Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Zestaw na szczupaka
2021-12-03

Zestaw na szczupaka

Łowienie szczupaków na duże przynęty w ostatnim czasie zyskało wielu nowych zwolenników. Dostępność przeróżnych wędek oraz kołowrotków pozwala na niskobudżetowe zakupy ekwipunku, który pozwala w dużym komforcie łowić wykorzystując przynęty nawet do 100 gramów. Tym razem nieco inaczej niż zwykle bo z większym naciskiem na wędkarskie zabawki, opowiem o szczupkowych zmaganiach gdzie podstawa będzie zestaw na duże szczupaki.
Rozprawiać będziemy tylko i wyłącznie o łowieniu na przynęty ważące ponad 70 gramów lub takie, które nie są wyjątkowo ciężkie ale za to są duże. Naszym łowiskiem będą rozlewiska, niezbyt głębokie zatoki jezior. Głębokość wody w jakiej przyjdzie nam łowić nie będzie przekraczała sześciu metrów. Zapolujemy z pełną premedytacją na szczupaki i oczywiście postaramy się złowić te metrowe. Nie pogardzimy też szczupakiem nieco mniejszym bowiem bez względu na to czy nasz jerk będzie miał 10 czy 25 cm, to walnie w niego wygłodniały sześćdziesiątak…

zestaw na duże szczupaki

Duże przynęty na szczupaka

No właśnie, i w tak łagodny sposób doszliśmy do ryb. Mitem jest, że wielka przynęta kusi jedynie duże szczupaki. Po drugiej jednak stronie mamy statystyki, które jasno wskazują, że duże przynęty na szczupaka mają na swoim rachunku właśnie te największe ryby i jak to w statystyce bywa nie zawsze są podstawy do tego aby się z nimi kłócić. Pajki to przedziwne ryby i czasem zastanawia mnie jak to jest, że ledwo wymiarowy szczupak wali bez opamiętania w gumę 25cm. Do tego łyka ją do połowy i wiesza się na dwóch dozbrojkach. Duże przynęty na szczupaka oczywiście są pewnego rodzaju naturalną selekcją. Średni rozmiar szczupaków jakie będziemy łowili z wykorzystaniem „ciężkich” przynęt będzie zdecydowanie większy. Zaznaczyć jednak warto, że szczupakowe big game to pewnego rodzaju sposób łowienia, kolejna wędkarska technika a nie sposób na złowienia życiowych okazów. To warto mieć na uwadze i nie ufać teorii wielkiej ryby na wielkie przynęty. No to do rzeczy.

Duże przynęty - jerki na szczupaka

Po pierwsze rodzaj i charakter pracy jaki jesteśmy w stanie nadać jerkom o obfitych kształtach. Tylko duże jerki są w stanie imitować spore konające ryby, które w agonii przewalają się bardzo mozolnie z boku na bok kusząc w ten sposób leniwe i tłuste mamuśki. To fundament teorii. Prawda jest też taka, że jeszcze na naszych przełowionych wodach niezbyt często do wody lądują przynęty ważące po 100 gramów. Szczupaki takich przynęt nie znają i choćby przez to łatwiej będzie nam skuście dorodnego pajka na dużą przynętę. Po trzecie jak donoszą statystyki w Wielkiej Brytanii największe ryby na „wyspach” złowiono na wielkie martwe leszcze, makrele i śledzie może zatem i w tej teorii coś jest. Duże przynęty na szczupaka to przynęty o wyjątkowej skuteczności. Ich charakterystyczne zachowanie i praca, która w najbardziej bezpośredni sposób przypomina duża ale ranna rybę jest dla drapieżników wyjątkowo atrakcyjna. Niestety jeśli przyjdzie nam łowić na wodzie głębszej niż cztery metry jerkiem jest znacznie trudniej operować. Oczywiście dostępne sa na rynku przynęty duże i takie które sprowadzisz na wodą głębsza niż magiczne cztery metry jednak zazwyczaj takie Jerki na szczupaka ważą już bardzo dużo i machanie takimi przynętami zwykle jest bardzo trudne.

Dlaczego duże gumy na szczupaka?

