Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki
Tips & Tactics
Sandacz
2014-09-24 00:00

poznaj tego autora Admin

Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Występuje w rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych, jeziorach oraz wyrobiskach. Sandacze mogą występować również w przybrzeżnych wodach bałtyckich. Ten drapieżnik preferuje zbiorniki wodne o twardym dnie (gliniaste, żwirowe, kamieniste) z mętną wodą. Jest to ryba bardzo wrażliwa na niedobory tlenu.
Bez wątpienia sandacz, podobnie jak szczupak i okoń, to jedna z chętniej łowionych ryb wśród spinningistów. Sandacze są aktywne wieczorami, szczególnie tuż po zachodzie słońca, nad ranem oraz w nocy. Pora grasowania sandaczy nie jest przypadkowa – posiadają one bardzo dobry wzrok, doskonale widzą w ciemnościach.
Sandacze często są hodowane w stawach rybnych, stanowią istotny element w gospodarce rybnej w Polsce.
Budowa: Sandacze osiągają długość nawet do 130 cm a ich waga zazwyczaj nie przekracza 15 kg. Ciało tego drapieżnika jest wydłużone o lekkim bocznym spłaszczeniu. Głowa jest stosunkowo mała w porównaniu do reszty ciała, silnie uzębiony otwór gębowy sięga za tylną krawędź oka. Pysk jest twardy i mocno umięśniony .
Zęby tej ryby są dobrze widoczne i potrafią mocno zacisnąć się na potencjalnej ofierze
Grzbiet sandacza posiada ciekawy kolor szarozielony lub szarobrązowy w zależności od wód w jakich przebywa. Charakterystyczny jest biały brzuch oraz szaro-srebrne, jasne boki z licznymi ciemnymi smużkami. Sandacz posiada płetwy ogonowe i grzbietowe pokryte ciemnymi plamami, płetwy piersiowe są jasnożółte a pozostałe płetwy mają bladożółty lub biały kolor. Skrzela sandacza są wyeksponowane po bokach, charakterystycznie pofalowane. Sandacze posiadają wąskie gardło co uniemożliwia im polowanie na duże ryby.
Odżywianie: Młode sandacze, gdy osiągają już 3-4 cm zaczynają polować na narybek innych ryb żyjących w ich pobliżu. Większe osobniki, powyżej 10 cm stają się typowymi drapieżnikami i odżywiają się głównie ulkejami, kiełbiami, stynkami. Poza rybami sandacze żywą się larwami owadów, żabami oraz pełzającymi dżdżownicami.

Rozród: Tarło sandacza występuje zazwyczaj w maju i czerwcu gdy wody osiągają temperaturę ok. 12°C. Zazwyczaj odbywa się ono w płytkiej wodzie do 1m głębokości. W jeziorach tarło może zachodzić na głębokościach nawet ok. 6m. Samiec sandacza na dnie „buduje” proste gniazdo pośród dennej roślinności i chroniących je gałęzi. W gnieździe tym samica sandacza składa od 200 000 do 300 000 ziarenek ikry. Po ok. 12 dniach następuje wylęg( może nastąpić szybciej w przypadku cieplejszych temperatur wody).

Ochrona: Okres ochronny sandacza przypada na okres od początku stycznia do końca maja. Obowiązujący wymiar ochronny wynosi 50cm a dobowy limit połowu wynosi 3 sztuki.
Sandacz to wspaniały drapieżnik o specyficznym charakterze. Nie łatwo go złowić ze względu na pory jego żerowania oraz ze względu na sposób w jaki atakuje swoją ofiarę. Sandacz nie łapie ofiary pewnie i lubi ją podgryzać przed ostatecznym atakiem dlatego też często potrafi spaść z haka lub po prostu wypluć gumę. Łowienie sandaczy wymaga wprawy i cierpliwości. Warto pamiętać, że sandacze goniąc swoją zdobycz potrafią osiągać duże prędkości, nawet do 30 km/h. Skutecznym sposobem na złowienie sandacza jest metoda opadu przy której używa się miękkich przynęt gumowych.

Sandacz to ryba wyjątkowo chętnie łowiona przez spinningistów. Przyczyn jest tego zapewne kilka, jednak dla nas wędkarzy zapaleńców sandacz bez wątpienia jest rybą która wymaga sporo doświadczenia, wiedzy oraz zazwyczaj wielu różnych przynęt w pudełku.


Sandacze to ryby stadne, które w określonych porach dnia lub nocy intensywnie żerują w bardzo charakterystycznych miejscach. Zwykle jest tak, że sandacz przebywa odpoczywając w miejscach trudno dostępnych dla wędkarzy. Są to zatopione drzewa, plątaniny gałęzi, ostre uskoki dna lub głębokie doły. W tego typu miejscach bardzo trudno jest skutecznie prowadzić przynętę. To choćby jest przyczyna tego że sandacz nie jest rybą łatwą do złowienia. W tego typu miejscach możemy jednak sandacze łowić. Stosuje się wówczas specyficzne, antyzaczepowe przynęty, które umożliwiają łowienia w zaczepach.


Zdecydowanie łatwiej łowi się w miejscach gdzie sandacze wychodzą na żerowanie. W zależności od charakteru łowiska sandacz ustawia się w miejscach z których drapieżnik będzie miał stosunkowo blisko do swojej zdobyczy. Zwykle dzieje się tak że ryby skrywają się w niewielkich zagłębieniach, ustawiają się za konarami lub kamieniami by w kilka chwil z impetem atakować drobnice. Podczas takich ataków zapędzają się na nawet bardzo płytka wodę. Teoria jest to że sandacz lubi twarde dno. Jak podpowiada doświadczenie wiele dużych ryb łowimy w bardo nietypowych miejscach czyli mulistych blatach czy nawet grążelowiskach. Wszystko jest podporządkowane dostępnością pokarmu.


Przynęty na sandacza to głównie gumy, koguty cykady i woblery. Wszystkie te przynęty powinny być dobrane do charakteru łowiska oraz winny być zbliżone do wielkości pokarmu na jaki sandacz poluje. Woblery na sandacza to zazwyczaj imitacje uklei służące do płytkiego, paskowego łowienia. Często wyorzystuje się tez koguty na sandacza, które swoja skutecznościa często przebijaja wszystkie inne przynety.
 


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Okoń
Okoń (Perca fluviatilis) jest to ryba z gatunku okoniowatych, zaliczana do drapieżnych ryb słodkowodnych. Na całym świecie występują 3 gatunki okonia: -okoń azjatycki -okoń północnoamerykański ...»
Szczupak
Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych. Jest to ryba rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki ...»
Sandacz
Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych. Występuje w rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych, jeziorach oraz wyrobiskach. Sandacze mogą występować również w przybrzeżnych wodach ...»
Przynęty na tęczaka
Pstrąg tęczowy zazwyczaj kojarzony jest ze stawami hodowlanymi. W tych miejscach najczęściej ryby łowione są na obrotówki, gumki czy niewielkie woblerki. Ciekawostką jest występowanie tęczaków w ...»
Woblery na opaskę
Opaskowe wędkowanie to bodaj najbardziej atrakcyjny sposób rzecznego kuszenia ryb. W ten sposób możemy złowić piękne klenie i jazie. Świetnie łowi się na opaskach również sandacze i ...»
Raty 0%
0.08 s