 cm, to walnie w niego wygłodniały sześćdziesiątak…

zestaw na duże szczupaki

Duże przynęty na szczupaka

No właśnie, i w tak łagodny sposób doszliśmy do ryb. Mitem jest, że wielka przynęta kusi jedynie duże szczupaki. Po drugiej jednak stronie mamy statystyki, które jasno wskazują, że duże przynęty na szczupaka mają na swoim rachunku właśnie te największe ryby i jak to w statystyce bywa nie zawsze są podstawy do tego aby się z nimi kłócić. Pajki to przedziwne ryby i czasem zastanawia mnie jak to jest, że ledwo wymiarowy szczupak wali bez opamiętania w gumę 25cm. Do tego łyka ją do połowy i wiesza się na dwóch dozbrojkach. Duże przynęty na szczupaka oczywiście są pewnego rodzaju naturalną selekcją. Średni rozmiar szczupaków jakie będziemy łowili z wykorzystaniem „ciężkich” przynęt będzie zdecydowanie większy. Zaznaczyć jednak warto, że szczupakowe big game to pewnego rodzaju sposób łowienia, kolejna wędkarska technika a nie sposób na złowienia życiowych okazów. To warto mieć na uwadze i nie ufać teorii wielkiej ryby na wielkie przynęty. No to do rzeczy.

Duże przynęty - jerki na szczupaka

Po pierwsze rodzaj i charakter pracy jaki jesteśmy w stanie nadać jerkom o obfitych kształtach. Tylko duże jerki są w stanie imitować spore konające ryby, które w agonii przewalają się bardzo mozolnie z boku na bok kusząc w ten sposób leniwe i tłuste mamuśki. To fundament teorii. Prawda jest też taka, że jeszcze na naszych przełowionych wodach niezbyt często do wody lądują przynęty ważące po 100 gramów. Szczupaki takich przynęt nie znają i choćby przez to łatwiej będzie nam skuście dorodnego pajka na dużą przynętę. Po trzecie jak donoszą statystyki w Wielkiej Brytanii największe ryby na „wyspach” złowiono na wielkie martwe leszcze, makrele i śledzie może zatem i w tej teorii coś jest. Duże przynęty na szczupaka to przynęty o wyjątkowej skuteczności. Ich charakterystyczne zachowanie i praca, która w najbardziej bezpośredni sposób przypomina duża ale ranna rybę jest dla drapieżników wyjątkowo atrakcyjna. Niestety jeśli przyjdzie nam łowić na wodzie głębszej niż cztery metry jerkiem jest znacznie trudniej operować. Oczywiście dostępne sa na rynku przynęty duże i takie które sprowadzisz na wodą głębsza niż magiczne cztery metry jednak zazwyczaj takie Jerki na szczupaka ważą już bardzo dużo i machanie takimi przynętami zwykle jest bardzo trudne.

Dlaczego duże gumy na szczupaka?

Dokładnie tak jak z jerkami jest też z przynętami. które w ostatnim czasie u nas w kraju zdobywają bardzo duże uznanie. Nie ma podstaw aby duże gumy na szczupaka traktować jako kolejny efekt planów marketingowych największych producentów sprzętu wędkarskiego. Gumy mierzące ponad 20 centymetrów maja w większości przypadków bardzo specyficzną, mozolna i leniwą pracę. Tłuste, obfite i duże gumy na szczupaka to przynęty o wyjątkowym zachowaniu. Przypominają swoją bezwładnością nieco dobrej jakości jerka ale po drugie maja ten naturalny dla silikonowych rybek wigor. Nieustanie pracujący ogon napędza korpus który w dobrej jakości gumie mocno lusterkuje i dodatkowo wabi najbardziej dla szczupaka ciekawym migotaniem. W naszej ofercie znajdziesz dwie gumy, które z powodzeniem stosujemy właśnie do tego rodzaju łowienia. Pierwsza, którą wprowadziliśmy to Fet. Na pozór niewielki bo mierzący zaledwie 17 cm jednak jego korpus przypomina rybę o szerokich korpusie. Przy swojej długości jest stosunkowo ciężki bo waży 65 gramów co w ogromnym stopniu wpływa na sposób zachowania naszej gumy. Kolejna przynęta to już poważna przynęta o poważnej długości… Sill to długi i smukły śledzik, który mierzy 27 ale jest za to jedna z najlżejszych gum o takich gabarytów na rynku. Wielka zaleta dużej gumy szczupakowej jest niemal dowolny sposób zbrojenia oraz dociążania co decyduje o wielu możliwościach zastosowania. Przed wędkarzem nie ma wówczas znaczenia czy będzie łowił w wodzie głębokiej czy płytkiej. Wystarcza kulka ołowiu i zapuszczamy przynętę odpowiednio głębiej.