Dokładnie tak jak z jerkami jest też z przynętami. które w ostatnim czasie u nas w kraju zdobywają bardzo duże uznanie. Nie ma podstaw aby duże gumy na szczupaka traktować jako kolejny efekt planów marketingowych największych producentów sprzętu wędkarskiego. Gumy mierzące ponad 20 centymetrów maja w większości przypadków bardzo specyficzną, mozolna i leniwą pracę. Tłuste, obfite i duże gumy na szczupaka to przynęty o wyjątkowym zachowaniu. Przypominają swoją bezwładnością nieco dobrej jakości jerka ale po drugie maja ten naturalny dla silikonowych rybek wigor. Nieustanie pracujący ogon napędza korpus który w dobrej jakości gumie mocno lusterkuje i dodatkowo wabi najbardziej dla szczupaka ciekawym migotaniem. W naszej ofercie znajdziesz dwie gumy, które z powodzeniem stosujemy właśnie do tego rodzaju łowienia. Pierwsza, którą wprowadziliśmy to Fet. Na pozór niewielki bo mierzący zaledwie 17 cm jednak jego korpus przypomina rybę o szerokich korpusie. Przy swojej długości jest stosunkowo ciężki bo waży 65 gramów co w ogromnym stopniu wpływa na sposób zachowania naszej gumy. Kolejna przynęta to już poważna przynęta o poważnej długości… Sill to długi i smukły śledzik, który mierzy 27 ale jest za to jedna z najlżejszych gum o takich gabarytów na rynku. Wielka zaleta dużej gumy szczupakowej jest niemal dowolny sposób zbrojenia oraz dociążania co decyduje o wielu możliwościach zastosowania. Przed wędkarzem nie ma wówczas znaczenia czy będzie łowił w wodzie głębokiej czy płytkiej. Wystarcza kulka ołowiu i zapuszczamy przynętę odpowiednio głębiej.

przynęty na duże szczupaki

Zestaw na szczupaka

Ciężkim łowieniem zaraził mnie Darek Dłutek, który dzięki swoim szwedzkim kolegom, odkrywał z każdym rokiem tajniki szczupakowi big game. Po każdej wyprawie znad szwedzkiego jeziora, wracał do Polski i nieustannie opowiadał mi o tym, że my w Polsce źle łowimy szczupaki… Tak to się zaczęło. Przełomem był mój wyjazd na szczupaki i kolejne zmierzenie się z dużymi rybami. Dziesiątki pustych brań, spadów, zakwasy w barku i przedramieniu wymusiły do skorzystania z doświadczenia ludzi, którzy wielkie szczupaki łowią od dziecka… Szwed, który z zamysłem pływa tropiąc metrowe szczupaki uśmiechał się patrząc na nasz zestaw na duże szczupaki, mikre jerki i kije 198cm. Z politowaniem patrzył na 10cm gumy. Jak się okazało ekwipunek znanego szwedzkiego łowy szczupaków zdecydowanie różnił się od naszych wynalazków. Na łódce znajdował się jeden sprawdzony zestaw na duże szczupaki, którego fundamentem była długa i niebywale mocna wędka na szczupaka. Uzupełnieniem było wiadro, na dnie którego leżały duże gumy na szczupaka oraz wielkie Jerki. Cały zestaw mieścił się we wspomnianym wiaderku ;)

