Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Najlepsze przynęty na okonia
2021-03-26

Najlepsze przynęty na okonia

Wyobrażacie sobie we współczesnych czasach aby mówić o skutecznych przynętach na okonia i nie wymienić ani jednej gumy? Ani jednej imitacji drobnej rybki, ani choć jednego silikonowego robaczka? Tym razem specjalnie na Waszą prośbę przedstawiamy listę najskuteczniejszych przynęt okoniowych w ofercie Corona Fishing. Wierzcie nam, że to zadnienie nie było łatwe bo przez te kilkanaście lat, wspólnie z wieloma rękodzielnikami wyprodukowaliśmy różnego rodzaju przynęty na okonia. Powstały też oczywiście bardzo skuteczne, okoniowe kilerki. Aby lista była wiarygodna i posegregowana względem rodzaju przynęt postanowiliśmy ją celowo bardzo rozbudować i podzielić na grupy, w której występują przeróżne i bardzo skuteczne przynęty na okonia. Wierzcie nam, że temat nie jest prosty bo przynęty inne niż „gumy” wymagają zdecydowanie innego podejścia… Postanowiliśmy zatem wybierać spośród wahadłówek, obrotówek, woblerów itd.

Zaczynamy od tradycji i nieco konserwatywnego podejścia do sprawy. Blachy! Kto nie złowił okonia na metalowe przynęt? Kto nie próbował łowić garbusów na stare sprawdzone wahadłówki i obrotówki?

ranking przynęt na okonia

Najlepsze wahadłówki na okonia

Zaczniemy standardowo czyli sięgamy po nasze sprawdzone i od lat skuteczne Kropelki, Fnki, Oczka i Kalewki. Wszystkie zgrupowane w jeden worek a jakże inaczej można było je nazwać „wahadłówki okoniowe”. Jeden sposób profilowania i gięcia. Jedna grubość blaszki i praktycznie identyczna dla wszystkich modeli praca. Jak się jednak przez kilkanaście ostatnich sezonów okazało, ze względu na sposób dekorowania wszystkie cztery blaszki z tej grupy cechują się zdecydowanie inną skutecznością względem zastosowania w określonych łowiskach.

Kolejna, nasza ulubiona wahadłówka na okonia to Listek w wersji małej i średniej. Listki w połączeniu z okoniami zostały odkryte przez naszych klientów, którzy początkowo łowili nimi szczupaki. Z biegiem czasu okazało się, że mały i średni listek w doskonały sposób kuszą duże okonie. Wędkarze upodobali sobie łowienie na te wahadłówki w opadzie. Najlepsze efekty przynosi prowadzenie Listka najwolniej jak tylko można, całość przerywamy długimi pauzami. Wówczas najczęściej następuje branie.
Największy problem mamy aby wskazać tę jedna ostatnią blaszkę bo łownych mamy jeszcze sporo. No ale zasady to zasady. Tym razem gruby kaliber dla fanów łowienia grubych jeziorowych okoni. Alga Mała! To wzór klasyczny, sprawdzony i oczywiście szczupakowy. My jednak znamy wartość tej przynęty jeśli chodzi o łowienie grubych jeziorowych garbusów. Jeśli znasz miejsca na „twoim jeziorze, gdzie występują grube okonie koniecznie Algą warto tam nieco pomachać. Najlepsze kawałki wody pod małą Algę to podwodne górki i stoki z pojedynczą roślinnością. Algę należy prowadzić nieregularnie czasem nawet lekko podszarpywać, wówczas blacha skacze do boków kusząc w ten sposób okonie do ataku.

Ranking najlepszych wahadłówek na okonie

Wahadłówka na okonia – kropelka, finka, kalewka, oczko
Wahadłówka Listek – mały i średni
Wahadłówka Alga - mała

