Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.
2009-09-08

Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.


Z wielkim trudem, ale się udało. Powodziowa woda ustąpiła, chmary komarów odleciały i nastał odpowiedni czas, aby nad brzegiem rzeki rozbić namioty. Czwarty września wyznaczony został na pierwszy dzień naszej boleniowej wyprawy.


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.

Wrzesień nad rzeką to już początek rybiej jesieni. Wodą zaczynają płynąć opadające liście, a ryby zaczynają powoli opuszczać letnie stanowiska. Dla wędkarzy zapaleńców, którzy wybrali nocowanie nad brzegiem rzeki, niewątpliwie niezbędny będzie choć jeden ciepły posiłek i przytulny śpiwór.

Dokładnie w takich warunkach 15 śmiałych wędkarzy, skupionych wokół CF, spotkało się nad brzegiem przepięknej i dzikiej rzeki. Z nastawieniem na złowienie wielkiego bolenia, oraz spędzenia miłych chwil wśród podobnych do siebie wariatów, pośpiesznie zajmujemy miejsca pod namioty. Wyznaczmy  punkt centralny, gdzie rozpalamy ogień, który ma nas ogrzewać podczas zimnych, wrześniowych nocek.


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.

Na miejscu pierwsza pojawia się grupa warszawska. Bogdan, Sylwek, Bartek i Remik przejechali ponad 450 kilometrów, aby móc choć kilka godzin przegadać o boleniach łowionych nad Odrą. To nie małe doświadczenie dla nas wszystkich. Podpatrzeć nowe techniki, innowacyjne przynęty i posłuchać o odrzańskich Bolkach. Po kilku chwilach pojawia się wesoły samochodzik, dowodzony przez Łukasza „Czarnego”.
Pierwsze powitania i wymiana poglądów dotyczących tajemniczej dla wielu wody. Pierwszy do Wędki startuje Łukasz „Dero”. Kiedy my jeszcze zajęci jesteśmy rozbijaniem obozowiska, on już rzuca – wita się z wodą. Piękny to widok, kiedy młody chłopak nie może powstrzymać się przed dotknięciem zimnej wody i wykonaniem pierwszego długiego, boleniowego rzutu.


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.

Pojawiają się następne ekipy. Kolejno Jacek, potem Adam, Dawid i Kuba. Sławek oczywiście pomylił rzeki. Zadzwonił do mnie i pyta dlaczego nas jeszcze nie ma. Czekał na nas i łowił. Przy okazji trafił szczupaka i kilka okonków.

Kiedy jeszcze przygotowywałem się do wyjazdu, rozmawiałem z Maciejem. Umówiliśmy się na wspólne łowienie Bolków. Tak zrobiliśmy. Skradając się do wybranej miejscówki opowiadałem Maćkowi o tutejszych rapkach. Kiedy wykonał pierwszy rzut, widziałem w jego oczach wędkarską złość. Po chwili pierwsze branie. Spadł.
- Maciej, tnij ostro. Co ty kurczę, dalej na okonkach jesteś? Wal w tubę ile sił. To duża i cwana ryba.

Za chwilę następne branie. Tym razem Maciek ostro zacina i rozpoczyna holowanie Bolka. Już wtedy widzę, że to ładna rybka. Zza krzaka wyłania się Bogdan i daje młodszemu koledze cenne wskazówki oraz uwagi. Boleń ląduje w rękach szczęśliwego wędkarza. Oficjalne mierzenie przez Bogusia (robi miarę bardzo dokładnie, bowiem za największego bolka została przewidziana nagroda). Grube 72cm kwadratowego bolenia. Piękna, jesienna ryba. Gratulacje!


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.
Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.

Wracamy do obozu i chwalimy się fotkami pięknej ryby. Super sprawa. Dobry początek.

Najbardziej chyba oczarowany rzeką jest Sylwek (Żeglarz), który rozbija swój namiot tuż nad brzegiem, dosłownie kilka metrów od świetnego miejsca. Co kilka chwil wybiega do góry, aby opowiedzieć, co on tam ciekawego na dnie odkrył. Odpalając nerwowo papierosa mówi:
- Ale tam kurka jest dół, a tam żwirowa przykosa, a tam nurt. Ale woda, ja pierdzielę.


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.

Po krótkiej relacji ucieka łowić dalej. Zmienia przynęty i techniki. Jest zafascynowany. Obrał taktykę dokładnego obłowienia swojej jamki. Rzucał tam wszystkim - od paprochów, do grubych i ciężkich woblerów.
Zapada zmrok. Opowieści snuły się do białego rana. Było o rybach, o wodzie, o życiu. Fantastyczna, wędkarska noc. Troszkę zaczął rozpędzać nas padający deszcz. Po długiej, sześciogodzinnej podróży, byłem już zmęczony i postanowiłem sprawdzić jak tam jest w moim śpiworze. Zasypiając słyszałem na przemian chrapanie Bogdana i mocno padający deszcz. Pamiętam, że miałem fantastyczny sen. Brodziłem Kwisą i łowiłem pstrągi. Czułem doskonale, że moje nogi są kompletnie mokre. Kiedy przebudziłem się nad ranem, stwierdziłem, że namiot przemaka i bezpośrednio na śpiwór leje się woda. Stąd ten sen, piękny i bardzo mokry.


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.
Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.