przynęty na duże szczupaki

Zestaw na szczupaka

Ciężkim łowieniem zaraził mnie Darek Dłutek, który dzięki swoim szwedzkim kolegom, odkrywał z każdym rokiem tajniki szczupakowi big game. Po każdej wyprawie znad szwedzkiego jeziora, wracał do Polski i nieustannie opowiadał mi o tym, że my w Polsce źle łowimy szczupaki… Tak to się zaczęło. Przełomem był mój wyjazd na szczupaki i kolejne zmierzenie się z dużymi rybami. Dziesiątki pustych brań, spadów, zakwasy w barku i przedramieniu wymusiły do skorzystania z doświadczenia ludzi, którzy wielkie szczupaki łowią od dziecka… Szwed, który z zamysłem pływa tropiąc metrowe szczupaki uśmiechał się patrząc na nasz zestaw na duże szczupaki, mikre jerki i kije 198cm. Z politowaniem patrzył na 10cm gumy. Jak się okazało ekwipunek znanego szwedzkiego łowy szczupaków zdecydowanie różnił się od naszych wynalazków. Na łódce znajdował się jeden sprawdzony zestaw na duże szczupaki, którego fundamentem była długa i niebywale mocna wędka na szczupaka. Uzupełnieniem było wiadro, na dnie którego leżały duże gumy na szczupaka oraz wielkie Jerki. Cały zestaw mieścił się we wspomnianym wiaderku ;)

zestaw na szczupaka

Jaka wędka na szczupaka

Utarło się, że kij do jerkowania, to wędka krótsza niż metr. Bzdura! Ciężka przynęta musi polecieć, musisz mieć ją czym naładować. Konieczna jest dźwignia przy zacięciu, Krótki kijek nie poradzi sobie z dystansem 40 metrów i wielką, twardą paszczą szczupaka. Kolejna sprawa to moc wędki i jej mięsistość. Wędka na szczupaka do ciężkiego łowienia musi być bardzo mocna ale stosunkowo spolegliwa. Te cechy wymagane są dla odpowiedniego zacięcia komfortowego holu oraz prowadzenia przynęty. I na koniec najważniejsze. Wędka na szczupaka nie jest krótsza niż 230cm bywają modele po 250 a nawet 275cm. Zastanawiacie się jak tym jerkować? No właśnie, jeśli tylko pomyślimy jerki to nam do głowy wpada pomysł szarpanie kijem w dół… Nie szarpiemy i nie w dół. Prowadzenie jerka to gra przynętą to szereg różnego rodzaju trików aby przynęcie nadać skuteczna akację. No i to nieszczęsne „w dół”… Cały świat jerkuje na ciężko w bok lub lekko do góry po to aby ułatwić sobie mocne i pewne zacięcie. I na koniec rzecz najciekawsza. Zdecydowanie dłuższa wędka niż wspomniane 200cm w połączeniu z przynętami ważącymi często ponad 100 gram pozwala nam na zdecydowanie większy komfort łowienia nawet przez cały dzień nie wspominając o zacięciu i holu. Tu akurat kłania się fizyka i zasada dźwigni. Długi Dolnik, który pozwala na mocne ładowanie przynęty oraz przeważanie kija do dołu. Następna sprawa to to żę długi kij nie wymaga mocnego operowania wystarczy lekkie ruchy nadgarstkiem aby nasz zestaw nadawał przynęcie odpowiedniej pracy.
Do ciężkiego łowienia szczupaków przygotowaliśmy już jakiś czas temu serie kilku wędzisk w spinningu i castingu  między 230 a 275m. Nasze wędki na dużego szczupaka to są mocne długie, które operują przynętami od 20 do nawet 140 gramów. Są długie, bardzo dynamiczne ale jednocześnie pracujące w środku oraz co najciekawsze stosunkowo lekkie. Kostur to wędki dostępne w kilku wariantach jednak cechą wspólna wszystkich modeli jest ich dwuczęsiowość. To ważna spawa bowiem wielu amerykańskich producentów oferuje podobne kije ale jedynie w jednej części. Wprowadzając ten model do oferty za punkt honoru postawiliśmy sobie funkcjonalność oraz przede wszystkim wysokie walory użytkowe.

