Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

SUM

W ostatnich latach wody PZW są intensywnie zarybiane sumem.  Ta wyjątkowo żarłoczna i drapieżna ryba staje się bardzo atrakcyjnym celem wypraw wielu spinningistów z całego kraju. Sum to stosunkowo prosta ryba do złowienia a przyczyna takiego stanu rzeczy jest rosnące pogłowie tego drapieżnika oraz żarłoczność suma.
Sum jest świetnym i bardzo godnym przeciwnikiem na zestawie sumowych. Można tę rybę łowi przez większość sezonu zarówno w dzień jak i w nocy. Bez względu na poziom wody w rzece sum żeruje bardzo często. Możemy tę rybę potraktować jako przyłów wówczas hol już kilkukilogramowej sztuki da nam dużo emocji. Jeśli jednak nastawimy się specjalnie ze spinningiem na suma będziemy mieli okazję spotkać się z naprawdę poważnymi sztukami , do których konieczne będzie wykorzystanie odpowiedniego zestawu.
Do połowu suma należy przygotować się bardzo starannie. Kołowrotek, wędka i plecionka których moc może czasem porażać to standard. Jednak wiele kłopotów pojawia się podczas wyboru przynęty na suma. Wielu spinningistów doradza stosowanie ogromnych gum czy woblerów z kolei inni sugerują stosowanie przynęt o standardowej wielkości czyli w rozmiarze około 10-12 cm. Od wielu lat zbieramy doświadczenia sumowe. Zawsze staramy się, aby nasza oferta zbudowana była z produktów, które idealnie wpisują się w arsenał i gusta najlepszych sumiarzy w Polsce. Wszystkie nasze produkty sumowe zostały dobrane tak, abyś po prostu łowił na nie ryby! W naszym rozumieniu sumowy sprzęt - począwszy od wędki, przez kołowrotek, plecionkę i kończąc oczywiście na przynęcie - musi być niezawodny, mocny, wytrzymały, a przede wszystkim skuteczny. Specjalnie dla Ciebie wyselekcjonowaliśmy wszystko to, czego potrzebuje sumiarz łowiący wąsacze na spinning!
Przynęty
Wędki
Kołowrotki
Plecionka
Opinie
Artykuły
Sztuczki

Przynęty na suma

Wielokrotnie zastawialiśmy się czy jest coś takiego jak typowa przynęta na suma? Jeśli tak czy wobler albo wahadłówka na suma posiada jakąś specjalna, unikalna pracę? A może przynęty na suma aby stały się skuteczne należy sprowadzić w okolice sumich wąsów. Coś w tym wszystkim musi być.
Sum to ryba, którą możemy łowić ba rdzo różnych warunkach. W zależności od występowania drobnicy, sumy bardzo często podążają tuz za swoimi ofiarami. Bardzo często, szczególnie latem będziemy łowili sumy na płytkich kamienistych przelewach. W takich miejscach stosujemy przynęty, które pozwalają na prowadzenia nawet w wodzie o głębokości jednego metra. Do obławiania głębokich rynien najlepszym rozwiązaniem jest głęboko pracujący wobler. Jednak wielu gumiarzy od wielu sezonów z ogromnym powodzeniem i niemal we wszystkich warunkach stosuje wahadłówki.
skuteczne jerki na szczupaka

Muttra

skuteczny wobler na suma

Silur

Wobler na suma do trollingu i spinningu.
wobler do trolingu - sum

Glan

Typowy wobler sumowy do trollingu i łowienia z ręki.
błystka wahadłowa kalewa

KALEWA CF

W szczególności model H z dodatkiem złota
blachy wahadłowe na szczupaka

ALGA CF

wahadłówka gnom na szczupaka

GNOM CF

blacha na szczupaka

FOKA CF

duże woblery na sandacza

Zander X

woblery na szczupaka

Hodor

duże wahadłówki na szczupaka

Big Spoon

jerki na szczupaka

Dable

jerki szczupakowe leszcz

HAVOK

jerk na szczupaka

RUTTA 10

Spinning na suma

Wybór wędki spinningowej na suma to temat trudny. Po jednej stronie będziemy mieli do czynienia z produktami, które w swojej nazwie noszą opis CAT i według producentów właśnie na suma zostały wykonane.  Na drugim biegunie będziemy mieli po prostu najzwyczajniejsze ale mocne i niezniszczalne kije spinningowe. Jak się jednak okazuje, spinning na suma to nic specjalnie innowacyjnego niż to co w wędkarstwie spinningowym powstało pewnie kilkanaście lat temu.
W naszej ofercie znajdziecie wędki na suma, które w Ameryce z powodzeniem wykorzystywane sa jak lekkie średnie spinningi morskie. W alternatywie do takich wędek spinningowych będziemy mogli oferować mocne kije castingowi, które świetnie sprawdzą się podczas holi największych polskich sumów.
spinning na szczupaka

