Sandacz
poznaj tego autora
Sandacz
Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Występuje w rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych, jeziorach oraz wyrobiskach. Sandacze mogą występować również w przybrzeżnych wodach bałtyckich. Ten drapieżnik preferuje zbiorniki wodne o twardym dnie (gliniaste, żwirowe, kamieniste) z mętną wodą. Jest to ryba bardzo wrażliwa na niedobory tlenu. Bez wątpienia sandacz, podobnie jak szczupak i okoń, to jedna z chętniej łowionych ryb wśród spinningistów. Sandacze są aktywne wieczorami, szczególnie tuż po zachodzie słońca, nad ranem oraz w nocy. Pora grasowania sandaczy nie jest przypadkowa – posiadają one bardzo dobry wzrok, doskonale widzą w ciemnościach. Sandacze często są hodowane w stawach rybnych, stanowią istotny element w gospodarce rybnej w Polsce.
Sandacz - chrakterystyka gatunku
Odżywianie: Młode sandacze, gdy osiągają już 3-4 cm zaczynają polować na narybek innych ryb żyjących w ich pobliżu. Większe osobniki, powyżej 10 cm stają się typowymi drapieżnikami i odżywiają się głównie ulkejami, kiełbiami, stynkami. Poza rybami sandacze żywą się larwami owadów, żabami oraz pełzającymi dżdżownicami.
Rozród: Tarło sandacza występuje zazwyczaj w maju i czerwcu gdy wody osiągają temperaturę ok. 12°C. Zazwyczaj odbywa się ono w płytkiej wodzie do 1m głębokości. W jeziorach tarło może zachodzić na głębokościach nawet ok. 6m. Samiec sandacza na dnie „buduje” proste gniazdo pośród dennej roślinności i chroniących je gałęzi. W gnieździe tym samica sandacza składa od 200 000 do 300 000 ziarenek ikry. Po ok. 12 dniach następuje wylęg( może nastąpić szybciej w przypadku cieplejszych temperatur wody).
Ochrona: Okres ochronny sandacza przypada na okres od początku stycznia do końca maja. Obowiązujący wymiar ochronny wynosi 50cm a dobowy limit połowu wynosi 3 sztuki.
Sandacz to wspaniały drapieżnik o specyficznym charakterze. Nie łatwo go złowić ze względu na pory jego żerowania oraz ze względu na sposób w jaki atakuje swoją ofiarę. Sandacz nie łapie ofiary pewnie i lubi ją podgryzać przed ostatecznym atakiem dlatego też często potrafi spaść z haka lub po prostu wypluć gumę. Łowienie sandaczy wymaga wprawy i cierpliwości. Warto pamiętać, że sandacze goniąc swoją zdobycz potrafią osiągać duże prędkości, nawet do 30 km/h. Skutecznym sposobem na złowienie sandacza jest metoda opadu przy której używa się miękkich przynęt gumowych.
Jak złowić sandacza
Sandacz to ryba wyjątkowo chętnie łowiona przez spinningistów. Przyczyn jest tego zapewne kilka, jednak dla nas wędkarzy zapaleńców sandacz bez wątpienia jest rybą która wymaga sporo doświadczenia, wiedzy oraz zazwyczaj wielu różnych przynęt w pudełku. Sandacze to ryby stadne, które w określonych porach dnia lub nocy intensywnie żerują w bardzo charakterystycznych miejscach. Zwykle jest tak, że sandacz przebywa odpoczywając w miejscach trudno dostępnych dla wędkarzy. Są to zatopione drzewa, plątaniny gałęzi, ostre uskoki dna lub głębokie doły. W tego typu miejscach bardzo trudno jest skutecznie prowadzić przynętę. To choćby jest przyczyna tego że sandacz nie jest rybą łatwą do złowienia. W tego typu miejscach możemy jednak sandacze łowić. Stosuje się wówczas specyficzne, antyzaczepowe przynęty, które umożliwiają łowienia w zaczepach. Zdecydowanie łatwiej łowi się w miejscach gdzie sandacze wychodzą na żerowanie. W zależności od charakteru łowiska sandacz ustawia się w miejscach z których drapieżnik będzie miał stosunkowo blisko do swojej zdobyczy. Zwykle dzieje się tak że ryby skrywają się w niewielkich zagłębieniach, ustawiają się za konarami lub kamieniami by w kilka chwil z impetem atakować drobnice. Podczas takich ataków zapędzają się na nawet bardzo płytka wodę. Teoria jest to że sandacz lubi twarde dno. Jak podpowiada doświadczenie wiele dużych ryb łowimy w bardo nietypowych miejscach czyli mulistych blatach czy nawet grążelowiskach. Wszystko jest podporządkowane dostępnością pokarmu.