Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

KLEŃ

Kleń

Bardzo popularna ryba wśród spinningistów z całego kraju. Kleń występuje bardzo licznie w wielu rzekach od niewielkich strumieni po największe rzeki nizinne. W ostatnim czasie co raz częściej  klenie łowione są w zbiornikach ze stojąca wodą. Ze względu na ciągle dużą populację, klenie są bardzo często i chętnie łowione przez spinningistów. Ryba jest mocna i rośnie do całkiem przyzwoitych rozmiarów. Łowiona w mocnym nurcie na lekkie zestawy daje dużo frajdy każdemu wędkarzowi. Spinningiści stosują do połowu kleni przeróżne metody i techniki łowienia. Wykorzystywane są do połowu tej ryby specjalistyczne wędki oraz przynęty, które często imitują drobne rybi ale czasem organizmy lądowe. Od wielu lat wędkarzy specjalizujący się w połowie klenia starają się dotrzeć do przynęt, które w określonych warunkach potrafią w zdecydowany sposób zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Kleń nie ma okresu ochronnego i niestety w okresie tarła klenia wielu wędkarzy stara się łowić zmęczone godami ryby. W naszej opinii okres ochronny dla klenia to w obecnej sytuacji konieczność. Kleń posiada wymiar ochronny 25cm.
Obecnie kleń stał się ryba bardzo popularną i bardzo chętnie łowioną przez spinningistów. Młodzi wędkarze mają często kłopot w odróżnienia klenia od jazia, bolenia czy wzdręgi. Należy zwróć szczególną uwagę na elementy wyróżniające wymienione gatunki ryb. Zwykle wędkarzy polujący na klenia stosują delikatne wędki, stosunkowo cieniutkie linki i szereg różnych woblerów. Zwykle są to przynęty niewielkie mierzące maksymalnie cztery centymetry. Takie woblery uznawane są na klenia najbardziej skuteczne. Gdyby jednak łowienia tej ciekawej ryby rozbić na okresy w roku to temat wygląda na zdecydowanie bardziej złożony. Zimą i wiosną, kleń bardzo często kusi się większą przynętą. Wówczas wybierane są kilku centymetrowe gumy często twisterki czy rippery nawet 7-8centymetrowe. Podobnie jest z woblerami, których wielkość sięga nawet smukłych dziewięciu centymetrów. Lato i wczesna jesień to raj dla wędkarza polującego na klenia. Wówczas woda się przed nami otwiera bowiem klenie są bardzie chętne do brania i przede wszystkim bardziej widoczne. Wówczas do gry wchodzą smużki i malutkie wahadłówki oraz obrotówki. 
Przynęty
Smużaki
Wędki
Kołowrotki
Plecionki
Artykuły
Opinie

Przynęty na klenia

Przynęta na klenia to wabik, który wart jest każdej ceny. Wszyscy łowcy wielkich kleni wiedzą, że duży kleń wymaga odpowiedniego podejścia i bardzo dobrej przynęty. Najlepsze modele przynęt na klenia powstają często gdzieś nad brzegiem rzeki, w zaciszu maleńkiego warsztatu którego głównym dowodzącym jest miłośnik podwodnego świat. Tak właśnie powstawały wszystkie modele przynęt które za chwile zobaczysz. Corona Fishing to miejsce, w którym znajdziesz wszystko to, co potrzebne do łowienia kleni czy jazi zamieszkujących różnorodne łowiska w całym kraju. Specjalnie dla wymagającego wędkarza przygotowaliśmy przynęty o bardzo sprecyzowanej specyfice i unikalnym charakterze. Dobór najbardziej skutecznych kolorów i charakteru pracy podyktowany jest tylko i wyłącznie gustami ryb łowionych w całej Polsce. Wiele lat zajęło nam wyselekcjonowanie przynęt na klenia, które będą dla Ciebie łowiły okazałe klenie. Dodatkiem do naszych przynęt są sprawdzone w boju wędki oraz kołowrotki.

