Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Dozbrojki do przynęt gumowych

Współczesne przynęty spinningowe a w szczególności duże gumy na szczupaka wymagają zastosowania specjalnego zbrojenia. Prawidłowe uzbrojenie gumy zazwyczaj wiąże się z pozyskaniem lub samodzielnym wykonaniem kilku ważnych elementów. Podstawa jest wkrętka czyli spiralnie skręcony drut z oczkiem, który służy głównemu mocowaniu przynęty. Do wspomnianej wkrętki mocuje się dozbrojki, które często wykorzystują jedną lub dwie kotwice. Odpowiednio przygotowana dozbrojka do gumy szczupakowej stanowi podstawowy element decydujący o prawidłowym zbrojeniu, który z kolei wpływa na pracę gumy.

Istnieje jeszcze jeden sposób oraz potrzeba dodatkowego zbrojenia przynęt. Przykładem jest choćby dobrojka na sandacza, która w zamyśle ma podnosić skuteczność i pewność zacięć oraz holu. Są dni, w których ryby biorą bardzo chimerycznie - delikatnie i niepewnie. Jednak są na to sposoby - wtedy sięgam po dozbrojkę. Istnieją różne techniki zbrojenia, jedni używają haków dwuramiennych, inni używają stalowych przyponów zakończonych kotwicą poprowadzonych od oczka główki jigowej do końca brzuszka, a jeszcze inni (szczególnie przy łowieniu sandaczy) przeprowadzają plecionkę, żyłkę przez cały korpus gumowej przynęty (od głowy to ogona) a na końcu wiążą kotwiczkę.

  • dozbrojka do gumy z dwuramiennej "kotwicy" - przebijamy gumę jednym z haków i umieszczamy naszą dozbrojkę tak, by oczko w gumie znajdowało się tam, gdzie przechodzi hak od główki jigowej. Po zamontowaniu dozbrojki nakładamy główkę jigową tak, by hak przeszedł przez uszko dozbrojki.
  • dozbrojka do gumy ze stalki i kotwicy - wymierzamy odległość od oczka główki jigowej do końca brzuszka gumy. Szykujemy stalkę o tej długości. Zahaczamy jeden koniec stalki o uszko główki, do drugiego końca mocujemy kotwicę (np. przy pomocy kółeczka łącznikowego). Kotwicę zahaczamy jednym grotem o brzuch.
  • dozbrojka w ogonie - szykujemy sztywny, zagięty na końcu drucik. Wiążemy na zagięciu plecionkę i przebijamy drugim końcem druta gumę - od głowy do końca ogona. Wyciągamy drut, odczepiamy plecionkę. Mamy już linkę przeprowadzoną przez całą gumę. Teraz wiążemy kotwicę tuż przy ogonie. Naciągamy tak, akby z ogona wystawały tylko groty kotwicy i wiążemy drugi koniec linki do główki jigowej lub agrafki.

Spróbuj także finezyjno-agresywnego łowienia. Uzbrój duże gumy w lekkie główki z małym, mocnym hakiem i zastosuj dozbrojkę na stalce - od oczka główki do brzucha. Dzięki takiemu zestawieniu Nasza guma będzie pracować agresywniej często kolebiąc się, błyskając brzuszkiem - drapieżniki to lubią!


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
Najlepsza wędka sumowa, czyli jaka?
Będąc na etapie zakupu wędki sumowej, należy przeanalizować zasadnicze kwestie dotyczące jej dokładnego przeznaczenia, wybranego miejsca połowu oraz rodzaju stosowanej przynęty. Sum jest rybą o pokaźnych ...»
Ranking wędek spinningowych – która jest najlepsza?
W wędkarstwie ważne są dwie rzeczy. Pierwsza to wybór odpowiedniego łowiska, a druga to posiadanie niezawodnego sprzętu, czyli głównie dobrej wędki spinningowej. Okazuje się, że to drugie może być czasem ...»
Wędka castingowa – wędka do multiplikatora
Metoda castingowa ma bardzo wiele wspólnego ze spinningiem, jednak jest kilka różnic, które sprawiły, że sposób castingowy zyskał miano zupełnie odrębnej metody łowienia ryb. Metoda ta nazywana jest również ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
1.99 s