Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Wędka na pstrąga
2018-11-22

Wędka na pstrąga

Pstrągowanie to więcej niż wędkarstwo, hobby czy tym bardziej moda. To wędkarska fascynacja. Pstrągi łowi się cały rok! Jeśli tylko regulaminy na to pozwalają, to niemal w każdej wolnej chwili tropi się te najpiękniejsze w naszym kraju ryby. W czasie gdy sezon się kończy, przychodzi chwila na refleksje, przemyślenia i snucie coraz to nowszych teorii wędkarskich. To fascynacja magią czerwonych kropek.

wędki na pstrąga

Wędka pstrągowa... Co to jest?

Dla każdego wędkarza wędka pstrągowa to zdecydowanie więcej, niż kolejny zwykły kij z kolekcji. To nasze narzędzie, partner naszych pstrągowych wypraw, współtowarzysz, z którym nie raz będziemy nad wodą „gadali”.  Czy istnieje coś takiego, jak idealna wędka pstragowa? Czy jest coś takiego jak pstrągowy uniwersał? Czy jest wędka na pstrąga, która powstała z myślą o łowieniu konkretnych ryb określonym zestawem przynęt?
Idealna wędka na pstrąga spędzała mi sen z powiek. Kiedy jako młody chłopak zaczynałem łowić pierwsze lorbaski, nie przykładałem do kwestii narzędzi wielkiego znaczenia. Liczyła się jedynie ryba. Z biegiem czasu pojawiały się pierwsze poważne pstrągi łowione w przeróżnych warunkach, w odmiennych charakterem rzekach i strumieniach. Wykorzystywałem najróżniejsze przynęty - od maleńkich jigów, przez duże woblery i wahadłówki. Wtedy już wiedziałem, że kluczem jest wędka!

wędka pstrągowa

Co to jest wędka na pstrąga?

Kij pstrągowy musi cechować się kilkoma bardzo istotnymi właściwościami. Po pierwsze, musi być to wędzisko maksymalnie uniwersalne pod względem mocy, charakteru ugięcia i na sam koniec długości. Łowiąc pstrągi zazwyczaj będziemy mieli w szafie jeden kij pstrągowy. Ludzie pasjonujący się w łowieniu potokowców nie są chętni do zmian, i zwykle posiadają w swoim arsenale jeden ulubiony kij, a do tego powiedzmy jeden rezerwowy lub zadaniowy.

Długość wędki pstrągowej

Przyjdzie nam zwykle łowić w niewielkich rzeczkach i strumieniach, i właśnie w tych miejscach największym błędem jest stosowanie wędek krótkich. Chodzi o to, że długa wędka pozwala nam się ukryć w zaroślach, a nad wodę wystawić jedynie szczytówkę kija. Kolejnym tematem jest możliwość komfortowego holu ryby. Długi kij daje nam bezpieczeństwo, szczególnie gdy będziemy łowili w plątaninie traw i gałęzi. A na dużej rzece… No, tu chyba długości kija nie trzeba argumentować ;)

Mocna wędka na pstrąga?

Jeśli chodzi o moc to jest to parametr, który już znacznie trudniej weryfikować i oceniać „na sucho”. W sklepach znajdziecie całą masę wędek sztywnych, ostrych i, wydawać by się mogło, mocnych. Nie należy jednak mocy mylić ze sztywnością. Sztywny dolnik nie ma nic wspólnego z tym, aby pozwalał nam komfortowo zmagać się z grubym pstrągiem. Moc to parametr, który pozwala na siłowe (ale bez obawy o zerwanie żyłki) zatrzymanie ryby. Moc to uzyskanie określonego, często pełnego ugięcia blanku, pod obciążeniem określoną wagą. Ogromną nieprawidłowością jest wybierania wędki o typowo szczytowym ugięciu. Tego typu wędziska dobre są do zabawy z małymi rybami. Kij który ma holować grubą rybę w trudnych warunkach, to wędka która ugina się począwszy od samego szczytu, kończąc prawie na samym korku.