Kleń to ryba, która zyskała w Polsce niezliczoną liczbę fanów. Wszyscy ci wędkarze, łowiący w bardzo odmiennych warunkach stosują bardzo zróżnicowane przynęty spinningowe. Przynęty na klenia podzielić można w sposób umowny na kilka grup. Do najczęściej stosowanych zaliczamy drobne woblerki oraz błystki obrotowe. Wielu spinningistów stosuje większe woblery które często osiągają nawet długość 6-7cm
W wielu rzekach bardzo skuteczne okazują się błystki wahadłowe, które pozwalają na oddawanie długich rzutów dzięki czemu będziemy mogli łowić z dużego dystansu. Przynęty na klenia, które w ostatnim czasie zyskują duże grono zwolenników to niewielki jigi i cykady. Obie przynęty dają szansę na prowadzenie w różnych partiach wody a jednocześnie pozwalają na dosięgnięcie ryb z dużej odległości.
 
Przynęta na pstrąga

Blink

woblerki kleniowe pstrągowe

Bekan

woblery jaziowe

Dipek

obrotówka na klenia

Klepanka Aglia 1

małe obrotówki na jazia

Klepanka Aglia 0

cykady na klenia

Cykada Liściak

wahadłówki mikro

Wahadłówki Mikro

klepanka 00

Klepanka Aglia 00

obrotówka na klenia

Klepanka Long 1

mini wahadłówki na klenia

Wahadłówki Mini

mały wobler na pstrąga

Flink

cykady na okonie

Cykada 4 g

woblery sambor

Hubster

wobler na klenia

Klasyczny MINI

Smużaki na klenia

Bez wątpienia najczęściej z kleniem kojarzona  przynęta. Dostępność smużaków na rynku jest ogromna, jednak jak się okazuje tylko nieliczna spośród nich grupa uznawana jest przez doświadczonych łowców kleni za przynęty skuteczne. Smużaki na klenia to przynęty które pozwalają na łowienie w przeróżnych warunkach. Najlepsze model dają szanse na łowienie z dużego dystansu dzięki dużej lotności.
Bardzo skuteczna metoda łowienia kelni za pomocą smużaków jest swobodne spławianie przynęty z nurtem. Kleń obserwując lustro wody bardzo często atakuje nasza przynętę myląc ja z owadem znoszonym przez rzekę. Na smużki mamy szansę złoić prawdziwe okazy jednak zazwyczaj ryby, które łowimy w ten sposób nie będą większe jak 50cm. Smużaki na klenia produkowane są przez wielu świetnych rękodzielników, część z nich produkuje przynęty w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie. My mamy w ten sposób możliwość dotrzeć do smużaków na klenia sprawdzonych i takich które pozwolą nam na złowienie wielu wspaniałych ryb.
Woblery na klenie

SM Bąbel

smużak konik polny na klenia

SM Konik Polny

smużak na klenia

SM Żółtobrzeżek

smużak świerszcz

SM Świerszcz

smużaki na klenia

SM Majowy

duży smużak na klenia

SM Signata

smużaki na klenia

Smużak Patyczak

smużaki woblery kleń

Smużak Pchła

Wędka na klenia

Od wielu lat utarł się pewien model określający bardzo dokładnie co to jest wędka na klenia. Wielu wędkarzy z sukcesami stosuje długie i miękkie kije do połowu kleni. Oczywiście jak to w wędkarstwie bywa od tej zasady istnieje spore odstępstw, które wymuszone zostały choćby wielkością rzeki, wielkościami przynęt. Przykładem odmiennych wędek na klenia, które stosowane są w Polsce jest choćby wykorzystanie odpowiedniej wędki na łódkę.
Wędki na klenia charakteryzują się dużą spolegliwością i często nawet pełną, paraboliczną akcją. Kij o takiej charakterystyce posiadać jednak powinien spory zapas mocy, który pozwala na pewne zacięcie i hol ryby w dużym nurcie. Z wyborem wędki na klenia nie ma większego kłopotu. Firma St. Croix od lat produkuje kije w długości od 275cm do nawet 330cm które z powodzeniem obsługuje malutkie woblerki. Specjalnie dla wędkarzy, którzy wola krótsze wędziska możemy polecić wędki Corona Fishing Urok, które doskonale sprawdzają się na nawet największych rybach.
wędka na bolenia dzika rzeka

