Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Najlepsze przynęty na sandacza
2020-07-02

Najlepsze przynęty na sandacza

Sandacz to mistyczna ryba. Sandacz jako obiekt i cel wędkarskich wypraw przyciąga wędkarzy z całej Polski. Spinningiści od wielu lat ścigają się i rywalizują na metody, techniki oraz najskuteczniejsze przynęty. Dziś łowienie sandaczy stało się wyjątkowo  zaawansowane i wymaga od wędkarzy często najbardziej wymyślnych akcesoriów w postaci specjalistycznej elektroniki. Najwyższej jakości wędki oraz najlepsze przynęty na sandacza staja się niemal standardem. Sandacz jako drapieżnik łowiony metodą spinningową kojarzony jest przede wszystkim z gumami. Są tacy spinningiści, którzy łowią sandacze na cykady czy koguty. W rzekach bardzo często stosowane są różne model woblerów.

Przynęty na sandacze są niezwykle ważnym elementem wędkarstwa sandaczowego. Sandacze, jako drapieżniki słodkowodne, są znane ze swojej waleczności i trudności w złowieniu. Dlatego właściwy wybór przynęty stanowi kluczowy czynnik sukcesu podczas połowu tych ryb.
Przynęty na sandacza to różnorodne narzędzia, które mają na celu imitowanie naturalnych ofiar, którymi są zainteresowane te ryby. Mogą to być woblery, gumowe twisterki czy rippery, jeri, koguty, spinnerbaity, blade baity i wiele innych. Każdy rodzaj przynęty ma swoje unikalne cechy i sposób działania, co daje wędkarzom szeroki wachlarz możliwości.

Stosowanie przynęt na sandacza wymaga pewnej wiedzy i techniki. Pierwszym krokiem jest odpowiedni dobór przynęty w zależności od warunków atmosferycznych, głębokości wody, pory roku oraz preferencji sandaczy. Przykładowo, podczas ciepłych miesięcy letnich sandacze często preferują szybsze i bardziej agresywne ruchy przynęt, takie jak woblery, które imitują ruchy zdenerwowanej lub chorej ryby. Z kolei w chłodniejszych okresach roku, gdy sandacze są mniej aktywne, bardziej skuteczne mogą okazać się gumowe twisterki czy lekki jigi, które można prowadzić wolniej i bardziej subtelnie. Kolejnym kluczowym aspektem jest sposób prezentacji przynęty. Przynęty na sandacza często wymagają dynamicznego i zróżnicowanego prowadzenia. Wobler można prowadzić, wykonując różnorodne ruchy, takie jak nawroty, zrywy, czy wydłużone przerwy. Gumowe twisterki i rippery natomiast można wykorzystać przy metodyce "jiggingu", czyli wykonywaniu rytmicznych ruchów wertykalnych, które naśladują ruchy zdenerwowanej ryby.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniej przynęty na sandacza to tylko połowa sukcesu. Równie istotne jest poznanie akwenów, w których sandacze najczęściej przebywają. Zatoki, spowalniające prądy wody, miejsca o większym zasoleniu, okolice przy brzegach czy miejsca w pobliżu zatopionych struktur, takich jak podwodne skały czy wraki, to popularne miejsca polowań sandaczy. Przynęty na sandacza to nieodłączny element wędkarstwa tego gatunku ryb. Ich wybór i umiejętne stosowanie stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu podczas połowu. Pamiętajmy o uwzględnieniu różnych czynników, takich jak warunki atmosferyczne i preferencje ryb, aby móc dostosować się do zmieniających się warunków i zwiększyć szanse na złowienie wymarzonego sandacza.

Poniżej znajdziesz ranking najlepszych przynęt na sandacza z oferty Corona Fishing, które w ocenie naszych Klientów oraz naszych doświadczeń, zasługują na szczególna uwagę. Lista najlepszych przynęt sandaczowych powstała na bazie statystyk prowadzonych od kilku wędkarskich sezonów i setek złowionych sandaczy złowionych w całej Polsce.

przynety na sandacza

Najlepsze woblery na sandacza

Wobler to bez wątpienia najlepsza przynęta na sandacza szczególnie w okresie lenim oraz w miejscach o niewielkiej głębokości. Cała masa wędkarzy z pełną premedytacją stosuje wyłacznie woblery na sandacza. Wobler to przynęta, która daje zupełnie inne możlwiości i sposoby prezentacji przynęty a co najciekawsze otwiera zupełnie inne możliwości jeśli chodzi o obławianie wyjątkowo trudnych i zaczepowych łowisk.