Kostur

St. Croix Avid Inshore

St. Croix Avid Inshore

Mojo Inshore modele

St. Croix Mojo Inshore Spinning

St.Croix Premier Spinning

Premier Spinning

Mocne kije do łowienia sumów z łodzi: PS70MHF / PS70HF.
wędka na bolenia dzika rzeka

Dzika Rzeka

St. Croix Mojo Cat

St. Croix Mojo Cat

Specjalne wędki na suma od St. Croix! Łowią w najcięższych warunkach.
legend tournament inshore spinning

Legend Tournament Inshore

Legendarna seria - polecamy LTIS76MHF / LTIS80HF

Kołowrotek na suma

Sprawa jest banalnie prosta. Kołowrotek na suma to trwałości i niezniszczalność. Kołowrotek do wędki sumowej powinien przede wszystkim  mocny i pozwalać na komfortowe i siłowe holowanie suma. Mało tego nie jednego raz na rok. Klasyczny młynek spinningowy, który wykorzystamy podczas łowienia sandaczy czy okoni na suma się nie nadaje. Po holu kilku mocnych ryb prawdopodobnie nawet drogi kołowrotek o przeznaczaniu uniwersalnym będzie zniszczony. Poza mocą i trwałością bardzo ważny jest mocny hamulec oraz waga która idzie w przez z mocą i waga wędki. Kołowrotki na suma muszą doważyć czasem bardzo ciężkie kije sumowe. Młynek jaki zaadoptujemy do ciężkiego spinningu powinien pomieścić 150-200 metrów grubej plecionki której wytrzymałość czasem będzie przekraczała 30-50 lbs. Kołowrotki sumowe to produkty specjalnej kategorii. Na rynku istnieje kilka produktów, które od lat wykorzystywane są do spinningu sumowego i to właśnie im poświęciliśmy uwagę.
kołowrotek penn slammer

Penn Slammer

Niezawodny i mocny Slammer 360 / 460 / 560.
kołowrotek penn spinfisher VI

Penn Spinfisher VI

Najpopularniejszy kołowrotek sumowy w Polsce. Modele: 360 / 460.
kołowrotek Penn Slammer III

Penn Slammer III

20 lbs i 30 lbs to linki których nie zerwie żaden sum.
shimano stella SW

Stella SW

twin power sw c

Twin Power SW

Plecionka na suma

Moc, moc i jeszcze raz moc. Tak przynajmniej plecionka na suma powinna wyglądać na samym początku. Za mocą plecionki idzie jeszcze kilka bardzo istotnych parametrów.  Pierwsza sprawa to ciasny splot, który pozwala na oddawanie dalekich rzutów często przynętami, które nie należą do najbardziej lotnych. Kolejna rzecz to odporność na uszkodzenia. Ta cecha przydaje się w warunkach trudnych szczególnie wówczas gdy będziemy łoili w zaczepowej Wiśle, Narwi czy Bugu. Oczywistością jest trwałość dzięki której najzwyczajniej w świecie zaoszczędzimy nieco grosza. Plecionka na suma mimo tak prostych do określenia parametrów to nie jest produkt o którym możemy powiedzeń że łatwo go kupić. W ofercie naszego sklepu dobraliśmy dosłowne kilka linek, które od lat stosują nasi klienci.
plecionka power strike