Dzika Rzeka

St. Croix Avid Spinning

St. Croix Avid Series Spinning

St Croix Triumph przelotki

St. Croix Triumph Spinning

St.Croix Premier Spinning

Premier Spinning

Kołowrotek na klenia

Długie i często gumiaste wędki wymagają zastosowanie nieco większego i cięższego kołowrotka. Częstym błędem, popełnianym przez wielu wędkarzy jest wybór najmniejszych rozmiarów kołowrotka na klenie. Malutki wąska szpula w zdecydowany sposób ogranicza odległość rzutów. My polecamy stosowanie kołowrotków w rozmiarze minimum 2000 a zwykle swoim klientom doradzamy kołowrotki w rozmiarze 3000.
Kołowrotek na klenia powinien spełniać kilka ważnych cech. Będziemy łowili na cieniutką żyłkę lub plecionkę. Do takich zadań wymagany jest bardzo sprawnie działający hamulec oraz równe układnie plecionki na szpuli. Istotna jest niewilka waga oraz bardzo płynnie działający mechanizm kołowrotka.
shimano stradic

STRADIC FL

Ryobi Applause cr

Ryobi Applause

kołowrotek ryobi Zauber

Ryobi Zauber

shimano vanquish

VANQUISH

shimano twin power

TWIN POWER

shimano ultegra

Ultegra FC

Plecionka na klenia

Od chwili gdy na polskim rynku pojawiły się plecionki, wśród wędkarzy trwa spór odnośnie wyboru… żyłka czy plecionka na klenia. Po jednej i drugiej stronie będą argumenty bardzo prawdziwe, które potwierdzą skuteczność danego wyboru. Zastosowanie plecionki przy połowie kleni ma swoje ogromne korzyści jak choćby odległość rzutu oraz możliwość zejścia z grubości linki. Żyłka natomiast w wodzie bardzo przejrzystej daje większa ilość brań.
Obecnie produkowane plecionki doskonale nadają się do łowienia najbardziej ostrożnych nawet gatunków ryb. Gładkie i śliskie niczym najlepszej jakości żyłki do tego cieniutkie jak włos plecionki bardzo często adoptowane są przez najlepszych wędkarzy specjalizujących się w połowie kleni. My z pełna odpowiedzialnością polecamy plecionkę na klenia. Wybierając produkt markowy i sprawdzony będziemy mieli szansę łowić nią przez kilka intensywnych sezonów.
jmc plecionka japońska