Rollo to wobler przypominający nieco Rapalę Oryginal ale to co go wyróżnia od pierwowzoru zadecydowało o jego wyjątkowej skuteczności. Dwie sprawy! Po pierwsze lotności, dzięki czemu możesz tego niepozornego woblerka posłać daleko na kamienista rafę a jeśli brakuje nam dystansu wystarczy go swobodnie wypuścić w dół rzeki. Kolejna sprawa to bardzo drobna i niestawiająca oporu w wodzie praca. Rolo charakteryzuje się leniwym kolebaniem przeplatanym lekkim lusterkowaniem. W nurcie lubi agresyjnie zmienić tor pracy.

Panic Z w wersji 11 cm bardzo szybko zyskał popularność wśród wielu wędkarzy specjalizujących się w połowie sandaczy. Panic Z jest zdecydowanie bardziej agresywny i głębiej pracuje od Rollo. Lepiej sprawdza się w nieco głębszej wodzie. Lubi wsteczne prądy, napływ główek a najlepiej sprawdza się w nieco wolniejsze wodzie. Panic Z jest woblerem lotnym, dzięki czemu będziesz miał szansę obłowić znaczny kawałek wody.
Foxinus w wersji 9cm to przynęta, która została stworzona z myślą o dużych pstrągach potokowych. Jak się jednak okazało wielu wędkarzy z Polski wybiera go z pełna premedytacją do łowienia właśnie sandaczy. Foxinus pracuje drobno, ale dość agresywnie. Szybko wbija się w wodę i przez to świetnie nadaje się do obławiania nieco głębszych żwirowych czy kamienistych opasek. Woblerek  idealnie działa nie tylko podczas nocnych polowań drapieżników. Jego głębokość pracy pozwoli z powodzeniem łowić w wodzie o głębokości nawet dwóch metrów.

Najlepsze woblery sandaczowe - ranking:
Rolo
HMS Panic Z
Foxinus 9cm

najlepsze przynęty na sandacza
najlepsze przynęty na sandacza
najlepsze przynęty na sandacza
najlepsze przynęty na sandacza

Najlepsze jerki na sandacza

Ta grupa w naszym zestawieniu to zapewne dla wielu spore zaskoczenie… Tak! Jerki w ostatnich sezonach stają się, co raz bardziej popularnymi przynętami na sandacza. Szczególnie w mocno eksploatowanych i płytkich zbiornikach zaporowych Jerki robią fantastyczna robotę.
Rutta 8cm. To nasz klasyk na wszelkie drapieżniki. Na sandacza dział równie skutecznie jak na grube okonie oraz szczupaki. W wodzie o głębokości między  metr a trzy metry świetnie spisuje się szczególnie w czerwcu i latem. Rutta posiada bardzo nieregularna i nierówną pracę. Swoim zachowaniem zapewne przypomina sandaczowi konająca plotkę lub krąpia.
Havok. Ten jerk powstał, jako imitacja leszczyki lub krąpia. Jego głównym zadaniem jest obławiania łagodny zboczy podwodnych górek oraz blatów. W okresie, kiedy krąpie i leszcze grupują się w większe stada Havok staje się bardzo łakomym kąskiem dla grubych sandaczy. Nasz jerk pracuje bardzo dziwacznie. Czasem odskoczy do boku czasem zamigocze niczym duża wahadłówka.
Abor. Wahaliśmy się czy wybrać Makaja czy Abora. Wybór padł na przynętę bardziej uniwersalna i łatwa w obsłudze. Abor to agresywny i ciężki Jerek, który sprawdzi się w nawet głębokiej wodzie. Dość łatwo poprowadzić tę przynętę nawet na czterech czy pięciu metrach. Abor posiada zróżnicowaną akcję. Raz jest agresywny a za chwile leniwie wywraca się do boków.