Power Strike Green

Plecionka Power Pro Moss Green

Plecionka Power Pro Moss Green

plecionka power pro

Plecionka Power Pro Hi-Vis Yellow

jmc plecionka japońska

JMC 8XCJ ZIELONA

karoleq
Muttra
na wyjatkowe dni kiedy ryby nie reaguja na typowe glidery potrafi sie skusic na niego naprawde gruby okon dziwi mnie jednak to ze jest tylko jeden rozmiar. moja sugestia to minimum 20 cm a nawet 30 cm przy zachowaniu 90gr
niezarejestrowany
Muttra
Minął rok odkąd kupiłem Muttrę. Gdy ją wrzuciłem pierwszy raz do wody jej praca okazała się taka sobie. Niezbyt ciekawa. szczególnie w porównaniu z innymi popularnymi jerkami, których używałem. Lusterkuje dość subtelnie, odjeżdżą na boki słabiej niż inne, do przodu też tak jakoś bez szczególnych wyskoków rewelacji. Za to świetnie "wywala" się na bok czego nie zauważyłem w pracy innych posiadanych przeze mnie jerków. Ale jak się już niejednokrotnie okazało to właśnie taka praca okazuje się szczególnie skuteczna. Od ubiegłego roku łowiłem na Muttrę dwa razy w Szwecji. Złowiłem tylko na ten wobler podczas 20 dni łowienia około 25 szczupaków, w tym kilka ponad 70 cm, jednego 83 cm, a największego 102 cm. Najwięcej jednego dnia około tydzień temu 7 szt ,w tym dwa ponad 70, podczas gdy obok nie było szans na złowienie jakiejkolwiek sztuki na cokolwiek innego pomimo prób. Ogólnie to świetny wobler, z taką pracą wielkością, która mnie szczególnie interesuje bo powiem szczerze wbija się w niszę pomiędzy większe i mniejsze dostępne woblery. Przyznam jestem, iż jestem ciekaw większej wersji gdyż na ogół używam jerków znacznie większych. Jedynym zgrzytem było to, że przy podbieraniu metrówki rozgięła się kotwica i wobler już w podbieraku wyskoczył z paszczy. Nie powiem na 100 % iż to ze względu na jakość kotwicy, lecz nie zdarzyło mi się to przy innych podobnych rozmiarów rybach. P.s. w tym roku go urwałem, więc oczywiście zamawiam kolejnego. A może nawet dwa w razie czego :-)
GraceZ
Muttra
Kupiona na prezent. Wykonana wspaniale, zachwyciła wędkarza używającego najlepszych przynęt. Polecam.
niezarejestrowany
Muttra
Bardzo fajna przynęta,zrobiona z dobrych materiałów.Łowiłem wcześniej innym kolorem długim,płynnym podciągnięciem i szczupaki bardzo chętnie atakowały.Pozdrawiam Kamil
ppatryk13@wp.pl
Kostur
Minął rok od zakupu (ponad ) więc warto napisać kilka słów o tym kijku. W skrócie jego pierwszą rybą był szczupak 103 cm i już po zacięciu wiedziałem, ze hol będzie udany i tak właśnie było. Zaliczył wiele ryb 80-99 cm (i mniejszych) i wszystko z nim gra. Ma duże przelotki (mój kolega mówi ze to karpiówka :) , za to uniwersalność przynęt jest rewelacyjna - twitch 8 cm woblerem ? Guma 25 cm ? Nie ma problemu ! Zabierasz jeden kij nad wodę i problem z głowy. i o to mi właśnie chodziło :) Ma długi Dolnik, ale da się przyzwyczaić. \r\n\r\nKS275HF2
maupek66
Penn Slammer
zakup na zasadzie nabycia legendy o walorach muzealnych. Old school pełna gębą ale w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Praca bez zarzutu, nawet pod dużymi obciążeniami. Jedna wada- chyba ne do wyeliminowania. Nie do końca dobrze nawija plecionkę ( nie dowija do krawędzi szpuli.
Jeśli chodzi o obsługę zamówienia to jak zawsze pierwsza liga.
wuka8521
Penn Slammer
Witam

Zdecydowałem się na zakup 260-tki wraz z szpulą zapasową, po tym jak Slammer zniknął ze strony głównej producenta! Jeszcze nim nie łowiłem. Zamontowałem tego wybrańca - na sucho - do wędki 2,70m o ciężarze wyrzutu 10-30g i jest OK, choć 360 byłaby zapewne idealna. Mogłem posłuchać Doradcy sklepu CORONA-FISHING, i wybrać 360-tkę :) Koto się nie słucha Doradcy, ten się słucha psiej skóry :) Obsługa sklepu i kontakt - jak dla mnie spoko. Szybkość dostawy - godna polecenia.