zestaw na szczupaka

Jaka wędka na szczupaka

Utarło się, że kij do jerkowania, to wędka krótsza niż metr. Bzdura! Ciężka przynęta musi polecieć, musisz mieć ją czym naładować. Konieczna jest dźwignia przy zacięciu, Krótki kijek nie poradzi sobie z dystansem 40 metrów i wielką, twardą paszczą szczupaka. Kolejna sprawa to moc wędki i jej mięsistość. Wędka na szczupaka do ciężkiego łowienia musi być bardzo mocna ale stosunkowo spolegliwa. Te cechy wymagane są dla odpowiedniego zacięcia komfortowego holu oraz prowadzenia przynęty. I na koniec najważniejsze. Wędka na szczupaka nie jest krótsza niż 230cm bywają modele po 250 a nawet 275cm. Zastanawiacie się jak tym jerkować? No właśnie, jeśli tylko pomyślimy jerki to nam do głowy wpada pomysł szarpanie kijem w dół… Nie szarpiemy i nie w dół. Prowadzenie jerka to gra przynętą to szereg różnego rodzaju trików aby przynęcie nadać skuteczna akację. No i to nieszczęsne „w dół”… Cały świat jerkuje na ciężko w bok lub lekko do góry po to aby ułatwić sobie mocne i pewne zacięcie. I na koniec rzecz najciekawsza. Zdecydowanie dłuższa wędka niż wspomniane 200cm w połączeniu z przynętami ważącymi często ponad 100 gram pozwala nam na zdecydowanie większy komfort łowienia nawet przez cały dzień nie wspominając o zacięciu i holu. Tu akurat kłania się fizyka i zasada dźwigni. Długi Dolnik, który pozwala na mocne ładowanie przynęty oraz przeważanie kija do dołu. Następna sprawa to to żę długi kij nie wymaga mocnego operowania wystarczy lekkie ruchy nadgarstkiem aby nasz zestaw nadawał przynęcie odpowiedniej pracy.
Do ciężkiego łowienia szczupaków przygotowaliśmy już jakiś czas temu serie kilku wędzisk w spinningu i castingu  między 230 a 275m. Nasze wędki na dużego szczupaka to są mocne długie, które operują przynętami od 20 do nawet 140 gramów. Są długie, bardzo dynamiczne ale jednocześnie pracujące w środku oraz co najciekawsze stosunkowo lekkie. Kostur to wędki dostępne w kilku wariantach jednak cechą wspólna wszystkich modeli jest ich dwuczęsiowość. To ważna spawa bowiem wielu amerykańskich producentów oferuje podobne kije ale jedynie w jednej części. Wprowadzając ten model do oferty za punkt honoru postawiliśmy sobie funkcjonalność oraz przede wszystkim wysokie walory użytkowe.

Jaki kołowrotek na szczupaka

Tutaj mamy podobny temat bowiem bardzo łatwo wpaść w pułapkę mocy plecionki. Kije amerykańskie podane maja parametr mocy zwykle będą to wędki od 20 do 30LBS czyli wędki które uzyskują pełne ugięcie przy zastosowaniu plecionki przedziale wytrzymałości około 10 do 15 kilo. Linki dostępne na polskim rynku 10 kilo będą miały już przy wyjątkowo małej średnicy. Sugeruje nie do końca zwracać na to uwagę. Proponuje wybrać sprawdzona plecionkę amerykańską oznaczona jako 20-30lb lub kupmy naszą rodzimą plecionkę grubsza dwa razy niż podawana na opakowaniu wytrzymałość. Przeciążenia przy wyrzucie są ogromne i zapewniam, że plecionka o średnicy 0,15 mm strzeli nam jak nitka przy pierwszym wyrzucie ciężkiej przynęty. Alternatywą może być linka japońska, np. plecionka YGK.
Z kołowrotkiem będzie dużo prościej. Sugeruje na początek niski profil w rozmiarze 200 najlepiej z małym przełożeniem w okolicach 5/6 do jednego. Taki kołowrotek na szczupaka wytrzyma kilka sezonów ciężkiej orki. Od kołowrotka wielkiej finezji nie wymagajmy. Ma dobrze nawijać, musi być mocny i pozwalać operować cały dzień nie powodując zmęczenia. W cale też nie jest prawdą że taki młynek kosztuje grube tysiące. Z czystym sumieniem polecam Curado 201 PG do zastosowań z przynętami o masie powiedzmy max 140 lub jeśli będziemy łowili ciężej wersję Curado 301. Każdorazowo swoim Klientom podpowiadamy aby dobierali kołowrotek na szczupaka i linkę jednocześnie mając w głowie swoja wędkę i przynęty. Całość musi ze sobą współgrać i być jednocześnie bardzo solidnie spasowane. W tak mocnym zestawie nie ma miejsca na kompromisy i niedociągnięcia.

