Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

BOLEŃ

Boleń

Boleń to jedna z najchętniej łowionych ryb przez polskich spinningistów. Sezon na bolenia  rozpoczyna się w maju i trwa aż do pierwszych przymrozków. To mocna, dynamiczna i zazwyczaj chętna do współpracy ryba. W wielu rzekach nadal pływa ich spora ilość. Łowienie bolni rozpoczynamy juz maju i wówczas stosowane są uniwersalne ale raczej mniejsze przynęty. Środek lata to czas kiedy z łoienia bolenia będizemy mieli najwięcje frajdy, bowiem włwsnie wtedy, efekt atakującej w naszą przynęty rybe będize najbardziej widowiskowy. Jesień to czas najgrubszych i najmocniejszych ryb w sezonie. Brania bolenia wywołują u wędkarzy bez wątpienia najwięcej emocji. Same zalety - nic tylko łowić, łowić i łowić. 
Polscy spinningiści uznawani są za najlepszych w Europie wędkarzy specjalizujących się w połowie boleni. Od wielu lat z powodzeniem stosują wyjątkowo skuteczne metody, techniki i przynęty. Na wiele różnych warunków i rodzajów łowisk mamy podane niemal gotowe recepty skutecznego spinningowania To właśnie dzięki doświadczeniu najlepszych spinningistów mamy wyodrębnione specjalne przynęty do określonego łowienia. W naszej ofercie znajdziesz klasyczne woblery do szybkiego łowienia, mamy też woblery na bolenia do klasycznego, rzecznego  spininngowania. Wahadłówki, cykady i jerki dodatkowo uzupełniają podstawowy arsenał wędkarza. Boleń (Leuciscus aspius) to ryba z gatunku karpiowatych, która zasiedla przede wszystkim słodkie wody płynące. Występuje w średnich i dużych rzekach nizinnych, ale też w zbiornikach zaporowych, jeziorach i zatokach. Jest rybą drapieżną, w zasadzie jest to jedyny typowy drapieżnik w rodzinie karpiowatych. Boleń jest często spotykany przez wędkarzy, co nie oznacza, że łatwo go złowić - potrzebne są skuteczne przynęty na bolenia. Wręcz przeciwnie – nieustannie daje o sobie znać, ale bierze stosunkowo rzadko.

Boleń - opis gatunku

Ciało bolenia jest wydłużone i mocno ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Płetwę grzbietową ma krótką i stosunkowo wysoką, która zaczyna się zaraz za linią początku nasady płetw brzusznych. Paszcza bolenia jest duża, delikatnie skierowana ku górze, a jej przecięcie sięga poza przednią krawędź oka. Żuchwę ma dłuższą od szczęki, na którą delikatnie zachodzi, a jej hakowate wygięcie nadaje mu wyglądu sprawnego zabójcy. Sylwetka bolenia od razu przywodzi na myśl, że jest dobrym pływakiem, co potwierdzają płetwy, które są długie i mocno rozwinięte. Jest to szczególnie dobrze widoczne w przypadku płetwy ogonowej, która jest duża - tak jak na typowego drapieżnika przystało. A mimo wszystko, bez względu na charakterystyczny wygląd, budowa pyska bolenia wcale nie ułatwia mu polowania. Przede wszystkim nie jest rozcięty (jak chociażby w przypadku szczupaka), co pozwala mu podejść do ofiary tylko od przodu albo od tyłu. Młode bolenie często mylone są z uklejami, które, jak na ironię losu, stanowią ich główny pokarm odkąd przestawia się na drapieżny tryb życia. W odróżnieniu tych dwóch gatunków ryb pomocny jest wcześniej wspominane hakowate wygięcie żuchwy, które u uklei nie występuje. Grzbiet bolenia przybiera stalowo-szary odcień, boki z kolei są nieco jaśniejsze, a brzuch srebrzystobiały. Płetwy brzuszne i piersiowe ma szare, z domieszką czerwonego koloru. Różnice morfologiczne pomiędzy samicami i samcami nie są wyraźne. Warto jednak dopowiedzieć, że u samców w okresie tarła pojawia się wysypka perłowa. Boleń nie jest typowym drapieżnikiem, ponieważ nie ma zębów szczękowych. Zamiast nich posługuje się zębami gardłowymi, które są charakterystyczne dla ryb spokojnego żeru i służą do rozdrabniania pokarmu.

