Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Jak łowić pstrągi w styczniu
2011-12-29

Jak łowić pstrągi w styczniu

Okres wielkiego pstrągowania nadchodzi z chwilą, gdy resztki śniegu topnieją w oczach. Za oknami z dnia na dzień widać jakby więcej słońca. Pstrągarze doskonale znają ten znak i wiedzą, że to właśnie czas, gdy mogą pierwszy raz zabrać nad wodę specjalnie na pstrągi szykowane przynęty. Styczeń, luty a czasem nawet marzec to okres bardzo specyficzny jesli chodzi o łowienie pstrągów. Zimowe pstrągi zdecydowanie różnią się o tych łowionych w lipcu i sierpniu. Jak zatem łoić pstrągi w styczniu i w lutym?

Ci wędkarze, którzy polują na największe pstrągi, mają swój tajny kod postępowania. Zwykle jest tak, że zapisane w nim reguły postępowania, są tak nierealne dla wielu młodych adeptów czerwonych kropek, że ci starzy wyjadacze odsuwani są przez wędkarski świat na bok. Zdarza się też tak, ze nazywani są dziwakami lub mitomanami. Ja miałem to szczęście, aby poznać chyba najznakomitszego pstrągarza w kraju. Wędkarz, który jak nikt inny zna wodę i jej mieszkańców, faceta który pstrąga niemal uczłowieczył i pewnie dlatego systematycznie łowi wielkie ryby. Takie spotkanie spinningisty nad wodą to wielka sprawa. Łowienie razem z nim pamięta się nawet przez wiele pstrągowych sezonów.


pstrąg w styczniu

Pstrągi w styczniu

Faza wstępna, czyli teoria pstrągowania Kto to jest pstrąg w styczniu? Czy zimowye pstrągi różnią się od ryb, które znamy z letnich niżówek? Duży pstrąg potokowy to przedziwna ryba, której nie da się sklasyfikować w ramach wędkarskich teorii. Są oczywiście obiektywne wskaźniki, które pozwolą nam zwiększyć szansę na złowienie dużej ryby, jednak kluczem do sukcesu jest zaprzyjaźnienie się z rzeką i rybami. Aby łowić pstrągi w styczniu czy w lutym należy na drapieznika spoglądać zupełenie z innej perspektywy.  Tak o pstrągu opowiadał mi pan Sławek. Pamiętam dzień, kiedy wspólnie wędkowaliśmy w okresie, gdy pstrągi pozajmowały już swoje zimowe, wiosenne stanowiska i zaczynały polować na normalnym dla siebie pokarmie. Normalnym, to znaczy na drobnych rybach, robakach i żabach. To grube kąski, które determinują stosowanie większych niż latem przynęt. Z kolei duże przynęty pociągają za sobą szereg niuansów, o których to my powinniśmy decydować, a żonglując nimi będziemy przesądzali o najpiękniejszym holu grubego pstrąga. Owe niuanse to chyba najważniejsza sprawa przy polowaniu na grubego pstrąga. Mój nauczyciel prawdziwego pstrągowania zawsze powtarzał mi jedno:

- przy łowieniu pstrągów ważne są trzy rzeczy. Pierwsza to pokarm sezonowy, druga to dobranie odpowiedniej przynęty, trzecia to odpowiednie jej podanie, czyli takie, aby pstrąg nie miał wątpliwości, że coś jest nie tak.

Te trzy zasady można oczywiście rozbudować i dodać co najmniej drugie tyle. Jednak to jest fundament i aby na pstrąga polować i zwiększyć znacząco prawdopodobieństwo sukcesu, wystarczy na tym etapie rozgryźć dobór przynęty i odpowiednie jej podanie.


woblery na pstrągi w styczniu
pstrąg w styczniu

Jak łowić pstrągi zimą

Pokarm sezonowy, czyli czym rzucać aby złowić pstrąga zimą? Wiele lat temu, kiedy pstrągów było bez liku, a wędkarzy specjalizujących się w łowieniu tej ryby jak na lekarstwo, wystarczyła jedna podstawowa sprawa, która wynikała z założenia obrotówki czy byle woblera. Dziś świat się zmienił. Wędkarzy jest cała masa a pstrągi, które z natury są cwane i przebiegłe, zostały setki razy pokłute. Te najstarsze przegląd wędkarskich przynęt mają niemal notowany w rodowych, pstrągowych notesach. Mówiąc najprościej dziś nie złowimy dużego pstrąga na byle jaką przynętę. Nie złowimy go też człapiąc po wodzie jak czapla, nie powąchamy nawet rybiego ogona jak będziemy traktowali pstrąga jak inną rybę spinningową.