Pozdrawiam!
Kupujcie Slammer'y póki jeszcze są!
pietruch
Penn Slammer
Model 360 przeznaczyłem do ciężkiego spinningowania na rzekach trociowych.Kołowrotek spisuje się bardzo dobrze.Chodzi cicho i lekko pod dużymi obciążeniami.Polecam.
Danielduniec
St. Croix Avid Inshore
VIS70MXF - powiem tak. Przed zakupem zadzwonilem do chlopakow o porade. I po rozmowie zdecydowalem sie wlasnie na tego Inshoreá. Jest cos niebywalego w tym jak chlopaki z Corony mowia o wedkach, jak ja opisuja, i w jak wielkim stopniu sie to przeklada na to, jaka faktycznie ta wedka jest. A jest - absolutnie genialna. Absolutnie moja ulubiona, az wstyd ale bede na nia lowil chyba 90% czasu, tak bardzo mi sie podoba.
pozerek1977
Kiepski
St. Croix Avid Inshore
Świetny kij.Łowię sandacze trafiają się sumy i żadnego problemu z wyciągnięciem ryb.Praca rewelacyjna.
niezarejestrowany
St. Croix Avid Inshore
VIS70MLF-Dla mnie, rewelacja na szczupaka. Kij świetnie amortyzuje ,nie usztywnia się w trakcie walki z rybą jak jego bracia z rodziny \"freshwater\" , i jeszcze, ryby głębiej zasysają przynęty. Szczupak 60cm zagina kij do połowy,a samo ugięcie sięga ,aż do dużej przelotki,a więc wędka może \"zamęczyć\" jeszcze większego. Moja najcięższa przynęta główka15g plus guma ok.10g katapultowana jest z energią ,kij nie przysiada. Moje \"freshwatery\" schowałem za szafę i zostałem z jedną wyndką :/
RomanKubiak
St. Croix Avid Inshore
VIS76MHF - Świetny kij do połowu szczupaków, posiada spory zapas mocy oraz mimo opisu MHF dość finezyjną część szczytową.\r\nBardzo dobry Kontakt z Obsługą sklepu corona-fishing.pl oraz fachowe doradztwo.
rafalnikodem@onet.pl
St. Croix Avid Inshore
za doradą P.Remka nabyłem w tamtym roku VIS80MLF kij rewelacja totalny uniwersał to jest mój kij pstrągowy wyciągnął 64 cm tęczaka w silnym nurcie ryba ugięła dwa razy kij z metrowym odjazdem i miała dość. Tym kijem łowię wszystko okonie,klenie , bolenie,pstrągi, sandacze i z metrowym sumem też dała radę bez problemu. . rewelacyjny kij pod woblery super czuły wobki od 3g do 20g obsługuje bez problemu . to mój kij nr 1 na każdą wędkarską eskapadę
niezarejestrowany
St. Croix Avid Inshore
VIS76MF - Taki fajny, że kupie jeszcze jeden . I tyle :]
niezarejestrowany
St. Croix Avid Inshore
Wędka AIS70MHF

