Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Szczupaki na ciężko – Jerking.
2010-07-21

Szczupaki na ciężko – Jerking.

Czy woblery często przekraczające 15cm i wagę 100g mogą być skuteczne na Nasze polskie drapieżniki? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – TAK!

Swoją przygodę z Jerkami zacząłem dość późno – około 2007r, podczas gdy pierwsze Jerki pojawiły się w kraju już w 2000r. W tamtych latach skompletowanie odpowiedniego sprzętu, arsenału przynęt, było ciężkim wyzwaniem. Dziś polski rynek jest wręcz wypchany sprzętem i przynętami, więc każdy może rozpocząć swoją przygodę z podszarpywaniem 100g wabików.


jak łowic na jerki

Sprzęt


Odpowiedni sprzęt to połowa sukcesu. Ja skłaniam się ku zestawowi castingowemu – multiplikator z mocną plecionką oraz krótki kij jerkowy. Oczywiście wybór kija i multiplikatora zależy od Naszego budżetu. Najtańsze zestawy można już kupić za około 300zł, najdroższe to wydatek z rzędu nawet kilku tysięcy złotych.
Kij powinien być długi – do 2m, osobiście preferuję bardzo krótkie wędki – łowię kijem 1,8m i nie wymieniłbym go na dłuższy. A więc kij musi być krótki, sztywny, o szczytowej akcji i ciężarze wyrzutowym dopasowanym do Naszych potrzeb – według mnie uniwersałem będzie kij 50-100g, bo poradzi sobie z większością jerków dostępnych na rynku - zarówno z 10-cio jak i 15-20cm przynętami o masie 100g.
Multiplikator – mamy dwa rodzaje multiplikatorów – nisko profilowe i wysoko profilowe, tzw. „round’y”. Kołowrotki te różnią się przekrojem – niskoprofilowe są niższe, a round’y w przekroju są okrągłe. Niskoprofilowy multiplikator lepiej leży w dłoni, ale tutaj wybór będzie raczej kwestią indywidualną. Ważne, żeby multiplikator był wytrzymały.
Linka – koniecznie plecionka, która pozwala nam na lepsze prowadzenie przynęty. Łowimy ciężkimi przynętami, także plecionka musi być dość mocna – tak jak pozostałe elementy zestawu. Proponuję nawinąć plecionkę o mocy 20-30lb, osobiście preferuję 30lb, ponieważ często wyrywam trzciny, kapelany, a hol dużej ryby w takich warunkach musi być stanowczy.  Należy pamiętać o tym, że Nasz zestaw jest tak mocny, jak mocne jest jego najsłabsze ogniwo. Warto zainwestować w bardzo ostre i mocne kotwice, porządne i wytrzymałe kółka łącznikowe oraz solidny, stalowy przypon z dobrej jakości agrafkami i krętlikami. Dobrym wyborem są tytanowe przypony.


zestaw do jerkowania

Przynęty


Naszymi przynętami będą woblery ze sterami, tzw. crankbaity oraz jerkbaity – woblery bezsterowe. Nie zwracajmy uwagi na długość woblera – 20-sto centymetrowe jerki, ważące ponad 150g, są często atakowane nawet przez niewiele większe szczupaki. Często łowiąc na tego typu przynęty zacinałem 30-40cm rybę. Tak więc wabiki musimy dopasować do łowiska pod względem pracy, koloru jak i głębokości na jakiej pracuje Nasza przynęta. Warto czasem dopasować Nasz wabik do pokarmu naturalnego, występującego w danej wodzie – jeśli jest dużo wzdręgi, to sięgnijmy po wobler imitujący wzdręgę itd.
Na wodzie do 1-1,5m staram się używać pływających przynęt, na głębszej - tonących – choć nie jest to zawsze regułą. Dobór przynęty jest także według mnie kwestią indywidualną. Najważniejsza jest wiara w przynętę – a już po kilku wyprawach będziemy mieli swoje własne typy.


szczuapak na casting
Szczupaki na ciężko – Jerking.

Łowisko


Jerkbaity służą do obławiania dość płytkich miejsc – moim zdaniem tonącymi przynętami da się łowić maksymalnie na 5m wodzie. Dużo zależy od typu przynęty – jedne są wręcz stworzone do takiego łowienia, inne pracują tuż pod powierzchnią. Osobiście najczęściej wybieram płytkie, zarośnięte miejsca – od 0,5 do 1,5m. W takich warunkach mam najwięcej brań. Wydawać by się mogło, że na 0,5m wodzie nie spotkamy szczupaka – uwierzcie mi, że nawet na takiej wodzie potrafią bytować tzw. „ciężkie lochy”.
 


Szczupaki na ciężko – Jerking.