Za każdym razem jak opowiadam o pstrągu powtarzam z uporem maniaka: kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana przynęta. I nie chodzi o to że ma być to wobler, wahadłówka na pstrąga czy popularne dziś u młodszych pstrągarzy jigi na pstrąga. Chodzi o kolor, akcję wielkość i sposób prowadzania. Pstrąga możemy złowić na każdą przynętę. Jednak każda z tych przynęt będzie atrakcyjna względem masy czynników najczęściej od nas niezależnych. My musimy być przygotowani na tyle odpowiednio, aby dostosować się do warunków i trafić w apetyt pstrąga jak w snajper w dziesiątkę. To jest podstawa, której nie powinniśmy łamać.

Na początku sezonu 2010 obserwowałem dwóch świetnie ubranych wędkarzy, którzy przyjechali na weekendowe pstrągi. Wędrując wzdłuż krętej rzeczki łowili nieustannie dwoma rodzajami przynęt. Zaciekle trzymali się czarnej gumy i obrotówki w rozmiarze no 1. W teorii wydawało się, że postępują książkowo, idealnie. Prawda była jednak taka, że obrotówka była prowadzona pod bystry nurt, przez co blaszka niemal wyskakiwała z wody. Jak zatem miał ją zaatakować pstrąg? To samo było z gumą. Tutaj wędkarze zastosowali niemal sandaczowy zestaw. Główka ważyła około 12-15 gram . Powiem więcej, prowadzenie przynęty wyglądało dokładnie tak, jak łowi się w listopadzie sandacze. Klasyczne obstukiwanie dna i łowienie w opadzie.
Tak lorbasa nie złowimy. Postępować należy dokładnie odwrotnie. Pozostawiam tu kwestie przemieszczania się po łowisku. Nie mówię o doborze ubioru, wędziska czy kołowrotka. To są sprawy ważne, ale nie wykluczające złowienia ryby.

No dobrze, jak zatem przygotować się do łowienia? Jakie przynęty będą skuteczne i jak je rzucać, jak prowadzić? Nie da się napisać o wszystkich przynętach oraz o wszystkich sposobach łowienia. Zatem skupmy się na najprostszym rozwiązaniu. Zadałem kiedyś przewrotne pytanie Panu Sławkowi:

- Jaką przynętę wybrałbyś na pstrąga, wiedząc że masz możliwość łowić tylko jedną sztuką w określonym modelu i kolorze?
- Migotliwy woblerek w kolorze pstrąga. Najlepiej łamany i lekko tonący.

Odpowiedź padła bez zastanowienia i niemal ekspresowo. Wobler to przynęta, z którą najwięcej jesteśmy w stanie zrobić. Prowadzić go możemy na wiele sposobów, a jego naturalną pracę możemy nad wodą niemal w dowolny sposób modelować.


jak łowic pstrągi zimą

Przynęty na pstrąga w styczniu i w lutym

Wobler na pstrąga w zimę. To podstawowa przynęta na grubego pstrąga. Ja gustuję w wiernych imitacjach kiełbia, pstrąga, strzebli. Dobre są też woblery pstrągowe w innych kolorach, ale te trzy modele zawsze są stosunkowo bezpieczne. Znaczy to tyle, że wybierając tego rodzaju malowanie nie pomylimy się z wyborem. W określonych łowiskach znacznie lepsze efekty będziemy mieli na woblerka w kolorach okonka, czy drobnej, oliwkowej rybki. To wszystko zależy od ilości drobnicy, która występuje w łowisku. Samo malowanie jest wyjątkowo ważnym elementem doboru przynęty na pstrąga. Musi być wykonane dokładnie i z dbałością o szczegóły. Wierne imitowanie drobnej rybki wabika wynika z tego, że w tym okresie stosujemy większe przynęty, zatem pstrąg ma więcej możliwości dostrzeżenia wszelkich nieprawidłowości w wykonaniu przynęty. Zaraz po tym przychodzi miejsce do określenia pracy przynęty. Tu można napisać co najmniej pół ksiązki. Jak powinien pracować wobler na pstrągi? Najprościej mówiąc tak, jak drobna rybka, strzelona silnym nurtem. Wobler musi „pływać” (oczywiście nie chodzi o to czy jest pływający czy tonący), drgać, odskakiwać na boki. Dokładnie tak, jak to robią małe kiełbiki czy pstrążki, których ciała niesie nurt pstrągowej rzeczki. Wobler nie może się telepać, nie może być zbyt mocno wyczuwalny na wędce.