JMC 8XCJ ZIELONA

YGK G-Soul EGI Metal

YGK G-Soul EGI Metal WX4

plecionka na okonia ygk

YGK G-Soul X4 Upgrade PE

YGK G-Soul X8 Upgrade PE

Plecionka Power Pro Moss Green

Plecionka Power Pro Moss Green

Power Pro Super 8 Slick V2 Moss Green

Power Pro Super 8 Slick V2 Moss Green

Zobacz nasze artykuły
jak łowić klenie na spinning
Klenie nie czytają fachowej literatury.
Taktyka. Polowania na klenie z małej rzeczki trzeba zaplanować też pod względem naszego ekwipunku. Wędka, kołowrotek, linka i przynęty to dla nas najbardziej miłe zajęcie podczas rozmyślania o wyprawie wędkarskiej. Zatem zacznijmy od
rzeka kleń na spinning
Klenie z małej rzeki
Godzinami wpatrywałem się w wielkiego klenia, który majestatycznie patrolował swój niewielki rewir pod krzakiem. Kiedy byłem już w domu, zamykałem oczy i nadal widziałem wielkiego klenia. Nie dawał mi spokoju. Spokojnie, nic
kleń na wobler
Kleniobójcy
Najlepsze woblery na klenia Przez wiele lat wielce ceniłem klenia za to, że mogłem łowić go niemal przez cały rok. Do rzeki miałem niedaleko, a ilość zamieszkujących ją kleni była bardzo duża. Nieustannie prowadziłem doświadczenia
jak łowić klenie
Kleniowe kijki.
czy istnieje coś takiego jak ...? Wędka na klenia Wiele lat minęło od kiedy złowiłem swojego pierwszego klenia na spinning. Pamiętam doskonale tamten dzień. Biegałem wtedy w krótkich spodenkach po porośniętym wikliną brzegu
Białe drapieżniki nocą.
Tego dnia było pięknie. Upalne, czerwcowe popołudnie powodowały u mnie skoki ciśnienia i nie tylko….  Miotało mną po mieszkaniu na lewo i prawo a co dziwne gdzie bym nie spojrzał wszędzie leżało moje  jaziowo-kleniowe
co łowić w styczniu
Co łowić w styczniu? KLEŃ
Śnieg za oknem, sandacza łowić nie wolno, a na dalekie wyjazdy nie ma czasu i funduszy… Cóż więc może począć zapalony spinningista mający możliwość jedynie na wędkowanie w wodach nizinnych? Jakie ryby biorą w styczniu?
Stanowiska ryb w rzece
Jak czytać rzekę?
Wyruszając nad rzekę, ze spinningiem w ręku, dobrze jest ustalić na jaką rybę będziemy polować. Pozwoli to nam uszczuplić zapas, być może zbędnego, nadmiaru sprzętu oraz przede wszystkim, połowić naprawdę skutecznie. Przykładowo:
sum na wahadłówkę
Kto nie ma miedzi ten w domu siedzi
W czasach, gdy wszystkie sklepy wędkarskie oferują ogromne ilości kolorowych przynęt spinningowych, wybrać coś ciekawego nie jest łatwo. Mamy super gumki, wspaniałe błyszczące woblery, megaskuteczne blaszki... Wszystkie te produkty
pstrąg z Drawy
Teoria przynęty doskonałej
Każdy z nas, wędkarzy, wielokrotnie zastanawiał się, co to jest skuteczna przynęta. Częstokroć szukaliśmy po sklepowych półkach, lub w pudełkach kolegów wabika doskonałego. Dziś prawdopodobnie większość
Czas letniej kanikuły
Kończąca się noc powoli odsłania wszystkie zakamarki na przeciwległym brzegu niewielkiej nizinnej rzeczki. Gdzieś wśród traw powoli odzywają się ptaki, zza horyzontu podnosi się jeszcze przydymione mgłą słońce. Woda w rzece
na wzdręgę
Czerwone piórka
Kiedy nad wodą uniosła się para a słońce nieśmiało wyszło zza lasu, na wodzie pojawiły się bardzo charakterystyczne oznaki żerowania ryby. Po chwili niewyraźnego oczekiwania nastąpił miękki plusk wody. Nie mogłem oderwać oczu od
woblery z drewna
Praca woblera
Wobler dla wielu wędkarzy jest przynętą doskonałą. Jego zastosowanie jest niemal nieograniczone. Jeśli chodzi o dostosowanie przynęty względem warunków łowienia, jeden egzemplarz dobrego wobka pozwala nam na bardzo szerokie pole
wysoka woda na rzece
Jazie na przedwiośniu.
Jest pewien czas w kalendarzu spinningisty, kiedy mimo wielkiej i zimnej wody, możemy połowić do syta. Ten okres nazywany jest przez wielu rzecznych wędkarzy jaziowym eldorado. Za oknem resztki śniegu, woda zaczyna przybierać bardzo
jazie jak łowić
Jazie z małej rzeki.
Maj to miesiąc w którym spinningiści dzielą się na dwie grupy. Pierwsza ekipa zbroi się na szczupaki, a pozostali z wielką starannością szykują się na bezzębnego drapieżnika. Kleń, boleń i jaź to ryby, które wyzwalają u
Poniżej znajdziesz opinie o produktach zebrane od wędkarzy, którzy zakupili wędki, kołowrotki oraz przynęty z tej kategorii. Sprawdź, jak oceniają nasze produkty wędkarze z całej  Polski!