Świetny kij na łódkę do połowu szczupaków. Pięknie pracuje na rybie, posiada zapas mocy. Solidnie wykonany, gwarantujący pewny i bezpieczny hol ryby.
TCeglarski
Premier Spinning
Bardzo szybka realizacja zamówienia(standard jeśli chodzi o Corone)kijek kupiłem pod pstrągi na male rzeki,solidna jakość wykonania,fajna praca,kijek szybki a pod ciężarem pięknie oddaje.
wojtek1977
Premier Spinning
Świetny kijek.Teraz czuję tzw."'finezję''podczas holu pstrągów .Sprzedający są fantastycznymi facetami a do tego naprawdę znają się na rzeczy . Na pewno coś sobie jeszcze w C.F. kupię.
niezarejestrowany
Premier Spinning
Kijek 1 liga. Wędkuje nim od 2 tygodni. Kleń, okoń. Dobre czucie, fajny hol. Brzana 70 cm nie zrobiła na nim wrażenia. Super czuły + dobry zapas mocy. Tego szukałem.
slammer
Premier Spinning
PS76mf2.Dostawa super szybka.
Wędka po pierwszym wypadzie zdała egzamin wzorowo, na pięć brań pięć szczupaków na brzegu, (a wcześniej 50% ryb się wypinało).
Pozdrawiam JC
niezarejestrowany
Premier Spinning
Dostawa terminowa, wędka b.dobrej jakości - parametry zgodne z opisem.
Spiningu używam do połowu pstrągów, lipieni, ewentualnie okoni na b, lekkie przynety. Świtnie sprawdza się na małych rzekach na Pomorzu gdzie mieszkam.
Pozdrowienia - Aleksander Mroczyński
niezarejestrowany
Premier Spinning
PS66L-bardzo interesujacy kijek o małej zbieżności ,długim,głębokim ugięciu,w trakcie wymachu zagina sie na ok.60proc. długości. Przy wększych rybach pracuje tylko dolnik ,bo góra \"ciągnie się \"wzdłuż napiętej żyłki. Z tego nic nie spada, giętki niesamowicie.. Ładny lakier,przelotki zgrabne, nie za duże, zastosowano uchwyt o mniejszej średnicy niz w cięższych wędkach, i korek, przez co wygląd jest taki filigranowy. Szkoda ,że dopiero teraz go kupiłem powinienem go mieć pare lat wcześniej :/
kramps
Premier Spinning
PS70MLF2 to mój pstrągowy ideał. Kijek jakby zrobiony specjalnie pode mnie, miód malina. Wysyłka bardzo szybka, wędka solidnie zapakowana. Dobry kontakt z chłopakami z CoronaFishing.
Robert1962@gazeta.pl
Premier Spinning
PS70MLF .To moja druga wëdka w przeciągu miesiąca. Już ją przetestowałem i jestem ponownie zauroczony. Ten kij rzuca wszystkim co ma więcej niż 1gram a w górze spokojnie do 18 w pełnym komforcie. Szczupaki 50cm to sama frajda. Najlepsze kije na świcie . Polecam sklep. Dostawa błyskawica .Następna wędka już w planie.. Tym razem Moderate.Darek i Remek prośba. Więcej o takich w serii Lubię Wędki.
niezarejestrowany
Premier Spinning
Kij wykonany bardzo dobrze, szybka dostawa. Przeznaczenie pod łowienie pstrąga czy lipienia. Używam czasami na wyjazdy jak mam problem z zabraniem jednoczęściowych do łowienia okoni, szczupaków na lekko. Fajna długość, na łódkę i z brzegu. Za takie pieniądze nic lepszego ręcznie robionego nie kupicie. Pozdrawiam
MAX1004
Premier Spinning
helikon13 PS86LM2 tu nie ma CO GADAĆ wszystko już zostało powiedziane https://www.youtube.com/watch?v=fF1ced0OzzI a od mnie ..... wędka PETARDA
ichelstowski@gmail.com
Premier Spinning
PS76mf2. Błyskawiczna dostawa.
Super kijek, wszystko wykonane z największą prezycją. Przeznaczony głównie do połowu okoni i szczupaków. Długość uniwersalna na łodkę i z brzegu.
Jest to mój pierwszy zakup wędki ze stajni St. Croix - ale na pewno nie ostani :)
Pozdrawiam
dyzio.tom@vp.pl
Premier Spinning
Kij pod pstrąga jak dla mnie bardzo dobry!
Dobrze "trzyma"rybę po prostu trafiony zakup:-) Ps. Dostawa na czas polecam!
niezarejestrowany
Premier Spinning
Bardzo sprawnie i szybko dostarczono, kijek spełnia moje oczekiwania co do pstrągow. Profesjonalna konsultacja w doborze wędki.
niezarejestrowany
Premier Spinning
Wędka rewelacyjna.Wszystkie materiały z których została wykonana są wysokiej jakości.Teraz czekam na sezon szczupakowy aby zobaczyć jak się sprawuje.Pozdrawiam.Kamil
Zobacz nasze artykuły
sum na spinning
Sum na spinning
Darek Mrongas specjalnie dla Corona Fishing opowiedział o swoim wędkarstwie. Tym razem świetny odrzański wędkarz opowie nam jak złowić suma na spinning. Podpowie jakie stosować wędki na suma i jakie wybrać sumowe przynęty. Tekst jest