najlepsza wędka na pstrąga
Charakter ugięcia, szybkość, dynamika. To niestety parametry dla wielu bardzo trudne do oceny. Wielokrotnie widziałem wędkarzy, którzy  wybierając wędkę machali nią jak witką. Wędka wówczas telepie się jak osika na wietrze i bezwzględnie zakłamuje rzeczywiste, zadane przez producenta parametry. Kij pstrągowy powinien uginać się progresywnie na niemal całej długości. Daje to możliwość operowania przeróżnymi przynętami w dowolnych warunkach. Pozwala na niemal siłowe holowanie chyba każdego pstrąga. Da nam też szanse na zastosowanie bardzo zróżnicowanej grubości żyłki. Kije o pełnym ugięciu nie będą rwały nawet cieniutkiej żyłki, a na grubej nie zdemolujemy zestawu. Czy kij zatem może być jednocześnie szybki i ciepły? Czy szybka witka może uginać się po dolnik? Oczywiście! To właśnie było moim celem, kiedy budowaliśmy pierwsze prototypy Pstrąg Fascynacja. Zadanie okazało się wyjątkowo trudne. Wzorowaliśmy się na starych Lamiglasach G1000, trochę na Talonach, ale jednocześnie brakowało nam szybkości, jaką znamy z St. Croixów. Blank wybierany był niemal rok. Ale po co nam szybkość kija połączona z pełnym ugięciem? To właśnie w moim odczuciu kluczowa cecha dobrej wędki pstrągowej. Szybkość, czyli reakcja wędki, odpowiada za pewne zacięcie, ale tez łatwość w operowaniu przynętami, pełne ugięcie zaś za komfort podczas holu oraz niemal brak spadów walecznych pstrągów. Kij o dużej dynamice i szybkości, ale jednocześnie z ugięciem środkowym pozwala na to, abyśmy mocno pstrągów nie zacinali. Ryba na takim patyku sam się zacina, a kotwice pewnie przebijają pyszczek ryby.

wędki pstrągowe

Wędki na pstrąga... Jaki model?

Pstrąg Fascynacja to specjalistyczne wędki na pstrąga. W całości wymyślone, zaprojektowane i wykonane w Polsce. Jedynie komponenty w postaci przelotek nici i uchwytów kołowrotka to produkty masowe. Blank - czyli serce wędki - oraz koncept to efekt doświadczeń i setek złowionych pstrągów w Polsce i za granicą. Wędki dostępne są w czterech wersjach, które w znaczący sposób różnią się od siebie. Jednak ich wspólnym mianownikiem jest uniwersalność oraz odpowiednia moc, aby łowić grube pstrągi.

Charakterystyka poszczególny modeli wędek Pstrąg Fascynacja:
PF240LMF. To filigranowy i niemal niepasujący do pozostałych kij w serii PF. Został stworzony z myślą o najmniejszych strumieniach i letnim łowieniu, kiedy przyjdzie nam brodzić. Kij stworzony do niewielkiego woblera, blaszki i jigów. Idealna wędka do precyzyjnego łowienia. Najlepiej sprawdza się z przynętami od 2 do 10 gram. Jest celny, lekki i bardzo uniwersalny dla pstrągarzy, którzy upodobali sobie lekkie łowienie w niewielkich rzekach. Mimo swojej finezji i delikatności posiada odpowiednią moc, aby holować pięćdziesiątaki nawet na siłę.

PF240MLMF. Średni-krótki, tak roboczo go nazywamy. Stanowi łagodne przejście od delikatnego lajta  do najmocniejszego MHMF. To bardzo wdzięczna wędka, i prawdopodobnie też najbardziej uniwersalna jeśli chodzi o zakres stosowania pstrągowych przynęt. Ten model może stanowić podstawowy ki pstrągowy dla wielu pstrągarzy z Polski, którzy łowią ryby do 60 cm. Długość wędki pozwala operować nim w niewielkich strumieniach oraz największych pstrągowych rzekach w kraju. Doskonale radzi sobie z żyłkami od 0,18 mm do nawet 0,24 mm. Obsługuje komfortowo przynęty od 5 do 15 gramów. Doskonały jako wędka do woblerów i wirówek. W mocnym nurcie nasze Foxinusy czy Gobio nie zginają szczytówki tego modelu. Rzuca wszystkimi pstrągowymi przynętami w punkt, a odległości są zdecydowanie większe niż na innych modelach wędek.