Boleń - żerowanie

Młode bolenie żywią się drobnymi zwierzętami dennymi. Między drugim a trzecim rokiem życia stają się drapieżnikami, które polują na małe rybki. W naszych wodach boleń jest jedynym drapieżnikiem z rodziny karpiowatych. Młode osobniki bolenia, przeważnie do 40 cm długości, żyją w stadach. Odżywiają się w szczególności małymi bezkręgowcami. Zjadają chruściki i jętki, a w bardzo nieznacznym stopniu uzupełniają swoją dietę o wylęgi ryb innych gatunków. Boleń nie jest rybą nazbyt płochliwą, ale wraz z wiekiem wzrasta jego ostrożność. Sukcesywnie zmniejsza się też liczebność stada, w którym żyje, a odległość pomiędzy osobnikami, które je tworzą stale się powiększa. Bolenie w trakcie żerowania niestrudzenie podążają za stadami uklei, które są ich podstawowym źródłem pokarmu. Najczęściej pływają poniżej swoich ofiar. W głębokich wodach atakują od dołu do powierzchni. Nieco inaczej zachowują się w płytkich wodach, gdzie atakują od nurtu do kierunku brzegu. Boleń atakuje szybko i intensywnie. Kiedy uderzy w stado uklei jest w stanie całkowicie zdezorientować kilka małych rybek, które nie mają już drogi ucieczki. Większe osobniki nie ograniczają swojego jadłospisu wyłącznie do uklei. Nie pogardzą jelcem i kleniem, zdarza się też, że polują na płocie.

Rozmnażanie boleni

Tarło bolenia przyda na okres od kwietnia do maja. Odbywa się w prądowej partii rzeki nad dnem o żwirowatym podłożu. Samica składa około 80.000 jaj. Gatunek ten dojrzałość płciową osiąga mniej więcej w wieku 4-5 lat, czyli w momencie, kiedy ryby osiągają długość około 35 cm. Niemniej jednak, bolenie dojrzewają w różnym wieku i wiele zależy bezpośrednio od zbiornika, w którym bytują. Pod koniec marca lub z początkiem kwietnia, czyli mniej więcej w okresie nadejścia pierwszych roztopów, bolenie wychodzą z jam zimowiskowych i podążają w górę rzek. Ikra nie jest zbyt kleista, ale wystarcza, by ziarna przykleiły się do kamieni lub podwodnych przedmiotów. Zaraz po odbyciu tarła bolenie są osłabione i tracą nieco na swojej barwie. Czas inkubacji uzależniony jest od temperatury. Zwykle trwa od 6 do 21 dni. Wykluwające się larwy mają około 7 mm długości. Od innych ryb z gatunku karpiowatych różnią się większym rozmiarem pyska i podwójną pigmentacją.

Kiedy łowić bolenie?

Boleń jest rybą aktywną niemalże przez cały rok, z wyjątkiem kilku najzimniejszych tygodni. Gatunek ten nie należy do ciepłolubnych, dlatego najlepiej wybrać się na bolenia kiedy temperatura wody nie przekracza 18 stopni. Na największe sukcesy można liczyć tuż po tarle, kiedy ryby są wygłodniałe i chętnie szukają pokarmu, czyli mniej więcej od kwietnia do końca czerwca. Kolejny dobry moment to sierpień-listopad. Nietrudno zauważyć, że środek lata nie jest najlepszym czasem na połów boleni. To oczywiście nie oznacza, że w tym okresie nie pojawi się branie. Jednak jeśli ryby nie żerują tuż przy powierzchni znacznie trudniej je wytropić, zwłaszcza kiedy nie znamy specyfiki dna rzeki lub jeziora. Za korzystne dni uznaje się te słoneczne. Pochmurna i wietrzna pogoda nie rokuje dobrym braniem. Trzeba też pamiętać, że boleń ma doskonały wzrok. Każdy gwałtowny ruch może bezpowrotnie spłoszyć ryby.

Gdzie szukać boleni?