najlepsze przynęty na sandacza
Najlepsze przynęty na sandacza

Inne skuteczne przynęty na sandacza

Cykada jest przynętą nadal niezbyt popularną. Nadal niewielu wędkarzy w nią wierzy i ze względu właśnie na ten fakt jest zwykle traktowana po macoszemu. To wielki błąd. Cykada na sandacza to przynęta bardzo skuteczna. Wielu wędkarzy z premedytacja stosuje te wabiki i z ogromnym powodzeniem stosuje je do łowienia zarówno w rzekach jak i wodzie stojącej. Cykady na sandacza to zwykle modele ważące od 8 gramów, ale my sugerujemy te ważące minimum 11 a nawet 14 gramów. Chodzi o charakter prowadzenia cięższych modeli, ale przede wszystkim wielkość kotwic. W modelach cięższych kotwice, którymi zbrojone są cykady to 6 i 4 czyli już wielkość zapewniająca komfortowe holowanie drapieżnika

Kogut na sandacza to przynęta stara jak świat. Pierwsze koguty stosowane w Polsce były przynętami, które pojawiły się znacznie wcześniej niż klasyczne gumy montowane na główkach jigowych. Odpowiednio wykonany kogut oraz co najważniejsze dobrany względem wagi i kolorystki do upodobań sandaczy w danym łowisku potrafi być wielokrotnie skuteczniejszy niż najbardziej wymyślne nawet gumy.

Mandule i paralonki zyskują ogromna popularność wśród fanów łowienia sandaczy. Te przynęty rodem zza naszej wschodniej granicy okazują się wyjątkowo łowne na wielu sandaczowych łowiskach w całej Polsce.  Bez znaczenia czy łoisz w rzece czy w wodzie stojącej odpowiednio wykonana mandula lub paralonka  potrafi odmienić Wędkarski dzień nad woda. Sposobów na łowienia tymi dziwacznymi przynętami jest cała masa i każdy z wędkarzy stosujących te przynęty wybiera kombinacje różnych czasem fantazyjnych sposobów podbić i opadów ;)

Cykady na sandacza
Koguty na sandacza
Mandula na sandacza

najlepsze przynęty na sandacza
najlepsze przynęty na sandacza
najlepsze przynęty na sandacza

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

kalendarz brań
kalendarz brań
Dla mnie sprawa jest jasna i bezdyskusyjna: takim samym mitem, jak wpływ Księżyca na brania jest mit „nieistnienia przebłyszczenia”. Co więcej uważam, że istnieje „przekukurydzenie’, „przepszeniczenie” ...
wahadłówki na szczupaki
wahadłówki na szczupaki
Doskonale przypominam sobie moje pudełko z przynętami w momencie, kiedy zaczynałem przygodę ze spinningiem. Maleńka szkatułka mieściła niewiele ponad 10 przynęt. Kilka obrotówek, wahadłówek i jedna Rapalka. To były czasy. ...
rzeczne okonie
rzeczne okonie
Wielu twierdzi, że okoń jest rybą prozaiczną, wyjątkowo łatwą do złowienia. Tymczasem… nie spotkałem jeszcze doświadczonego łowcy okoni, którego wielokrotnie nie postawiły do pionu najzwyklejsze dłoniaki. Nie ...
Patologiczne Sandacze
Patologiczne Sandacze
Co to jest patologia? Najprościej mówiąc są to odstępstwa od norm panujących w danym społeczeństwie. Dotyczy to również naszej - wędkarskiej społeczności. Temat odnosi się  głownie do sposobów łówienia ...
przynęty przebłyszczenie
przynęty przebłyszczenie
Termin „przebłyszczenie” powstał wśród wędkarskiej braci już dość dawno temu. Pierwotnie oznaczał brak reakcji ryb drapieżnych na błystki (stąd prawdopodobnie nazwa „przebłyszczenie”). Wiązano to z ...
majowe szczupaki
majowe szczupaki
Chłodna jesień to okres wyjątkowo intensywnego żerowania szczupaka. Jedynie po tarle zębate drapieżniki żerują intensywniej. Pierwsze chłody to sygnał dla szczupaków, że zbliża się zima i trzeba zaopatrzyć się w zapasy ...
co łowić w styczniu
co łowić w styczniu
Śnieg za oknem, sandacza łowić nie wolno, a na dalekie wyjazdy nie ma czasu i funduszy… Cóż więc może począć zapalony spinningista mający możliwość jedynie na wędkowanie w wodach nizinnych? Jakie ryby biorą w styczniu? ...
okoń na gumę
okoń na gumę
Jestem przekonany, że wielu z nas przez całą zimę marzyło o tym, aby wyciągnąć normalny, długi kij i nałowić się do syta. Niemal dwa miesiące na zmianę przebieraliśmy przynęty w pudełkach i z wyjątkową starannością czyściliśmy ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.38 s