Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Szczupaki na jerki
2010-07-21

Szczupaki na jerki

Czy woblery często przekraczające 15cm i wagę 100g mogą być skuteczne na Nasze polskie drapieżniki? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – TAK! Swoją przygodę z Jerkami zacząłem dość późno – około 2007r, podczas gdy pierwsze Jerki pojawiły się w kraju już w 2000r. W tamtych latach skompletowanie odpowiedniego sprzętu, arsenału przynęt, było ciężkim wyzwaniem. Dziś polski rynek jest wręcz wypchany sprzętem i przynętami, więc każdy może rozpocząć swoją przygodę z podszarpywaniem 100g wabików.


szczupaki na jerki

Casting na szczupaka

Odpowiedni sprzęt to połowa sukcesu. Ja skłaniam się ku zestawowi castingowemu – multiplikator z mocną plecionką oraz krótki kij jerkowy. Oczywiście wybór kija i multiplikatora zależy od naszego budżetu. Najtańsze zestawy można już kupić za około 300zł, najdroższe to wydatek z rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jak jednak pokazuje doświadaczenie nie zawsze najtańsze rowziązanie bywa skuteczne. Casting na szczupaka powinien być trwały mocny, niezawodny oraz pozwalać na komfortowe łowienie.

Wędka do jerków

Powinna być długa na około 200-230cmm, osobiście preferuję bardzo krótkie wędki do jerków – łowię kijem 1,8m i nie wymieniłbym go na dłuższy. A więc kij musi być krótki, sztywny, o szczytowej akcji i ciężarze wyrzutowym dopasowanym do naszych potrzeb – według mnie uniwersałem będzie kij 50-100g, bo poradzi sobie z większością jerków dostępnych na rynku - zarówno z 10-cio jak i 15-20cm przynętami o masie 100g.

Multiplikator na szczupaka

Mamy dwa rodzaje multiplikatorów – nisko profilowe i wysoko profilowe, tzw. „round’y”. Kołowrotki te różnią się przekrojem – niskoprofilowe są niższe, a round’y w przekroju są okrągłe. Niskoprofilowy multiplikator lepiej leży w dłoni, ale tutaj wybór będzie raczej kwestią indywidualną. Ważne, żeby multiplikator był wytrzymały.

Plecionka do multiplikatora

Koniecznie dobrej jakości, mocna plecionka, która pozwala nam na lepsze prowadzenie przynęty na szczupaka. Łowimy ciężkimi przynętami, także plecionka musi być dość mocna – tak jak pozostałe elementy zestawu. Proponuję nawinąć plecionkę o mocy 20-30lb, osobiście preferuję 30lb, ponieważ często wyrywam trzciny, kapelany, a hol dużej ryby w takich warunkach musi być stanowczy.  Należy pamiętać o tym, że Nasz zestaw jest tak mocny, jak mocne jest jego najsłabsze ogniwo. Warto zainwestować w bardzo ostre i mocne kotwice, porządne i wytrzymałe kółka łącznikowe oraz solidny, stalowy przypon z dobrej jakości agrafkami i krętlikami. Dobrym wyborem są tytanowe przypony.


casting na szczupaka

Jerki na szczupaka

Naszymi przynętami będą woblery ze sterami, tzw. crankbaity oraz jerkbaity – woblery bezsterowe. Nie zwracajmy uwagi na długość woblera – 20-sto centymetrowe jerki, ważące ponad 150g, są często atakowane nawet przez niewiele większe szczupaki. Często łowiąc na tego typu przynęty zacinałem 30-40cm rybę. Tak więc wabiki musimy dopasować do łowiska pod względem pracy, koloru jak i głębokości na jakiej pracuje Nasza przynęta. Warto czasem dopasować Nasz wabik do pokarmu naturalnego, występującego w danej wodzie – jeśli jest dużo wzdręgi, to sięgnijmy po wobler imitujący wzdręgę itd.
Na wodzie do 1-1,5m staram się używać pływających przynęt, na głębszej - tonących – choć nie jest to zawsze regułą. Dobór przynęty jest także według mnie kwestią indywidualną. Najważniejsza jest wiara w przynętę – a już po kilku wyprawach będziemy mieli swoje własne typy.


jerki na szczupaka
Szczupaki na jerki

Jerkbaity służą do obławiania dość płytkich miejsc – moim zdaniem tonącymi przynętami da się łowić maksymalnie na 5m wodzie. Dużo zależy od typu przynęty – jedne są wręcz stworzone do takiego łowienia, inne pracują tuż pod powierzchnią. Osobiście najczęściej wybieram płytkie, zarośnięte miejsca – od 0,5 do 1,5m. W takich warunkach mam najwięcej brań. Wydawać by się mogło, że na 0,5m wodzie nie spotkamy szczupaka – uwierzcie mi, że nawet na takiej wodzie potrafią bytować tzw. „ciężkie lochy”.
 