W czerwcu tarło odbywa ukleja. Jeśli uda się nam namierzyć takie miejsce, mamy dużą szansę na złowienie boleni, które na ukleje chętnie polują. Na ryby natrafimy w rzekach, gdzie w okresie letnim ryby chętnie podążają za drobnicą i trzymają się blisko powierzchni wody. Widok uciekających rybek oznacza sporą szansę na złowienie boleni. Ryb szukać można również w okolicach przykosów i zakoli rzecznych, mostów czy przewężeń. Nieco inaczej jest w przypadku zbiorników zaporowych i jezior. Tam zdecydowanie trudniej namierzyć bolenie, a nawet jeśli się to uda jednego dnia, niekoniecznie musi być miejscem bytowania ryby w dniu następnym. Bolenie nie lubią przybywać w jednym miejscu. Największe szanse mamy w okolicy mostów, zapór i miejsc o piaszczystym dnie. Zdarza się spotkać je na styku miejsc płytkich i głęboczków.

Boleń - znaczenie gospodarcze

Boleń ma duże znacznie gospodarcze we wschodniej Europie, jednak jego mięso nie posiada wyjątkowych walorów smakowych. Gatunek jest bardzo popularny wśród wędkarzy, ale trudny do złowienia.

Boleń - okres ochronny

Okres ochronny bolenia zaczyna się z początkiem roku i kończy wraz z odbyciem tarła - 01.01-30.04. Wymiar ochronny wynosi 40 cm.

Ciekawostki o boleniu

  • W żargonie wędkarzy boleń ma kilka innych różnych nazw: rap, rapa, bielec, fat, bolonek, fatynka lub bolonek.
  • Boleń - rekord Polski: 7,8 kg i 99 cm długości.
  • Pomimo tego, że gatunek należy do rodziny karpiowatych, to jest rybą drapieżną.
  • Podczas polowania uderza ogonem w powierzchnie wody, ogłuszając tym samym swoje ofiary.
  • Jedno dnia potrafi zjeść ilość pokarmy przekraczającą o 1,5 raza masę jego ciała.
  • Jest jedną z najszybciej rosnących ryb z rodziny karpiowatych.
Rozwiń
PRZYNĘTY
WĘDKI
KOŁOWROTKI I PLECIONKI
OPINIE
ARTYKUŁY

Przynęty na bolenia

Polska to zagłębie wędkarzy specjalizujących się w połowie boleni. Wszyscy ci wędkarze specjalizują się w połowie rap i wypracowali względem określonych warunków setki sposobów na łowienie boleni. Wielość technik łowienia zdeterminowała powstanie setek a może i więcej przynęt na bolenia. Przynęty boleniowe dzielą się na wiele grup. Wyróżniamy tu woblery, wahadłówki, wirówki. Każda z tych przynęt dodatkowo dzieli się na odmiany i wersje.
Corona Fishing przygotowała specjalnie wybrane zestawy przynęt boleniowycha rapy. Każdy jeden wobler, wahadłówka czy cykada na boleni to produkt skrupulatnie przetestowany i sprawdzony w boleniowym boju. Znajdziesz u nas woblery do zastosowania uniwersalnego, oraz takie, które służą do łowienia w określonych warunkach. Dla wędkarzy łowiących największe bolenie jesienią przygotowaliśmy cały arsenał specjalnych przynęt do właśnie takiego zastosowania.
wobler na  bolenia

Trickster

Uniwersalny wobler do lekkiego łowienia boleni.
wobler na bolenie

TREMOR

Najstarszy model woblera boleniowego w ofercie CF.
wobler boleniowy bezsterowy

Stynka HMS

Hit od kilku sezonów! Do szybkiego i nieco wolniejszego łowienia boleni.
wobler na bolenia

Siggi

Odrzański wzorzec. Sprawdzony na wielu rzekach w całym kraju.
poper na bolenia

Ołówek

Przynęta boleniowa największego zasięgu na odległe rafy i bystrza.
wahadłówka na bolenia

Fiske

Klasyka boleniowa. Ciężka i smukła wahadłówka boleniowa.
wahdłówka boleń

Sole

Do łowienia boleni z toni i z dna.
jerki sandaczowe

PULPA

Jerk na bolenia.
wobler bezsterowy na bolenia

Rap Master

Nietypowy wobler vertykalny na bolenie
wobler bezsterowy vertykalny na bolenia

VERT

Migotliwa rybka do na leniwe bolenie
przynety morskie

Sardin

Ciężka wahadłówka, którą zejdziemy na samo dno łowiska.
wahadłówka na morze

Tubis

Mosiężna wahadłówka o bardzo drobnej pracy.
wobler boleniowy

Panic

Dalekosiężny wobler boleniowy
wahadłówka na bolenia

Wejs

Wahadłówka w kształcie rybki, bolenie im nie darują
wobler powierzchniowy na bolenia