Jerking


Metoda polega na podszarpywaniu wędziskiem, generowaniu ruchów multiplikatorem raz szybszych, dłuższych później wolniejszych, krótkich. Uważam, że najskuteczniejsza jest metoda mieszana, w której prowadzimy przynętę na zmianę – szybciej, wolniej z częstymi przerwami. Bardzo ważne jest stałe napięcie linki i kontrolowanie pracy przynęty, ponieważ szczupaki atakują jerki przeróżne – od lekkich puknięć po mocne, agresywne brania. Raz udało mi się zaobserwować ciekawą sytuację – szczupak wyszedł do Jerka, minął go, okrążył i bardzo mocno, z ogromną wściekłością zaatakował go od strony głowy – ryba wyrwała mi prawie kij z ręki, a mierzyła zaledwie 50cm.
 


imitacja szczupaka

Zacięcie i hol


Do dziś w ciężkich warunkach często tracę duże ryby. Bardzo ważne jest zacięcie – to od niego zależy cała dalsza akcja holu. Przy niepewnym, lekkim zacięciu dużo ryb będzie nam spadać w trakcie holu - zacięcie musi być bardzo szybkie, mocne i stanowcze. Jeśli ryba Nas zaskoczy i pierwsze zacięcie wykonamy dość niezdarnie lub zbyt lekko, to należy je poprawić. Hol musi być pewny, łowiąc w okolicach roślin hamulec powinien być mocno dokręcony, a hol stanowczy. Na otwartej wodzie możemy poeksperymentować z odkręceniem hamulca, ponieważ ciężko będzie Nam wyholować dużego szczupaka na zakręconym hamulcu, zestaw może tego nie wytrzymać.

Mam nadzieję, że mój artykuł zachęci Was do sięgnięcia po ciężkie castingowi zestawy, sam bałem się łowić dużymi Jerkami – zastanawiałem się, czy w całym jeziorze jest ryba, która zaatakowałaby moją przynętę. Jednak po pierwszych braniach i rybach łowiłem zdecydowanie pewniej i ciężkie łowienie wciągnęło mnie na tyle, że 20cm przynęty nie wydają mi się przesadą – wręcz przeciwnie – wierzę w nie i łowię nimi ryby.

Tekst: Maciej Jagodzińśki (wobler129)
Zdjęcia: Maciej Jagodzińśki (wobler129), CORONA-FISHING

Przeczytaj więcej o:
szczupaki w maju
łowienie szczupaków na spinning
casting i multiplikator
podwodne życie ryb

Zobacz też:

woblery szczupakowe

wahadłówka na szczupaka

obrotówki na szczupaka


jak holować szczupaka
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Produkty

Artykuły

multiplikatory
napisane 2010-02-03 00:00 przez: Admin
Multiplikator to skomplikowany pod względem konstrukcyjnym kołowrotek przeznaczony dla średnio zaawansowanych wędkarzy. Skomplikowana na pozór technika rzutowa odstrasza wielu wędkarzy już po pierwszych niepowodzeniach związanych z ...
wędkarstwo podlodowe
napisane 2017-12-04 00:00 przez: Admin
Wędkarstwo podlodowe ma wiele odmian. Zwykle kojarzy się nam z przycupniętym nad przeręblem mężczyzną, wpatrującym się w drobniutki spławiczek. Inna szkoła to operowanie mormyszką, na której końcu zawieszony jest mulak. Ja ...
Może to sen był, a może jawa, czyli opowieść o...... urokach wędkowania
napisane 2015-03-03 00:00 przez: Admin
Rzecz o rybach, desusach i innych cudach niewydymach pisana dla tych, którym już urosły wąsy. W późne sierpniowe popołudnie po kilku godzinach biczowania wody postanowiliśmy zrobić sobie w łowieniu krótką przerwę. ...
najlepszy wobler na szczupaka
napisane 2020-03-05 00:00 przez: Admin
Szczupak jest bez wątpienia najbardziej popularną rybą łowioną przez spinningistów w Polsce. Wielu z nas zastanawia się, jaka jest najlepsza przynęta na szczupaka. Które z nich dadzą nam szanse na złowienie rekordowej sztuki, ...
łowienie pstrągów
napisane 2010-05-14 00:00 przez: Admin
Przez wiele lat „lokalni” pstrągarze z Dolnego Śląska nie wierzyli mi, że można łowić duże potokowce na cykady. Powoływali się na swoje doświadczenia, jakieś książki, jakieś artykuły i wiedzieli swoje. Nieraz dochodziło ...
Głębinowe okonie
napisane 2012-11-08 00:00 przez: Admin
Kolejna wyprawa w poszukiwaniu sandaczy. Kolejna eskapada w doborowym towarzystwie, dziesiątki godzin przegadanych, prześpiewanych i przetańczonych. Blisko sto godzin na łodzi w pościgu zorganizowanym na głębinowe ...
Raty 0%
0.28 s