Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Przynęty na brzanę

poznaj tego autora

Brzana to ryba która nie jest systematycznie łowiona przez spinningistów. I w cale nie chodzi tu o sprawę związaną z charakterem samej ryby. Brzany atakują drobne rybki co najmniej tak samo łapczywie jak klenie. Czemu więc nie zapolować na barwenę ze spinningiem? Można, a wyniki mogą okazać się wyjątkowo zaskakujące! Okazuje się, że jeśli choć trochę się postaramy a temat dokładnie przeanalizujemy to stworzymy sobie doskonałe możliwości do złowienia tej pięknej ryby. Kluczem do sukcesu sa dwie sprawy... Po pierwsze odpowiedni dobór miejsca gdzię będziemy łowili oraz wyselekcjonowanie skutecznej przynęty na brzanę.


Gdzie i jak łowić brzany

Podstawową sprawą jest miejsce, gdzie przebywają brzany. Zwykle bywa to główny nurt rzeki i przez to, nasze przynęty najzwyczajniej w świecie nie nadają się do prowadzenia w tak mocnym nurcie. Brzana to ryba nurtu i bardzo często bywa tak że te wąsate siłaczki ustawiają się w miejscach z największym przepływem rzeki jaki na danym odcinku łowiska znajdziemy. Brzana lubi twarde dno, jeśli na dnie zalegają pojedyncze kamieni, resztki umocnień lub po prostu wypłukana żwirowa rynna to możemy być niemal pewni że takie stanowisko jest potencjalnym żerowiskiem brzany.  W lecie czyli w okresie kiedy będziemy brzany łowili najczęściej, doskonale sprawdzają się kamieniste rafy, które poprzerywane są mocnymi wlewami i rynienkami.
Głębokość charakterystycznego brzanowego łowiska, to od 50 cm do 150 cm, czyli niezbyt głęboko. Doświadczeni wędkarze polujący na brzany, wybierają najczęściej na tego typu łowiska specyficzne woblery o ostrej, ale jednocześnie drobnej pracy. Najważniejszą jednak sprawą jest dobór takiej przynęty, która zejdzie na odpowiednią głębokość do dna i co najważniejsze utrzyma się tam maksymalnie długo.

Przynęty na brzanę

Jak się okazuje nie tylko wobler jest skuteczny. Prawdopodobnie chodzi o możliwość dotarcia z przynęta do dna. Charakter naszego wabika jest bezwzględnie kluczowy. Jeśli woda w łowisku pozwala na penetrowanie okolicy dna obrotówką czy wahadłówką to z powodzeniem te przynęty na brzanę możemy wykorzystać. Prawda jest jednak taka, że nie ma co mocno kombinować z pomysłami w dziedzinie przynęt. Współcześni spinningiści bardzo często stosują różnego rodzaju gumki. Zazwyczaj niewielkie imitujące drobne larwy i inne robactwo. Kluczem jest jednak to aby przynętę zaprezentować w okolicy dna. Do tego stosuje się przeróżne metody zbrojenia drobnych gumek. Wykorzystuje się metodę drop shot.  Wielu wędkarzy z ogromną skutecznością łowi brzany za pomocą zestawu boczny trok. Dzięki tej dość prostej ale wyjątkowo skutecznej metodzie będziemy mieli możliwość prezentacji całej masy przeróżnych przynęt na brzanę.  Przynęta, która będzie skuteczna zawsze jest wobler.


Woblery na brzanę

Wobler to przynęta najprostsza w obsłudze jeśli chodzi o łowienia brzany na spinning. Po pierwsze dobierając odpowiednią przynętę możemy prowadzić ją na określonej głębokości. Wobler pozawala na operowanie niemal w miejscu a to dla brzany jest bardzo ważny element, który niejednokrotnie wpływa na skuteczność łowienia. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest to, ze wobler na brzanę niekoniecznie musi nieustannie „pukać o dno”. Wielokrotnie obserwowaliśmy sytuację gdy brzana atakowała woblera prowadzonego 50-80 cm nad dnem. Woblery na brzanę są zazwyczaj smukłe i najczęściej z długimi sterami. Tego typu konstrukcje najlepiej nadają się do tego aby pracować przynętą w okolicy dna. Istnieje jednak ogromna grupa woblerów które zanurzają się na około metra i dzieki temu idealnie wpisują się w gusta żerujących barbusów. Tutaj z pomocą przyjdą nam dobrej jakości woblery stosowane przez pstrągarzy. Kolorystyka klasycznego woblera na brzanę, to stonowane barwy oliwki, srebra, brązu. Brzana zazwyczaj poluje na ryby denne, takie jak kozy, ślizy, głowacze ale chętnie też atakuje kiełbie i jelce. Warto dlatego zabrać ze sobą przynęty imitujące właśnie te gatunki rybek. Bywają dni, kiedy świetnie sprawdzają się przynęty bardzo ciemne, niemal czarne.

Jak prowadzić wobler na brzanę

Nie ma prostszego łowienia na woblera niż kuszenie brzany. Przede wszystkim najwolniej jak się da. Bardzo ważne są pauzy. Przynęty na brzanę powinny spływać po lekkim łuku w miejsca gdzie spodziewamy się drapieżnika. Już tę czynność wykonujemy niemal bez kręcenia korbka kołowrotka. Jeśli wobler już ustawi się prostopadle do nurtu to proces prowadzenia najczęściej opiera się o bardzo powolne podciąganie szczytówką wędki, bez nawijania w tej chwili linki na kołowrotek. Kołowrotek będzie jedynie pełnił funkcje wybierania luzu na lince. Brzana najczęściej atakuje przynęty pracujące niemal w miejscu. Rzadko zdarza się ze woblery są gonione przez drapieżnika.
Najlepiej do tego sposobu łowienia sprawdzają się woblery brzanowe, które nie stawiają zbyt dużego oporu w wodzie. Tutaj właśnie będzie świetne pole do manewru dla woblerów wykorzystywanych na pstrągi. W wielu łoiskach szczególnie tych niezbyt głęboki spokojnie można wykorzystać woblery z klasycznym ustawieniem steru a Woblery głęboko nurkujące czyli deep runnery zastosować w głębszych rynnach z dużym uciągiem


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.14 s