Zig Zak

Na bolenie z powierzchni
woblery boleniowe hand made

Taily

woblery boleniowe

Ril Mały

woblery na bolenia

Glitter

Wędki na bolenia

Boleń to ryba która wymaga zastosowania bardzo określonej wędki. Przynęty boleniowe wykorzystywane do połowu tej ryby często są stosunkowo ciężki i wymagają oddawania maksymalnie długich rzutów. Wędka boleniowa posiadać powinna też spory zapas mocy, który pozwoli na komfortowy hol, często dużej ryby w bardzo mocnym nurcie. Kij musi być długi, dynamiczny i mocny ale jednocześnie  na tyle filigranowy aby operować czasem niewielkimi i nielotnymi woblerkami.
Jaka wędka na bolenia zatem będzie wyborem optymalnym? Przygotowaliśmy dla Was poniżej serię specjalnie wybranych wędek bolniowych, które w opinii najlepszych spinningistów spełniają wszystkie istotne wymagania. Poniżej znajdziecie kije St.Croix, które w USA wykorzystywane są do połowu pstrągów, troci i łososi. Będą to wędki idealnie sprawdzające się w naszych realiach goleniowych.
St Croix Triumph przelotki

St. Croix Triumph Spinning

Doskonałe kije w atrakcyjnych cenach. Boleniowy start z modelami TRSS86MF2 i TRSS86MHF2
wędka na bolenia dzika rzeka

Dzika Rzeka

Podstawowa seria wędek na bolenia. Niezastąpione i sprawdzone

Legend Tournament Inshore

Wychwalane przez najlepszych boleniarzy w Polsce. Boleniowy ideał!
Avid Inshore rękojeść

St. Croix Avid Inshore

Wędka na bolenia z łódki
St.Croix Premier Spinning

Premier Spinning

Tańsza alternatywa dla Avida Inshore. PS76MLF2 idealna opcja na bolenia z łodzi.
wędka sandaczowa

Atut Zed

Kołowrotek na bolenia

Wydawałby się, że to przesada kupować specjalny kołowrotek na bolenia. Nic bardziej mylnego. Młynek musi być trwały bowiem obciążenie i ilość nawiniętych kilometrów plecionki potrafi zweryfikować każdy kołowrotek na boleniach. Są dwie szkoły… Po pierwsze niezbyt drogi ale relatywnie trwały i spełniający podstawowe zadania kołowrotek. Tu jak zwykle kłania się legendarny Ryobi Zauber. Po drugiej stronie niezawodny, bardzo szybki i niezniszczalny Shimanon Twin Power XD, którego zakup wiąże się niestety ze sporym wydatkiem.

Plecionka na bolenia

Dla wielu wędkarzy plecionka na bolenia to kluczowy element zestawu na rapy. Plecionka wykorzystywana do połowu boleni powinna być śliska, gładka i miękka. Te cechy odpowiadają za możliwość wykonywania maksymalnie długich rzutów. Plecionka na bolenia bezwzględnie przy minimalnej średnicy dawać
shimano ultegra