Jaka plecionka na szczupaka


duże szczupaki

Zestaw na szczupaka spinning

Wybór odpowiedniego zestawu spinningowego do łowienia szczupaka może być kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w wędkowaniu. Oto kilka kroków, które warto rozważyć podczas wybierania takiego zestawu:
  • Rozmiar i mocy wędki: Szczupaki to drapieżniki o różnych rozmiarach, więc warto wybrać wędkę o odpowiedniej mocy i długości. Wędka powinna mieć wystarczającą moc, aby utrzymać kontakt z rybą i bezpiecznie wyholować ją z wody. Powszechnie wybierane wędki mają moc w zakresie średnim do ciężkiego (medium-heavy do heavy) oraz długość od 6 do 7,5 stopy.
  • Akcja wędki: Akcja wędki dotyczy sposobu, w jaki wędka zgięwa się pod wpływem obciążenia. Dla szczupaków często wybiera się wędki o akcji od fast do extra-fast, co oznacza szybką reakcję na branie ryby.
  • Kołowrotek: Wybierz kołowrotek o odpowiedniej wielkości i pojemności ściemniacza, aby zmieścić wystarczającą ilość żyłki lub plecionki. Kołowrotek spinningowy jest często preferowany do łowienia szczupaka ze względu na swobodę rzutów i precyzyjne prowadzenie przynęt.
  • Żyłka lub plecionka: Wybór między żyłką a plecionką zależy od Twoich preferencji. Plecionka ma mniejszą średnicę i większą wytrzymałość, co pozwala na większy zasięg rzutów i dokładniejsze odczucie dna oraz brań ryb. Żyłka może być bardziej elastyczna, co może być korzystne przy łowieniu ryb o delikatniejszym odczuciu brań.
  • Przynęty: Szczupaki są drapieżnikami i atakują różnorodne przynęty, takie jak gumowe woblery, twisterki, wędki obrotowe, a także przynęty metalowe, jak blachy i woblery. Wybór przynęt zależy od aktualnych warunków łowienia, głębokości wody, pory roku i preferencji ryb.
  • Przewodnik żyłkowy: Zwróć uwagę na jakość przewodników żyłkowych (osłonki kołowrotka). Powinny być wykonane z trwałego materiału, aby uniknąć obtarć żyłki lub plecionki podczas holowania ryby.
  • Cena i jakość: Staraj się znaleźć dobry balans między ceną a jakością. Lepsza jakość często przekłada się na dłuższą żywotność i lepsze osiągi wędki i kołowrotka.
  • Opinie i rekomendacje: Przed zakupem, przeszukaj recenzje i opinie innych wędkarzy na temat konkretnych modeli wędki, kołowrotka i przynęt, które Cię interesują. To może pomóc w zdobyciu cennych informacji zwrotnych od doświadczonych wędkarzy.
  • Praktyka i eksperymentowanie: Po zakupie zestawu, poświęć czas na testowanie różnych przynęt, technik rzutu i prowadzenia przynęt, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej w Twoim miejscu łowienia. Jeśli o to zadbamy, to szczupak na spinning na pewno przyniesie nam wiele frajdy.

Pamiętaj, że wybór zestawu spinningowego do szczupaka może być uzależniony od wielu czynników, takich jak preferencje i warunki łowienia, a także umiejętności wędkarza i budżet jakim dysponuje. Dlatego warto eksperymentować i dostosować swój zestaw w miarę nabierania doświadczenia.