Jaki kołowrotek na szczupaka

Tutaj mamy podobny temat bowiem bardzo łatwo wpaść w pułapkę mocy plecionki. Kije amerykańskie podane maja parametr mocy zwykle będą to wędki od 20 do 30LBS czyli wędki które uzyskują pełne ugięcie przy zastosowaniu plecionki przedziale wytrzymałości około 10 do 15 kilo. Linki dostępne na polskim rynku 10 kilo będą miały już przy wyjątkowo małej średnicy. Sugeruje nie do końca zwracać na to uwagę. Proponuje wybrać sprawdzona plecionkę amerykańską oznaczona jako 20-30lb lub kupmy naszą rodzimą plecionkę grubsza dwa razy niż podawana na opakowaniu wytrzymałość. Przeciążenia przy wyrzucie są ogromne i zapewniam, że plecionka o średnicy 0,15 mm strzeli nam jak nitka przy pierwszym wyrzucie ciężkiej przynęty. Alternatywą może być linka japońska, np. plecionka YGK.
Z kołowrotkiem będzie dużo prościej. Sugeruje na początek niski profil w rozmiarze 200 najlepiej z małym przełożeniem w okolicach 5/6 do jednego. Taki kołowrotek na szczupaka wytrzyma kilka sezonów ciężkiej orki. Od kołowrotka wielkiej finezji nie wymagajmy. Ma dobrze nawijać, musi być mocny i pozwalać operować cały dzień nie powodując zmęczenia. W cale też nie jest prawdą że taki młynek kosztuje grube tysiące. Z czystym sumieniem polecam Curado 201 PG do zastosowań z przynętami o masie powiedzmy max 140 lub jeśli będziemy łowili ciężej wersję Curado 301. Każdorazowo swoim Klientom podpowiadamy aby dobierali kołowrotek na szczupaka i linkę jednocześnie mając w głowie swoja wędkę i przynęty. Całość musi ze sobą współgrać i być jednocześnie bardzo solidnie spasowane. W tak mocnym zestawie nie ma miejsca na kompromisy i niedociągnięcia.