Ultegra FC

stella fk

STELLA

Kołowrotek Shimano Vanford

Vanford

shimano stradic fm

STRADIC FM

najczęściej wybierany kołowrotek na bolenia
shimano twin power PG

TWIN POWER

legendarny kołowrotek na bolenia
shimano vanquish

VANQUISH

YGK G-Soul X8 Upgrade PE

jmc plecionka japońska

JMC 8XCJ ZIELONA

Power Pro Super 8 Slick V2 Moss Green

Power Pro Super 8 Slick V2 Moss Green

Plecionka Power Pro Moss Green

Plecionka Power Pro Moss Green

Lukaszprive@wp.pl
Stynka HMS
Przynęta najwyższej jakości. Polecam!!
Poza tym wspieramy nasz rynek co jest ważne w tak trudnym okresie
Bartek Dobaczewski
Siggi
Świetna drobna praca przy podszarpywaniu robi myki na boki .
Smakuje nie tylko boleniom ale i szczupakom.
mazikrzych
Ołówek
ciekawa przynęta ,idealna na płytką wode i nie tylko ja łowie na nią pstrągi powyżej kilograma chociaż to mój kiler na szczupaki,co zrobić ,pstrągom też się podoba.
Lukaszprive@wp.pl
Ołówek
Świetna przynęta, która polecam. Ładnie pracuje i daleko leci. chce kupić jeszcze ponieważ straciłem juz swoją.
Lukaszprive@wp.pl
Ołówek
Świetna przynęta, która polecam. Ładnie pracuje i daleko leci. chce kupić jeszcze ponieważ straciłem juz swoją.
Lukaszprive@wp.pl
Ołówek
Świetna przynęta, która polecam. Ładnie pracuje i daleko leci. chce kupić jeszcze ponieważ straciłem juz swoją.
Lukaszprive@wp.pl
Ołówek
Świetna przynęta, która polecam. Ładnie pracuje i daleko leci. chce kupić jeszcze ponieważ straciłem juz swoją.
Lukaszprive@wp.pl
Ołówek
Świetna przynęta, która polecam. Ładnie pracuje i daleko leci. chce kupić jeszcze ponieważ straciłem juz swoją.
Lukaszprive@wp.pl
Ołówek
Świetna przynęta, która polecam. Ładnie pracuje i daleko leci. chce kupić jeszcze ponieważ straciłem juz swoją.
mati_23@o2.pl
Ołówek
Bardzo ciekawa, fajna praca woblera. Po założeniu tej przynęty już mi się skusił ładny boleń. Co jestem bardzo zadowolony. Polecam.
niezarejestrowany
Fiske
W najbliższy weekend będzie próba na Belonę. Wykonanie bardzo fajne. Mając to w ręce czujesz, że nie \"wytłukli\" tego dziennie ileś set tam sztuk.
niezarejestrowany
Fiske
Skuteczna blaszka w przełowionych łowiskach, polecam.
niezarejestrowany
Sole
bez wyników
mirkos
PULPA
Bardzo fajna praca przynęty
mirkos
PULPA
inna praca niż zwykłych jerków dla mnie rewelacjia
ikanios@interia.eu
PULPA
skuteczna przynęta
jkobaliccy@wp.pl
PULPA
Miałem takie dni, że tylko one kusiły szczupaczki.
krirys78
St. Croix Triumph Spinning
TSR70MLF2 Kij rewelacja , do połowu z łodzi idealny , przyłów bolenia 60 bez problemu , praca wędki coś pięknego . Komentarze typu pierwsza wędka ST.Croix a można się zakochać - nie bierze się znikąd . Pisząc ten komentarz już zakupiłem drugi model - a wszystkie moje poprzednie wędki wędrują do szafy.
karmazyn
St. Croix Triumph Spinning
TRS70MLF2 - doskonały kijek do cykady, gumki i kogucika. MAM KIJ ST.CROIX - Mój pierwszy
wojtek1977
St. Croix Triumph Spinning
TRSS86MF2-Rzeczywiście o wiele ciekawiej tzn.piękniej wylądający kij od poprzedniej wersji. Obsługa w C.F. natomiast wciąż taka sama czyli pełen profesjonalizm i super atmosfera podczas rozmów telefonicznych.
niezarejestrowany
St. Croix Triumph Spinning
TRS86MHF2 Polecam
Gares
St. Croix Triumph Spinning
TRS70MF2 idealny na małe, mocno zarośnięte rzeczki, ładna praca wędki, nie boi się dużych i małych przynęt, tak samo jak i ryb.
Robert1962@gazeta.pl
St. Croix Triumph Spinning