przynęty okoniowe cykady

Najlepsze obrotówki na okonia

Z obrotówkami mamy znacznie łatwiej bo te przynęty na okonia złowią pasiaka zawsze i wszędzie. Utrudniamy sobie zadanie  wybieramy obrotówki na duże okonie.
  • Po pierwsze Kaszubka Salmon w rozmiarze 2. Zrobiona z myślą o trociach i łososiach ale jak się okazuje się na okonie wręcz wyśmienita. Ciężka i lotna, wydawałoby się że ze zbyt ciężkim i wolnym skrzydełkiem. Salmon 2 to obrotówka nazywana czasem krawatem ze względu na dość nietypowe skrzydełko. Ta nieco niestandardowa obrotówka doskonale sprawdza się na okoniach łowionych na podwodnych górkach i blatach. Warto jest na kotwiczkę założyć jaskrawy igielit, który dodatkowo podnosi skuteczność blaszki.
  • Obrotówka na okonia numer dwa to Klepanka Comet w rozmiarze trzy;) Bardzo uniwersalna obrotówka, skuteczna niemal w każdej wodzie bez znaczenia czy to rzeka czy jezioro. Łowna od początku sezonu do pierwszych lodów. Comet jest dekorowany w atrakcyjnych chwościk który jest celownikiem dla okoni.
  • I na koniec coś dla fanów ciężkiego łowienia okoni. Klepanka Aglia nr 4. Duże jeziora z rozległymi podwodnymi blatami, które czasem porasta podwodna roślinność to doskonałe miejsca do obławiania dużą obrotówką. Ten sposób łowienia grubych okoni jest szczególnie popularny w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Tam do dzisiaj wielu wędkarzy nie wyobraża sobie łowienia okoni bez dużej obrotówki.

Ranking najlepszych obrotówek na okonie

Kaszubka Salmon 2
Klepanka Comet 3
Klepanka Aglia 4

przynęty okoniowe jerki

Najlepsze woblery na okonia

No to zaczynają się schody bo niby co to znaczy wobler na okonia. My oczywiście w swoim stylu skupimy się na skuteczności danej przynęty w odniesieniu do danego gatunku.
  • Po pierwsze Pomorski Klasyczny z Czarnego. To wobler tak uniwersalny, że śmiało możemy go zakwalifikować jako okoniowego killera. Pomorskie woblery złowiły setki okazałych okoni. Zarówno w rzekach jak i jeziorach. Znamy naszych klientów, którzy Pomorskimi szóstkami trollingują na rozległych mazurskich blatach, poszukując w ten sposób rekordowych okoni. Pomorskie woblery charakteryzują się bardzo agresywna i wyraźną pracą i jak się okazuje okonie w wyjątkowy sposób polubiły ten rodzaj drżenia.
  • Minnow X to kolejny reprezentant wyjątkowej skuteczności w swoim ogromnym zastosowaniu. Powstał celowo do obławiania kamienistych opasek. Jak się jednak okazało nasi Klienci z premedytacją wybierają go do obławiania okoniowych miejscówek w jeziorach. Minnow X swietnie nadaje się do twichingu przez co zdobył sobie jeszcze większe grono zwolenników. Jest lotny, posiada drobną, kolebiącą pracę i bardzo lubią go toniowe okonie.
  • I na koniec mocne zaskoczenie. Trochę Popper, trochę WTD czyli Zig Zak. Przynęta zbudowana z myślą o boleniach ale jak to zwykle bywa, to właśnie nasi klienci odkrywają drugie oblicze naszych przynęt. W opinii wielu naszych zaprzyjaźnionych klientów, Zig Zak to najlepszy wobler powierzchniowy dostępny w Polsce. Nieregularny, leniwy ale po drugiej stronie z wigorem i najwspanialszym „bluuuum” spośród wszystkich popperów na rynku.

Ranking najlepszych woblerów na okonie

Pomorski Klasyczny 6cm
Minnow X
Zig Zak

najlepsze woblery na okonia

Najlepsze jerki na okonia

Kolejny raz napotykamy kłopot w postaci doboru przynęt i ich klasyfikacji. No ale jakoś należy zadanie zrealizować i spośród naszych najlepszych jerkow, które łowią okonie musimy wybrać te, które skuteczność pokazywały najczęściej.
  • Buko. Powstał z myślą o okoniach z grążeli i nadal od lat, chyba powinien liderem pozostać. Co prawda od czasu do czasu zagrażają mu jakieś nasze nowości ale Buko to typowy hit jeśli chodzi o jerki na okonia. Jego najlepsze i najbardziej skuteczne oblicze to łowienie w grążelach i liściach. Tam w wielu jezorach czają się grube okonie a Buko do takiego łowienia jest stworzony idealnie
  • No i wspomniany reprezentant nowości w naszej ofercie, które mocno pukają w rankingu do drzwi. Rap Master w rozmiarze 8cm to wobler, jerk który odkrył przed nami wyjątkowe właściwości. Jest połączeniem cykady i jerka. Drżący, migotliwy i bardzo niestabilny przy prowadzeniu. Doskonały jerk do prowadzenia w toni i nad dnem. Grube okonie za nim szaleją
  • Cykadka TM… Prawdopodobnie kolejny wobler bezsterowy, który w czasie gdy powstawał nie był przygotowywany z myślą o okoniach. Dobre przynęty boleniowe cechują się migotliwą pracą, odskokami i nieregularnością czyli mamy wspólny mianownik dla przynęty okoniowej. Właśnie taka jest Cykadka TM