Podanie przynęty. Sposób w jaki zarzucimy wędkę do wody bardzo mocno wiąże się z prowadzeniem wabika oraz z tym, w jaki sposób my do łowiska podejdziemy. Najprościej mówiąc powinniśmy zlać się z otoczeniem. Ważne jest wykonywanie każdego kroku, kiedy już dojdziemy do rzeki na minimum 25 metrów. Nasze ruchy powinny być powolne, a warto nawet na kilka chwil zatrzymać się, aby przypadkowo płochliwego pstrąga zaniepokoić. To samo dotyczy podania przynęty. Wobler musi wpaść do wody cicho i w znacznej odległości od domniemanego stanowiska ryby. Kijem nie wolno strzelać, nie wolno szczytówki wystawiać nad wodę. Żyłka musi być przeźroczysta i mocna.

Prowadzenie. Początek roku to okres, kiedy pstrągi są jeszcze mocno leniwe, stąd też powinniśmy zastosować inny niż latem sposób prowadzania woblerka. Teraz nasza przynęta powinna kleić się do dna i do brzegowych burt. Musi co kilka chwil zatrzymać się w miejscu, aby dać szansę pstrągowi na to, aby wychylił czubek nosa z zakamarków swojego siedliska. Tego rodzaju prowadzenie jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Warto natomiast pamiętać, że leniwe prowadzenie należy czasem urozmaicać przez podrywania, podciągnięcia, poszarpywania i całą masę innych spinningowych zagrywek.


pstrąg w styczniu na jiga

Tego rodzaju prowadzenie jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Warto natomiast pamiętać, że leniwe prowadzenie należy czasem urozmaicać przez podrywania, podciągnięcia, poszarpywania i całą masę innych spinningowych zagrywek.

Aby złowić grubego pstrąga trzeba zacząć budować własny kod postępowania. Z biegiem czasu powstanie tam kilka żelaznych reguł, które wyznaczą nam kierunek naszej pstrągowej przygody. Łowienie dużego pstrąga to tajna gra, którą prowadzi się cały rok. Od pierwszego stycznia do końca sierpnia jest czas wielkiego polowania. W okresie kiedy pstrągi mają wolne, my pracujemy najmocniej. Teraz łowimy, łowimy największe pstrągi.

Remigiusz Kopiej
foto: Corona Fishing i Sebastian Lemke
przeczytaj więcej o:
woblery na pstrąga
jak złowić pstrąga w lecie
 


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

Po tamtej stronie rzeki...
Po tamtej stronie rzeki...
Udało mi się szczególnie dokładnie poznać szczupaka, choć nasze pierwsze spotkanie było dla niego mało przyjemne. Pamiętam, że uwiesił się na moim brązowym woblerku. Był malutki, miał może ze 40-45cm. Wypuszczony do wody ...
okoń na błystkę wahadłowa
okoń na błystkę wahadłowa
Sezon wędkarski nie kończy się i nie zaczyna. Trwa przez okrągły rok. Deszcz, śnieg i wiatr, to nie są przeszkody które uniemożliwiłyby spędzenie choć kilku chwil nad wodą. Zazwyczaj kiedy tylko schodzą lody, przystępujemy do ...
okoń na cykadę
okoń na cykadę
Cykady na okonia Jest to przynęta, jakby stworzona na okonia. Właśnie dlatego ta ryba znajdzie się na pierwszym miejscu mojego opisu doświadczeń z nią i tą przynętą związanych. Nie ma przynęt doskonałych i uniwersalnych, dających ...
wędkarz
wędkarz
Opiszę dziś moje doświadczenia związane z łowieniem wzdręg (i innych białych ryb) na spinning. Na początek kilka opisów technicznych, zaczynając od ...
okoń na koguty
okoń na koguty
Początek sezonu wędkarskiego to bardzo wymagający okres. Trudny nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki do połowu, ale również jeśli chodzi o możliwość połowu rożnych gatunków ryb. Jest jednak pewna rybka, ...
brzana na spinning
brzana na spinning
Brzana to paradrapieżnik z rodziny karpiowatych. Ryba, która dostarcza łowcy wielu ogromnych emocji podczas holu. Jedna z najsilniejszych ryb naszych wód. Brzanę można spotkać dosłownie wszędzie. Bytuje głównie w rzekach ...
sandacz zimą
sandacz zimą
Najkrótsze dni w roku dają szansę na złowienie naprawdę dużych drapieżników. Wielu zagorzałych spinningistów stawia zimowe łowy bardzo wysoko. Znam takich, którzy na czas pierwszych przymrozków, czekają z ...
najlepszy wobler na szczupaka
najlepszy wobler na szczupaka
Szczupak jest bez wątpienia najbardziej popularną rybą łowioną przez spinningistów w Polsce. Wielu z nas zastanawia się, jaka jest najlepsza przynęta na szczupaka. Które z nich dadzą nam szanse na złowienie rekordowej sztuki, a jakie ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.7 s