Szczupak na spinning przynęty

Łowienie szczupaka na spinning to ekscytujące wyzwanie, które może przynieść wiele radości. Skupienie się na odpowiednich przynętach może znacznie poprawić Twoje szanse na sukces. Gdy mierzymy się z wyzwaniem jakim jest szczupak na spinning przynęty są jednym z kluczowych elementów. Oto kilka popularnych typów przynęt oraz kilka wskazówek, jak z nimi pracować:
  1. Gumowe woblery i twisterki: To uniwersalne przynęty, które szczupaki bardzo często atakują. Wybieraj woblery o odpowiednim rozmiarze, kształcie i kolorze, dostosowanym do warunków łowienia. Pracuj nimi dynamicznie – prowadź woblera z różnymi szybkościami i przerwami, naśladując ruch zdenerwowanej lub rannej rybki.
  2. Woblery crankbait: Te przynęty imitują ruch rybki, co przyciąga uwagę szczupaka. Różne rodzaje crankbaitów osiągają różne głębokości, więc wybierz odpowiedni do głębokości wody, w której chcesz łowić. Prowadź crankbaita spokojnie, wywołując chwilowe przyspieszenia i zwolnienia, naśladując naturalny ruch rybki.
  3. Jerki: Jerkbaity to przynęty wymagające dynamicznej pracy. Prowadzenie ich polega na gwałtownych ruchach przynęty, naśladujących panikującą rybkę. Wykonuj krótkie, ostry ruchy wędki, aby nadać przynęcie szarpanie i nieprzewidywalny ruch.
  4. Blachy i spinnery: To przynęty, które wydają dźwięki i wibracje pod wodą, co przyciąga uwagę drapieżników. Spinnery prowadź przy stałym tempie, a blachy może prowadź spokojnie, a potem przyspieszaj.
  5. Gumowe jigowe przynęty: Jig to przynęta z główką z ołowiu lub innego materiału oraz gumowym ogonem. To świetna opcja do łowienia szczupaka na dnie lub w okolicach roślinności. Pracuj jige przerywanym ruchem, unosząc i opuszczając wędzisko, aby wywołać reakcję ryby.
  6. Streamery i przynęty imitujące ryby drapieżne: Jeśli chcesz naśladować mniejsze ryby drapieżne, które stanowią pokarm dla szczupaków, streamery i przynęty z piórami mogą być skutecznym wyborem. Prowadź je płynnie, naśladując płynący ruch ryby.

Ważne jest, aby eksperymentować z różnymi rodzajami przynęt, technikami prowadzenia oraz szybkościami, ponieważ preferencje szczupaków mogą różnić się w zależności od warunków. Zwracaj uwagę na reakcje ryb i dostosowuj swoje podejście na bieżąco.

Pamiętaj, że cierpliwość i praktyka są kluczowe. Im więcej będziesz eksperymentować i uczyć się od swoich doświadczeń, tym skuteczniejszy będziesz w łowieniu szczupaków na spinning.
 

zestaw na szczupaka spinning

Przynęty na dużego szczupaka

Sporo opowiadam o jerkach. Pewnie dlatego, że lubię drewniane przynęty i myśląc o szczupakach na myśl przychodzą mi ciężkie obfite jerki na szczupaka handmade. Wspomniany wcześniej Szwed, który sporo podpowiedział na początku Dariuszowi wskazał nam drogę w produkcji jerków. Zaczęliśmy od naszej Turpy czyli bardzo leniwej, zawieszającej się w toni wzdręgi i jak się okazało przynęty na dużego szczupaka doskonałej. Potem przyszedł czas na rozmiar większy czyli przynęty mierzące od 16 do nawet 20cm, największe modele ważą po 160 gram. Tak powstała cała seria jerków BIG. Mój ulubiony to Hering i Havok czyli śledź i leszcz. Oczywiście nie tylko jerki na szczupaka wchodzą w grę. Świetne są wielkie wahadłówki, gumy oraz woblery. Gumy wymagają nieco dziwacznego zbrojenia w systemy z dwoma kotwicami, które na początku nico przysporzą nam kłopotów bowiem lubią się poplątać ale to kwestia kilkudziesięciu zbrojeń, rzutów i działało będzie wszystko wzorowo. Z wahadłówkami i woblerami będzie nieco inny dylemat. Wahadłówek dużych na rynku praktycznie nie ma. Ale dla chcącego nic trudnego. Warto pogrzebać w dobrych sklepach lub na forach w Internecie aby znaleźć coś fajnego. Woblery na szczupaka natomiast te po 17- 22cm będą stawiały spory opór w wodzie i też pozyskanie odpowiedniej przynęty to nie lada wyzwanie. Ale jak to w życiu bywa po pierwsze można po drugie warto. Wszystkie te przynęty dzięki odpowiednio dobranej wędce będziemy ciskali na ogromne odległości i z powodzeniem poprowadzimy niemal w każdych  warunkach.
I na koniec obalamy najważniejszy mit castingowców. Nic w tym castingowaniu nie jest trudnego. Operowanie ciężkimi przynętami z wykorzystaniem multika jest zdecydowanie łatwiejsze niż łowienie tymi samymi przynętami na korbę. Kolejna rzecz to cena pozyskania zestawu. Zapewniam że jeśli mądrze do sprawy podejdziemy to na cały zestaw nie wydamy więcej niż nieco ponad 2000 zł więc nie są to sumy o jakich kilka lat temu pisano. I jeszcze jedno… Z klasycznym spinningiem też ciężkie łowienie jest możliwe, właśnie dlatego budowaliśmy naszego Kostura, który dostępny jest również pod korbę. Paradoksalnie trudniej jest ugryź temat kołowrotkach które aby spełniły możliwości i obciążenia ciężkiego zestawu niestety kosztują bardzo dużo. Wyborem niemal automatycznym sa kołowrotki w rozmiarze 5000 w wersji morskiej. Zwykle są to mocne i bardzo trwałe konstrukcje, które dadzą nam gwarancje długiego użytkowania.