Raniking najlepszych jerków na okonia

Buko
Rap Master
Cykadka TM

przynęty okoniowe woblery wertyklane
przynęty okoniowe wirujący ogonek

Inne skuteczne przynęty na okonia

Bez zastanowienie należy dać pierwszeństwo naszej cykadzie Sławka Szuszkiewicza. Na szczególne uznanie zasługuje Cykada SS o wadze 6 gramów a kolor... Najbardziej uniwersalny i niemal zawsze skuteczny „zielony” czyli GR. Wybierając model cykady na pierwszym miejscu stawiamy uniwersalność czyli możliwość naprawdę skutecznego łowienia w bardzo różnorodnych warunkach. Wielu naszych klientów wybrałoby modele cięższe, inni z kolei lżejsze ale wybór gramatury jest pochodną głębokości łowiska.
Kolejna rzecz to znowu warsztat Pana Sławka czyli Wiruss SS. To dopiero jest kosa na garbusy! Nasze wirujące ogonki powstawały bardzo długo. Ich prototypu znaliśmy i z powodzeniem stosowaliśmy na okoniach oraz sandaczach już w 2010 roku. Potem przyszedł czas na modernizacje, zmiany i kombinacje które prowadzić miały do najwyższej skuteczności. Wirus w rozmiarze 8 gramów to killer na okonie pierwszej wody. Możemy ją śmiało wskazać jako tę, która powinna stanowić przynętę na okonia pirwszego wyboru. Można powiedzieć że wirujący ogonek łowi zawsze i wszędzie.
No i na koniec koguciki okoniowe. To dla wielu wędkarzy podstawowe przynęty na okonia. Szczególnie modele nieco cięższe czyli od 8 do 12 gramów wybierane są przez tych spinningistów, którzy łowią np. w głębokich żwirowniach. Koguty okoniowe w ostatnich latach w szczególnych warunkach wygrywają z gumami a to zapewne wynika z mniejszej popularności kogutów

Ranking przynęt na okonia -  pozostałe modele.


koguty na okonia
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

Szczupacza alternatywa
Wbrew obiegowej opinii, szczupak to nie byle jaki przeciwnik. Szczególnie w wodach przełowionych, gdzie każdego dnia lądują dziesiątki przeróżnej maści przynęt, nasz przeciwnik staje się wyjątkowo wybredny. Wielu ...
Trociowy amok
Na przepławce w Słupsku w tym roku odłowiono około 8000 srebrniaków – wszystkie w ramach kontrolowanych odłowów i dla pozyskania materiału zarybieniowego. Spośród 600 sztuk dorodnych troci z zaszczepionym czipem ...
Nagi wobler
Ryby czasem biorą na zupełnie nie pomalowane woblery, obojętnie z jakiego wykonane są materiału… Czy to znaczy, że są inne o wiele ważniejsze przesłanki ich wyboru? W takim razie kształt, praca i dźwięk decydowałyby o braniu, ...
sum na spinning
Darek Mrongas specjalnie dla Corona Fishing opowiedział o swoim wędkarstwie. Tym razem świetny odrzański wędkarz opowie nam jak złowić suma na spinning. Podpowie jakie stosować wędki na suma i jakie wybrać sumowe przynęty. Tekst jest ...
wobler co to jest
Na co dzień używamy woblerów, lecz nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że wobki możemy podzielić na szereg grup i rodzajów. Znając rodzaje i charakterystykę każdego z nich możemy dokładniej dobrać odpowiedni wobler pod swoją ...
shimano na sandacza
Zastawiasz się zapewne co decyduje o tym, że kołowrotek można określić mianem sandaczowego? Co decyduje o tym, że dany kołowrotek na sandacza sprawdza się lepiej, a inne wręcz do połowu tej ryby nie będą się nadawały? Rynek oferuje ...
wahadłówki na szczupaki
Doskonale przypominam sobie moje pudełko z przynętami w momencie, kiedy zaczynałem przygodę ze spinningiem. Maleńka szkatułka mieściła niewiele ponad 10 przynęt. Kilka obrotówek, wahadłówek i jedna Rapalka. To były czasy. ...
Szlakiem mysli kajakowej. Bystrzyca.
W roku 2010 w zaciszu gminnych gabinetów zrodził się pomysł na realizację projektu unijnego kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu. Właściwie powinniśmy pomysł zaakceptować jednak realizacja tegoż wiąrze się ze zniszczeniem niewielkiej, ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.43 s