Szczupaki na jerki

Jerkowanie

Metoda jerkowania polega na podszarpywaniu wędziskiem, generowaniu ruchów multiplikatorem raz szybszych, dłuższych później wolniejszych, krótkich. Uważam, że najskuteczniejsza jest metoda mieszana, w której prowadzimy przynętę na zmianę – szybciej, wolniej z częstymi przerwami. Jerkowanie nie jest prostą metoda łowienia. Wymaga nieco skupienia i sporo doświadczenia. Bardzo ważne jest stałe napięcie linki i kontrolowanie pracy przynęty, ponieważ szczupaki atakują jerki przeróżne – od lekkich puknięć po mocne, agresywne brania. Raz udało mi się zaobserwować ciekawą sytuację – szczupak wyszedł do Jerka, minął go, okrążył i bardzo mocno, z ogromną wściekłością zaatakował go od strony głowy – ryba wyrwała mi prawie kij z ręki, a mierzyła zaledwie 50cm.
 


imitacja szczupaka

Do dziś w ciężkich warunkach często tracę duże ryby. Bardzo ważne jest zacięcie – to od niego zależy cała dalsza akcja holu. Przy niepewnym, lekkim zacięciu dużo ryb będzie nam spadać w trakcie holu - zacięcie musi być bardzo szybkie, mocne i stanowcze. Jeśli ryba Nas zaskoczy i pierwsze zacięcie wykonamy dość niezdarnie lub zbyt lekko, to należy je poprawić. Hol musi być pewny, łowiąc w okolicach roślin hamulec powinien być mocno dokręcony, a hol stanowczy. Na otwartej wodzie możemy poeksperymentować z odkręceniem hamulca, ponieważ ciężko będzie Nam wyholować dużego szczupaka na zakręconym hamulcu, zestaw może tego nie wytrzymać.

Mam nadzieję, że mój artykuł zachęci Was do sięgnięcia po ciężkie castingowi zestawy, sam bałem się łowić dużymi Jerkami – zastanawiałem się, czy w całym jeziorze jest ryba, która zaatakowałaby moją przynętę. Jednak po pierwszych braniach i rybach łowiłem zdecydowanie pewniej i ciężkie łowienie wciągnęło mnie na tyle, że 20cm przynęty nie wydają mi się przesadą – wręcz przeciwnie – wierzę w nie i łowię nimi ryby.

Tekst: Maciej Jagodzińśki (wobler129)
Zdjęcia: Maciej Jagodzińśki (wobler129), CORONA-FISHING

Przeczytaj więcej o:
szczupaki w maju

Zobacz też:

wobler na szczupaka


jak holować szczupaka
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

Wędkowanie w wersji light
napisane 2009-07-20 00:00 przez: Admin
Kiedy przychodzi czas upalnych wakacji często gdzieś zza pleców dochodzą do nas głosy osób, którym w ciepłe wieczory należy poświęcić odrobinę czasu. Z jednej strony wieczorem zaczynają skubać sandacze, rano biorą ...
Jętka majowa i Pstrąg potokowy.
napisane 2019-07-01 00:00 przez: Admin
Jętka majowa kojarzy się pstrągarzom z wędkarskim eldorado.  Okres wylęgu jętki to jednak nie jest prosty temat szczególnie dla spinningistów, którzy jak często słyszę w czasie rójki tego owada pozostają w ...
szczupak na wahadłówkę
napisane 2013-10-01 00:00 przez: Admin
Kiedy sięgniemy po wydawane kilkadziesiąt lat temu ksiązki o tematyce wędkarskiej, bez trudu odnajdziemy w nich rozdziały poświęcone spinningowaniu. Autorzy łatwo też opowiedzą nam o przynętach wędkarskich polecanych do tej metody. ...
sandacz na wobler
napisane 2014-04-16 00:00 przez: Admin
W podwodnym świecie jest masa tajemnic, których my, ludzie, nigdy nie odkryjemy. Jedną z grupy największych ciekawostek jest kolor, a dokładniej jego wpływ na reakcje ryby. Znawcy tematu będą opowiadali o przestrzeni barw, o ...
Oceaniczne łowy.
napisane 2009-01-19 00:00 przez: Admin
Za oknem zimno. Śnieg, wiatr, mróz. Jak to mówią psia pogoda. Są tacy, którzy to kochają. Wiercą wtedy dziury w lodzie i śmigają przynętami nad dnem, inni jadą na pomorze i walczą z ostatnimi trociami. Jest coś w ...
błystki obrotowe
napisane 2018-09-19 00:00 przez: Admin
Błystka obrotowa Klasyczna błystka obrotowa.... Remek powiedział: kompendium. Czuję, że zapowiada się dłuższy temat. A więc, bierz się Mirek do roboty! Łowili na nią nasi dziadowie łowimy i my: współcześni spinningiści. ...
Raty 0%