Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Przynęty na tęczaka

poznaj tego autora Admin

Pstrąg tęczowy zazwyczaj kojarzony jest ze stawami hodowlanymi. W tych miejscach najczęściej ryby łowione są na obrotówki wahadłówki, gumki czy niewielkie woblerki. Ciekawostką jest występowanie tęczaków w niektórych dzikich rzekach, tam pstrąg tęczowy to godny przeciwnik największego pasjonata spinningowania. Innym tematem są żwirownie, czy tęczowe ryby wpuszczane okazjonalnie do stawów hodowlanych. Tutaj często będziemy mieli do czynienia z bardzo dużymi rybami, które nauczone przez wiele lat rozmaitych technik wędkowania, są bardzo trudne do złowienia.
W ostatnich latach na popularności zyskało łowienie pstrągów tęczowych w łowiskach komercyjnych. Charakterystyka tego typu zbiorników jest stosunkowo podobna i cechuje się zwykle małymi lub średnimi stawami o głębokości od jednego do 3 metrów. Pstrągi tęczowe, które w tego typu stawach występują to zwykle ryby niewielkie i bardzo okazjonalnie będziemy mieli do czynienia z okazami. W tego typu zbiornikach należy wykorzystać specjalne przynęty, które jak się okazuje okazują się na pstraga hodowlanego ;) bardzo skuteczne.

Najlepsza przynęta na pstrąga tęczowego

Do tematu należy podeści dość specyficznie n na drugim miejscu pozostawić samego drapieżnika. Chodzi przede wszystkim o odległość rzutu czyli zasięg jaki będziemy musieli uzyskać. Na pierwszym miejscu króluje od lat niewielka ale ciężka wahadłówka na pstrąga tęczowego. Co to takiego jest zatem wahadłówka na tęczaka. To niewielka, mierząca zwykle maksymalnie trzy centymetry błystka wahadłowa, która mimo swoich niewielkich rozmiarów jest dość ciężka czyli pozwala na naprawdę długie wyrzuty. Dzięki takiej lotnej przynęcie będziemy mieli zatem szansę sięgnąć do ostrożnych tęczaków. W drugiej kolejności należy wspomnieć o wszelkiej maści przynętach zbrojonych główką jigową. Jigi na pstrąga tęczowego to doskonała i bardzo łowna przynęta. Jest lotna i dzięki niemal nieograniczonym możliwością doboru wersji kolorystycznych możemy łatwo trafić w upodobania drapieżnika Wyposażając swoje pudełko z przynętami na pstrąga tęczowego nie można zapomnieć o obrotówkach. Obrotówki na tęczaka to wyjątkowo ważna bo bardzo skuteczna przynęta. Warto zatem ze sobą zabrać dosłownie dwie wirówki o skrzydełku long w rozmiarze 1 i 2.
 


Pstrąg tęczowy na co łowić?

Przynęty mamy wybrane. Warto pamiętać, że pstrąg tęczowy to ryba, która od wędkarza nieco kombinacji jeśli chodzi o dobór koloru przynęty. Wędkarz najczęściej wybierają przynęty na pstrągi tęczowe w jaskrawych kolorach jednak znajdziemy też takich, którzy bez złota i czerni na tęczaka się nie wybierają. Teraz należy zastanowić się jak podejść do tematu łowienia jeśli chodzi o dobór wędki na pstrąga tęczowego. Jaki do całości podczepić kołowrotek oraz jak rozwiązać odwieczny problem żyłka czy plecionka.  Odpowiednie przygotowanie zestawu do łowienia pstrągów tęczowych jest jak się okazuje podstawą do skutecznego łowienia tej wymagającej ryby. Szczególnie ma to znaczenie jeśli chodzi o łowiska w których tęczowe pstrągi występują w mniejszej ilości i nie stanowią głównego gatunku ryby który w danym zbiorniku występuje.

Tęczak z dzikiej rzeki jest podobny nieco do potokowca, jeśli chodzi o upodobania do miejsc i pobieranego pokarmu. Jest jednak coś w tym, że dzikie tęczaki chętniej atakują woblerki i inne przynęty w jaskrawych, wyrazistych kolorach. Woblery na pstrąga tęczowego to często przynęty pomarańczowe, żółte, złote. Zawsze warto też zabrać ze sobą klasyczne, srebrzyste woblery, o drobnej, migotliwej akcji. Hitem są przynęty malowane właśnie na pstrąga tęczowego, wiadomo jest bowiem, że dorosłe pstrągi bardzo często atakują swoich młodszych kolegów. Koniecznie trzeba wypróbować małe błystki wahadłowe, które na tęczaki są wyśmienite.
Zdecydowanie inaczej wygląda sprawa, gdy wybierzemy się na dziką stojącą wodę. Tutaj zazwyczaj będziemy musieli sięgnąć przynętą bardzo dużych odległości. W tego typu warunkach, niezastąpione będą cykady o wadze od 6 do 112 gram oraz wahadełka. Zazwyczaj skuteczne okazują się srebrzyste lub złote przynęty, czyli takie, które swoim kolorem imitują drobne rybki poruszające się w toni. Jeśli okaże się, że pstrągi żerują bliżej brzegu, koniecznie spróbować należy woblerków. Tutaj, podobnie jak w przepadku przynęt rzecznych, idealne będą jaskrawe niewielkie woblerki.


Wędka na pstrąga tęczowego

To bez wątpienia temat na czasie bowiem jak zapewne wiecie, choćby w Internecie widoczne są dwie ścierające się grupy wędkarzy, którzy od długiego czasu dyskutują na temat wędki na pstrąga tęczowego. Pierwsza i prawdopodobnie większa grupa lubuje się w wędka na tęczakach, które są krótkie i bardzo delikatne. Często wędki tego typu są ultra delikatne i posiadają bardzo głęboką niemal paraboliczna akcje. Po drugiej stronie będziemy mieli do czynienia z wędkami długimi, mierzącymi nawet trzy metry. Charakter pracy oraz ugięcie takiej wędki na pstrąga tęczowego jest bardzo podobny jak poprzednio opisywanej jednak jej największa przewaga będzie odległość rzutu. Wędki na tęczaka to kije nietypowe. Są zdecydowanie delikatniejsze niż te stosowane przez wędkarzy łowiących choćby pstrągi potokowe.


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.34 s