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Produkt wysokiej jakości i skuteczny.
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Obrotówki super pracują odrazu po kontakcie pięknie wykonane
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Najlepsza obrotówka jaką miałem.
kiwi
Klepanka Aglia 1
Swietne obrotówki.
Dla mnie na razie nr 1
Siegacąc do pudeka, zawsze kończy sie, ze zakładam te blaszki i oczywiście kończy sie to rybą
Nie miałem na razie lepiej pracujących obrotówek a troche juz przerzuciłem tego żelastwa ☺
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
dobrze pracuje, pstrągi atakowały niestety została na zaczepie
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
pstrągi atakują jak należy ale niestety słabe strzemiączko się przerwało i paletka się straciła - trzeba pomyśleć o mocniejszych strzemiączkach
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Startuje zaraz po wpadnięciu do wody. Praca jest płynna. Super wykonanie.
PeleND
Klepanka Aglia 1
\"Piotrowe\" obrotki są bardzo skuteczne. Na te z elementami złota/miedzi regularnie łowię pstrągi i klenie.
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
przynęta wykonana z dużą starannością, w wodzie stojącej pracuje nienagannie, a że rybki nie chciały współpracować- no cóż
kembi
Klepanka Aglia 0
świetna praca, kilkanaście rzutów na próbę i kilka rybek się skusiło :)
kiwi
Klepanka Aglia 0
Obrotoweczki dostalem na drugi dzien od zakupu. Wiec od razu byl test. Długo juz łowie obrotowkami i jakos nigdy nie wpadly mi PL
Nie ma co sie rozpisywac, bo ryby były piekne!
Okonie, klenie, nawet fajny bolen sie trafił.
Sa meeega skuteczne!!!
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 0
dobrze pracuje, pstrągi atakowały
dlizak
Klepanka Aglia 0
rzeczne klenie, okonie i fajne uklejki :), nawet jaź się trafi rozmiar robi różnicę w wielkości złowionych rybek.
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 0
Małe, lotne, celne. Świetnie pracują. Polecam 👍
kembi
Dots
Kupiłem cały zestaw i po kilku próbnych rzutach każda sztuka miała na koncie okonka! Świetna praca, polecam
hrodobert
Dots
Okonie i klenie szaleją za tym małym kilerkiem
pantosik
Dots
Najlepsze i najskuteczniejsze jak dotąd wobki na jazioklenie. Ilość zaciętych i wyholowanych ryb zdecydowanie większa w porównaniu do innych, czy to seryjnych czy nawet typu homemade. Radzą sobie dobrze z silnym i średnim prądem natomiast na stojącej wodzie się nie sprawdzają (brak pracy). Ale to przynęta na rzeczne rybska :)
Zasięg wyrzutu wybitny jak na takie gabaryty !!!
Ciekawostką było zacięcie 2 jelcy i uklei ...
pantosik
Dots
I kolejny zakup DOTSów i znów mnie poprosili o opinię :)
Cóż dodać ... chyba tylko tyle , że kolejne sztuki padły ofiarą tych małych kilerków.
Widzę nową wersję kolorystyczną GR-żabka, super pomysł, a może coś MEGA żarówiastego i agresywnego, typu Mepps Fluo? (do red.)
ASAPfishing
Dots
Sprawdziła się na Okonie i Klenie, oraz małego Bolka.
gazbi62@wp.pl
Dots
Kupiłem komplet, są bardzo łowne, polecam.
wojtek1977
Wahadłówki Mikro
Piękne wahadełka.Oby mi się nie urywały bo będzie mi przykro ;)
Strzebuszewski
Wahadłówki Mikro
Dziwne ale te wahadełka jak i obrotówki klepanki na moich wodach uwielbiają szczupaki i to spore największy 96 cm,więc warto posiadać te cudeńka.
mazikrzych
Wahadłówki Mikro
Wykonanie super zakup z myślą o lipieniach jeszcze dam znać jak je stestuje.
niezarejestrowany
Wahadłówki Mikro
Świetna przynęta zwłaszcza na przełowione wody, sprawdza mi się niezawodnie, polecam\r\n
dlizak
Wahadłówki Mikro
polecam na duże okonie
niezarejestrowany
Wahadłówki Mikro
ładnie wykonane , ale jeszcze nie testowałem
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 00
sklep godny polecenia ,towar bardzo dobrej jakości ,szybka wysyłka polecam
spenser233
Klepanka Long 1
Błystka wykonana rewelacyjne. Czekam tylko aby ją wypróbować na Sanie, ale na razie musi poczekać w pudełku. Po testach napiszę coś więcej.
karpc
Klepanka Long 1
Przynęta rewelacyjna szczególnie na okonie i klenie z płytkiej, bystrej wody.
Cecylia
Klepanka Long 1
Wirówka rewelacyjna.sprawdza się na pstrąga jak i szczupaka.
15 lat na rynku
Raty 0%