PF260MMF. To nasz ulubiony, bo zdecydowanie najbardziej uniwersalny model wędki pstrągowej. Długość 260 cm pozwala na operowanie wszędzie tam, gdzie żyją pstrągi. Moc wędki daje nam szansę łowić przynętami od kilku do kilkunastu gram. Wędka ostra i szybka, ale jednocześnie z pełnym ugięciem, co pozwala holować ryby po 60 cm. Świetna pod woblery - zarówno te duże. jak 7 czy 9 cm, jak i maluchy po 4-5 cm. Doskonała do cykady i wahadłówki. Radzi sobie z obrotówką 2-3. Ten model charakteryzuje się mocno środkowym ugięciem oraz dość szybkim zejście ze szczytu po około 1/3 długości blanku. Mimo tego parametru, pozwala na prowadzenie sporych przynęt w nurcie.

PFS260MHMF. Dla wielu wędkarzy to już kij szczupakowy. Często też słyszałem pytania: po co taka wędka na pstrąga? MHMF to narzędzie do łowienia dużych ryb. Gra z żyłka 0,22-0,34 mm i woblerami po 7-12 cm. Nie straszna jej ciężka trociowa wahadłówka czy duży, ostro pracujący łamaniec. Cykada 14 g postawiona w rynnie nie robi na tym kiju wrażenia. Jak sami widzicie, przynęty z którymi pracuje kij, to wabiki do łowienia największy pstrągów. Model MHMF powstał dla zapalonych pstrągarzy, którym przejadło się łowieni ryb 35 z plusem. PF260MHMF to wędka na największe pstrągi zamieszkujące polskie rzeki. Doskonała na pstrągowe wyjazdy do Skandynawii.

jakie wędki na pstrąga opinie

Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

przynęty spinningowe
Przynęta spinningowa nabrała dziś przeróżnych kształtów, kolorów i wszelakiej maści parametrów, kuszących w takim samym stopniu drapieżniki jak i wędkarza. Konstruktorzy prześcigają się w wymyślaniu nowych ...
błystki obrotowe
Nie ma tu żadnych tajemnic, jednak jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach,” dzięki właśnie tym szczegółom wirówka może być albo prawdziwym „killerem”, albo całkowicie bezużyteczna. Kto ...
wędka spinningowa na okonia
Wędka na okonia to temat, który wałkowany jest przez wędkarzy od bardzo długiego czasu. Mocno generalizując w we współczesnym wędkarstwie dominują dwie grupy wędek okoniowych. Po pierwsze mamy do czynienia z ultra delikatnymi ...
rzeczne okonie
Wielu twierdzi, że okoń jest rybą prozaiczną, wyjątkowo łatwą do złowienia. Tymczasem… nie spotkałem jeszcze doświadczonego łowcy okoni, którego wielokrotnie nie postawiły do pionu najzwyklejsze dłoniaki. Nie ...
wędkarstwo skandynawia
Od kilku lat zimowe wieczory spędzam nad mapą Skandynawii. Wówczas powstają w głowie marzenia, które jak się okazuje, można czasem przy odrobinie sprzyjających okoliczności zrealizować. Wymyśliłem sobie kiedyś rzekę, w ...
woblery na sandacza
Przynęty silikonowe zdominowały nasze pudełka.  Zapewne każdy z nas w swoim arsenale posiada całą masę nowiutkich, nigdy jeszcze nie zbrojonych gumowych rybek i robaków.  Fakt jest taki, że silikonowe przynęty bez ...
Raty 0%