Wędka jest piękna w swojej prostocie .Po wzięciu do ręki już wiem że to będzie mój numer jeden.Dziękuje Dariuszowi za recenzję w serii Lubię .Wędki.Takiej właśnie szukałem. Szybka dostawa. Na pewno kupię inne modele .Nie myślałem że można na tym punkcie zwariować. Nie wiem tylko po co nakupowałem tyle innych wędek z różnych firm jak można nabyć tylko trzy sztuki z St.croix i łowić wszędzie i wszystko.
Rodez1
St. Croix Triumph Spinning
Profesjonalna obsługa, Towar Super dziękuje i pozdrawiam!!!!
jar_wal1@op.pl
St. Croix Triumph Spinning
Szybka i miła transakcja, Sprzęcik klasa sama w sobie - polecam.
KamosMlz
St. Croix Triumph Spinning
TRS90ML2. Posiadam ten model do polowu na małe jak i duże woblerki. kij jak narazie sprawdza sie idealnie . Pozrawiam :)
Greg
St. Croix Triumph Spinning
Profesjonalna pomoc przy wyborze wędki.
Kijek TRS70MF2-komfortowe łapanie na przynęty do 20gr.Pozdrawiam!!!
kris63
St. Croix Triumph Spinning
Profesjonalna obsługa i pomoc przy wyborze wędki, kij mial być uniwersalny i taki jest, dziękuję i pozdrawiam
adrianos34@interia.pl
Krzguz2545@wp.pl
St. Croix Triumph Spinning
Kij rewelacja łowię nim na gumy w rzece. Bardzo dobrze wcina sandacze nawet z dużej odległości i świetnie trzyma rybę na kiju. Na pewno sprawie sobie jeszcze krótszy i mocniejszy na łódkę.
Zobacz nasze artykuły
boleń na woblery
Boleń w najstarszym wydaniu
Coś niesamowitego i magicznego zarazem jest w poznawaniu nowych metod i technik łowienia. Wyjątkowy smak sukcesu, który buduje się zaraz po zdecydowanym braniu ryby jest największą nagrodą dla wędkarza, który całe swoje życie
boleń na cykadę
Boleń z dna. Wielkorzeczny samotnik
Każdy z nas doskonale wie, co znaczy wracać po całodziennej wyprawie wędkarskiej do domu. Znamy uczucie, kiedy bolenie nas pokonały - długo wtedy rozpamiętujemy chwile, gdy woda się rozstępowała, a setki naszych rzutów nie
boleń
Bolenie w kolorze złota.
Nie ma nic piękniejszego niż potężne targnięcie kijem. Nie ma nic piękniejszego niż rzeka płynąca przez złote, jesienne lasy. Jesień to czas wielkich łowów dla wędkarzy polujących na duże, rzeczne ryby. Złoty boleń staje się
łowienie boleni
Bolenioza
Jest wśród wędkarzy pewna bardzo zaraźliwa i nieuleczalna choroba. Ostatnimi czasy, nad polskimi rzekami, pojawia się coraz większa ilość młodych spinningistów z widocznymi objawami boleniozy. I to wcale nie jest żart, bo
Sposób na mistrza. Boleń 2010
   Witam serdecznie jestem nowym użytkownikiem i pewnie gdyby nie Remi długo żyłbym w nieświadomości o istnieniu tak wspaniale przyjętego prze zemnie portalu jakim jest CF i ludzie tworzący ja. <br>    Jest to
boleń w zimę
Zimowe bolenie
Jest taki czas, kiedy kilku moich znajomych wędkarzy porzuca wszystkie zębate drapieżniki, aby na tydzień, może dwa, odwiedzić w samotności największe Polskie rzeki w poszukiwaniu potężnych boleni. Tak, to prawda, właśnie teraz, tuż
spinning-jesień
Zdążyć przed ołowianą wodą.
Wraz z chwilą, gdy nocna temperatura zaczyna spadać poniżej zera, rzeka zaczyna żyć zupełnie nowym życiem. Ogołocone drzewa, opadające liście oraz dzikość rzeki, tworzą niezapomniany krajobraz. W tej malowniczej scenerii, poprzez
zachód słońca nad rzeką
Rzeczny spinning na ciężko.
Niemal cały rok czekam na chwilę, gdy nad rzeką zrobi się pusto. Jesienna rzeka to raj dla spinningistów kochających trudne wyzwania. Woda staje się cicha, brzegi wolne od wędkarzy. Nigdzie nie widać żerowania ryby. Woda jest martwa,
łowienie bolenia w dużej rzece
Bolenie w maju
Nie mam tu na myśli odległej historii czasów partyzantki, lecz sposób, jaki od zawsze wykorzystywali partyzanci w swojej pracy. Pojawiali się cicho i niezauważenie, skradając się nie wiadomo skąd. Do maskowania swoich
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.47 s