Jaka plecionka na szczupaka


duże szczupaki

Przynęty na dużego szczupaka

Sporo opowiadam o jerkach. Pewnie dlatego, że lubię drewniane przynęty i myśląc o szczupakach na myśl przychodzą mi ciężkie obfite jerki na szczupaka handmade. Wspomniany wcześniej Szwed, który sporo podpowiedział na początku Dariuszowi wskazał nam drogę w produkcji jerków. Zaczęliśmy od naszej Turpy czyli bardzo leniwej, zawieszającej się w toni wzdręgi i jak się okazało przynęty na dużego szczupaka doskonałej. Potem przyszedł czas na rozmiar większy czyli przynęty mierzące od 16 do nawet 20cm, największe modele ważą po 160 gram. Tak powstała cała seria jerków BIG. Mój ulubiony to Hering i Havok czyli śledź i leszcz. Oczywiście nie tylko jerki na szczupaka wchodzą w grę. Świetne są wielkie wahadłówki, gumy oraz woblery. Gumy wymagają nieco dziwacznego zbrojenia w systemy z dwoma kotwicami, które na początku nico przysporzą nam kłopotów bowiem lubią się poplątać ale to kwestia kilkudziesięciu zbrojeń, rzutów i działało będzie wszystko wzorowo. Z wahadłówkami i woblerami będzie nieco inny dylemat. Wahadłówek dużych na rynku praktycznie nie ma. Ale dla chcącego nic trudnego. Warto pogrzebać w dobrych sklepach lub na forach w Internecie aby znaleźć coś fajnego. Woblery na szczupaka natomiast te po 17- 22cm będą stawiały spory opór w wodzie i też pozyskanie odpowiedniej przynęty to nie lada wyzwanie. Ale jak to w życiu bywa po pierwsze można po drugie warto. Wszystkie te przynęty dzięki odpowiednio dobranej wędce będziemy ciskali na ogromne odległości i z powodzeniem poprowadzimy niemal w każdych  warunkach.
I na koniec obalamy najważniejszy mit castingowców. Nic w tym castingowaniu nie jest trudnego. Operowanie ciężkimi przynętami z wykorzystaniem multika jest zdecydowanie łatwiejsze niż łowienie tymi samymi przynętami na korbę. Kolejna rzecz to cena pozyskania zestawu. Zapewniam że jeśli mądrze do sprawy podejdziemy to na cały zestaw nie wydamy więcej niż nieco ponad 2000 zł więc nie są to sumy o jakich kilka lat temu pisano. I jeszcze jedno… Z klasycznym spinningiem też ciężkie łowienie jest możliwe, właśnie dlatego budowaliśmy naszego Kostura, który dostępny jest również pod korbę. Paradoksalnie trudniej jest ugryź temat kołowrotkach które aby spełniły możliwości i obciążenia ciężkiego zestawu niestety kosztują bardzo dużo. Wyborem niemal automatycznym sa kołowrotki w rozmiarze 5000 w wersji morskiej. Zwykle są to mocne i bardzo trwałe konstrukcje, które dadzą nam gwarancje długiego użytkowania.

Przeczytaj więcej - łowienie na jerki

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

szczupak na jerka
Początek sezonu to niewątpliwie najpiękniejszy okres polowania na szczupaka. Wtedy właśnie płytkie zatoki pokrywają się pierwszymi zielonymi liśćmi podwodnej roślinności. Dla wędkarza nie ma chyba nic wspanialszego niż samotne ...
pstrąg z Drawy
Każdy z nas, wędkarzy, wielokrotnie zastanawiał się, co to jest skuteczna przynęta. Częstokroć szukaliśmy po sklepowych półkach, lub w pudełkach kolegów wabika doskonałego. Dziś prawdopodobnie większość ...
szczupak jerki
Wiele lat temu, nad brzegiem jednej z pstrągowych rzek Dolnego Śląska obserwowałem wędkarza, który siedząc na powalonym pniu skrzętnie notował coś w zeszycie. Wówczas, pod nosem ale z pełną ironią, uśmiechnąłem się i ...
łowienie pstrągów
Najbardziej kocham sierpień, ale tylko wtedy, gdy nie jest tak gorąco jak w tym roku. Te afrykańskie temperatury mnie zabijają. Wiem jednak, że przy wschodzącym słonku największe lorbasy polują na migoczące złotem czarownice. Nigdy nie ...
Szlakiem mysli kajakowej. Bystrzyca.
W roku 2010 w zaciszu gminnych gabinetów zrodził się pomysł na realizację projektu unijnego kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu. Właściwie powinniśmy pomysł zaakceptować jednak realizacja tegoż wiąrze się ze zniszczeniem niewielkiej, ...
okoń fotografia
Doskonale pamiętam, kiedy jeszcze kilka lat temu, z uporem maniaka starano się nas zarazić spinningowym ultralightem. Czasopisma wędkarskie oraz opasłe tomy dotyczące sztuki połowu drapieżnych ryb, ciągle przekonywały nas do stosowania ...
łowienie boleni
Jest wśród wędkarzy pewna bardzo zaraźliwa i nieuleczalna choroba. Ostatnimi czasy, nad polskimi rzekami, pojawia się coraz większa ilość młodych spinningistów z widocznymi objawami boleniozy. I to wcale nie jest żart, bo ...
troć na wobler
No i nadszedł czas planowanej od dłuższego czasu kilkudniowej wyprawy nad pomorską rzekę. Wyjazd w składzie: Dero, Osa, Henk i ja - Frajter. Ekspedycja pod nazwą "troć - łosoś" ma na celu zdobycie doświadczeń i nowych ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.43 s