Przeczytaj więcej - łowienie na jerki

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

wschód słońca nad rzeką
wschód słońca nad rzeką
Przepiękne, złotoczerwone krajobrazy, oszołomiły wszystkich tych, którzy zdecydowali się na spędzenie kilku chwil nad piękną, dziką rzeką. Wał przeciwpowodziowy stał się swego rodzaju punktem widokowym, pozwalającym obserwować ...
łowienie pstrągów na cykadę
łowienie pstrągów na cykadę
Przez wiele lat „lokalni” pstrągarze z Dolnego Śląska nie wierzyli mi, że można łowić duże potokowce na cykady. Powoływali się na swoje doświadczenia, jakieś książki, jakieś artykuły i wiedzieli swoje. Nieraz dochodziło ...
jesienne okonie z toni
jesienne okonie z toni
Kolejny dzień pływaliśmy w pogoni za sandaczami. Malowniczy zbiornik zaporowy prześwietlało listopadowe, ostre słońce.  Na łódce siedzieliśmy w podkoszulkach, upał niesamowity, jak w środku lata. Ryby bezwzględnie ignorowały ...
góry norwegia
góry norwegia
Wyprawa planowana była długo. Najpierw celem były arktyczne palie, potem potokowce na południu, aż w końcu wróciliśmy w środkową Norwegię. Godziny spędzone przed monitorem komputera wpłynęły na podjęcie decyzji o miejscu na ...
wędki na pstrąga
wędki na pstrąga
Pstrągowanie to więcej niż wędkarstwo, hobby czy tym bardziej moda. To wędkarska fascynacja. Pstrągi łowi się cały rok! Jeśli tylko regulaminy na to pozwalają, to niemal w każdej wolnej chwili tropi się te najpiękniejsze w naszym kraju ...
sezon na okonie
sezon na okonie
Kiedy w maju znakomita część naszych kolegów spinningistów ostrzy kotwiczki wędkarskie w swoich tajnych, szczupakowych przynętach, i z wyjątkową zaciekłością próbuje złowić okazałego pajka, warto przemyśleć również spinningowanie ...
Dwa słowa o pasji.
Dwa słowa o pasji.
Jego młody, bystry wzrok nieruchomo wlepiony był w jeden punkt. Stał tak dłuższą chwilę wpatrując się w podwodne życie stojącego naprzeciw akwarium. Stało w prezentacji jako pierwsze, jako to zwyczajne, z „rybami polskich ...
Pstrągowe porachunki
Pstrągowe porachunki
Od powrotu z pstrągowego zlotu "Karpacz 2009" upłynęło już wiele czasu. Czas płynie szybko, ale nie mogłem zapomnieć o bezrybiu, jakie nas wszystkich wtedy dotknęło. Bardzo zależało mi na tym, aby każdy z nas złowił choć ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.55 s