Drugi dzień. Smaczek wspólnie z Żeglarzem testują Shimanowską złotą perełkę na okoniach. Sylwek nie wytrzymuje. Zakłada swój standardowy zestaw jerkowy i łowi pięknego szczupaka. Dobre 76 cm, a według niektórych nawet 84cm. Przepiękna ryba uwieczniona na 3 sekundowym filmie, zamiast na jednym dużym zdjęciu. Szkoda, ale i tak bywa. Tego dnia padają jeszcze bolenie. Kredek łowi w swoim ekspresowym stylu, a Sławek po pstrągowemu na tajne woblerki i cykadki. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała. Wiatr, deszcz i bardzo zmienne ciśnienie. Ale na przekór teoretykom „wyżu i niżu” bolenie skubały całkiem, całkiem – tyle, że trzeba było nieco inaczej prowadzić niż ekspresem.
Namioty rozbite były tuż przy świetnej miejscówce, gdzie każdy z nas mógł przetestować ogromny zapas przynęt i sposobów łowienia kompanów z naszego spotkania. Były koguty w teorii, pojawiły się ekspresowe woblerki. Smaczek opowiadał o słynnym ołówku. W jednym miejscu łowiliśmy okonie, szczupaki... i suma.
Dero postanowił odebrać Maćkowi jego Mojo Bassa. Kijek do drop shota i do 14 g, czyli tzw. wykałaczka. Założył 20 gramową główkę i do tego gumę. W drugim rzucie......... a zresztą Dero dokładnie sam opowie:
- Biorę kijek, wrzuta w dołek. Podbicie, opad, podbicie, opad. Puk. Tnę i siedzi. I jazda. Jedzie na kilkanaście metrów.


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.
Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.

Podbiegają do Łukasza wszyscy z naszego obozu. Wymieniamy wszystkie gatunki ryb żyjących w polskich rzekach. Po kilku minutach Dero samodzielnie ląduje suma. Gratulacje i obowiązkowe uczczenie świetnego wyniku i kunsztu łowcy. Piękne zakończenie dnia.

Konwencja wyprawy namiotowej bardzo przypadła nam do gustu. Już dziś wiem, że następny wyjazd będzie organizowany właśnie w taki sposób. W końcu jesteśmy pasjonatami wędkarstwa, a obok wędkarstwa zawsze jest ognisko, kiełbaski, pieczony szczupak z folii, namioty, komary i sami wiecie co tam jaszcze. Zapraszam wszystkich na kolejny wyjazd - nie ważne gdzie i kiedy będziemy go organizować.

 

Remigiusz Kopiej
Corona Fishing.pl

skomentuj ten artykuł
 

Przeczytaj więcej:

Łowienie boleni
Boleń na spinning

Boleń - techniki i sprzęt

Zobacz też:
Przynęty boleniowe
Przynęty spinningowe


Boleń Bobru 2009. Czyli jak przetrwać deszczowe noce.
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

co łowić w styczniu
Śnieg za oknem, sandacza łowić nie wolno, a na dalekie wyjazdy nie ma czasu i funduszy… Cóż więc może począć zapalony spinningista mający możliwość jedynie na wędkowanie w wodach nizinnych? Jakie ryby biorą w styczniu? ...
W kolorze techno.
Kolor przynęty, podobnie jak jej wielkość, rodzaj i akcja należy do jednego z czterech podstawowych kryteriów, które należy brać pod uwagę podczas dobierania wabika na danym łowisku, przy polowaniu na określoną rybę. O ...
pstrąg w zimę
Zima i wczesna wiosna to przełomowa chwila w polowaniu na ryby z płetwami tłuszczowymi. Jedna część wędkarzy przemierza setki kilometrów aby zapolować na troć i łososia, inni znowu niezmiennie i uparcie widzą tylko jedną rybę. ...
Pokaz „Wędkarski top class 2009” – zasmakuj luksusu!
W Warszawie, w dniu 17 stycznia 2009 roku odbędzie się pokaz wędkarski zorganizowany przez Corona Fishing oraz redakcję i sklep wędkarski "Wędkarstwo Moje Hobby". Na pokazie zostaną zaprezentowane m.in. najnowsze modele marek ...
Wahadłówki na szczupaka
Wahadłówki na szczupaka Jest pewien świat wędkarstwa do którego podchodzę z wielkim sentymentem. Jest sposób łowienia, któremu ciężko się oprzeć, a godziny biczowania wody przynoszą znacznie więcej niż ...
szczupak na jerka
Początek sezonu to niewątpliwie najpiękniejszy okres polowania na szczupaka. Wtedy właśnie płytkie zatoki pokrywają się pierwszymi zielonymi liśćmi podwodnej roślinności. Dla wędkarza nie ma chyba nic wspanialszego niż samotne ...
norwegia ryby
Doskonale pamiętam zimowe wieczory, kiedy siedząc godzinami przed mapą wertowałem najciekawsze rzeczki i potoki. Oczami wyobraźni widziałem piękne strumienie, które wijąc się przez kolorowe łąki znikają gdzieś w sosnowych ...
kołowrotki na okonia
Temat kołowrotka spinningowego wykorzystywanego celowo do łowienia okoni wałkowany jest od wielu lat. Co ciekawe, mimo zagorzałych dyskusji w rzeczonym temacie nic odkrywczego nie wymyślono i, jak nam się wydaje, nie wskazano na najbardziej ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.92 s