Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki
Tips & Tactics
Z czym na zimowego pstrąga.
2010-01-12 00:00

poznaj tego autora Admin

Początek roku to okres, kiedy cała masą wędkarzy rozpoczyna sezon pstrągowy. Nie straszna zimowa zawierucha, śnieg, wiatr czy 10 stopniowy mróz. Czas zacząć wielkie polowanie. Polowanie na pstrąga.

Wielu z wędkarzy, którzy pierwszy raz będą rozpoczynali wędkowanie nad pstrągową rzeczką zastanawia się, jakie zastosować w tym okresie przynęty. Szczęście mają ci, którzy będą łowili u boku doświadczonego wędkarza mającego na swoim rozkładzie kilka dorodnych pięćdziesiątaków. Niestety nie zawsze bywa tak łatwo. Najczęściej jest tak, że staniemy przed wystawą sklepową i zaczniemy oglądać całą masę przeróżnych przynęt. Czym się kierować przed pierwszą wyprawą pstrągową w 2010 roku? Jak prowadzić przynętę? Jak kusić leniwe jeszcze ryby?

Kolor natury.
Najłatwiej wybrać takie przynęty, które łudząco przypominają naturalny pokarm pstrągów. W niewielkich rzeczkach będziemy mieli okazję napotkać kiełbie, strzeble, okonki, drobne płoteczki czy cierniki. Taki klucz da nam szansę na spotkanie z drapieżnikami. Najlepsze woblery na pstrągi produkowane są przez znakomitych polskich rękodzielników. To oni, bowiem doskonale wiedzą jak powinien wyglądać i co najważniejsze pracować wabik doskonały. Wielu z nich stosuje właśnie wierne imitacje naturalnego pokarmu – woblery malowane i pracujące jak żywa rybka.

Ważnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru wiosennej przynęty jest temperatura powietrza oraz ilość lodu i śniegu zalegającego na brzegach rzeki. Chodzi oczywiście o kolor drobnych rybek, które w zimowych warunkach przybierają blade i nienasycone barwy. Spowodowane jest to niską temperaturą wody. Wtedy najlepiej dobierać woblery w bardzo naturalnych kolorach. Często w tym właśnie czasie skutkują popielate, szare, czarne a nawet białe woblerki.

Akcja.
Najlepsze będą woblery, które posiadają unikalną akcję, zaprojektowaną specjalnie dla pstrągów. Jest to połączenie intensywnego migotania z niewielkimi odjazdami na boki. Tego rodzaju charakter pracy jest bardzo ceniony przez najlepszych spinningistów w Polsce. Warto dokładnie przyjrzeć się wabikom wzorowanym na kiełbiku. Prowadząc tego woblera zwrócimy uwagę na jego wyjątkową akcję. Drobniutkie lusterkowaniem połączone z wężowatą akcją to na zimę i wiosnę ideał. Największym jednak pogromcą wiosennych pstrągów jest przynęta, której akcja nie przypomina klasycznej pracy woblera. Jest to delikatne kolebanie połączone z finezyjnym lusterkowaniem.

Prowadzenie przynęty.
Zimno. Śnieg, nawisy, fatalne warunki. Powinniśmy pamiętać, że pod wodą jest jeszcze gorzej. Ryby są bardzo leniwe, dlatego też prowadzenie przynęty powinno być dostosowane do tego, co dzieje się e otoczeniu pstrągów. Podwodne życie jest w tym czasie bardzo spowolnione, dlatego nasza przynęta powinna równie wolno przepływać obok kryjówek drapieżników. Warto woblerka przytrzymać w nurcie. Trochę puścić go do tyłu. Producenci woblerów mówią, że przynętę trzeba wstawić w dziurę i nim grać.


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Okoń
Okoń (Perca fluviatilis) jest to ryba z gatunku okoniowatych, zaliczana do drapieżnych ryb słodkowodnych. Na całym świecie występują 3 gatunki okonia: -okoń azjatycki -okoń północnoamerykański ...»
Szczupak
Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych. Jest to ryba rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki ...»
Sandacz
Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Występuje w rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych, jeziorach oraz wyrobiskach. Sandacze mogą występować również w przybrzeżnych wodach ...»
Przynęty na tęczaka
Pstrąg tęczowy zazwyczaj kojarzony jest ze stawami hodowlanymi. W tych miejscach najczęściej ryby łowione są na obrotówki, gumki czy niewielkie woblerki. Ciekawostką jest występowanie tęczaków w ...»
Woblery na opaskę
Opaskowe wędkowanie to bodaj najbardziej atrakcyjny sposób rzecznego kuszenia ryb. W ten sposób możemy złowić piękne klenie i jazie. Świetnie łowi się na opaskach również sandacze i ...»