sumy na spinning
Wobler na suma
Ewolucja współczesnego wędkarstwa jest niesamowita. Wytwarzają się nowe dziedziny, gałęzie, ściśle ukierunkowane pod konkretne ryby. Karpiarze, pstrągarze, trociarze, czy sumiarze. Producenci sprzętu prześcigają się w coraz to
szczupak z rzeki
Wielka rzeka. Casting w nurcie rzeki.
Zastanawialiście się kiedyś, co kryje się w najgłębszych dołach Wisły czy Odry? Myśleliście ile jest ryb, które totalnie ignorują nasze przynęty, tylko ze względu na swoje doświadczenie okupione pokłutymi od haków
jesienny szczupak
Wielka rzeka. Podsumowanie sezonu.
Wiele lat temu mój zaprzyjaźniony wędkarz zdradził mi tajemnicę, która w świetny sposób pozwala na podsumowanie wędkarskiego sezonu. Sprawa dotyczy prowadzenia czegoś w rodzaju pamiętnika. Wyszczególnione w nim
szczupak na jerka
Jerki przynęta na szczupaka
Do napisania tego tekstu skłoniły mnie zapytania naszych klientów, dotyczące zastosowania wielu przynęt z oferty CF. Na początek postanowiłem podzielić się z Wami spostrzeżeniami na temat jerków. Wybór wynikał przede
woblery z drewna
Praca woblera
Wobler dla wielu wędkarzy jest przynętą doskonałą. Jego zastosowanie jest niemal nieograniczone. Jeśli chodzi o dostosowanie przynęty względem warunków łowienia, jeden egzemplarz dobrego wobka pozwala nam na bardzo szerokie pole
  • Zestaw na suma. Podstawowa sprawa to niezawodność. Przy kompletowaniu zestawu musisz ciągle mieć w głowie dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Takie elementy jak krętlik, agrafka czy kółka łącznikowe, należy dokładnie sprawdzić przed zarzuceniem zestawu do wody. Wszystkie drobiazgi powinny być dobrane tak, abyś był przekonany o tym, że wytrzymają ciązkie zmagania z kilkudziesięciokilogramowa rybą. Ograniczone zaufanie do tych detali to klucz do sukcesu.
  • Zbrojenie woblerów na suma. Warto jest jeśli wykorzystujemy grube, baryłkowate woblery, zastosować w przynęcie tylko jedną kotwicę na ogonie. Doczepiamy tutaj dużą i bardzo mocną kotwicę przeznaczoną specjalnie na sumy lub morskie łowy. Sugerujemy w przypadku takiej przynęty zdemontować środkową kotwicę, a w jej miejsce doczepić kilkugramową śrucinę ołowianą.
  • Przypony stalowe. Wielu wędkarzy łowiących sumy stosuje długie stalowe przypony. To bardzo rozsądne podejście. Sumy mają szorstką i ostrą tarkę, która w skuteczny sposób kaleczy zarówno plecionkę jak i dłonie wędkarza podczas podbierania ryby. Dobrze w tym celu zastosować jest długi kewlarowy, stalowy lub tytanowy przypon.
  • Wędka na suma. Spinningując z łodzi doskonale sprawdzają się jednoczęściowe, mocne kije (moc 20-30lbs). Tego rodzaju wędka pozwala w pełnym komforcie holować przez długi czas nawet wielką rybę. Podczas łowienia z brzegu najlepiej sprawdzają się wędziska dłuższe (240-275cm) - tutaj długi kij znacznie ułatwia manewrowanie holowaną zdobyczą. Z długością jednak nie wolno przesadzić, bowiem długi kij męczy zarówno suma jak i jego łowcę. Bardzo ważna jest akcja wędziska. Zdecydowanie szybciej zmęczymy rybę na wędce mięsistej i "ciepłej" niż na faście.
  • Łowienie w rzece. Bezwzględnie najważniejsze jest przekonanie o tym, że sumy znajdują się w wybranej przez nas miejscówce. Potem przychodzi czas na zaufanie do przynęty oraz wytrwałość i konsekwencję w łowieniu. Warto jest odwiedzać dane miejsce o różnych porach dnia i nocy. Sumy zazwyczaj żerują krótko, ale bardzo intensywnie. Wówczas prowadzona przez nas przynęta staje się dla suma wyjątkowo łatwym kąskiem do schwytania.
  • Głębokość prowadzenia. Żerujące sumy łowimy zwykle w niezbyt głębokich miejscach, bowiem tam stosunkowo łatwo jest je namierzyć i dobrać przynętę. Nie musimy wówczas prowadzić naszej przynęty nad samym dnem. Wystarczy aby wahadłówka czy wobler zszedł do połowy głębokości łowiska. Aktywny sum w bardzo krótkim czasie namierzy tłustego woblera czy blaszkę.
15 lat na rynku
Raty 0%